Reklama

Siły zbrojne

Multispektralna głowica dla Pioruna [Defence24 TV]

Prace Telesystem-Mesko, związane z nową wersją pocisku Piorun, opierają się głównie o stworzenie nowej multispektralnej głowicy naprowadzającej – mówi w rozmowie z Defence24 TV Janusz Noga, Prezes Zarządu CRW Telesystem-Mesko.

Taka głowica, o znacznie wyższych zdolnościach i odporności na zakłócenia, mogłaby zostać zastosowana zarówno w pociskach Piorun, jak i rakietach o wyższym zasięgu.

To, że posiadamy pełną „inteligencję” w swoich rękach, pozwala nam na zastosowanie systemów Grom i Piorun na nosicielach, takich jak systemy Jodek, Poprad czy Biała. Bez pełnej wiedzy o tych systemach nie byłoby takiej możliwości.

Janusz Noga, Prezes Zarządu CRW Telesystem-Mesko Sp z o.o.

Nowy polski pocisk przeciwlotniczy o zasięgu 12-14 km wykorzystujący rozwiązania układu naprowadzania systemu Piorun mógłby zostać wprowadzony na uzbrojenie zestawów Poprad, skokowo zwiększając ich możliwości bojowe, bez konieczności zmian systemu dowodzenia i kierowania. W dalszej perspektywie mógłby też stanowić uzbrojenie nowego systemu mobilnej obrony Wojsk Lądowych.

Prezes Telesystem Mesko zwrócił też uwagę na znaczenie ciągłego zaangażowania zespołów odpowiedzialnych za systemy naprowadzania, dzięki czemu mogą one być stale rozwijane. Podkreślił również, że oprócz naziemnych zestawów przeciwlotniczych, pociski Grom i Piorun mogą również zostać zastosowane na platformach śmigłowcowych (pełniąc funkcję rakiet powietrze-powietrze).

Reklama

Komentarze (21)

  1. Wojciech

    Ciekawe co oni rozumieją pod pojęciem "multispektralna"? Dla mnie multispektralne to jest naprowadzanie subamunicji SADARM: radar milimetrowy, głowica termiczna i radiometryczna (naprowadzanie na źródła promieniowania radiowego). Taki zestaw jest nie do oszukania. Jest na tyle sprytny że odróżnia czołgi od samochodów i autobusów i czołgi sprawne od już trafionych.

    1. Takijeden

      Nie bój się, znają się na tym dużo, dużo lepiej niż Tym

  2. Mesko

    Kolejny etap za Mesko, rozwijać i dążyć do zbudowania Polskiej tarczy antyrakietowej. MON bieżący rozważa zakup pioruna i wspiera jego eksport bo zaraz znajdzie się ktoś kto wykupi Mesko.

  3. Rain Harper

    Była taki moduł dla Rosomaka. Chowany w kadłubie, na miejscu wieży. Coś jak Kornet na Tigrach. Tylko że nasz miał dwie głowice - dla Spike i Pioruna, teoretycznie mógł więc jednocześnie zwalczać cele naziemne i powietrzne.

    1. Covax

      AMUR obrum Gliwice

    2. Lord Godar

      I coś takiego by się naprawdę przydało.

  4. Covax

    Bardzo mi się podobają te porównania w komentarzach, a najbardziej porównania Pioruna do efektorów "piętra Narwi". A jak już musicie porównywać do "analiogow w mirze"to proszę porównajcie do Sosny, przy której Piorun bl2/PK6 do Gwiazda Smierci, jako efektor dla piętra "SONY" nie Narwi czy nie daj Bóg Wisły. Prezes nie obudził się pewnego dnia i nie powiedział "chłopaki ma być wydłużony zasięg GSN pioruna" a na fajrant "chłopaki nie powiedzieli szefie mamy zasięgi między 12 a 14 km a jak szef chce to jutro będzie 15 km" . To miesiące jeżeli nie lata pracy, które wpisują się w "mapę drogową rozwoju technologii rakietowych". Piorun bl.2 ( nie mylić z piorunem, może blok 2 to mityczny PK6 ) o pułapie 8 km i zasięgu ponad 10 km jest ujęty w tej "mapie" i jeżeli MON nie będzie "przeszkadzał" czytaj zapewni stałe i pewne źródła finansowania np. przez wieloletnie kontrakty zapewniające obciążenie mocy produkcyjnych na 80% a nie w ciągu jednego roku na 280% ( czyli utrzyma praktykę zamówień na Pioruny) to zgodnie z w/w Mapą do 2023 będzie latał Piorun bl. 2 albo i wcześniej bo głowica o której mówi Pan Noga wyprzedziła "mapę" o coś koło półtora roku.

    1. Davien

      Panie Covax, akurat porównanie z pociskiem 9M337 dla Pioruna za dobrze nie wypada:) Jest wolniejszy, ma znacznie słabszą głowicę bojową, znacznie łatwiej go zakłócić, ma mniejszy zasieg i pułap.

    2. Marek

      Nie można porównywać istniejącej 9M337 do tego, co zamiaruje się zrobić na bazie Pioruna. Tytułem przykładu piszesz o głowicy bojowej, że jest większa. No jest. Tylko że pojęcia nie masz jaka będzie głowica bojowa powiększonego Pioruna.

    3. Lord Godar

      Czy to oznacza , że nie powinniśmy inwestować w Pioruna i jego rozwój , tylko może kupić następnego gotowca z USA ?

  5. Covax

    AIM-9D układ naprowadzania na lampach próżniowych i detektor PbS, AIM-9L to elektronika lat 70 i detektor InSb. AIM-9M ma algorytm który pozwala odrzucić pułapki termiczne, elektronika lata 80. A Piorun to InSb na współczesnych procesorach , również z algorytmem odrzuceni pułapek termicznych... To tyle w temacie GSN i "analiogów w mirze". A temacie parametrów przestrzennych nie można się wypowiadać bo nie ma "płatowca" i nie wiemy co Mesko wyrzeźbi. T-M "za swoje" bawi się GSN i wygląda na to że coś idzie do przodu.

    1. Ustawiator

      Dajcie Mesku te 750 mln to zrobią

    2. Lord Godar

      Taa ... już to widzę . Na całą wieżę ZSSW dali 0 tego , a Ty byś chciał aby na jakiś inny program badawczo -rozwojowy dali 750 ml. Znajdziesz takiego , kto to podpisze? Prędzej podpiszą kolejny zakup gotowca z USA za większą kasę , niż zainwestują ułamek tego w rozwój naszego przemysłu zbrojeniowego/specjalnego.

  6. Jaboktoinny

    Super byłby "Piorun" w wesji przeciwpancernej

    1. Łoszarik

      Albo przeciw okrętom podwodnym...

  7. Grredo

    Życzyłbym sobie nie tylko gromów i Poprada z Piorunem. Na już potrzebujemy systemu klasy Landceptor. Ale skąd brać pieniądze na przyspieszenie programów badawczych jak topi się miliony w obsłudze starych terenówek 4x4? Wszędzie widać braki decyzyjne i brak ekonomicznego podejcia. A liczy się tylkoti wyłącznie kalkulacja koszt/efekt. Dlaczego nie są kupowane nowoczesne miny z Belmy? Dlaczego drogiego sprzętu nie maskujemy kamuflażem wielospektralny m? Dlaczego nie kupujemy nowoczesnych pocisków dla luf starszej generacji?

    1. ;////

      Ja uważam, że ta kasa w taki czy inny sposób wraca do budżetu, a potem dostajesz ją jako 500+ itp

    2. Wojciech

      Gdyby 40 mld pln które idzie na oba 500+ przeznaczyć na likwidację bzdur to nikt w Polsce nie płaciłby już podatku dochodowego. Wcale. Przychód budżetu z tytułu PIT za rok 2018 to 38 mld pln minus koszt utrzymania armii urzędników skarbowych.

    3. Nestor

      Widze ze goscimy matematyka. Na czym jeszcze sie znasz?

  8. kamyk

    Czy multinuklearna głowica też jest przewidziana dla tego zestawu?

    1. Ciekawy

      Nie, ale podobno przewidywana jest kamienna.

  9. Covax

    Według "mapy drogowej" w 2022 ma być GSN multispektralne, a w 2023 IR ( "duża") w 2025 IIR. Na tą chwilę można powiedzieć że TM wyprzedza "troszkę" plan. Jaki nośnik do tych głowic rzeźbi Mesko tego nie wiem. Ale myślę że w przeciągu roku coś już się okaże, "mapa" zakłada w 2023r rakietę 8/10 km czy będzie to "stary Piorun na sterydach", czy PK6 - 45-60 kg czy jeszcze coś innego czas pokaże. Ogólnie projekt PK6 Mesko-T-mesko robi za swoją kasę, a to powoduje że "ciśnienie" jest wieksze. A rakieta pokroju mitycznego PK6 jest bardzo potrzeba do bezpośredniej obrony PLot wojsk w czasie marszu, Soła według PIT-Radwar wykrywa SPO 0,05 m z 17 km, ( o tym co robi Bystra wolę nie wiedzieć ;-) ) Soła + KDA + PK6 na podwoziu Borsuka i mamy Gwiazdę Śmierci która wciągnie nosem Pencyra a "wraże wertolety" wypchnie na ponad 10 km. Tak że trzymam kciuki na pracę badawcze M+TM i życzę sukcesu.

    1. Marek

      No to mamy podobne podejście do rzeczy w tym konkretnym temacie.

    2. kamyk

      Wiesz co Iskandery zrobią z "twoja" mapa drogową? Rozjadą ją. Tu trzeba rozwiązania systemowego a nie ćwierć- ani pół- środków. To potrzeba całego systemu obrony i przeciwdziałania a nie bzdury mulkuklisrulti.

    3. Ciekawy

      I rozumiem, że z tego powodu MESKO ma zaprzestać prac nad jakimikolwiek rakietami?

  10. w

    Tylko zyczyc MESKO powodzenia i KASY oraz zamówień od MON-u ( ale ten MON...)

  11. KrzysiekS

    To bardzo dobra droga trzymam kciuki. Nadal mnie martwi brak informacji o systemie NAREW.

  12. Cywill

    Przydałby się Piorun w większej skali tak 2:1 lub 3:1 (zasięg, pułap)

    1. vvv

      to nie ta klasa, nie ten typ rakiety i mowisz juz o efektorach do narwii czyli camm, camm-er itp.

    2. anakonda

      ja też mam nadzieje że własnie w tym kierunku zmierzamy ,efektory krótkiego zasiegu sa nam poprostu potrzebne w wiekszej ilości czemu wiec nie wykorzystac umiejetnosci zdobytych przy opracowywaniu Pioruna?

    3. Grredo

      Nie tylko ilości, ale i w większej liczbie wersji. musimy być przygotowani na jednoczesne zwalczanie wielu typów uzbrojenia i to w rosyjskich ilościach. Najgroźniejsze są dla nas pociski balistyczne, pociski manewrujące i bsl arylerii. Na nie musimy przygotować odpowiedź

  13. ja

    już były przymiarki groma dla śmigłowców i nic z tego nie wyszło... a wtedy nazywało się to wyrzutnia GAD-G... powstał nawet prototyp i przeprowadzone testowe strzelania z Sokołów - niestety ze względu na słabe wyniki testów zaniechano rozwoju projektu.

    1. Covax

      Choć chyba nie do końca zaniechano projekt, pogrobowcem Gad-G jest chyba "kusza" ale głowy za to nie dam

  14. tak myślę

    "Nowy polski pocisk przeciwlotniczy o zasięgu 12-14 km... " " W dalszej perspektywie mógłby też stanowić uzbrojenie nowego systemu mobilnej obrony Wojsk Lądowych." Na co czekacie? Ruszać z "kopyta!" Każdego opóźniającego prace oskarżyć o sabotaż, zdradę kraju!

    1. vvv

      a moze oni po prostu nie maja ani wiedzy, pieniedzy, technologii ani doswiadczenia aby to opracowac?

    2. nn

      To zacznijmy od tego kto wywalił kilkaset milionów na 8 wagonów kolejowych ;)

    3. tak myślę

      To tym bardziej czas zrobić ten pierwszy krok

  15. Marek

    Dobrze by było, gdyby ktoś w MONie potraktował rzecz serio. Po dotychczasowych efektach widać, że ci ludzie robią dobrą robotę, a powiększony Piorun do którego mielibyśmy pełne prawa bardzo by się przydał. I to nie tylko na platformach lądowych czy na śmigłowcach, ale także w lekkich okrętowych systemach OPL.

    1. Davien

      Marek, przydałby sie na pewno, ale powiększenie Pioruna to nie jest prosta operacja, ale praktycznie konstrukcja nowej rakiety z której ze starej prejdzie jedynie głowica naprowadzająca( może). Pytanie to czy mamy czas by czekać na powstanie odpowiednika Może Chaparrala sprzed 40 lat.

    2. biały

      głowica pioruna jest bardzo dobra i zapewne ma lepsze możliwości niż wymieniony przez ciebie pocisk , ale niestety nie mamy rakiety i chyba nawet nikt nie prowadzi prac nad wdrożeniem , puxniej powiemy ze trzeba kupić a na opracowanie i przetestowanie w kraju to trzeba kilku lat

    3. Davien

      Panie biały, może bez przesady:) Chaparral wykorzystuje pociski Sidewinder, w wersji L/M więc Piorunowi daleko do tego poziomu, może osiągna poziom wersji D i o tej pisałem. Piorun ma istotnie dobrą głowicę ale na MANPADS, pociski jak Sidewinder, R-73 deklasuja go i to poważnie, o porównaniu z AIM-9X czy IRIS-T nawet nie ma sensu pisac. Aha co do tego co piszesz: jezeli kupimy do Narwi powiedzmy CAMM czy NASAMS to ten zmodyfikowany Piorun do czego sie przyda? Chyba ze do zastapienia rakiet na Osie tuz przed jej wycofaniem, bo w Narwi będą znacznie lepsze pociski.

  16. Covax

    Pan prezes ewidentnie nie jest "medialny", ale każdy wywiad słucham uważnie. Nic tylko pogratulować i oczekiwać aż Mesko wyrzeźbi to tego sprytnego Pioruna block 2/ PK6 45-60 kg. Swoją drogą bardzo ładny przykład jak jeden kontrakt na Pioruny pozwala finansować B+R

    1. vvv

      pk6 to wydmuszka i nic wiecej. o ile MON w koncu kupi narew to prawdopodobnie bedzie ona z efektorami camm, camm-er. BR na cieze opl to koszt kilkunastu mld i zasoby ludzkie, niestety ani tego ani tego nie mamy bo manpads to nie opl dolnego poziomu

    2. Davien

      Covax, taka przeróbka Pioruna oznacza de facto opracowanie nowej rakiety praktycznie od podstaw .

    3. Covax

      Panie Davien, czy mi się wydaje czy jakieś pół roku temu pisałeś coś podobnego o głowicy naprowadzajacej z Pioruna że nie da się przeskalować i trzeba projektować od nowa itd...

  17. w

    gdzie takie MESKO moze zaprosic urzedników MON ?? W Góry Świetokrzyskie ?? I co dać ?? Chinski zegar ???? PIORUN (jego mocniejsza wersja) nie bedzie kupiony przez MON, kupimy w USA gdzie badaja zastosowane w nim rozwiazania. No i te Hawaje...

  18. Gojan

    Dołożyłbym pieniędzy na wielospektralną głowicę do nowego Pioruna, a szerzej: w rozwój programu SONA, nawet kosztem programu Narew. Narew może się (hipotetycznie) okazać zbędna, zwłaszcza, po zmianie wymagań MON, polegającej na wydłużeniu jej zasięgu, bo przestaje być (a może nigdy nie miała być?) systemem towarzyszącym jednostkom "w marszu", tzn. nie będzie w gotowości bojowej w trakcie jazdy, podobnie jak Wisła. Tym bardziej rezygnacja z Narwi będzie prawdopodobna, jeśli w ramach Wisły pozyskamy tańsze pociski, typu Stunner albo PAC-3 produkowany masowo w Polsce albo jego hipotetycznego tańszego następcę. Powyższe spostrzeżenie (może niesłuszne) opieram na analizie p. Jakuba Pawłowskiego "Polska tarcza budowana od dołu?" z dn. 11.03.2019 r. w Defence24.

    1. vvv

      pac-3 nigdy nie bedzie produkowany w PL ani masowo. pac-3 mse to bardzo drogia rakieta do niszczenia celow balistycznych a nie samolotow czy smiglowcow.

  19. Cc

    To dobry kierunek.

  20. rozczochrany

    I dlatego właśnie należy rozwijać własne krajowe produkty i zamawiać dla wojska a nie kupować za granicą. To daje rozwój nauki, techniki, nowych wyrobów, krajowych firm, miejsca pracy dla ludzi o wysokich kwalifikacjach, niezależność od zagranicznych dostawców i możliwość eksportu gotowych wyrobów.

    1. as wywiadu pl

      Krzyże i święcona wodę i kapelanów

    2. mobilny

      I suwerenność eksploatacyjną

  21. Piracik

    Zasieg już mamy, teraz 248mln na resztę Ale warto!!!!! NCBIR musi pomóc

Reklama