Zmodernizowana haubica Dana w 2019 roku. Bez nowej amunicji

22 października 2018, 16:35
Polskie armatohaubice Dana
Fot. DGRSZ
Reklama

Wojsko planuje modyfikacje 152 mm armatohaubic wz. 77 Dana, która jednak nie będzie obejmować zmiany kalibru na zgodny z Krabem 155 mm, ani wprowadzenia nowej amunicji 152 mm o zwiększonym zasięgu. Obecnie trwają natomiast uzgodnienia dotyczące zakresu prac pomiędzy Szefostwem Służby Uzbrojenia i Elektroniki w Inspektoracie Wsparcia i Zarządem Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych w DGRSZ oraz WZU w Grudziądzu. Pierwsza zmodyfikowana haubica ma trafić do testów poligonowych w przyszłym roku.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Wydział Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, rozmowy pomiędzy gestorem, centralnym organem logistycznym oraz WZU w Grudziądzu dotyczą obecnie zakresu prac, co będzie stanowić podstawę dla opracowania egzemplarza testowego. Rozpoczęcie prób pierwszej zmodyfikowanej armatohaubicy wz. 77 Dana zaplanowano natomiast na 2019 rok.

Plan modernizacji rozłożony jest na 4 do 6 lat, zależnie od środków, które będą dostępne na ten cel, natomiast prace mają być realizowane w ramach napraw głównych wynikających z Planu Eksploatacji tego systemu uzbrojenia. Zgodnie z pozyskanymi przez Defence24 informacjami program modernizacji w żadnym wariancie nie zakłada zmian w systemie uzbrojenia, takich jak np. zmiana kalibru systemu na zgodny ze standardem NATO kaliber 155 mm czy też wprowadzenia nowego typu amunicji 152 mm o zwiększonym zasięgu.

Modyfikacja armatohaubicy DANA na obecnym etapie nie obejmuje wprowadzenia nowej amunicji. Może być ono realizowane jako oddzielne zadanie, równocześnie z modyfikacją.

kmdr por. Czesław Cichy, Wydział Działań Komunikacyjnych DGRSZ

Armatohaubica wz. 1977 Dana to opracowany i produkowany w Czechosłowacji samobieżny system artyleryjski na podwoziu kołowym. Działo jest zbudowane na opancerzonym podwoziu ciągnika kołowego Tatra T-815 VT Kolos w układzie 8x8. Jego napęd stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 345 KM. W obrotowej wieży znajduje się 152 mm armatohaubica wyposażona w hydrauliczny, zmechanizowany układ zasilania amunicją.


Znajduje się w nim 36 pocisków i 30 łusek z ładunkiem miotającym. Kolejne 24 pociski i 30 ładunków rozmieszczonych jest w pojeździe. Szybkostrzelność przy użyciu automatu wynosi 4 strz/min i jest dwukrotnie większa niż przy ładowaniu ręcznym. Załogę Dany stanowi 5 żołnierzy.

Wojsko Polskie posiada ponad 100 armatohaubic Dana, które były wprowadzane do uzbrojenia od 1984 roku. Co najmniej 85 polskich armatohaubic wz. 77 zostało zmodernizowanych do standardu „Dana-T” m. in, poprzez zastosowanie zautomatyzowanego systemu kierowania ogniem Topaz firmy WB Electronics. Następcą wz. 77 Dana mają być samobieżne haubice 155 mm Kryl na podwoziu kołowym w układzie 6x6.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 69
Reklama
Siedzik
niedziela, 23 grudnia 2018, 14:27

@Rafal - powiedz proszę, skąd informacja o 5 strzałach na minutę, bo nie spotkałem się nigdy z takimi danymi, jedynie z 3-4/2 rpm z automatem/bez. @Zbigniew - V4 czy szerzej "Trójmorze" to slogan propagandowy mający pokazać, że ten czy inny rząd nie jest izolowany w UE, w rzeczywistości jednak jak przychodzi do zakupów to haubice kupuje się z Niemiec, śmigłowce z Francji, a modernizacje każdy robi sobie sam.

Zbigniew
sobota, 27 października 2018, 21:12

My modernizujemy, ale Czesi też modernizują, czy nasze władze nie mogą się porozumieć w ramach V-4? Przyjaciele podjęli by wspólne działania, racjonalnie i ekonomicznie!

Rafal
czwartek, 25 października 2018, 11:33

@Davien, kalmiesz jak z nut, Dana z automatu 5 strzalow na minute, u gory pisza, ze co najmniej 85 Dan ma Topaz a ty specjalisto twierdzisz, ze 40. Davien z toba nie ma co rozmawiac, gorzej niz z trolem ze wschodu. @Marek jakie bajki na chwile obecna Kryl max 6 strzalow na minute i tyle, co do polautomatu, pewnie ze sie da, tylko tyle, ze podniesie on wage zestawu a MON chcial zeby Kryl latal.

Davien
środa, 24 października 2018, 18:37

Rafał, szybkostzrelność Dan to maks 4 stzrały na minute z automatu, 2 recznie wiec jak widąć Kryl stzrela szybciej:) System Topaz jest na zaledwie 40 Dan-ach i jest to starsza wersja niz ten z Kryla wiec jak widać... Rozumiem ze prawda boli panie rafał, ale żeby tak płakać...

Davien
środa, 24 października 2018, 18:31

Panie erda, tak do Dan nie ma lepszej amunicji, to przestarzałe działa w kalibrze 152mm :) Szybkostrzelność naszych Dan to całe 4 strzały z automatu, 2 ręcznie na minute wiec tak Kryl ma wyzszą szybkostrzelność. I tak pisze o prototypie , prototypie lekkiego działa samobieznego kalibru 155mm juz teraz lepszego od przestarzałych DAN, choc te ostatnie plasuja sie w tej samej kategorii co Krab wiec panie ERDA ....

Marek
środa, 24 października 2018, 16:29

@ WP10 Nie bierze się za kolejną bieda modernizację, tylko robi to, co potrzeba. A robi tak dlatego, że tylko idiota pozwala sobie na to, żeby posyłać na złom wartościowy jeszcze sprzęt. Głupotą natomiast byłoby przerabiać system wieżowy do Dany tak, żeby mogła wsadzić tam 155mm o długości 52 kalibrów. Bo wymagałoby to drogich i daleko idących modyfikacji. Dlatego już lepiej jest poczekać na nowego Kryla. @Rafal Nie opowiadaj waść bajek. Kryl ciągle jest na etapie prototypu, a HSW nie widzi żadnego problemu w zainstalowaniu do niego systemu wspomagającego ładowanie. Nie będzie to pełny automat, bo ideą tego działa jest to, że jego cena powinna być znacznie niższa od Kraba, ale w tej konfiguracji nikt nie będzie się ślizgał po błocie podając pociski. Ponadto producent Kryla nie widzi większego problemu w pozyskaniu amunicji o zasięgu 56km. Poza tym, że są trudności w testowaniu takiej amunicji w Europie. Tytułem przykładu Niemcy swoje testowali na poligonie w RPA.

Arek
środa, 24 października 2018, 13:44

Uważam, że to dobry kierunek nawet bez tej amunicji. Oczywiście jako UZUPEŁNIENIE nowych armatohaubic.

Ziutek
środa, 24 października 2018, 13:30

Lepsza Dana w garści niż Kryl na dachu.

ERDA
środa, 24 października 2018, 12:50

@Davien.....doprawdy? lepsza amunicja? a to niby do Dan nie ma lepszej amunicji? większa szybkostrzelnośc? naprawdę? brak automatu ładowania w Krylu....szybkostrzelność zależna tylko od wyszkolenia załogi i umiejętności biegania wokół pojazdu.....mniejsza masa? naprawdę? przy tym nie do końca wykonanym pojeżdzie? problemami ze statecznością?......PISZESZ CZŁOWIEKU O PROTOTYPIE? w ogóle rozumiesz to słowo? PROTOTYP?

asf
środa, 24 października 2018, 12:39

Do "Więc to ja.": Przy planowanym tempie dostaw Borsuków na poziomie 50 szt. rocznie (przewidywany roczny koszt ok. 1,25mld zł) to pojazdy BWP-1 będą służyć w WP do 2040!

Rafal
środa, 24 października 2018, 11:58

@Davien szybkostrzelnosc Kryla 6 strzalow na minute przy ogniu podtrzymanym wynosi ona 2 strzaly na minutę, ogromnie wiecej niz Dana. Nawet powyzej pisze ze Dany maja zautomatyzowany system kierowania ogniem Topaz czym on sie rozni od tego z Kryla? Ile amunicji przewozi sam Kryl, 18 pociskow? Juz widze zaloge w nieprzygotowanym terenie, deszczu/sniegu ladujacych pociski w tepie 6 na minute. Ja rozumiem Davien, ze jarasz sie tabelkami i wykresami, ale to rzeczywistosc.

WP10
środa, 24 października 2018, 11:26

I teraz MON bierze się za kolejną bieda modernizację tak samo jak w przypadku Leopardów i T-72.Nowy sprzęt trafiał będzie do nas w śladowych ilościach (Homar,Wisła) a będziemy udawać dalej że coś modernizujemy :)

Davien
środa, 24 października 2018, 10:18

Panie gracz, no cóz tu masz rację, ale czy rosyjskie pociski bedą sie jej przygladac:))

Davien
środa, 24 października 2018, 10:17

Edsa, w czym Kryl bije 40-sto letnia Dane?? To po kolei:) Zasieg ognia, dostepna amunicja, SKO większa szybkostrzelność. mniejsza masa przy lepszych osiagach, bawimy sie dalej:)) Przy czym Dana to teoretycznie odpowiednik Kraba, bo z Krylem łączy ją tylko trakcja kołowa, ale porównanie z Krabem to jeszcze gorsza masakra dla Dany.

Davien
środa, 24 października 2018, 10:14

Panie Rafał, Kryl ma nie tylko większy zasięg, ale i dostepna nowoczesniejszą amunicje, systemy kierowania ogniem dysponuje tez zdaje sie większa szybkostrzelnością wiec naprawdę....

zły
środa, 24 października 2018, 08:46

MON ma coraz lepsze pomysły. Modernizacja Dany nie zwiększy jej wartości bojowej (podobnie jak planowana modernizacja T-72) a w Przesmyku Suwalskim odbuduje się dywizjon wyposażony w BRDM z pociskami Malutka. Nie zapominajmy, że w sierpniu ogłoszono przetarg na części zamienne do hełmów wz.67...

iras
środa, 24 października 2018, 01:24

Harry 2 - Może można sprzedać starą amunicję, a może nie można? Może jest tego tyle na rynku, że sam koszt wyjęcia z magazynu przewyższa cenę rynkową ;) To zapasy zimnowojenne zaplanowane na zniszczenie połowy świata. Posiadasz dane co do obecnej ceny rynkowej ? Bo ja nie. Może jak Ukraińcom spłonie jeszcze kilka magazynów? A przy okazji, to słyszałem jakąś wypowiedź z MSPO, że nie wiedzą czy kupować licencje na niemiecki proch do Kraba, który zwiększyłyby zasięg z 40 do prawie 60 km, bo załogi mogą pomylić program z tabelami balistycznymi używając dwóch typów ładunków - bez komentarza :(

Marek
wtorek, 23 października 2018, 22:48

@Harry 2 Dana to wartościowy sprzęt, ale przy tych modernizacjach, które ty proponujesz zostaną z nich tylko podwozia. A to już jest skórka, która się za wyprawkę nie bardzo opłaca. Lepiej wymienić je na całkiem nowy sprzęt, który zresztą produkujemy sami. A to działo i bez kosmicznie drogich przeróbek ma potencjał. Na dodatek jeszcze amunicji do niego trochę jest.

Skoczek224
wtorek, 23 października 2018, 21:21

ZAJEFAJNA ARMATA, tylko że z jakiegoś powodu (?) Nasz przemysł od lat nie potrafi stworzyć artyleryjskiego zapalnika zbliżeniowego. MON'owi oferuje się zapalniki programowalne, ale o zbliżeniowych cisza. US NAVY stosowała je w 1944r. przeciwko Kamikadze. Będąc w Układzie Warszawskim skazani byliśmy na ich zakup w ZSRR. Pocisk artyleryjski obojętnie jak przestarzały najbardziej efektywny jest eksplodując nad ziemią a nie w niej i od tego powinno się zacząć modernizację amunicji.

zew
środa, 13 listopada 2019, 20:26

kierowanie ogniem w artylerii pozwala na strzelanie odbitkowe oaz na strzelanie z zapalnikami czasowymi zapalniki czasowe to odrębna sprawa ale strzelanie odbitkowe można prowadzić na silnych ładunkach miotających , płaskich trajektoriach lotu oraz zapalnikach standardowych ustawionych na długa zwłokę. Takie działo jak dana nie jest dzisiaj szczytem nowoczesności ale lepsze takie niż żadne

Harry z Tybetu
wtorek, 23 października 2018, 19:39

Modernizacja najprawdopodobniej obejmie część jezdną działa, wymieniony zostanie silnik i skrzynia biegów (będzie półautomatyczna), wymieniona zostanie klimatyzacja i cpk, Przerobiona też będzie kabina kierowcy i dowódcy. i to chyba tyle. Części artyleryjskiej w praktyce nie da się zmodernizować, wymiana lufy pociągnęła by za sobą wymianę automatu ładowania i przebudowę przedziałów amunicyjnych, więc pewnie taniej było by kupić całą nową wieże

Harry 2
wtorek, 23 października 2018, 19:28

@ iras - zasięg pocisków do DANY 152mm to 17-19km. Zasięg KRYLA/KRABA a więc lufy 155mm to 40km i więcej. Albo modernizujemy na maxa DANY albo nie zawracamy sobie głowy. Amunicję 122 mm można sprzedać. Zapewne będą chętni, a poza tym ona też ma swój czas gdzie trzeba ją zutylizować. Poczytaj o modernizacji jak powinna wyglądać. https://www.defence24.pl/tatra-zmodernizuje-czeskie-haubice-dana oraz https://www.defence24.pl/dana-m2-nowa-wersja-haubicy-samobieznej-produkcji-excalibur-army "dzięki zmianom wprowadzonym w hydraulice pojazdu czas rozłożenia podpór i opuszczenia stanowiska strzeleckiego jest 2,5 raza krótszy."

andrzej19
wtorek, 23 października 2018, 19:04

Wciąż ponętna nasza Dana/chociaż rozkalibrowana/Obsłuży ją żołnierz, który/umie walić z grubej rury.

Napoleon
wtorek, 23 października 2018, 18:24

Wygląda na to, że SPO stwierdziło 500 armatohaubic więc króliczka czas gonić.

Rafal
wtorek, 23 października 2018, 17:33

@Davien Kryl poza wieszym zasiegiem pociskow nie ma nic wiecej do zaoferowania.

Wafel
wtorek, 23 października 2018, 17:03

RIP Kryl

MI6
wtorek, 23 października 2018, 16:27

Kraby bez amunicji precyzyjnej, dany bez amunicji dalekiego zasięgu, leopardy bez nowoczesnej amunicji ppanc, ... ? Ja jestem nienormalny czy MON? Amunicję będziemy zdobywać na wrogu.? Jak w powstaniu warszawskim? No to nawet zachowanie kalibru 152 miałoby sens...

Wuw
wtorek, 23 października 2018, 16:17

Dana to absurdalny pojazd. Haubica na kołach mogła się sprawdzić jedynie podczas inwazji układu warszawskiego na NATO. Mogły się szybko przemieszczać autostradach w Austrii i Niemczech. Jako broń defensywa są absurdem i i nie przedstawiają żadnej wartości bojowej. Jak zjadą z asfaltu do lasu to utopią się w błocie a załoga ucieknie.

PL01
wtorek, 23 października 2018, 16:05

Jak już modernizować to na poważnie a nie bawić się w bieda modernizację jak w przypadku Leoparda czy T-72.Co w tych Danach zmodernizują....... siedzenia wymienią i żarówki a z zewnątrz odmalują i po modernizacji.To jest jakaś kpina.......

Więc to ja.
wtorek, 23 października 2018, 15:58

Po co modernizować Dany jak jest Kryl z kalibrem zgodnym ze standardem NATO 155mm. Niech MON się zajmie modernizacją BWP-1 bo tego jest do licha a wymiana na Borsuki się zakończy w najlepszym razie w 2030r.

Ok.
wtorek, 23 października 2018, 14:11

Bez zmiany kalibru na 155 mm ta niby "modernizacja" to strata pieniędzy.

asf
wtorek, 23 października 2018, 14:09

Bez sensu. Powinni, albo zmodernizować je tak, aby przejść na kaliber uzbrojenia 155 mm, albo nie modernizować, tylko wyrzucić Dany i w ich miejsce zakupić Kryle!

Piter NZ
wtorek, 23 października 2018, 13:40

Dziwne, że nie wprowadzamy nowej amunicji o większym zasięgu. Prawdopodobnie posiadamy zapasy kalibru 152 mm tylko pytanie jak stare? Jeżeli są to pociski z lat 60, 70-i 80-tych to pewnie najstarsze niedługo czas zacząć utylizować a poza tym skoro chcemy szkolić żołnierzy to będziemy zużywać amunicję. Prawdopodobnie mamy kłopoty z produkcją ale w takim razie pomyślmy o współpracy zagranicznej.

WED
wtorek, 23 października 2018, 13:37

Sądzę, iż MON powinien zastanawić się poważnie nad zakupami sprzętu ale z takimi ograniczeniami: zakup karabinów - wymóg zasięg max 5m.....zakup pistoletów - zasięg max 1m......zakup rakiet plot średniego zasięgu....max 10 sztuk z zasięgiem max 3km......zakup czołgów...max 20 sztuk i zasięg do 80km koniecznie bez amunicji....etc etc MON nie może kupić żadnej nowoczesnej amunicji kierowanej....NIE WOLNO....

frog
wtorek, 23 października 2018, 13:37

Skoro mają być Kryle, to po cholerę modernizować szrot z niekompatybilnym z NATO kalibrem i amunicją, którą możemy sobie "popukać" ? Halooo! MON! Jest tam kto?

edsa
wtorek, 23 października 2018, 13:34

@Davien....no to oświeć nas specu z netu w jakich to obszarach bije KRYL Dany? no śmiało.....jak porównałeś coś co istnieje w kiepskim prototypie z dojrzała konstrukcją? no dawaj.....

Gracz
wtorek, 23 października 2018, 13:06

Davien gadasz głupoty dana w 1 kwestii przewyższa kryla o kilka długość. Jest ładniejsza ;D

Gts
wtorek, 23 października 2018, 12:46

Tego juz sie czytac nie da. Gdybym tak rzadzil budzetem domowym to juz dawno wyladowalbym na ulicy bez rodziny. Nawet pies by mnie zostawil, ale panom w MON kaska wpada co miesiac niezaleznie od efektow, a MONowi co roku wiec efektow wcale byc nie musi. Porazka goni porazke, winnych nie ma, sami chetnii do premii za przewalenie kwitow przez biurko i tak sie zyje od pierwszego do pierwszego, od premii do premii. Biednie jest, ale na mieszkania dla dzieci na Moktowie czy Wilanowie starczy, wille w Konstancinie na stare lata, czy fure co 3 lata... Swiat sie zwiedza na koszt lobbystow wiec zle nie jest.

Davien
wtorek, 23 października 2018, 11:58

Rzyt i po co sie osmieszasz. Kryl bije Dany na głowe pod każdym wzgledem wiec powodzenia :)

erf
wtorek, 23 października 2018, 11:51

Po tych MON-owskich modernizacja i zakupach mam wrażenie że najlepiej dla naszej Generalicji by było jakby dowodzili batalionami niepiśmiennych chłopów z kosami na sztorc.....zero nowoczesnej amunicji, zero nowoczesnych wzorów uzbrojenia, broń boże zakupić jakies rakiety ppanc a dla MW broń boże jakies okety z realną sił bojową.....sądze że jak już zajeżdzą BWP1 (co nastąpi za jakieś 50lat) to przesiądą się na konie....

erda
wtorek, 23 października 2018, 11:48

Kolejny odcinek serialu z telenoweli: MODERNIZACJA PO POLSKU. To już jest po prostu niestrawne. Modernizacja ta na czym ma polegać? wymianie żarówek plus malowanie????? wywalanie pieniędzy w błoto. Kolejna super modernizacja po wypasionej modernizacji MIG29 I SU22......brawo MON.....widać że w MON brakuje kasy na wszystko.....gdzie wyciekło? ciułacie na te dwie baterie Wisły?????

Zacznijcie w koncu modernizowac WP
wtorek, 23 października 2018, 11:21

Czyli moderka jak zwykle.. Nowa farba i obicia siedzeń?

Ecco
wtorek, 23 października 2018, 11:11

Od lat intryguje mnie kto personalnie "planuje" wyraźnie utrzymanie jak najniższej skuteczności Dan poprzez brak np. amo naprowadzanej np. ukrainskiej czy APK oraz amo ER która bez gadania znacząco poprawiłaby efektywność tychże 100 dział. Koszt byłby wszak niewielki a Dany stałyby się naprawdę groźne i skuteczne.

block
wtorek, 23 października 2018, 10:59

Czyli co będzie modyfikowane? Napęd, system kierowania ogniem, łączność ... ?

iras
wtorek, 23 października 2018, 10:58

Harry 2 - Jeżeli posiadamy setki/tysiące wagonów starej amunicji, to bezsensem byłoby pozbywanie się jej nośnika. Co z tego, że kupimy nowy kaliber z super amunicją, jeżeli stać nas będzie na kilka sztuk amunicji na jedną haubicę. Fajnie, że nowa amunicja daleko i celnie leci, ale obywatele nie będą chcieli zastąpić masła margaryną, aby potencjalnie ocalić życie naszych żołnierzy. Tym bardziej, że większość podatników i tak nie wierzy, że armia podejmie się jakiejkolwiek znaczącej próby obrony. Tu własnie widzę jedyny plus poboru. Podatnik wie, że kasa wydana na wojsko idzie aby syn, czy mąż, czy sam podatnik miał większe szanse na polu walki.

łuki
wtorek, 23 października 2018, 10:58

No tak, napisaliście czego modernizacja nie obejmuje, ale zapomnieliście napisać co obejmuje ? Dlaczego?

dim
wtorek, 23 października 2018, 10:49

A ile czasu może być jeszcze bezpiecznie magazynowana i użytkowana ta posiadana amunicja, minionego kalibru i siły rażenia?

Nikt
wtorek, 23 października 2018, 10:39

@TOM Dany mają już Topaz i Fonet xD

Mietek
wtorek, 23 października 2018, 10:05

A faktycznie, na MSPO 2018 była Dana M1 PL. Podkreślam - "PL".

Lord Godar
wtorek, 23 października 2018, 10:04

Amunicję zawsze można dołożyć , jeśli wcześniej odpowiednio przy modernizacji poczyni się odpowiednie kroki. Nic nie stoi na przeszkodzie , aby przestrzelać Dany kilkoma nowymi typami amunicji , które potencjalnie będą w naszym zainteresowaniu i opracować odpowiednie tabele strzelań czy procedury. Zawsze to będzie krok do przodu.

Marko49
wtorek, 23 października 2018, 09:52

Niedługo zaczniemy kosy prostować tym też możemy się bronić.a co

Waldemar Kuli
wtorek, 23 października 2018, 09:04

Co za niedorzeczna decyzja!!!

Rzyt
wtorek, 23 października 2018, 08:42

Kryl ma Dany zastąpić? Dobry żart. Dany i Kraby bez specjalistycznej amunicji to też żart, niesmieszny

badf
wtorek, 23 października 2018, 08:15

Zmodernizować tak żeby nie poprawić to też sztuka. Ważne, że PGZ pochwali się wynikiem finansowym a MON pochwali się, że coś robi.

Zawisz_zielony
wtorek, 23 października 2018, 08:07

Najlepiej byłoby się tego pozbyć za jakieś rozsądne pieniądze (np Nigeria lub Irak) i w to miejsce kupić Kryla. Mimo pewnych wad przynajmniej pozwoliłby to na standaryzacje amunicji do jednego kalibru.

dim
wtorek, 23 października 2018, 06:05

MON ma duuuużo czasu, pracę należy szanować, a ruskie poczekają. Nic to, że teraz przez "4-6 lat" wyważać będziemy otwarte już przez innych drzwi. - Czy może jednak nie będziemy ?

Wojciech
wtorek, 23 października 2018, 01:34

Jak zwykle: pudrowanie trupa - byle tanio, byle wyglądało że coś robimy.

Ok bajdur
poniedziałek, 22 października 2018, 23:11

Czesi i Słowacy proponowali modernizację zwiększające zasięg, celność i szybostrzelność. Bieda modernizacja pewnie ma zastąpić kryle. Szkoda tych środków. To już lepiej kupić dodatkowe wr40 z amunicją specjalną i precyzyjną. Czasami mam wrażenie, że wszystko co nowoczesne ma być w jednostkach zakazane, byśmy przypadkiem nie mieli zbyt dobrych obrońców.

rydwan
poniedziałek, 22 października 2018, 22:29

to nie bedzie taniej sprzedac te dany i zakupic nasze kryle z odpowiednim kalibrem 155 mm tylko bawic sie z nimi w jakies durne nic nie wnoszace modernizacje? Jeśli zmiana kalibru jest za droga to sprzedac dany i amunicje zalegajaca w magazynach bedzie kasa na kryle i dalsze prace nad ich rozwojem.

Jami
poniedziałek, 22 października 2018, 21:37

Zapewne modernizacja Dan "przyspieszy" wprowadzanie Kryla...

TOM
poniedziałek, 22 października 2018, 20:42

czyli bieda moderka - pewnie Topaz, Fonet i nowa farba

dziki
poniedziałek, 22 października 2018, 20:26

Pomalować, opony wymienić i wystawić fakturę...

As
poniedziałek, 22 października 2018, 20:11

Trwają uzgodnienia, a amunicji nie będzie. Tak jakby standard. Sytuacja analogiczna do dziesiątków innych.

Harry 2
poniedziałek, 22 października 2018, 20:11

DANA powinna być starannie zmodyfikowana jeżeli już taką decyzję podjęto. Wymiana lufy na 155mm i możliwość wystrzeliwania pocisków o zasięgu ponad 40km (60km) to podstawa. Jej zaletą jest to, że załoga zajmuje miejsca w opancerzonym wozie i ma automat ładowania czego brakuje KRYLowi. Ponadto mamy ich dość sporą ilość i z punktu widzenia ekonomicznego można byłoby je, unowocześnione oczywiście, utrzymywać w linii jeszcze co najmniej dekadę. Nie bez znaczenia jest całe zaplecze remontowe itp. KRYL powinien być skonstruowany na podwoziu 8x8 z automatem ładowania. Byłoby na to kilka lat pracy w spokoju dla HSW. Byłaby to jego druga wersja dla bogatszych (pierwsza wersja dla uboższych).

Olson
poniedziałek, 22 października 2018, 20:10

Pewnie decyzja spowodowana przez dużo zmagazynowanej amunicji 152mm.

Harry 2
poniedziałek, 22 października 2018, 19:50

"która jednak nie będzie obejmować zmiany kalibru na zgodny z Krabem 155 mm, ani wprowadzenia nowej amunicji 152 mm o zwiększonym zasięgu. " Czyli... drepczemy w miejscu. Wszystko po staremu. Jak długo jeszcze? Jeżeli w taki sposób ma być modernizowany czołg T72 czy śmigłowiec Sokół/Mi24 to darujmy sobie troskę o obronność kraju.

Marek
poniedziałek, 22 października 2018, 19:47

I dobrze, bo pozbywanie się Dan byłoby głupotą. Aczkolwiek aż się prosi coby pozyskać dla nich lepszą amunicję. Jeszcze lepiej, coby zmienić na kaliber 155 z nieco krótszą lufą, co pono dałoby się zrobić bez specjalnych cudów. Bida tylko taka, że pewnie ze względu na poprawność polityczną amunicji kasetowej 155mm. nie pozyskujemy. Choć jak sądzę dla naszego przemysłu to nie problem, a kasetowa amunicja jest bardzo potrzebna.

infernoav
poniedziałek, 22 października 2018, 19:38

Po co robic tak plytka modernizacje? Nie lepiej wymienic armate, miec zunifikowana amunicje oraz zwiekszony zasieg? Chca nieco oszczedzic i przez to ta modernizacja jest bezsensowna.

kanonier
poniedziałek, 22 października 2018, 19:01

To jest chore,dlaczego nie wspólny kaliber 155mm zapasy amunicji 152mm sprzedać Ukrainie.

Tweets Defence24