Reklama

Siły zbrojne

Weterani Działań Poza Granicami Państwa będą świętować w Kielcach

Fot. MON/Wikimedia Commons
Fot. MON/Wikimedia Commons

Prezentacja pojazdów wojskowych i sprzętu uzbrojenia, konferencja naukowa, pokaz musztry paradnej i uroczysty apel - to główne punkty centralnych obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym roku uroczystości będą miały miejsce w dniach od 27 do 29 maja w Kielcach. Stolica województwa świętokrzyskiego została wybrana nieprzypadkowo. Swoją siedzibę ma tam Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa to polskie święto obchodzone 29 maja, ustanowione przez Sejm w 2011 roku. Połączone jest z obchodami odbywającego się w tym samym dniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

„Organizacja tego święta to ogromne wyróżnienie dla naszego miasta. Cieszymy się, że to właśnie w stolicy regionu świętokrzyskiego będziemy mogli uczcić tych wszystkich, którzy strzegą pokoju poza granicami naszego kraju, narażając swoje życie i zdrowie” – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił, że centralne obchody święta obchodzonego od 2012 roku nie przypadkowo odbędą się w grodzie nad Silnicą. „To właśnie w kieleckim ośrodku odbywa się przygotowanie żołnierzy do misji zagranicznych. Będziemy świętować i wspominać tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za Polskę. Nie ma znaczenia, że to było w Iraku czy Afganistanie. Oni walczyli o to dobro wspólne demokratycznej większości na całym świecie” – zaznaczył Lubawski.

Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce płk. Paweł Chabielski poinformował, że w uroczystościach weźmie udział około 600 weteranów z całego kraju. „Weteranem może zostać żołnierz lub funkcjonariusz, który co najmniej przez 60 dni pełnił swoją służbę poza granicami państwa” – przypomniał Chabielski, komendant jednostki, w której przygotowuje się żołnierzy do udziału w misjach zagranicznych.

„Najważniejszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę podczas zajęć, jest bezpieczeństwo związane ze szkoleniem specjalistycznym. Znajomość kulturowa czy międzynarodowego prawa humanitarnego to kwestie, których żołnierze często sobie nie uświadamiają będąc na misjach, a wiedza w tym zakresie znacząco wpływa na poprawę ich bezpieczeństwa podczas pełnienia tej niebezpiecznej służby” – powiedział PAP komendant jednostki.

„W 2012 roku amerykańscy żołnierze spalili kilkaset egzemplarzy Koranu. W całym Afganistanie odbyło się wówczas wiele manifestacji. Przez dłuższy było bardzo niebezpiecznie i niespokojnie. Tej przykład pokazuje jak ważną rzeczą jest znajomość kultury kraju, w którym przebywają żołnierze. Kwestia często niedoceniana, ale jej nieznajomość może niejednokrotnie doprowadzić do tragedii. Dlatego podczas naszych szkoleń poświęcamy tym zagadnieniom wiele uwagi” – podkreślił Chabielski.

Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych dodał, że od 1953 roku podczas misji zagranicznych zginęło około 80 polskich żołnierzy.

Centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa rozpoczną się w Kielcach już w niedzielę 27 maja. Na kieleckim placu Wolności odbędzie się prezentacja pojazdów wojskowych i sprzętu uzbrojenia oraz pokaz musztry paradnej. Następnego dnia w Wojewódzkim Domu Kultury o godz. 9 rozpocznie się konferencja naukowa „65 lat udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

We wtorek 29 maja w głównym dniu uroczystości uczestniczył będzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. O godz. 10 w kieleckiej bazylice katedralnej rozpocznie się specjalna msza święta. Po nabożeństwie na Placu Wolności odbędzie się uroczysty apel i pokaz musztry paradnej. O godz. 19 na kieleckim Rynku rozpocznie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Uczestnik misji ONZ

    Moźna tylko podziwiać - jeszcze trzy tygodnie temu nie było można z MONu wydusić czy i gdzie będą tegoroczne uroczystości. A tak przy okazji to Konferencja oryginalnie nie była przygotowywana jako część centralnych obchodów Dnia Weterana (jeśli dobrze zrozumiałem Dzień Weterana nie obejmuje \"uczestników misji pokojowych ONZ\" ;-) ).

Reklama