Ukraina: Seryjne pociski kierowane Wilcha już na uzbrojeniu

12 listopada 2019, 13:29
Wilcha-M test 1 (1)
Fot. Ukroboronprom

Pierwsze sto seryjnych rakiet systemu Wilcha trafiło już na uzbrojenie Sił Zbrojnych Ukrainy, a kolejne dostawy planowane są na styczeń 2020 roku – poinformował pułkownik Władysław Szostak, przedstawiciel Departamentu Polityki Wojskowo-Technicznej, Rozwoju Broni i Sprzętu Wojskowego Ministerstwa Obrony Ukrainy. Kierowane pociski tego nowego systemu, produkowane całkowicie na Ukrainie, mają zastąpić niekierowane rakiety kalibru 300 mm stosowane w wyrzutniach BM-30 Smercz.

Deklaracja na temat dostaw rakiet, które skierowano do produkcji w grudniu 2018 roku, padła w wywiadzie udzielonym przez płk Szostaka agencji informacyjnej „Armia Inform”, należącej do ministerstwa obrony Ukrainy. Nie sprecyzowano, czy pociski będą stosowane wraz z dedykowanymi wyrzutniami Wilcha produkcji krajowej, czy w dostosowanych do ich użycia wyrzutniach BM-30 Smercz – jak podczas dotychczasowych testów poligonowych.

Wiele wskazuje na tą drugą opcję, gdyż podczas październikowej wystaw Arms and Security 2019 w Kijowie zaprezentowano jedynie wyrzutnię systemu Neptun. Gdyby wyrzutnia Wilcha była już gotowa do dostarczenia, z pewnością znalazłaby się na ekspozycji. Oba systemy mają być instalowane na ukraińskim podwoziu KrAZ-7634HE w układzie 8x8.

image
Pocisk i wyrzutnia systemu Wilcha. Fot. J.Sabak

Rakiety Wilcha (pol. Olcha) stanowią rozwinięcie dobrze znanej i sprawdzonej amunicji niekierowanej 300 mm stosowanej w systemie BM-30. Jednak pocisk ukraiński korzysta z odpornego na zakłócenia systemu naprowadzania, łączącego pozycjonowanie GPS z systemem bezwładnościowym. Podczas całego lotu trajektoria jest korygowana z użyciem silników impulsowych rozmieszczonych w przedniej części rakiety a w fazie terminalnej stosowane są również aerodynamiczne stery. Zapewnia to rozrzut poniżej 15 m na dystansie 70 km i do 30 m dla donośności 120 km. Jednak przy prowadzeniu ognia na średni i krótki zasięg dokładność systemu jest na tyle duża, że zdarzało się iż dwa kolejno wystrzelone pociski Wilcha trafiły w słup wyznaczający środek celu testowego.

W grudniu 2018 roku zatwierdzono do produkcji seryjnej rakiety w podstawowej wersji Wilcha o donośności 70 km, uzbrojonych w głowicę odłamkowo-burzącą o masie 250 kg, które zostały dostarczone do sił zbrojnych. W czerwcu 2019 roku zakończono próby poligonowe wariantu Wilcha-R z głowicą kasetową o tej samej masie i donośności. Trwają natomiast nadal prace rozwoje pocisków Wilcha-M o zwiększonym zasięgu, który podczas testów przekroczyły donośność 130 km. Docelowy zasięg maksymalny systemu ma sięgać 200 km, jednak przy zastosowaniu głowicy bojowej o masie około 125 kg.

Reklama
Tweets Defence24