Kraby już w Sulechowie. Błaszczak: To dopiero początek

25 marca 2019, 13:03
D2f3UcaWoAEZCTI
Fot. MON

Bateria samobieżnych haubic Krab została w poniedziałek symbolicznie przekazana 5. pułkowi artylerii w Sulechowie. – To dopiero początek – podkreślił przy tej okazji szef MON Mariusz Błaszczak, przypominając, że do końca roku pułk ma otrzymać cały dywizjon, czyli jeszcze dwie kolejne baterie.

5. Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie otrzymał baterię złożoną z ośmiu samobieżnych 155-mm haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. To jedna trzecia pierwszego seryjnego (i drugiego w ogóle) dywizjonowego modułu ogniowego Regina, który trafia na wyposażenie Wojsk Lądowych.

Jedna bateria to tylko początek. W połowie tego roku kolejna bateria zostanie przeznaczona na wyposażenie 5. pułku artylerii, pod koniec roku kolejna – przypomniał Błaszczak, który wręczył żołnierzom symboliczne kluczyki do Krabów.

image
Fot. MON

Szef MON komplementował żołnierzy z Sulechowa. – Ale liczę na to, że żołnierze z 5. pułku artylerii nie będą ćwiczyli wyłącznie na poligonach w województwie lubuskim, ale - tak jak żołnierze z innych jednostek Wojska Polskiego - będą ćwiczyć również na innych poligonach – powiedział minister. Podkreślił, że takie ćwiczenia są standardem, więc nie będzie nic dziwnego w tym, jeśli na drogach będzie można zobaczyć żołnierzy przemieszczających się ze sprzętem.

Błaszczak mówił, że Kraby są wyraźnym wzmocnieniem zdolności Wojska Polskiego. Podkreślał, że jest to sprzęt, którym chwalimy się za granicą, jest sprawdzony i "realnie odstrasza potencjalnego agresora".

Częścią poniedziałkowej uroczystości w Sulechowie było także przekazanie 2. dywizjonowi artylerii samobieżnej sztandaru 9. Pułku Artylerii Ciężkiej, który ufundowała społeczność gminy Pyzdry.

5. Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie wchodzi w skład 12. Dywizji Zmechanizowanej, której sztab znajduje się w Szczecinie. Podstawowe uzbrojenie jednostki do tej pory stanowiły samobieżne haubice Dana (kalibru 152 mm) i 2S1 Goździk (122 mm) oraz wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta i BM-21.

Pierwsze Kraby trafiły do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. Jest on podporządkowany 16. Dywizji Zmechanizowanej w Białobrzegach.

Głównym dostawcą dywizjonowych modułów ogniowych Regina jest Huta Stalowa Wola. W produkcję zaangażowane są także inne podmioty krajowej zbrojeniówki, m.in. WB Electronics. Warty 4,5 mld zł kontrakt na dostawę czterech dywizjonów został podpisany w grudniu 2016 r. Jest to największa umowa zawarta przez MON z krajowym przemysłem.

Każdy dywizjon Regina składa się z 24 haubic Krab oraz pojazdów towarzyszących: trzech wozów dowódczo-sztabowych, ośmiu wozów dowódczych różnego szczebla, sześciu wozów amunicyjnych oraz wozu remontu uzbrojenia i elektroniki.

Do Sulechowa na razie trafiło osiem haubic, jeden wóz dowódczo-sztabowy dowódcy dywizjonu, trzy wozy dowódcze dowódcy szczebla baterii i plutonu, dwa wozy amunicyjne oraz jeden warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki.

Reklama
Tweets Defence24