"Europejska" modernizacja Leopardów. Ruszają konsultacje z przemysłem

5 kwietnia 2019, 15:15
Leopard 2A7
Leopard 2A7. Fot. Heer/Marco Dorow

Europejska Agencja Obrony rozpocznie w najbliższych tygodniach nową fazę ponadnarodowego programu modernizacyjnego OMBT-Leo2. Konsultacje z przemysłem mają umożliwić rozpoznanie rynku w celu ułatwienia podejmowania decyzji państw członkowskich i EDA, jeżeli chodzi o kontrakty na realizację prac.

Program OMBT-Leo2 (Optimizing Main Battle Tank) to inicjatywa rozpoczęta przez EDA wiosną 2017 roku. Ma na celu określenie potrzeb poszczególnych europejskich sił zbrojnych w zakresie czołgów podstawowych i określenie możliwości przemysłu zbrojeniowego na Starym Kontynencie, tak aby mógł zaspokoić zapotrzebowanie w sposób optymalny czyli efektywny kosztowo. Docelowo EDA chce zoptymalizować modernizację sił pancernych w oparciu o czołgi różnych typów, ale na początek zajęto się wozami Leopard 2A4, które agencja chciałaby doprowadzić - zgodnie z komunikatem - do wersji 2A7 "lub równoważnej".  

W programie mogą uczestniczyć zarówno państwa dysponujące nadwyżkami czołgów Leopard 2A4, jak i te które takie czołgi chcą nabyć z nadwyżek i zmodernizować. Projekt obejmuje też współpracę przy modernizacji Leopardów starszych wersji posiadanych przez siły zbrojne poszczególnych państw członkowskich w ramach zwiększania ich własnego potencjału, przy czym dzięki wspólnej realizacji prac będzie można uzyskać korzyści skali.

Czytaj też: Bundeswehra modernizuje Leopardy. Zielone światło parlamentu

Rozpoznanie rynku będzie polegało na szerokich konsultacjach z firmami europejskimi w celu określeniu realistycznych zakresów cenowych modernizacji i możliwych terminów realizacji prac. Będą one prowadzenie zarówno za pośrednictwem europejskiego zrzeszenia przemysłu lotniczego i obronnego (ASD) jak i zrzeszeń narodowych (NDIAs). Przemysł ma odpowiedzieć do 18 lipca bieżącego roku. W międzyczasie – mniej więcej w połowie maja – mają zostać zorganizowane poświęcone warsztaty w formule business-to-business (B2B) w Brukseli mające na celu promocję współpracy międzynarodowej w tym przedsięwzięciu.

EDA jest bowiem zainteresowana wyłącznie odpowiedziami zawierającymi pełne systemowe rozwiązania, ale jednocześnie zachęca do tworzenia w tym celu wielonarodowych partnerstw w oparciu o podproducentów z różnych krajów w tym także małe i średnie przedsiębiorstwa. Współpraca w ramach tego projektu może też obejmować m.in. szkolenie załóg Leopardów, czy wsparcie eksploatacji, również w ramach wykorzystania istniejącego już sprzętu. 

Reklama
Tweets Defence24