Reklama

Siły zbrojne

„Wierni Polsce”. Katowicka defilada na ziemi i w powietrzu [FOTO]

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

W Święto Wojska Polskiego odbyła się defilada zorganizowana z okazji 100-lecia rozpoczęcia Powstań Śląskich i 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Tradycyjnie już można było na niej podziwiać sprzęt Sił Zbrojnych RP. Nie zabrakło też udziału sojuszników.

W wydarzeniu wzięło łącznie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Jako pierwszy odbył się lotniczy element pokazów. Tradycyjnie jako pierwsze nad zgromadzonymi przeleciało siedem samolotów szkolnych TS-11 Iskra z zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”, a następnie przemaszerowały wojskowe kompanie reprezentacyjne i poczty sztandarowe.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Następnie nad miastem przeszła formacja śmigłowców: cztery Mi-2 w ugrupowaniu Romb, podobna formacja śmigłowców W-3 Sokół, a następnie formacja mieszana złożona z pojedynczego Mi-8 i dwóch W-3 w ugrupowaniu klin.

Także w klinie nadleciały następnie trzy śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej: Mi-14 i dwa W-3WARM Anakonda a następnie trzy śmigłowce Mi-8/17 należące do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Mi-14 nad Katowicami. Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Defiladę śmigłowców zamykały cztery bojowe Mi-24 lecące w formacji romb.

Później przyszła kolej na stałopłaty. Ich paradę otwierały trzy ultralekkie samoloty: jeden dwusilnikowy Diamond DA-42 i trzy jednosilnikowe Diamond DA-40 z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Za nimi nad Katowicami przedefilowały cztery szkolne PZL-130 Orlik TC-II, a potem lecące w dwóch klinach transportowe M28 Bryza (dwa razy po trzy), pojedynczy C-130 Hercules i towarzyszące mu w rombie trzy C-295, czyli tzw. „Casy”.

image
C-130 Hercules i trzy C-295 nad Katowicami. Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Następnie przeleciał nad zgromadzonymi VIP-owski Gulfstream G550 w asyście dwóch myśliwców F-16, a za nimi – w podobnej asyście - świeżo przybyły do Polski Boeing 737-800 New Generation.

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Po nich przyszła kolej na szybkie odrzutowce. Najpierw nad Katowicami lot wykonały cztery M-346 Bielik...

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

...Następnie trzy Su-22...

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

...i kolejnych sześć F-16.

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Na zakończenie części lotniczej na niebie pojawiła się formacja złożona dwóch F-15E Strike Eagle prowadzonych przez pojedynczego Jastrzębia.

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Lądowa część defilady przeszła Katowicami od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską przez al. Roździeńskiego, rondo im. Jerzego Ziętka a następnie aleją Korfantego. Jako pierwsze przejechały motocykle interwencyjne Żandarmerii Wojskowej Kawasaki VN 900 Classic, samochody Opel Insignia patrolowo-interwencyjne Volkswageny Transporter T6, quady i lekko opancerzone samochody interwencyjne Sandcat.

Za żandarmerią prezentowały się Wojska Obrony Terytorialnej na motocyklach Kawasaki i quadach TGD BLADE 1000 LT EPS 4x4. Następnie przedefilowały Wojska Specjalne – na trzech samochodach ciężarowo osobowych wysokiej mobilności HMMVW 1165A należących do Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Z kolei GROM prezentował się na dwóch pojazdach FORD F550 z rampami szturmowymi C2, a AGAT na sześciu MRAP-ach typu M-ATV.

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Następnie przyszła kolej na prezentację pojazdów i uzbrojenia Wojsk Lądowych. Jako pierwsze przedefilowały dwa samochody ciężarowo-osobowe wysokiej mobilności HMMWV wersji M1097A2 a następnie HMMWV wersji M1043 A2 z 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej.

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Potem przyszła kolej na wozy dowodzenia na platformie systemowej KTO Kroton (odmiana Rosomaka), 14 dobrze znanych już w Polsce Rosomaków w wersji bojowej z 12 BZmech ze Szczecina i dwa wozy ewakuacji medycznej Rosomak WEM.

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

W rzucie kołowym defilady przeszli także sojusznicy. Amerykanie na transporterach opancerzonych Stryker (2), Brytyjczycy na rozpoznawczych Jackalach (2), Rumuni na ciężarówkach DAC 665T z armatą przeciwlotniczą GDF 103 i Chorwaci z wyrzutniami rakiet FAP M-92 „Vulkan”. Te ostatnie pojazdy pojawiają się już na polskich defiladach tradycyjnie. Stanowią one bowiem podstawowe wyposażenie Batalionowej Grupy Bojowej sił eFP, która stacjonuje w Bemowie Piskim.

Następnie jechały: aparatownie obliczeniowo-analityczne skażeń na samochodzie Jelcz P662D.43 Hermes i artyleria kołowa: zautomatyzowany wóz dowodzenia ZWD-99baT i 152 mm samobieżne armatohaubice wz. 1977 na podwoziu kołowym DANA, Artyleryjski Wóz Dowodzenia na podwoziu kołowym (AWD) dla modułu ogniowego Rak, 122 mm wyrzutnie artylerii rakietowej WR-40 Langusta i 120 mm moździerze samobieżne Rak na podwoziu Rosomaka.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Marynarkę Wojenną reprezentowały pojazdy należące do Morskiej Jednostki Rakietowej: wóz kierowania środkami walki (CCV - Combat Command Vehicle) i wyrzutnia pocisków rakietowych (MLV - Missile Launch Vehicle).

Obronę przeciwlotniczą reprezentowało osiem Popradów, w tym sześć 8 Pułku przeciwlotniczego z Koszalina i dwa z 4 Pułku z Czerwińska. Towarzyszyły im zautomatyzowany wóz dowodzenia Łowcza-3K i dwie stacje radiolokacyjne Soła. Następnie przyszła pora na wozy saperskie: Iveco Topola-S i mosty towarzyszące MS-20 na podwoziu samochodowym.

image
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Jako ostatni jechał tradycyjnie rzut gąsienicowy, który otwierało 14 czołgów Leopard 2A5 z podwarszawskiej 1. Brygady Pancernej z Wesołej w towarzystwie wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 i dwóch amerykańskich M1A2 Abrams.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Za nimi jechało 14 Leopardów 2A4 ze Świętoszowa z „własnym” Bergepanzerem 2 i 14 PT-91 Twardy z Braniewa, którym sekundował wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Defiladę sprzętu ciężkiego zamykały elementy DMO Regina w postaci dwóch wozów dowodzenia i ośmiu 155 mm haubic samobieżnych Krab.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Reklama

Komentarze (43)

  1. Mirage bije Phantoma na głowe. Porównywać Phantoma do Mig-17 można, wszak Mig-17 nie jednego Phantoma w Wietnamie spuścił na ziemi, strąceni za to przez Phantoma Mig-17 to nie powinno byc jakimś halo, wszak to maszyna zupełnie innej generacji, nie mówiąc o kosztach maszyn.. Fakt ze Mig-17 strącał Phantomy to dopiero ośmieszenie i maszyny i pilota. Wypisywanie wierutnych kłamstw to dopiero płacz, bo brakuje wiarygodnych argumentów.

  2. Davien

    Panie Bryxx F- Phantom był lepsza maszyna od Mirage-III a oba biły polskie Lim-y o dziesięciolecia wiec prosze juz nie płakać:))

  3. Obserwator

    A gdzie MiG-i-29 Panie Ministrze??

    1. Lord Godar

      Dobre pytanie ... I ciekawe czy i kiedy je jeszcze w powietrzu zobaczymy ? Tak jak ORP "Orzeł" na morzu , w pełni sprawnego ...

    2. Davien

      MiG-ów juz możemy nie zobaczyć. Po serii katastrof poważnie sie zastanawiaja nad ich stałym uziemieniem.

    3. Lord Godar

      Wiem o tym . Dlatego próbują kombinować coś na szybko , ale czasami pospiech jest złym doradcą ...

  4. zadora

    Akurat defiladę sprzętu ciężkiego zamykał Twardy w historycznym malowaniu i jakiejś niestandardowej wersji, chyba jedna z proponowanych modyfikacji (kosz z tyłu wieży i dodatkowy pancerz kratowy z tyłu i boków pojazdu).

    1. Tak myślę

      Tak, to była propozycja modernizacja czołgów do wersji PT91M2. Gdyby tak zostały zmodernizowane pozostałe T72 i w możliwie krótkim czasie, to byłoby całkiem nieźle, bo prędko nowych nie będzie. Niestety to tylko marzenia.

    2. Też tak myślę

      Potwierdza to informacja na stronie ZMBŁ. Defiladę zamykał czołg PT-91M2A2 czyli propozycja modernizacji z targów MSPO-2018. Ciekawostką chyba jest to że pierwszy raz cywilny pojazd uczestniczył w defiladzie.

  5. MI6

    W 2016 roku Polska w rankingu Globalfirepower, który ocenia siłę militarną państw świata (obecnie 137) była na miejscu 18, w 2017 roku na 19, w 2018 na 22 a obecnie jest na miejscu 24...dobra zmiana jak widać rośniemy w siłę!

  6. gnago

    Dobra wieść, dziesięć jaszczembi zdolnych do lotu. Zakładając że mamy kompetentnych to razem z parą dyżurną mamy tuzin sprawnych, zdolnych do boju

    1. Ambreliser Szczur

      A dlaczego siejesz propagandę że tylko 10 szt F16 jest zdolnych do lotu, i dlaczego wysówasz insynuacji dot. Pilotów?

    2. gnago

      Propagandą nazywasz stwierdzenie faktycznej mozliwości lotu tych samolotów? Te 10 sztuk pokazało się wszak w locie. Zakładam istnienie przynajmniej pary dyżurnej do odparcia ewentualnego wtargnięcia . to czyni 12 szt faktycznie latających. Logika drogi Watsonie. Wszak 46 sztuk w czasie defilady się nie pokazało. A insynuacja wobec obsady to w twym urojeniu, sugeruje ustosunkowywać się wobec treści postów a nie swoich myśli czy wymyślonego czy rzeczywistego interlokutora tu nieobecnego w jakikolwiek sposób

    3. i3o

      pod warunkiem że to nie były 4 które latały w kóło xD

  7. Olo

    podobno Ślązacy baaardzo brzydko odbierają tę defiladę

    1. Baron

      Którzy? Ci którym bliżej do Niemiec niż Polski? Na szczęście to znikoma mniejszość.

    2. Katowiczanin

      Oczywiście, że źle odbieramy defiladę. Z mojego punku widzenia organizacja była tragiczna, od doboru trasy po kwestie dojazdu na defiladę. Defilada była zbyt krótka, a organizatorzy założyli, że będzie tylko 10 tyś. widzów... Dotarło podobno 2 razy tyle, a nie wiadomo ile jeszcze nie mogło dotrzeć. Nie było rakiet, co podkreślają również inni, tak ważnych do obronności.

  8. jaa

    super!

    1. czyli co konkretnie ?

  9. Saracen

    Wspaniale prezentują się legendarne Black Hawki na katowickim niebie, imponują rozmiarami AW101. Natomiast przejazd dywizjonu baterii Patriot wzbudził największe zainteresowanie wśród widzów. Widać, że Polska pod rządami PiS kwitnie, rozwija się w tempie nieosiągalnym dla reszty Europy. A z owoców wzrostu gospodarczego korzysta polska armia. Cieszę się, że dożyłem takich czasów.

    1. MI6

      A Himarsa i pięknych polskich F35 nie widziałeś?

    2. Lord Godar

      Tak ... a to wszystko mogli licznie zgromadzeni widzowie w liczbie ponad 200 000 tysięcy podziwiać , siedząc wygodnie na patriotycznych ławeczkach , których nie zabrakło dla nikogo z widzów.

  10. Tiramisu takie smaczne...

    A Orlików nima bo i po co. Włoskie cacka lepsze...

    1. De

      Przeciez byly.

    2. vol

      szkoda ze nie rozwija się EM-Bielik

  11. ---

    Byłem, widziałem. Znamienne jest to, że w przeciwieństwie do defilad rosyjskich/chińskich/płn. koreańskich w zasadzie brak jakiegokolwiek sprzętu rakietowego typu np. MLRS/GLMRS (langust nie liczę). Były dwie ciężarówki z zasobnikami na 4 rakiety (NSM?), ale nie usłyszałem co to. Popradów na defiladzie brak.

  12. Extern

    Defilada upamiętniająca rocznicę Bitwy Warszawskiej w ... Katowicach :D Czego się nie robi z powodu wyborów.

    1. Artur

      Tak Ci tylko odpowiem - święto wojska polskiego i rok powstań śląskich

    2. On

      Tak ci tylko odpowiem - święto wojska polskiego jest nawiązaniem do ,,cudu nad Wisłą" więc powinno być w Warszawie. Gdyby było tak jak ty myślisz to rok rok temu powinno być w Poznaniu!!!

  13. szwej

    modernizacja modernizacją ale w Świętoszowie od 3 lat munduru polowego nie dostaniesz - już łata od łaty odpada - na wnioski jedna odpowiedź - nie ma!

  14. Oglądacz z Korfantego

    wiele z tych eksponatów powinna być na liscie UNESCO albo przynajmniej na liście dziedzictwa narodowego. To są wspaniałe artefakty militarnego rozwoju od czasów II wojny światowej przez zimną wojną aż do wojen w Iraku i Afganistanie. Bardzo ładny historyczny przegląd. Nie widziałem tam nic współczesnego.

  15. w

    przez tyle lat uzytkowania MON nawet nie pokusił sie zeby do S-22 skonstruowac w Polsce i dodac radar. To jest slepy bokser nie samolot bojowy. Typowe B+R . Byłoby doswiadczenie i wiedza. A tak analiza analizy ......

  16. Okręcik

    Polska potęgą militarną jest i basta ... na defiladach. Dlaczego defilada w Katowicach? Powstania to tylko pretekst, jakoś rok temu w Poznaniu nie było. Chodzi o PR, wszak to tu jedynką jest Morawiecki, więc walczą o serca Ślązaków, którzy nie tak dawno wg prezesa byli jedynie zakamuflowaną opcją niemiecką. Pokaz lotniczy to jedna wielka żenada. Nowoczesne to tam były jedynie F16. A te BH co to niby kupili dla komandosów to były, bo nie widziałem? Za to Antoś był. Aż prosiło się o powtórkę z defilady z 1981 r [as-Sadat]

    1. gnago

      Nowoczesne tylko przez to że ostatni zakup, w końcu modernizacja była jedna przy zakupie wystawowej ilości rakiet manewrujących

  17. laik, zupełny laik

    Wielu komentujących wypomina wiek uzbrojenia. Jednak zapominają, że inne kraje również użytkują samoloty sprzed 50 lat, czołgi sprzed 40 lat i tam po modernizacji to jest jak najbardziej ok. Pojazdy wojskowe nie są konstruowane na 12 lat jak samochody osobowe.

    1. Tak myślę

      Wielu komentujących dobrze wie, że wiek często nie ma znaczenia i wie też że MON nie wyraża chęci do jego modernizacji, a jeżeli już to jest ona tak uboga, że nie warto tego robić (patrz T72)

    2. Tor

      Oczywiście że inne kraje maja sprzęt 30-40 letni ale w jakim kraju tzw pierwszego świata używa się sprzęt przez 40 lat nie modernizując go zupełnie jak w przypadku naszych BWP-1?

    3. adams

      Właśnie słowo klucz to MODERNIZUJE wiele krajów swój sprzęt a nie prowadzi śmiesznej modyfikacji jak u nas w przypadku zabytków T-72.Europejskie kraje modernizują swoje Leopardy do wersji 2a7 a u nas bieda modernizacja do wersji 2a5+ szumnie nazwana Leopard 2PL.Inni modernizują a nie się bawią udając że coś robią jak jest u nas

  18. Hektor

    No tak. Jakoś znalazły się pieniądze na nowoczesne pokrycie maskujące dla Rosomaka w wersji dowódczej. Za to KTO przeznaczone dla zwykłych wojaków dalej będą maskowane trawą, gałęziami i starymi szmatami.

  19. Rzyt

    Sprzęt idealny na 39rok lub donbas. Rakiety i nośniki ich z morza, powietrza i ziemi tego potrzeba...gąsienice i kółka to druga potrzeba.

  20. kiszkowa

    zdolnych mamy planistów wojskowych i politycznych - ten zakup samolocików do transportu jakiś tam ..bez przetargu to im się udał - to będzie jedyny zakup w ciagu 4 lat podnoszący realną siłę uderzeniowo-obronną WP

  21. Szwejk

    SU -22 z czasem można by było zastąpić czymś typu włoskie Mastery lub Koreańskie FA-50 ewentualnie szwedzkimi Gripenami (czymś nowoczesnym i tanim dzięki czemu można by więcej sztuk kupić) jednym z wymienionych o większych możliwościach dających lotnictwu większe możliwości - a gdyby dzięki temu jakiś większ ofsset donas trafił i poza kożyściami militarnymi płyneły jakieś kożyści ekonomiczne dla polaków to by było już naprawdę fajnie bezpieczeństwo zarówno te militarne z ekonomicznym dla POLSKI

    1. Edi

      Następcą Su-22 mają być F-35

    2. wladymir

      f35 sa o wiele drozsze w utrzymaniu niz f16. skoro naszych najlepszych f16 nie potrzfimy utrzymac w sprawnosci na poziomie 80% to co dopiero bedzie z f35? beda stac w hangarach i zbierac kurz bo za drogo naprawic, paliwa nalac za drogo. zamiast ludzic sie o armii 300 czy nawet 200 tys i f35 moze lepiej zaczac od uzbrojenia przyzwoitego 300 tys i zapenienia sprawnego i szybkiego serwisu dla f16?

    3. Davien

      Panie Szwejk, a po kiego nam maszyny takie jak Gripen, drozsze i gorsze od naszych F-16, a jak sprawdzaja się maszyny szkolno bojowe w misjach uderzeniowych to zapytaj pilotów syryjskich Albatrosów a oni maja za przeciwnika dzihadystów z maks MANPADS:)

  22. smutas

    Przepraszam wszystkich entuzjastów służby w obecnym WP, za mój brak patriotyzmu, ale gdy słyszę, jaką to potęgę militarną zaprezentowaliśmy na Śląsku, brzuch mnie boli ze śmiechu. Potęgą to byliśmy za LWP. Defilada z okazji 1000 lecia Państwa Polskiego: 8 tys żołnierzy, 275 samolotów, 235 pojazdów pancernych, 150 samochodów, 80 dział, 75 rakiet.

    1. ech...

      I na tamte czasy to faktycznie była siła bo technologicznie nie odstawała od reszty światowego żelastwa.

    2. Kobben z cokołu

      Ale to nie chodzi o demonstrację potęgi, tylko o politykę, o wsparcie Morawieckiego. Pomyśl ile na to poszło kasy !

    3. Davien

      Tia, czołgi i samoloty to małpie wersje rosyjskich, rakiety tez wyłacznie kupione w Rosji bo sami mielismy zakaz prac, a co do dział.... Aha co do odstawania to czołgi jeszcze jako takie ale cała reszta to sporo do tyłu w porównaniu z Zachodem.

  23. LBN

    Nic nowego od wielu lat

  24. 22

    Można by pomyśleć w przypływie szaleńczego optymizmu iż "jesteśmy silni zwarci i gotowi". taki pewnie przekaz miał zostać skierowany do suwerena. Niestety rzeczywistość WP jest bardzo zła. Jak takie pobożne myślenie się skończyło uczy nas historia kampanii z września 1939 roku. Wtedy też liczyliśmy na sojuszników.

    1. wladek

      zaczalem zagladac na to forum po kilkuletniej przerwie a tu dalej newsy o restartach tych samych programow jak wymiana honkerow czy orka. modernizacja jak latynoska telenowela, mozesz przegapic 1000 odcinkow i masz wrazenie, ze fabula daleko sie nie posunela. jak logicznie wytlumaczysz nieudana wymiane prostej nieopancerzonej terenowki trwajaca od chyba 10 lat?

  25. Voodoo

    Ta cala obronnosc to taka sciema. Tak nadobra sprawe to mamy dialog techniczny za dialogiem a z tego nic niewynika. Jezeli chodzi o ilosc i jakosc wojska to wydaje sie ze jest jego wystarczaja ale do obrony miasta. No moze wojewodztwa. Dlugoterminowa obrona tez nie wchodzi w gre. Poprostu brakuje broni. Chyba ze wojska ma starczyc tylko do ewakuacji rzadzacych ze zlotem. Jak to bylo w przeszlosci. Zreszta chyba wtedy tez prawicowe ugrupowania byly u wladzy.

Reklama