Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: Dowództwo WOT będzie przeniesione do Zegrza

Fot. MON
Fot. MON

Obecność wojska to impuls dla rozwoju gospodarczego i korzyść dla lokalnej społeczności – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, ogłaszając w sobotę w Serocku (woj. mazowieckie) decyzję o przeniesieniu Dowództwa WOT do pobliskiego Zegrza.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie przeniesione z warszawskiej Cytadeli do obiektów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu - o tej decyzji Defence24.pl informowało już w czerwcu.

Z okazji przeniesienia dowództwa w Serocku odbył się wojskowy piknik, na którym żołnierze WOT i wojsk operacyjnych prezentowali uzbrojenie i wyposażenie. Minister obrony zachęcał, by wstępować do wojska, rozmawiał z mieszkańcami. Wystąpili członkowie zespołów artystycznych klubów wojskowych. Wystawiono także punkt rekrutacyjny, w którym można było zgłaszać się do WOT.

Błaszczak przypomniał wojskowe tradycje Zegrza; zapewnił, że kompleks CSŁiI jest przygotowany do przyjęcia Dowództwa WOT, "a sama obecność Dowództwa WOT w Zegrzu nada temu miejscu nowej energii, nowej siły, nowej wartości".

Jest to też niewątpliwie bardzo korzystne dla społeczności lokalnej. Nie ulega wątpliwości, że obecność wojska zawsze przekłada się na korzyść dla społeczności lokalnej, to są dodatkowe miejsca pracy, to jest impuls rozwoju lokalnej gospodarki. I tak jest w przypadku powiatu legionowskiego.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

"Wojska Obrony Terytorialnej, najmłodszy rodzaj polskich sił zbrojnych, rozwijają się" – powiedział szef MON. „Wojsko Polskie zwiększa się liczebnie, stąd i w powiecie legionowskim więcej Wojska Polskiego” – powiedział. Według niego nie zawsze tak było. "Jeszcze kilka lat temu, w 2011 r., kiedy rządziła koalicja PO-PSL została zlikwidowana 1. Warszawska Dywizja Pancerna im. Tadeusza Kościuszki" - mówił.

"Ale te czasy już za sami, chociaż politycy dzisiejszej opozycji w swoich zapowiedziach mówią o likwidacji WOT. Nie pozwólmy im na to" - apelował. Według Błaszczaka WOT zdają egzamin, o czym świadczą ich piątkowe działania.

"Nie wszyscy żołnierze WOT wczoraj świętowali. Żołnierze z 12. wielkopolskiej brygady OT rozpoczęli poszukiwania zaginionej starszej pani w powiecie konińskim. Dziś rano ta pani została odnaleziona. Żołnierze WOT uratowali życie tej pani, pokazali, że są zawsze gotowi i zawsze blisko" – cytował zawołanie WOT Błaszczak.

Dodał, że podobnych przykładów ofiarności, zaangażowania i bliskości obywatelom jest więcej. "To w wymiarze czysto ludzkim, ale w wymiarze wojskowym przydatność WOT też jest udowodniona. Kilkakrotnie mogłem obserwować ćwiczenia wojsk operacyjnych i WOT" – powiedział.

"WOT są powołane do tego, żeby wspierać wojska operacyjne, żołnierze WOT doskonale znają teren, są swoistymi przewodnikami dla żołnierzy wojsk operacyjnych. To stanowi o sile systemu bezpieczeństwa państwa polskiego" – mówił.

Podkreślił, że WOT dziedziczą tradycje AK, a „to też jest niezwykle istotne, żeby pamięć o tych, którzy służyli Polsce w bardzo trudnych czasach, najtrudniejszych czasach, przetrwała na zawsze”.

Przypomniał, że w WOT utworzono komponent wojsk cyberobrony - tworzą go ochotnicy, którzy w cywilu mają silną pozycje zawodową, a część wolnego czasu przeznaczają na służbę w wojsku. „Żołnierze WOT to ludzie, którzy przystąpili do wojska, bo chcieli, nie musieli, zdecydowali się poświęcić część swojego wolnego czasu, żeby służyć innym”.

"Zachęcam, by wstępować do Wojska Polskiego, do WOT, do wojsk operacyjnych. Trwa kampania +Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej+. Naprawdę warto służyć innym, naprawdę warto służyć Polsce" – przekonywał Błaszczak.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił swój emocjonalny związek z Zegrzem, gdzie w latach 1992-96 studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Łączności. "Nauczyłem się dostrzegać i doceniać rolę społeczności lokalnych we wsparciu wojska, ale również z drugiej strony zobaczyłem, jak wiele my, żołnierze, możemy dać lokalnej społeczności” – dodał.

„Dzisiaj wojsko wraca do gminy Serock, do garnizonu Zegrze. Gmina Serock wraca na wojskowa mapę Polski" - zaznaczył.

Podkreślił, że w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu zaczyna działać nie tylko Dowództwo WOT, "ale również w decydującą fazę działania wchodzi 54. batalion lekkiej piechoty". Przypomniał, że w CSŁiI 1 października rozpoczyna działanie szkoła podoficerska SONDA, która będzie kształcić kandydatów na podoficerów w zakresie łączności i informatyki.

"Zapewniam, że możecie liczyć na wsparcie żołnierzy Wojska Polskiego, na wsparcie WOT. Tych z państwa, którzy rozważają, czy założyć mundur żołnierza WP, zachęcam do służby. Przypomnę że w WOT można pełnić terytorialną służbę wojskową, która umożliwia świetne zbalansowanie życia osobistego, zawodowego i służby wojskowej. Będzie to służba pełniona zaledwie pięć kilometrów stąd" – przekonywał Kukuła.

WOT, działające od stycznia 2017 r. jako odrębny rodzaj sił zbrojnych, przygotowują się do współdziałania z wojskami operacyjnymi. Na co dzień ich główne zadania to ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja tych skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratownicze, ochrona zdrowia i życia ludzkiego, działania z zakresu zarządzania kryzysowego oraz propagowanie wychowania patriotycznego. WOT skupiają ochotników, którzy przeszkolenie wojskowe przechodzą po przyjściu do tej formacji, a także rezerwistów, którzy odbyli już służbę w wojsku. Według założeń MON do końca bieżącego roku w WOT będzie 26 tys. żołnierzy, docelowo formacja ma liczyć 53 tys. osób.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. frog

    Panie Ministrze Błaszczak! WOT jako osobny rodzaj sił zbrojnych zostanie zlikwidowany, przezbrojony w podstawowy sprzęt strzelecki starszego typu i łopaty, i będzie formacją pomocniczą, wartowniczą, ewakuacyjną. Cały nowoczesny sprzęt wróci do jednostek operacyjnych, żadnego dowództwa WOT w Zegrzu nie będzie. I oby jak najprędzej!

    1. Lechu

      Przecież oni mieli ze specnazem walczyć. Sam słyszałem i tysiąc dronów i chelikopterów.

    2. iras

      Jaki nowoczesny sprzęt ma wrócić? Jedyny sprzęt jaki ma WOT to Groty i Beryle. Groty nigdy w operacyjnych nie były, więc wrócić nie mogą ;)

    3. Levi

      Chcesz sprzedac wszystko do 'katarskiego inwestora'? Niedoczekanie

  2. Nestor

    Zegrze ma dobre podstawy aby byc podstawa dla wojsk teleinformatycznych / cyberobrony. WOT moze byc w charakterze obrony ale czy nie lepiej jakies wojska specjalne?

Reklama