Systemy samoobrony dla śmigłowców US Navy

26 lutego 2015, 11:55
fot. ATK/US Navy
Reklama

Amerykańska spółka Orbital ATK, Inc. otrzymała kontrakt za 30 milionów dolarów na dostawę systemów AN/AAR-47 (ostrzegania przed rakietami przeciwlotniczymi) dla amerykańskich śmigłowców morskich.

Umowa obejmuje wyprodukowanie nowych podzespołów, w tym: czujników optycznych i procesorów, a także w ramach opcji zmodernizowanie już zamontowanych instalacji ostrzegawczych. Sprawa jest o tyle ważna, że system AN/AAR-47 jest na wyposażeniu amerykańskiego lotnictwa od 1987 r. i wymaga gruntowej przebudowy biorąc pod uwagę szybkość, z jaką rozwijają się techniki komputerowe i optyczne.

Umowa dotyczy modernizacji i montażu systemów na śmigłowcach amerykańskiej marynarki wojennej, ale AN/AAR-47 jest wykorzystywany również na helikopterach innych rodzajów sił zbrojnych i w lotnictwie transportowym.

Producent zapewnia, że najnowsza wersja systemu jest tańsza, lżejsza i zużywa mniej energii. Podkreśla, iż zachowano wysoką skuteczność w wykrywaniu całej gamy rakiet „ziemia – powietrze”, a nawet granatników. Do poszukiwania zagrożeń stosuje się najczęściej cztery detektory optyczne rozmieszczone w taki sposób na płatowcu, by nie było stref martwych przy poszukiwaniu nadlatujących zagrożeń.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
tomek
czwartek, 26 lutego 2015, 18:15

Przydałby się taki gadżet w naszych przyszłych śmigłowcach.

marek!
piątek, 27 lutego 2015, 14:26

Zobacz Tomku - najpierw "torpeduje" sie sprzet amerykanski, na sile chcac go zastapic europejskim, po czym jak Amerykanie wymysla cos nowego - chce sie TO miec....Potrafisz TO wyjasnic ?? Chcialbym na jedna sprawe zwrocic uwage Forumowiczow. Pisalem nie raz, zeby brac sprzet z USA, bo w razie ew. strat - tylko zza oceanu - mozna pozyskac ich uzupelnienie...Pisze to w kontekscie "zalu" Niemcow na temat "bezmyslnego" rozdawania Leopardow......Akutat jezeli chodzi o Leosie to jestem calym sercem ZA.....

Tweets Defence24