Reklama
Reklama

Stoltenberg: NATO wesprze rozwój ukraińskiej marynarki wojennej

13 grudnia 2018, 14:51
24837708_1474569189328048_8500015530130052910_o
Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy via Facebook

NATO potępia działania Rosji wobec ukraińskiej marynarki wojennej i domaga się uwolnienia marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej – oświadczył w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Do końca roku NATO przekaże siłom zbrojnym Ukrainy bezpieczne systemy łączności oraz wesprze rozwój marynarki wojennej. 

Do końca roku NATO przekaże ukraińskim siłom zbrojnym bezpieczne systemy łączności – zadeklarował po rozmowach z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Brukseli. Jak powiedział, NATO wesprze też rozwój ukraińskiej marynarki wojennej.

„Przeprowadziliśmy bardzo ważną dyskusję na temat pomocy NATO dla Ukrainy i agresywnych działań Rosji na Morzu Czarnym. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni problemami Ukrainy z Rosją i uważamy, że Rosja powinna uwolnić wszystkich marynarzy i zapewnić swobodę żeglugi na Morzu Azowskim” – oświadczył Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO potępił działania Rosji na morzu i uznał, że dopuściła się ona naruszenia ukraińskiej suwerenności i jedności terytorialnej.

„Słyszymy także o łamaniu praw człowieka, bo przecież Rosja nie przestrzega mińskich porozumień (w sprawie konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy). Potwierdzają to znajdujący się na Ukrainie obserwatorzy OBWE i chcemy, by to się skończyło. W Donbasie odbyły się tzw. wybory, choć nie były one przewidziane mińskimi porozumieniami. Apelujemy o pokojowe uregulowanie tego konfliktu” – powiedział Stoltenberg.

Poroszenko oświadczył na wspólnej konferencji prasowej, że przekazał NATO nazwiska Rosjan i nazwy okrętów, które uczestniczyły w listopadowej „pirackiej akcji agresji” wobec ukraińskich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Wcześniej tę samą listę prezydent Ukrainy wręczył przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, z którym rozmawiał w Brukseli w środę wieczorem.

Poroszenko poinformował po rozmowach ze Stoltenbergiem, że NATO będzie obserwowało sytuację wokół Morza Azowskiego. „NATO będzie śledziło sytuację na Morzu Azowskim i będzie zapewniać bezpieczeństwo w regionie. Popieramy ideę uruchomienia misji NATO na Morzu Azowskim, by mieć lepsze zrozumienie sytuacji w całym regionie” – powiedział ukraiński prezydent.

25 listopada rosyjskie służby graniczne i specjalne zaatakowały trzy niewielkie okręty marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy nad Morzem Czarnym do portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Do incydentu doszło w pobliżu łączącej te dwa akweny Cieśniny Kerczeńskiej, która kontrolowana jest przez Rosję.

Ukraińskie jednostki zostały ostrzelane i przejęte przez Rosjan, a 24 członków ich załóg aresztowano. Rosja zamierza ich sądzić za nielegalne przekroczenie granicy. Ukraina twierdzi, że do zdarzenia doszło na wodach neutralnych, a jej marynarze są jeńcami wojennymi. W wyniku incydentu władze w Kijowie ogłosiły stan wojenny na 30 dni w dziesięciu obwodach wzdłuż granicy z Rosją, separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz nad Morzem Czarnym i Azowskim.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Marek
piątek, 14 grudnia 2018, 12:13

@Adam S. Nie zmienia to faktu, że mieli okręty wojenne, których pozbyli się niejako na własne życzenie.

Jastrzębiec
piątek, 14 grudnia 2018, 09:52

Byłoby solidne wsparcie Ukrainy gdyby nie ich kult Bandery, przywódcy morderców Polaków. Taki ich wybór!

As
piątek, 14 grudnia 2018, 09:46

NATO ze swoją tradycyjną skutecznością tak pomoże Ukrainie na Morzu Czarnym, że najdalej za dwa lata Rosja zablokuje Bałtyk w związku z koniecznością ochrony Nord Stream 2 będąc pewna bezkarności.

Adam S.
piątek, 14 grudnia 2018, 08:51

@WOTciak Według Ciebie w Donbasie zginęło 10 tysięcy osób "bez walki"? Na katar może? Od 5 lat Ukraina walczy z drugą armią świata, ale WOTciak jeszcze tego nie zauważył :)

Xd
piątek, 14 grudnia 2018, 06:51

Może wsparli byście ukraińską gospodarkę wydaliście 5mld na demokrację to wydajcie drugie 5 na to aby ukraińcy mieli za co żyć a oni już zaczynają otwarcie mówić że zostali wy. ..

Kresowiak
piątek, 14 grudnia 2018, 01:42

Lwowska Rada Obwodowa postanowiła, że rok 2019 będzie rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ukraińcy w ten sposób chcą uczcić 110 rocznicę urodzin Bandery i 90 rocznicę pierwszego zjazdu OUN.

WOTciak
czwartek, 13 grudnia 2018, 16:45

po co wspierać, przecież oni wszystko przekazują Rosji bez walki - może od razu dać wszystko Rosjanom

NOE
czwartek, 13 grudnia 2018, 16:30

NATO wesprze Ukraińską marynarkę wojenną modlitwą i dobrym słowem

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama