Reklama

Siły zbrojne

Sprzęt Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej w komplecie

Fot.  P. Wojtas / www.mw.mil.pl
Fot. P. Wojtas / www.mw.mil.pl

Zakończyło się przyjęcie techniczne zasadniczego sprzętu Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej – pierwszej takiej jednostki w historii Sił Zbrojnych RP.



Teraz przyszedł czas na zgrywanie bojowe Dywizjonu, które będzie prowadzone między innymi na poligonach. Do 2016 roku do nowej jednostki dostarczane będzie także jej zasadnicze uzbrojenie - rakiety najnowszej generacji NSM (Naval Strike Missile).

Czytaj: Pierwsze operacyjne strzelania pocisku rakietowego NSM zakończone sukcesem

10 maja br. Siemirowicach w miejscu stacjonowania Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej, odbyły się przyjęcia techniczne sprzętu i wyposażenia. Obecnie Dywizjon wyposażony jest w całość sprzętu niezbędnego do realizacji zadań, w tym: 6 wyrzutni rakietowych na samochodzie, 6 wozów kierowania uzbrojeniem, 3 mobilne centra łączności, 3 wozy dowodzenia (jeden dowódcy dywizjonu i dwa dowódców baterii), 2 samochody transportowo-załadowcze, 1 warsztat specjalistyczny na samochodzie orasz 2 stacje radiolokacyjne TRS-15C. Cały sprzęt mobilny oparty jest o pojazdy polskiej produkcji typu Jelcz.

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy MW wyposażony jest także w sprzęt do obrony przeciwlotniczej – armaty ZU-23-3 oraz zestawy rakietowe „Grom”. Głównym uzbrojeniem Dywizjonu są rakiety najnowszej generacji, norweskiej produkcji, typu NSM (Naval Strike Missile), mogące zwalczać zarówno nawodne celem morskie, jak i lądowe. Docelowo do 2016 roku, jednostka ma być uzbrojona w 50 tego typu rakiet, w tym 48 bojowych i 2 z systemem telemetrycznym do przeprowadzenia rzeczywistych strzelań przez Dywizjon. Pierwszych 12 bojowych rakiet zostało już dostarczonych do Marynarki Wojennej.

Czytaj: Pierwszy strzał NSM z pokładu okrętu

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej (NDR MW) jest całkowicie nową jednostką w strukturach nie tylko Marynarki Wojennej, ale całych Sił Zbrojnych RP. Dywizjon stacjonuje w Siemirowicach i jest to miejsce zakwaterowania i ćwiczeń żołnierzy NDR MW. W warunkach bojowych operuje on praktycznie na całym wybrzeżu. Jednostka formalnie została utworzona 1 stycznia 2011 roku i podlega bezpośrednio dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. NDR MW będzie stanowić wsparcie dla działań okrętów, na których spoczywa główny ciężar prowadzenia operacji morskiej.

Źródło: http://www.mw.mil.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama