Reklama

Siły zbrojne

Sonary FLASH Sonics na francuskich śmigłowcach NH90

NH90 Caiman należący do Francuskiej Marynarki Wojennej – fot. wikipedia.org
NH90 Caiman należący do Francuskiej Marynarki Wojennej – fot. wikipedia.org

Podczas zakończonego niedawno, trzymiesięcznego rejsu fregaty Aquitaine załogi francuskich śmigłowców morskich NH90 mały okazję przetestować świeżo przyjęte do uzbrojenia sonary opuszczane FLASH.



Sonary FLASH (Folding Light Acoustic System for Helicopters) testowały załogi śmigłowców NH90 Caiman z eskadry 33F, bazującej na nowej francuskiej fregacie Aquitaine klasy FREMM. Ten przyjęty do służby w listopadzie 2012 roku okręt zakończył właśnie swoją najdłuższy dotąd, trzymiesięczny rejs. Załogi francuskich śmigłowców pokładowych mogły przetestować w warunkach operacyjnych możliwości FLASH i jego współpracę z hydropławami, oraz pokładowymi systemami fregaty FREMM, takimi jak sonar holowany Captas-4 i wbudowany w kadłub UMS 4110. Co ciekawe, oba typy, podobnie jak FLASH są produkowane przez koncern Thales.

Więcej: Śmigłowiec Eurocoptera „za darmo” … ale tylko dla Australii

FLASH jest obecnie flagowym produktem francuskiego koncernu w swojej kategorii i jednym z najlepiej sprzedających się na świecie. Sonary tego typu są stosowane na amerykańskich śmigłowcach MH-60R, norweskich i francuskich NH90, należących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich AS532 Cougar oraz brytyjskich EH101 Merlin. Szwedzi na swoich NH90 używają specjalnej wersji FLASH-S, zoptymalizowanych do specyficznych warunków płytkiego akwenu Morza Bałtyckiego. Sukcesy osiąga również nowa, lekka wersja FLASH Compact, która przykładowo, została wybrana dla eksportowej wersji śmigłowca AW159 Wildcat, będącego rozwinięciem rodzin Westland Lynx.

Więcej: Niemcy i Francja tną programy śmigłowcowe, Polska wręcz przeciwnie

Jak można się domyśleć, również lotnicy z eskadry 33F byli raczej zadowoleni z tego sprzętu. Dowodzący francuskimi Caimanami komandor porucznik Jérôme Dubois wyrażał się w samych superlatywach, zarówno na temat skuteczności sonaru, jak również zdolności przetwarzania danych całego systemu.

(JS)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama