Reklama

Geopolityka

Więcej przemocy w Afganistanie

Fot.  ResoluteSupportMedia (CC BY 2.0)
Fot. ResoluteSupportMedia (CC BY 2.0)

”Niepokojący wzrost przemocy” odnotowano w Afganistanie po zawarciu pod koniec lutego br. porozumienia między USA a talibami - informuje ONZ. W pierwszym kwartale 2020 r. zdecydowanie spadła za to liczba ofiar cywilnych konfliktu w tym kraju.

W kwartalnym raporcie Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) podaje, że w kraju tym od stycznia do marca zginęło 533 cywilów, w tym 152 dzieci, a 760 zostało rannych. To o 29 proc. mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym i najmniej w I kwartale od 2012 roku.

Podczas zimowych miesięcy, kiedy pada śnieg i jest niska temperatura, zwykle dochodzi do mniejszej liczby starć, w związku z czym jest mniej ofiar w ludziach.

UNAMA potępiła jednak "niepokojący wzrost przemocy w marcu, w czasie, gdy spodziewano się, że rząd afgański i talibowie rozpoczną negocjacje pokojowe i będą szukać sposobów na rozwiązanie konfliktu".

Przemoc wzrosła po podpisaniu 29 lutego w stolicy Kataru Ad-Dausze porozumienia między USA a Talibanem w sprawie wycofania z Afganistanu w ciągu 14 miesięcy zagranicznych sił pod wodzą USA pod warunkiem, że talibowie będą przestrzegać zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa i rozpoczną "wewnątrzafgański dialog" z władzami centralnymi w Kabulu.

Umowa, która nie została do tej pory ratyfikowana przez rząd Afganistanu, była okazją do 9-dniowego rozejmu, który talibowie zakończyli na początku marca. Od tego czasu talibowie atakują afgańskie siły bezpieczeństwa; w ich atakach w ubiegłym tygodniu zginęły dziesiątki żołnierzy i policjantów.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid odrzucił raport ONZ, oskarżając ją "po raz kolejny o próbę ukrycia zbrodni" sił amerykańskich i afgańskich.

Podczas gdy afgańskie siły prorządowe są odpowiedzialne za 32 proc. ofiar cywilnych, zabijają prawie dwa razy więcej dzieci niż talibowie, głównie podczas nalotów i starć na ziemi - zastrzega UNAMA w raporcie.

Talibowie i inne antyrządowe ugrupowania bojowe, takie jak afgańska filia dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS), odpowiadają łącznie za 55 proc. ofiar wśród ludności cywilnej; sami rebelianci talibscy odpowiadają za 39 proc. tych ofiar.

"Aby ocalić niezliczoną liczbę cywilów w Afganistanie i dać nadzieję temu krajowi na lepszą przyszłość, przemoc musi zakończyć się ustanowieniem rozejmu i rozpoczęciem negocjacji pokojowych" - podkreśliła szefowa UNAMA Deborah Lyons.

Talibscy rebelianci odrzucili wezwanie prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego do zawieszenia broni na czas rozpoczętego w zeszłym tygodniu świętego dla muzułmanów miesiąca portu, ramadanu. Dodatkowo w niedzielę wysłannik USA odpowiedzialny za negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a talibami Zalmay Khalilzad zwrócił się to talibów o "rozejm humanitarny" w celu ułatwienia walki z koronawirusem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

  1. Rocco

    Spokojnie, Ruskie juz grzeją silniki... Nuech no tylko ostatni jankes wyjdzie z Afgana. Bedziecie mieli "ruski mir"...

    1. Pim

      Już raz grzali silniki i nic z tego nie wyszło. Wejdą jeszcze raz? Na razie w Afganistanie zęby sobie połamali Brytyjczycy, ZSRR, USA, teraz czas na Chiny.

  2. easyrider

    Tyle mamy organizacji zajmujących się prawami człowieka, feministycznych, pro-eko, etc. może wysłać ich tam z misją edukacyjno-uświadamiającą?

    1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      jestem za

  3. Fanklub Fanklubika

    Przecież fanklub Daviena pisał że jak USA wyjdą z Afganistanu to kraj pod talibami zakwitnie, i po raz pierwszy się z nim zgodzę, bo zakwitnie , kwiatami maku z których rozruszają biznes narkotykowy jak nigdy wcześniej. A co do pokoju to mam nadzieję że Fankluba osobiście odwiedzi Afganistan by pokazać nam jak wzrósł dobrobyt i bezpieczeństwo w tym kraju po opuszczeniu "okupacyjnych" wojsk USA.

    1. No skąd

      Bzdury piszesz kolego. Za Talibów narkotyki były zakazane. Czapa! Dopiero demokracja zachodnia, przyczyniła się do rozwoju produkcji tego świństwa.

    2. Fanklub Fanklubika

      Zakazane to może i były ale dziwnym trafem Afganistan był jednym z największych producentów opium, i tak było jest i będzie niezależnie od władzy, bo tam zwyczajnie z tego najłatwiej finansować zakup broni itp.

  4. Codybancks20

    Ten Afganistan ???!! Co tam takiego jest , że tak wszyscy walczą o ten Afganistan ?! Podobno pół tablicy Mendelejewa !!?? Ropa, Gaz, minerały , metale , kopaliny ?! Był tam też nasz geolog z Krakowa , ale zginął z rąk Talibów !! Każdy by chciał coś uszczknąć, a oni nie pozwalają !!??

    1. Afriman

      Geolog był z Krosna, zginął w Pakistanie... Słabo...

    2. Zzz

      Masz racje pol tablicy Mendelekewa - zwlaszcza ta polowa okreslana jako pierwiastki strategiczne - np. lit.

Reklama