Tu-160 przechwycone nad Bałtykiem przez myśliwce pięciu krajów

18 września 2019, 14:24
F-16 Tu-160 Baltic Sea (1)
Fot. Belgian Air Force

Grupa rosyjskich samolotów, złożona z dwóch bombowców strategicznych Tu-160 i pary Su-27, została przechwycona podczas lotu nad Morzem Bałtyckim przez myśliwce z Polski, Danii, Finlandii, Szwecji i Belgii. Dla tych ostatnich rosyjskie bombowce były pierwszymi maszynami przechwyconymi podczas rozpoczętego właśnie dyżuru w ramach Baltic Air Policing.

Belgijskie F-16 rozpoczęły służbę w ramach 51. rotacji Baltic Air Policing na początku września i pierwszy ich lot w ramach QRA dotyczył właśnie przechwycenia rosyjskich naddźwiękowych bombowców strategicznych Tu-160. Dwie maszyny tego typu, jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, odbyło siedmiogodzinny lot ćwiczebny ponad międzynarodowymi wodami Morza Bałtyckiego. Podczas części lotu towarzyszyły im dwa myśliwce Su-27 z Kaliningradu.

W różnych fazach lotu maszyny były przechwytywane i eskortowane przez samoloty bojowe kolejnych krajów, w pobliżu których przestrzeni powietrznej przelatywały rosyjskie bombowce. Były to wspomniane już belgijskie, ale też polskie i duńskie F-16, szwedzkie JAS39 Gripen oraz F-18 Hornet fińskich sił powietrznych. Reakcja myśliwców była niezbędna, gdyż rosyjskie maszyny tradycyjnie już nie używały transponderów, a ich przelot nie został wcześnie zgłoszony.

Co ciekawe, materiał ze spotkań maszyn rosyjskich z myśliwcami NATO został opublikowany również przez stronę rosyjską, która podkreśla iż był to „rutynowy lot w przestrzeni międzynarodowej”. Poprzedni tego typu lot Tu-160 nad Morzem Bałtyckim miał miejsce 16 lipca 2019 roku i wywołał reakcje duńskich, szwedzkich i fińskich maszyn. Rosyjskie ciężkie bombowce strategiczne niezbyt często pojawiają się nad Bałtykiem, gdyż ze względu na zasięg uzbrojenia i możliwości operacyjne, w tym zasięg ponad 12 tys. km, częściej operują nad Morzem Północnym, trenując ataki na Wyspy Brytyjskie i inne cele w Europie Zachodniej. Tak więc pojawienie się Tu-160 w naszej części Europy to demonstracja siły, w niewielkim stopniu związana z zadaniami treningowymi.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Tu-160 to naddźwiękowe bombowce dedykowane do przenoszenia pocisków manewrujących z głowicami jądrowymi. Ich przeznaczeniem jest atakowanie odległych celów. Na naszym teatrze działań w zupełności wystarczą znacznie mniejszej Tu-22M3.

Reklama
Tweets Defence24