Raptory w Katarze. Sygnał dla Iranu

2 lipca 2019, 09:55
0117
Fot. USAF

12 amerykańskich myśliwców 5. generacji F-22A Raptor po raz pierwszy w historii stacjonuje w Katarze. Maszyny pojawiły się w bazie lotniczej Al Udeid w odpowiedzi na zwiększenie napięcia w regionie, związanego z zestrzeleniem przez Iran bezzałogowca RQ-4 Global Hawk.

Myśliwce 5. generacji, należące do 149th Fighter Squadron ze składu 192nd Fighter Wing lotnictwa Gwardii Narodowej Wirginii, przyleciały 27 czerwca do Al Udeid w Katarze z bazy Moron w Hiszpanii, gdzie dotarły 25-26 czerwca w towarzystwie samolotów do tankowania w powietrzu.

Baza Al Udeid jest jedną z najważniejszych amerykańskich baz lotniczych na Bliskim Wschodzie. Operuje z niej większość samolotów-tankowców USAF wykorzystywanych podczas działań w tym rejonie oraz około stu samolotów bojowych z różnych krajów, operujących nad Syrią i Irakiem.

Ostatnio, gdy F-22 były obecne w tej części świata, były to maszyny z 94th Fighter Squadron (podobnie jak 149th Fighter Squadron stacjonującej na stałe w bazie lotniczej Langley-Eustis). Samoloty zakończyły dyżury nad Syrią w listopadzie 2018 roku, po wykonaniu 590 misji bojowych z bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ich głównym zadaniem było odstraszanie syryjskich i rosyjskich maszyn. Obecnie F-22 stanowią amerykańską demonstrację siły wobec Iranu, a ich pojawienie zbiegło się z zestrzeleniem amerykańskiego bezzałogowca dalekiego zasięgu RQ-4 Global Hawk.

Reklama
Tweets Defence24