Rapid Forge - lotnicze wzmocnienie wschodniej flanki

17 lipca 2019, 14:46
F-15-EPPW-07.19-8188-Edit-4
Fot. U.S. Air Force/Airman 1st Class Kyle Cope

Ambasada amerykańska poinformowała o czasowym przemieszczeniu do baz w Polsce, na Litwie i w Estonii samolotów myśliwskich i transportowych Sił Powietrznych USA w ramach operacji „Rapid Forge”, ćwiczeń realizowanych przez amerykańskie siły powietrzne w Europie, mających za zadanie poprawę interoperacyjności z krajami sojuszniczymi NATO i partnerami oraz doskonalenie gotowości i zdolności operacyjnych.

Myśliwce F-35 Lightning II, F-15E Strike Eagle oraz samoloty C-130J Super Hercules wylądowały w bazie lotniczej w Powidzu 16 lipca. Program ćwiczeń obejmował tankowanie paliwa i dozbrajanie z użyciem amunicji ćwiczebnej. W bazie lotniczej Szawle na Litwie wylądowały samoloty F-15E Strike Eagle oraz C-130J Super Hercules, tam również odbyły się ćwiczenia obejmujące tankowanie paliwa i dozbrajanie z użyciem amunicji ćwiczebnej.  

Samoloty F-15E Strike Eagle oraz MC-130J Commando II znajdowały się już w bazie lotniczej Amari w Estonii, gdzie przeprowadzono ćwiczenia w zakresie tankowania paliwa. Dzisiaj natomiast w Powidzu lądował awaryjnie jeden F-15E. Maszyna zderzyła się z ptakiem. Po sprawdzeniu okazało się, że nie odniosła uszkodzeń i mogła dalej kontynuować lot.

Amerykańska ambasada podkreśla, że umiejętność operowania w wysuniętych punktach umacnia kolektywne zdolności obronne i zapewnia USA oraz natowskim sojusznikom strategiczny i operacyjny margines czasu, potrzebny dla odstraszania adwersarzy i wsparcia naszych sojuszników i partnerów. 

Biorące udział w ćwiczeniu F-35 wchodzą należa do 388. i 419. skrzydeł myśliwskich z bazy lotniczej Hill w Utah. Samoloty F-15E Strike Eagle należą do 4. skrzydła myśliwskiego z bazą w Seymour Johnson w New Connecticut. Wszystkie te myśliwce prowadzą działania z bazy wypadowej Spangdahlem w Niemczech. Maszyny MC-130J należą do 352. Skrzydła Operacji Specjalnych stacjonującego w bazie RAF w Wielkiej Brytanii, a transportowce C-130J wchodzą w skład 317. Skrzydła Transportowego, stacjonującego na co dzień w bazie Dyess w Teksasie i prowadzą działania z bazy wypadowej Ramstein w Niemczech.

Operacja „Rapid Forge” jest częściowo finansowana ze środków Europejskiej Inicjatywy Odstraszania.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
BieS
czwartek, 18 lipca 2019, 21:02

AFB Seymour Johnson (4 FW) znajduje się w Północnej Karolinie. Poza tym nie ma takiego stanu jak "New Connecticut".

Polish blues
środa, 17 lipca 2019, 19:27

Przed 1939 mamiono nas umowami międzynarodowymi, dzisiaj rolę środka uspokajająco-usypiającego pełnią rolę ćwiczenia z udziałem sojuszników w ilościach 10-100 razy mniejszych niż ćwiczenia odbywające się za naszą wschodnią granicą./

Tweets Defence24