Pakistańskie drony atakują talibów

9 września 2015, 11:55
Drony Burraq. Fot. ISPR/Wikipedia
Test drona Burraq. Fot. Pakistan Army
Defence24
Defence24

Pakistańska armia potwierdziła użycie bojowych powietrznych systemów bezzałogowych typu Burraq uzbrojonych w naprowadzane laserem pociski Barq przeciwko talibom. W wyniku ataku, do którego doszło na terenie agencji Północny Waziristan przy granicy z Afganistanem miało zginąć trzech wysokich rangą terrorystów. 

Pakistańska armia potwierdziła użycie bojowych dronów typu Burraq uzbrojonych w naprowadzane laserem pociski Barq przeciwko talibom. W wyniku ataku, do którego doszło w dolinie Shawal na terenie agencji Północny Waziristan przy granicy z Afganistanem miało zginąć trzech wysokich rangą terrorystów. Jest to pierwszy przypadek bojowego użycia uzbrojonych dronów przez Pakistan. Testy systemu miały miejscu w marcu br.

Pakistański bezzałogowiec Burraq bardzo przypomina budowany przez Chiny dron CH-3. Jego cechą charakterystyczną jest śmigło pchające oraz skośne skrzydła w układzie „kaczki”. Sama konstrukcja bezzałogowca powstała w pakistańskim instytucie NESCOM (National Engineering and Scientific Commission). Specjalnie dla tego samolotu zbudowano również niewielki pocisk rakietowy naprowadzany laserem Barq. Drony Burraq są mniejsze od amerykańskich Predatorów i Reaperów, o których pozyskanie także starają się władze w Islamabadzie - na razie bez sukcesów. 

(AH)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24