Katastrofa ukraińskiego samolotu L-39. Pilot katapultował się

3 lipca 2019, 20:19
26855467060_2a81771c59_b (1)
Fot. MO Ukrainy

Podczas lotu szkolnego ukraiński samolot L-39 Albatros uległ awarii i rozbił się w rejonie Charkowa. Pilot katapultował się i nie odniósł żadnych istotnych obrażeń. Okoliczności zdarzenia badają władze wojskowe i lotnicze Ukrainy.

Bardzo niewiele wiadomo na temat wypadku, który miał miejsce 2 lipca 2019 roku około godziny 16:00. Jak informuje służba prasowa ministerstwa obrony narodowej Ukrainy, odbywający kolejny samodzielny lot szkoleniowy maszyną L-39 Albatros kadet 3 roku Charkowskiego Uniwersytetu Sił Powietrznych zgłosił służbom naziemnym problemy z układem napędowym. Sytuacja była na tyle poważna, że kierownik ćwiczenia zezwolił na katapultowanie.

Pilot opuścił maszynę, a następnie sam skontaktował się z bazą i ściągnął na miejsce zdarzenia służby ratownicze oraz techniczne. Podczas katapultowania nie odniósł obrażeń, jednak przeszedł pełne badania. Samolot rozbił się na polu nieopodal zabudowań wsi Starowiriwka w obwodzie charkowskim.

Okoliczności wypadku bada komisja wojskowa. Szczegóły zdarzenia nie są obecnie znane. Ze względu na obciążenia jakich doznaje organizm człowieka podczas katapultowania, pechowy kadet-pilot będzie musiał przejść badania przed komisją lekarską, zanim ponownie zostanie dopuszczony do lotów.

Czeska maszyna Aero L-39 Albatros, była podstawowym samolot szkolno-treningowy w wielu krajach, w tym również w Rosji, gdzie zastępowany jest sukcesywnie przez maszyny Jak-130. L-39 posiada również wersje szkolno-bojowe i bojowe, które biorą udział m. in. w konflikcie syryjskim. Maszyny wykorzystywane na Ukrainie pochodzą z czasów ZSRR, ale były wielokrotnie remontowane, a cześciowo również modernizowane, przez krajowe zakłady.

Reklama
Tweets Defence24