Javelin strzela z transporterów i robotów

29 czerwca 2021, 07:26
mfc-javelin-stryker-1920.jpg.pc-adaptive.1920.medium
Fot. Lockheed Martin
Reklama

Jak poinformował koncern Lockheed Martin, w ostatnim czasie prowadzono cykl próbnych strzelań z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. Wyrzutnia została zintegrowana z aż czterema różnymi modelami wozów bojowych w dwóch różnych zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia (zsmu).

Wspomniane badania i testy przeprowadziła amerykańska armia we współpracy z Javelin Joint Venture i Kongsberg Defence & Aerospace na terenie poligonu Centrum Testowego U.S. Army w Redstone w Alabamie 25 maja br. Próby obejmowały wówczas cztery wystrzelenia ppk Javelin zainstalowanych na dwóch typach zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Kongsberga: Common Remotely Operated Station-Javelin (CROWS-J) i Protector RS6. Te z kolei zostały zainstalowane na lekkim wielozadaniowym pojeździe opancerzonym JLTV, lekkim robocie bojowym RCV-L oraz lekkim pojeździe aeromobilnym GMV 1.1.

Strzelania wykonywano zarówno metodą top attack (trafienia w górną, najczęściej najsłabiej chronioną część) jak i bezpośrednio (po linii prostej z trafieniem w jeden z boków), a ich celem były kadłuby-cele czołgów znajdującej się w odległości od wyrzutni odpowiednio 700, 2000 i 3250 metrów. W celach porównawczych wykonano także jedno wystrzelenie pocisku tego typu z przenośnej wyrzutni Javelin. Wszystkie z nich zakończyły się powodzeniem, czyli precyzyjnym porażeniem.

image
Reklama

Nieco wcześniej, bo już w kwietniu br. wykonano także dwa próbne strzelania z wykorzystaniem kołowego transportera opancerzonego M1126 Stryker wyposażonego w zsmu CROWS-J zintegrowane z wyrzutnią ppk Javelin. Pierwsze z nich wykonano w dzień do celu-czołgu w odległości 3200 metrów, a drugie odpowiednio w nocy do analogicznego celu w odległości 3500 metrów. Oba zakończyły się sukcesem co umożliwia planowane rozpoczęcie integracji wozów części Brygadowych Zespołów Brygadowych Stryker (SBCT) z tymi systemami przeciwpancernymi. Ma to pozwolić na znaczące zwiększenie zdolności przeciwpancernych tych związków taktycznych U.S. Army.

FGM-148 Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania. W Polsce pociskami FGM-148F Javelin dysponują Wojska Obrony Terytorialnej. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
dywersant
wtorek, 29 czerwca 2021, 18:59

PPK zintegrowane z każdą mobilną platformą nie wspominając o BWP dzisiaj to standard i nie w jednej sztuce tylko 2, czy 4. Integracja Javelinów po 15 latach użytkowania to chyba pościg za peletonem....

Pablito
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:12

A my i tak powinniśmy zainwestować w dokończenie moskita i mieć coś własnego żeby w razie W mieć własną technologię z własnymi kodami źródłowymi - a nie prosić sojusznika? o pozwolenie na ich użycie

ałtor
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:07

Opisz własnymi słowami co to są te "kody źródłowe" do systemu który komunikuje się światłowodowo?

Piotr
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:53

kody źródłowe to bełkot... a co inwestycji w Moskita to 100% popieram twoją wypowiedź

Rain Harper
wtorek, 29 czerwca 2021, 10:24

>wszystkie zakończyły się porażeniem Konkurencja musi strzelać dwa Kornety naraz, nie dość że mają tylko 50% szansy trafienia z powodu przestarzałego naprowadzania, to ta sama technologia wymaga utrzymania celu w obiektywie i przeżycia :)))

Tweets Defence24