Błaszczak: zakładam, że wynegocjujemy za F-35 cenę podobna jak Belgia

13 września 2019, 13:36
fp19-08425-0158-markings-removed__main
Fot. Lockheed Martin

Suma 6,5 mld, za jaką Departament Stanu USA zgodził na sprzedaż Polsce samolotów F-35, to kwota maksymalna – podkreślił w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak. Wyraził przekonanie, że Polska wynegocjuje cenę podobną do tej, jaką zapłaciła Belgia.

W środę Departament Stanu Stanów Zjednoczonych zaakceptował ewentualną sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 za maksymalnie 6,5 mld dolarów. Podobną kwotę amerykańska administracja wskazała w zgodzie udzielonej na sprzedaż tych maszyn Belgii, która ostatecznie ma zapłacić ok. 4,25 mld dolarów.

"

Chciałbym bardzo mocno podkreślić, to nie jest cena transakcji, tylko cena maksymalna.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Jako argument przywołał zgodę na sprzedaż Polsce zestawów obrony powietrznej Patriot, która opiewała na 10,5 mld, a wartość kontraktu w pierwszej fazie wyniosła niespełna 5 mld dolarów.

"Teraz czekamy na akceptację przez Kongres; następnie przystępujemy do negocjacji cenowych. Zakładam, że jesteśmy w stanie wynegocjować taką cenę, która jest zbliżona do ceny, w jakiej Belgia kupiła F-35" – dodał Błaszczak. Przypomniał, że Kongres zgodził się na sprzedaż F-35 Belgii za maksymalnie 6,53 mld dolarów, "więc to był ten sam poziom". "Sądzę, że to co wynegocjujemy, będzie zbliżone do tego, co wynegocjowali Belgowie" – powiedział.

"Wszystko przed nami, atmosfera negocjacji jest bardzo dobra, wielokrotnie już na ten temat rozmawiałem" – powiedział szef MON. Dodał, że "de facto jesteśmy w trakcie negocjacji, de iure te negocjacje rozpoczną się po tym, jak Kongres Stanów Zjednoczonych zaakceptuje zgodę na sprzedaż Polsce F-35".

Podkreślił, że nie każde państwo może kupić ten samolot. Według ministra F-35 "to najnowocześniejszy samolot, samolot, którego możliwości są gigantyczne", a wprowadzenie go do polskich Sił Powietrznych podniesie poziom ich zdolności "kilkakrotnie".

Powtórzył, że jeśli warunkiem zakupu będzie offset, cena będzie wyższa.

Polska wystąpiła do USA o przygotowanie oferty 32 samolotów F-35A Lightning II. MON chce zakupić te maszyny w ramach programu Harpia – myśliwca piątej generacji, przyspieszonego w ub. roku po serii awarii, wypadków i katastrofy samolotów MiG-29. Jak mówił ostatnio minister obrony Mariusz Błaszczak, MON rozpatruje opcje zakupu samolotów z offsetem lub bez niego, uwzględniając cenę zakupu i korzyści przemysłowe, także w kontekście zdolności polskich zakładów zbrojeniowych.

Według koncernu Lockheed Martin, który przewodzi w programie F-35, Polska mogłaby otrzymać cztery pierwsze egzemplarze w 2024 r. i służyłyby one początkowo doszkolenia pilotów i obsługi; samoloty dla pierwszej eskadry (12-16 maszyn) byłyby przekazane do roku 2026; druga transza zostałaby dostarczona do 2030 roku.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24