Reklama

Siły zbrojne

Serbia w 2022 r. będzie zwiększała potencjał obronny kraju

Autor. Fot. Ministerstwo Obrony Serbii, mod.gov.rs

Serbia zamierza znacząco wzmocnić swój własny potencjał obronny w 2022 r. Jak poinformował minister obrony dr Nebojša Stefanović w nadchodzących latach mowa jest o inwestycjach rzędu ponad miliarda euro. Obejmujących oczywiście zakupy uzbrojenia, ale też modernizacje i poprawę warunków służby w wojsku.

Kluczowe mają być w tym przypadku programy produkcji pojazdów wojskowych Lazar (rodzina kołowych transporterów opancerzonych) oraz Miloš (BOV M16 Miloš a więc serbski wielozadaniowy pojazd opancerzony 4x4). Chodzi o nowe zakupy tych pojazdów dla jednostek wchodzących w skład sił zbrojnych. Minister i za razem wicepremier Serbii wspomniał również o znaczeniu systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu PASARS-16, ale także o krajowej modernizacji innych systemów opl czyli 2K12 Kub-M. Plany Serbii zakładają również znaczącą poprawę w zakresie systemów radarowych, strzegących przestrzeni powietrznej kraju. W grudniu 2021 r. Nebojša Stefanović odwiedził stację radarową Stari Banovci zlokalizowaną w pobliżu stołecznego Belgradu i zapowiedział wtedy wspomniane inwestycje w technologie radarowe. W oficjalnym wystąpieniu szef serbskiego resortu obrony wskazywał również na modernizację broni pancernej w kraju.

Czytaj też

Jednakże, oprócz samego wsparcia przemysłu zbrojeniowego i opierania na nim szeregu procesów modernizacyjnych Nebojša Stefanović podkreślał znaczenie wszelkich inwestycji w warunki socjalne w siłach zbrojnych. Stwierdzając, że priorytetem władz jest poprawa warunków służby, w tym w sferze pensji, ale też chociażby całej niezbędnej dla sił zbrojnych infrastruktury. Władze w Belgradzie stawiają sobie za cel zbudowanie najsilniejszych sił zbrojnych w regionie, tak aby były one gwarantem bezpieczeństwa i pokoju. Podkreślając, że żadne działania w zakresie rozwoju potencjału obronnego nie mają charakteru agresywnego wobec sąsiadów Serbii, a są jedynie nastawione na zadania z zakresu odstraszania.

Należy zauważyć, że wcześniej Nebojša Stefanović chwalił decyzję o pozyskaniu od Rosji przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Kornet. Zauważając, że serbska armia zyskała bardzo istotny element w zakresie uzbrojenia. Pozwalający na rażenie celów w postaci pojazdów opancerzonych, ale też chociażby umocnień stacjonarnych przeciwnika na dystansie do ośmiu kilometrów. Według serbskiego ministra Kornety pozwalają na uzyskanie wysokiego stopnia penetracji pancerzy pojazdów wojskowych. Minister miał zauważyć, że pierwszym użytkownikiem nowych rosyjskich ppk mają być żołnierze należący do 72 Brygady Operacji Specjalnych z Pančeva. Mowa była również o instalacji Kornetów na pojazdach Miloš. Przypomnieć należy, że Serbia jest jednym z ważniejszych odbiorców rosyjskiego uzbrojenia. Mowa jest oprócz ppk Kornet o zakupach śmigłowców Mi-17, ale też uderzeniowych Mi-35. Trzeba również pamiętać o pozyskaniu Pantsir-ów S1 dla obrony powietrznej kraju. Jednakże, jednocześnie z kooperacją z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym władze w Belgradzie pozostawiają sobie przy tym swobodę jeśli chodzi o elastyczne podejście do innych zagranicznych producentów uzbrojenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama