Samoloty Jak-130 już w białoruskich barwach [Video]

29 kwietnia 2015, 15:24
Jak-130
Fot. Ministerstwo obrony Białorusi

Siły powietrzne Białorusi przyjęły na uzbrojenie cztery samoloty szkolno-bojowe Jak-130. Planowany jest zakup kolejnych maszyn, aby zastąpić do 2020 roku wszystkie używane obecnie  L-39 Albatros. 

Uroczyste przyjęcie nowych maszyn do służby miało miejsce na lotnisku wojskowym w Lidzie, 27 kwietnia. Samoloty nie dotarły na Białoruś o własnych siłach, lecz zostały przewiezione w częściach na pokładzie transportowca Ił-76 w dwóch partiach i zmontowane na miejscu. 27 kwietnia odbył się też pierwszy oficjalny lot białoruskiego Jak-130 w barwach tego kraju.

Przy tej okazji dowódca Białoruskich Sił Powietrznych, gen. Oleg Dwigalew poinformował, że prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu kolejnych czterech maszyn, a do 2020 roku planowane jest całkowite zastąpienie samolotami Jak-130 maszyn szkolnych L-39, które pamiętają jeszcze czasy ZSRR.

Samoloty zostały dostarczone z około miesięcznym opóźnieniem, gdyż pierwotnie miały wejść na uzbrojenie w marcu bieżącego roku. Dostawa miała być zrealizowana przez pilotów i personel techniczny białoruskiego lotnictwa który od lutego szkolił się w zakładach Irkut. Cztery pierwsze maszyny utworzą zalążek odrębnego skrzydła szkolno-bojowego w strukturach 116 Gwardyjskie Bazy Lotnictwa. 

Jak-130 jest lekkim poddźwiękowyn samolotem szkolno-bojowym, umożliwiającym szkolenie pilotów maszyn bojowych czwartej i wyższych generacji. Maszyna tego typu może przenosić uzbrojenie o masie do 3 ton na dystansie ponad 2,5 tys km i osiąga prędkość 1050 km/h.

Reklama
Tweets Defence24