Reklama

Siły zbrojne

Rusza dialog techniczny na system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu Narew

Fot. 4zpplot.wp.mil.pl
Fot. 4zpplot.wp.mil.pl

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zamiar rozpoczęcia procedury dialogu technicznego w zakresie przeciwlotniczego zestawu rakietowe krótkiego zasięgu o kryptonimie Narew. 

Zgłoszenia będą przyjmowane w terminie do 15.12.2014, jedynie od podmiotów które „posiadają w swojej ofercie kompleksowe rozwiązania w zakresie zestawów rakietowych bliskiego zasięgu”. Rozpoczęcie dialogu zaplanowano na okres od stycznia do marca 2015 roku. Przetarg ruszy natomiast w 2016 roku. 

Celem dialogu technicznego jest wypracowanie warunków przyszłego przetargu na system obrony powietrznej bliskiego zasięgu o kryptonimie Narew. Zestawy tego typu, o zasięgu do 25 km, zdolne zwalczać zarówno samoloty i śmigłowce jak też pociski manewrujące i bezpilotowce mają zastąpić w Wojsku Polskim m. in. wyrzutnie rakiet typu Osa-AK.

Dialog obejmie następujące obszary:

  1. Ocenę możliwości spełnienia wymagań technicznych które ze względu na szczególną wrażliwość zostaną udostępnione jedynie uczestnikom procedury.
  2. Wstępne oszacowanie kosztów.
  3. Wstępne oszacowanie harmonogramu pozyskiwania zestawów.
  4. Analiza uwarunkowań i ograniczeń transferu technologii.
  5. Identyfikacja ryzyk dla programu.
  6. Pozyskanie danych umożliwiających oszacowanie kosztów eksploatacji.
  7. Pozyskanie informacji umożliwiających ocenę systemu logistycznego dla programu Narew.

Co istotne, pułkownik Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia podczas posiedzenia podkomisji do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych zaznaczył, że do rozmów zostaną zaproszeni tylko oferenci proponujący „kompleksowe rozwiązania” a nie części systemu. Ogranicza to przypuszczalnie możliwość udziału do podmiotów oferujących kompletne systemy rakietowe krótkiego zasięgu.

Wśród potencjalnych uczestników dialogu technicznego, a później również przetargu na system Narew płk Duda wymienił system NASAMS oferowany przez Kongsberg, zestaw Mica VL produkowany przez koncern MBDA, izraelskie systemy Spyder i Iron Dome oraz IRIS-T niemieckiej firmy Diehl BGT Defence.

Zgodnie z programem modernizacji sił zbrojnych do 2022 roku na uzbrojenie Wojska Polskiego planuje się wprowadzenie 9 baterii systemów rakietowych o kryptonimie Narew. Powinny być one kompatybilne z zestawem średniego zasięgu Wisła, których ma zostać pozyskanych łącznie 8 baterii (od 2018 roku). 

Reklama

Komentarze (43)

  1. Znajomy Konia

    Na fotce stara solidna ruska OSA ak, odbierałem je nowiutkie z ramp 39 lat temu, bo właśnie wtedy trafiły do Polski, gdy wszedłem do wnętrza szczęka mi opadła bo zobaczyłem coś, co wtedy nie istniało (komputery itp.), konstrukcja bodaj sięga lat czterdziestych, kurcze strach myśleć co ruscy muszą mieć dzisiaj, to ustrojstwo choć ślamazarnie pływa, możliwościami zadziwia do dziś zaś Polska chętnie Osami chwali się na paradach wojskowych. Gdy dotarł do nas był sprzętem ściśle tajnym, przyszło 48 lub 64 sztuki, jeden wóz kosztuje tyle co F-16, zaś szanse zniszczenia w walce jednego przez drugie to jakieś 1:1.

  2. Koziołek Matołek

    Ehehehe!!!! "...Ołosił ZAMIAR rozpoczęcia procedury..." Ja właśnie ogłaszam zamiar rozpoczęcia przygotowań do rozpoczęcia przygotowań do zastanowienia się nad planem potencjalizacji wysiłków zmierzających do wstania z łóżka. Nie szkodzi, że już szósta po południu. A może do 10-tej wstanę? A jak nie, to najwyżej zdrzemnę się do rana.... ;-)

    1. kris

      W punkt!

  3. as

    Jedni mają rakiety inni nieustający dialog techniczny

  4. Darek S.

    System Narew powinien być kupowany razem z systemem Wisła. Dzięki takiej taktyce negocjacyjnej, bylibyśmy w stanie wymusić na oferentach przekazanie większej części produkcji tych systemów do Polski. No ale przecież decydentów mamy samych geniuszy i oni wiedzą najlepiej jak się do tego zabierać.

  5. vigg

    Tak dla przypomnienia o marzeniach. http://www.jedsite.info/afv-romeo/romeo/rosomak_series/loara/loara.html

  6. vigg

    ,,Zgodnie z programem modernizacji sił zbrojnych do 2022 roku .......8 baterii (od 2018 roku). '' nie dało sie później?

  7. Wojmił

    Kiedyś było: rozpisano przetarg! Rusza przetarg - będzie pięknie! (jak było z przetargami każdy wie). Teraz jest: rozpisano dialog techniczny! Rusza dialog techniczny - będzie pięknie! (czy będzie powtórka z przetargów?) a po dialogu technicznym jest jeszcze przetarg... Nie tylko trzeba rozpisać dialog techniczny i przetarg ale i je przeprowadzić dobrze i do końca... Do tej pory zrealizowano kilka znaczących przetargów: (w kolejności) - na CASA 295, - na F-16, - na KTO Rosomak - mniejszych nie wspominam (spike, Krab z AS-90) Ale dobrze zrobiono jeden: dobrze to słowo klucz bo jak do tej pory jeden jedyny został zrobiony tak naprawdę dobrze: przetarg na KTO Rosomak - to jedyny przetarg zrobiony dobrze w tym kraju - mamy dobry produkt (kupiono bardzo dobry sprzęt) i jeszcze dokonano odpowiedniego transferu technologii - sami jesteśmy w stanie go wyprodukować w 70-90% (bo 100% to utopia w dzisiejszych czasach). Nie jest to w każdym przypdku do uzyskania (chociażby w samolotach czy śmigłowcach i OPL) taki zakres transferu technologii i samodzielności jednocześnie z zakupem bardzo dobrego sprzętu - ale trzeba się starać aby był jak najwyższy! Ktoś już tutaj na D24 to napisał z publikujących: Sprzęt najlepszych producentów na zachodzie jest tak bardzo podobny w możliwościach, że o wyborze musi decydować to jak bardzo kupujący: - ma na niego wpływ teraz i w przyszłości będzie miał (zmiany, modernizacje, serwis), - jaki będzie transfer technologii i produkcji do kraju zamawiającego.

    1. szary

      Z tym dobrze to ciut bym zweryfikował ale to nie do mediów. Fakt przetarg nie najgorzej wyszedł. Gorzej z samym wozem ale to i tak nieźle że mamy nowy (bo raczej nie nowoczesny) i generalnie że wojsko coś ma. A z tym transferem technologii to tak nie do końca bym szalał. Lepsze rzeczy u nas w kraju tylko że krajowe to nie wolno się chwalić oficjalnie.

    2. vigg

      Zapomniałeś dodać o od cholery zakupionych Bryz! w 2009 r wydano 635 mln zł za 12 mało potrzebnych wojsku samolotów M28.

  8. wolf

    ZAMIAR??? rozpoczęcia procedury.............no to juz jakieś jaja są

  9. Wojmił

    kiedyś ciągle ruszał przetarg... dziś ciągle ruszają dialogi techniczne...

  10. szary

    Ja wiem że matematyka to niepopularna dziedzina ale może chociaż rachunki (to takie coś co w podstawówce €czą i dla zmylenia nazywają matematyką)? 9 do 11 baterii na całą Polskę? PRZETARG ruszy w 2016? DOSTAWA do 2022? Może mam zły dzień dzisiaj ale do tego czasu możemy dwa raz umrzeć z opcją na trzy.

    1. polakos

      amen , przeciez kazdy kraj z zachodu ma sprzet przeciwlotniczy naszego sojusznika wiec nie wiem dlaczego nie kupic 8 a pozadnych !?

    2. Zyga

      Wlasnie prawde mowisz.Przeciesz to wszystko jest tylko na papierze.

  11. xxxx

    Pk. "4. Analiza uwarunkowań i ograniczeń transferu technologii. " powinien brzmieć: Analiza uwarunkowań i możliwości transferu technologi!!! Jak pytacie o ograniczeni to dostajecie ograniczenia, pytają o możliwości dostajecie możliwości.

  12. innaoptyka

    Czyli nasze wojsko wlasnie uwalilo program "Błyskawica"? O ile rozumiem pocisk już istnieje i jest po pierwszych testach, ale oczywiście nie ma "całego wdrożonego systemu". Z perspektywy Polaka mieszkającego w wysoko rozwinętym technicznie kraju, nie rozumiem, jak można tak marnować własny potencjał.

    1. zenonEk

      A ja to doskonale rozumiem. Po co rozwijać własny przemysł i technologie, potem trzeba się tłumaczyć dlaczego kupiliśmy z zagranicy to czy tamto, a tak... śwíęty spokój i... wiadomo co.

    2. hohlik

      jesli ma byc blyskawica to wole aby wogole opl nie bylo...Po co silą Powietrznym blyskawica ktora nie zwalcza samolotow nadzwiekowych...Baaa nawet nie obroni lotniska przed napadem mysliwcow. Załozenia blyskawicy niszczenie Tylko obiektow poddzwiekowych tj. uav pociski podzwiekowe oraz samoloty i smigłowce. Zbrojeniowka wykluczyla wszystkie cele ponaddzwiekowe w tym mysliwce...system wyklucza zwalczanie celow z wielu kierunkow naraz. Błyskawica nada sie dla WL jako oslona dla piechoty i jako zastapienie osy

  13. B32Boy

    Aż chciało by się przypomnieć jak wyglądały fabryki w czasie II WŚ i ile sprzętu produkowały: http://jontaplin.com/wp-content/uploads/2014/06/B-32-Bomber-Factory-1944.jpg http://i57.fastpic.ru/big/2013/1029/a6/20dcbe9f7a730ed20fa6e7690b6d1ea6.jpg

  14. Anty

    9 baterii do 2022 to chyba żart jak i cały program napompowany propagandowo program modernizacji armii !! Co ma ma ochraniać to 9 baterii to to za 8 lat !?

  15. olo

    Ale wszystko jest spoko mamy kilka Krabów , jedną LOARE , Gawrona w budowie , HOMARA w planach Andersa uwalonego i nie konczące sie dialogi techniczne :D

    1. Osprey

      Nie ma już Gawrona, jest patrolowiec Ślązak ;)

  16. krisss

    Znowu został ogłoszony zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego :D No i te terminy 2022 :) Wtedy to możemy być już na Syberii :D

  17. UchoHamana

    Rusza dialog techniczny na system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu Narew. Tiaa. Jak ulał pasuje do tego powiedzenie. Gadał dziad do obrazu, a obraz ani razu. :(

  18. gazek

    Moja propozycja: 2 baterie Thaad, 2 baterie Patriot (do osłony Thaadów i nauki systemu pod ewentualne przyszłe przysłanie pomocy z państw NATO), 10 baterii SAMP/T Aster-30 i żadne systemy „krótkiego zasięgu” (np. NASAMS do 30 km!) nie są potrzebne. Cokolwiek wleci w naszą przestrzeń ma zostać trafione w ciągu max 30 sec rakietą jednego z systemów. Plus docelowo 48 F-35 bazowane w południowo-zachodniej Polsce poza zasięgiem Iskanderów. PS A jak byśmy mieli trochę w głowie, to załatwilibyśmy wespół z Litwą, Łotwą i Estonią kilka baterii typu Patriot na koszt NATO, jako kraje flankowe, sąsiadujące z niedemokratycznymi, militarystycznymi krajami.

    1. szary

      O taaaak a podatnik będzie żuł podeszwy ale już bez przyjemności bo buty chińskie i wszystko syntetyczne. Zresztą dzięki "wolności" państwo ma zerowy przychód i stąd zakup czegokolwiek na raty i odległe terminy a przemysł własny może i nawet nowoczesny ale wielkości mikroskopijnej to dosłownie góra kilka sztuk czegokolwiek rocznie a i to tylko jeden zakład na dwadzieścia bo pozostałem robią jeden egzemplarz rocznie. Manufaktura nie przemysł.

  19. tt

    Kiedy przestanie istnieć Inspektorat Uzbrojenia ? To jest główny hamulcowy rozwoju armii i naczelny Grabarz polskiego Przemysłu Obronnego.

    1. co ci ści

      Przestanie istnieć po kolejnej aferze szpiegowskiej.

  20. łysy40

    Dobrze,że zamawiają tylko 6szt tych Jodków-mniejszy wstyd(produkcja 2szt rocznie przez 3 lata-doprawdy wielkie są możliwości naszej zbrojeniówki-23mm-przeciw nowoczesnym szybkim i zabójczo skutecznym śmigłowcom uderzeniowym i samolotom oraz pociskom manewrującym-brawo!!-wynik konfrontacji pozostawiam bez komentarza.Mam nadzieje,że te całe Jodki będą osłaniać tylko i wyłącznie sztab generalny oraz Inspektorat Uzbrojenia-skoro taki skuteczny wg. pseudo specjalistów.

    1. podbipieta

      do łysy SZEŚĆ SYSTEMÓW , do ochrony lotnisk,to ok. 4O tu dziąłek z rakietami Grom / ,zdalnie sterowanych/ plus sensory,radary,łącza etc.,

  21. aom

    wisle wygra Patriot to Narew bedzie Iris-T lub Mica

    1. Lancet

      a że w 2018 DO 2022 to będzie raczej z demobilu :(

  22. PL

    Iron Dome patriot

  23. klon

    A czemu nie kupujemy THAAD? Wiele krajów do patriotów dorzuca właśnie thaad, który ma zestrzeliwać rakiety balistyczne

    1. hohlik

      a znasz zalozenia Wisly ochrona kluczowych obiektow tj lotnisk baz...na to wystarczy cos co ma zasieg antybalistyczny od 20-45km...Thaad jest do ochrony wiekszych terenow wielkosci miast...MON nie chce czegosc takiego...z prostego powodu koszty sa gigantyczne

  24. Oj

    Nie 9 a 11 baterii......

    1. Garry

      No dokładnie, mnie też wychodzi, że powinno być 11, jak na obecny stan armii.

    2. podbipieta

      A może już zmniejszyli o dwie,jak z Wisłą. Następnie zamówią pół okrętu podwodnego.,bo mamy mieć niedługo jego symulator,więc chwatit.

  25. michmu

    Czyli co, o krajowej realizacji ww. systemu można tylko pomarzyć?

    1. rabarbar

      przetarg ma na celu pozyskanie techologii wlacznie w calosci lub znacznej wiekszosci , ale nam chodzi o cos innego jeszcze w tym przetargu i ten cel raczej na 100% osiagniemy

    2. Adam

      A znasz jakiegoś krajowego producenta który ma taki system w ofercie?

    3. szary

      Oczywiście. I nie dlatego że nie potrafimy. Tylko że rządzą wszystkim urzędnicy z Białegostoku i Wałbrzycha o mentalności ze stereotypów i dowcipów o nich.

Reklama