Rosja pracuje nad „inteligentnymi” grupami robotów. Mają działać bez kontroli człowieka

22 czerwca 2014, 10:51
Rosyjski lekki robot typu Plastun - fot. Rostec

Rosjanie rozwijają autonomię robotów i zdolność do współpracy większych zespołów pod nadzorem pojedynczego operatora. Badania na zlecenie rządu są prowadzone w zakresie zastosowań wojskowych i cywilnych. 

Koncern „Sistemy Uprawlienia” opracował na zamówienie ministerstwa obrony Rosji system „Unicum”, którego celem jest zarządzanie grupami robotów. Może on obsługiwać grupy złożone z maszyn o różnym zastosowaniu, które będą ze sobą współpracować podczas wykonywania złożonych zadań.

Może to być znacząca rewolucja w zastosowaniu pojazdów bezzałogowych, które dotąd wymagały co najmniej jednego człowieka do sterowania każdym działającym robotem. Zgodnie z założeniami programu roboty „samodzielnie” mają dzielić między sobą zadania zlecone przez operatora. Będzie istniała też możliwość wyłączenia człowieka z procesu decyzyjnego podczas realizacji zaprogramowanych zadań, takich jak np. wyszukiwanie i niszczenie min, czy patrolowanie obszaru. Ma to zwiększyć wydajność wykorzystywania robotów, ale też skrócić czas reakcji w sytuacjach bojowych.

„Sistemy Uprawlienia” wygrał wiosną 2014 roku konkurs na opracowanie programu „Unicum”. Prace mają zostać zakończone w 2015 roku. System będzie można zastosować w nowych maszynach, ale też w obecnie wykorzystywanych, takich jak robot bojowy Platforma-M.

Rosjanie opracowali już rozwiązanie umożliwiające „zespołowe działanie” dwóch niewielkich robotów typu Plastun, wykorzystywanych przez FSB i Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Maszyny tego typu mogą służyć do wykrywania niebezpiecznych obiektów, odnajdywania min i snajperów oraz śledzenia ludzi. Plastuny były m. in. wykorzystywane podczas olimpiady w Soczi. Dzięki opracowanemu przez „Sistemy Uprawlienia” systemowi roboty tego typu mogą samodzielnie przeszukiwać wyznaczony teren i niszczyć niebezpieczne obiekty, również bez udziału operatora. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
ja
wtorek, 24 czerwca 2014, 18:30

Rosyjskie roboty będą takie i to jest realne dla nich. http://www.youtube.com/watch?v=ihVszNrz6dQ

Jan S.
niedziela, 22 czerwca 2014, 21:46

Nie mają inteligentnych żołnierzy, to przynajmniej roboty bedą mieć inteligentne.

pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki
niedziela, 22 czerwca 2014, 16:28

one juź sa ,te roboty ; dzialaja od kilku tygodni na zachodzie Ukrainy poprzebierane za "zielonych ludzików" i nieprawda ,źe sa zdolne do samodzielnych decyzji - sa zdalnie sterowane z kremlowskiego centrum robotyki...

alex
niedziela, 22 czerwca 2014, 11:00

Takie pytanie laika , zkad rosjanie biora mikroprocesory do swoich maszyn ???

pinokio
poniedziałek, 23 czerwca 2014, 21:59

a nie wpadles na prosta odpowiedz ,skonstruowali .

Jan S.
niedziela, 22 czerwca 2014, 21:52

Na razie pewnie wykorzystują komercyjne choć mają swoje linie produkcjiprocesorów dla sprzętu specjalnego. Ale przygotowują się na embargo Zachodu bo chcą uruchomić własne 8 i 16 rdzeniowe procesory Bajkał dla sprzętu powszechnego użytku i serwerów.

magu
niedziela, 22 czerwca 2014, 18:30

ano zachód sprzedaje im wszystko co tylko zechcą kupić. Już Lenin mawiał, ze sprzedadzą nawet sznur na którym bolszewicy ich potem powieszą. Jak widać nic sie nie zmieniło ... ;-)

Nex
niedziela, 22 czerwca 2014, 17:32

Oni nie używają procesorów, elektronika pracuje na lampach elektronowych.

Gemis
niedziela, 22 czerwca 2014, 16:33

Pewnie większość z Chin ;) Ale... robią też całkiem ciekawe swoje układy np. seria Elbrus http://www.mcst.ru/ Intel swego czasu mocno z nimi współpracował... I o dziwo transfert technologii szedł ze wschodu na zachód.

gen.
niedziela, 22 czerwca 2014, 15:32

myślę, że coś tam produkują, a przede wszystkim mają dobrych programistów, a pomysłów na taki system można szukać w grach strategicznych

KornelPL
niedziela, 22 czerwca 2014, 14:02

Za wyjatkiem procesor cywilnych - wojskowe robia swoje i to od dawna. Skad niby satelity, statki kosmiczne, komputery balistyczne, rakiety etc.

obywatel
niedziela, 22 czerwca 2014, 13:36

Wykuwają w zakładach ślusarskich :) Oczywiście niemieckich....

noob
niedziela, 22 czerwca 2014, 13:23

z chin, tak jak wszyscy inni :)

ekspert
niedziela, 22 czerwca 2014, 13:03

Stąd skąd USA bierze silniki rakietowe dużych mocy, pluton do termoogniw czy tytanowe komponenty, czyli z Rosji - mikroprocesorów w wersjach specjalnych - zabezpieczonych przed promieniowaniem i impulsem elektromagnetycznym na wolnym rynku nie da się kupić.

abc
poniedziałek, 23 czerwca 2014, 09:33

Jeżeli te roboty będą miały inteligencję porównywalną z przeciętnym rosjaninem to możemy być spokojni...

pinokio
poniedziałek, 23 czerwca 2014, 21:58

pokazales ,typowy rusofobiczny sposob myslenia,

Tweets Defence24