Reklama

Siły zbrojne

„Rekordowe” poparcie Szwedów dla wstąpienia do NATO

Fot. Airwolfhound/flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. Airwolfhound/flickr/CC BY-SA 2.0

W sondażu dla dziennika Svenska Dagbladet 40 % Szwedów opowiedziało się za wejściem do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego, co jest najwyższą wartością od rozpoczęcia badań w 1995 roku.

Jak donosi serwis expressen.se, po raz pierwszy w historii w sondażu dla dziennika Svenska Dagbladet aż 40 % obywateli Szwecji zadeklarowało poparcie dla włączenia kraju do NATO. Sprzeciw wyraziło 42 % badanych, a 18 % nie ma zdania.

W Szwecji, podobnie jak w Finlandii toczy się debata publiczna na temat przystąpienia do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście kryzysu na Ukrainie. Pod koniec października po raz pierwszy w historii w jednym z sondaży, przeprowadzonym dla telewizji TV4 liczba obywateli Szwecji deklarujących poparcie dla wejścia do NATO przewyższyła przeciwników włączenia do struktur Sojuszu.

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone już po zakończeniu operacji poszukiwania obcej (prawdopodobnie rosyjskiej) jednostki podwodnej przez siły zbrojne Szwecji. Wcześniej Rosjanie naruszali przestrzeń powietrzną tego państwa. Obecny rząd opowiada się jednak przeciwko wejściu do NATO, choć analizowany na łamach Defence24.pl raport opracowany na zlecenie ministerstwa obrony zaleca wzięcie pod uwagę takiego rozwiązania.

W kontekście kryzysu na Ukrainie władze Szwecji zdecydowały o zwiększeniu nakładów na obronę narodową i rozszerzeniu zakresu międzynarodowej współpracy wojskowej. Włączenie Sztokholmu w struktury Sojuszu z pewnością przyczyniłoby się do wzmocnienia NATO w obszarze Morza Bałtyckiego.

Szwedzkie siły zbrojne dysponują w większości relatywnie nowoczesnym wyposażeniem, jak choćby myśliwce Gripen czy korwety typu Visby, choć wcześniejsze cięcia budżetowe zmusiły do przeprowadzenia szeregu redukcji strukturalnych i nie pozostały bez wpływu na stopień gotowości bojowej. Jednym z priorytetów Sztokholmu w zakresie dodatkowego finansowania obronności jest rozszerzenie zdolności operacyjnej sił zbrojnych.

Reklama

Komentarze (9)

  1. mario

    Teraz do NATO????/ Jak im się pali pod nogami??????/ To proszę wpłacić zaległe składki członkowskie przynajmniej...... no za ile lat?????? Po za tym ile lat oni powinni terminować by do NATO wstąpić..... I i jeszcze inna kwestia czy ich będzie ktoś chciał????????? MUSZĄ SIĘ DOBRZE NAD TYM ZASTANOWIĆ.

    1. Marek

      A ja bym się z przystąpienia Szwecji do NATO ucieszył. Po pierwsze Szwecja to państwo, które jak coś robi, robi to porządnie. Po drugie ma z nami zbieżne interesy w regionie.

  2. bsh

    Nadal jestem podejrzliwy wobec Visby. Rozminowuje, walczy z wrogimi OP, okrętami i samolotami i potrzebuje tylko 40 luda w 70cio metrowym kadłubie. Zbyt piękne to. Na angielskiej wikipedii piszą, że pierwszą zwodowano w 2000 roku, ale do służby weszła dopiero druga z kolei i to w 2009 roku.

    1. Czytelnik

      No "modułowy" jest. Lud też jest modułowy.

  3. kumaty

    Teraz już wiecie czyj był ten niby rosyjski okręt podwodno-szpiegowski ?!

    1. Zenio

      Ten "niby rosyjski" okręt był rosyjskim okrętem. To chyba oczywiste. Podobnie jak "niby rosyjskie": samoloty które we wrześniu naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną były rosyjskimi samolotami.

  4. jang

    się p Putinowi udało ..Finlandie,Szwecję,Japonię zachęcić do militaryzacji Zdolniacha

    1. tera jo

      Japonię to jednak głównie Chińczycy zachęcają do militaryzacji.

  5. syn_emerytowanego_oficera

    ze Szwecją powinnismy rozwijac CIAGLE !! nie tylko w czasie zagrozenia ...rozwoj sił morskich i lotniczych i technologie z tym zwiazane. Projektowac wlasne okrety + rakiety np. maja super anti-tank rakiety Gustav. W Polsce jest tyle okazji do rozwoju tylko ze my nie mamy gospodarzy... tylko wygrywaczy wyborow ...dlatego wyjezdzamy z wlasnego kraju i pracujemy dla innych. Mielismy przez 7lat "podworkowego lobuza" ktory uciekl z tonacego okretu i zostawil nas z podwyzszonymi podatkami i brakiem reform.

    1. Tyberios

      "maja super anti-tank rakiety Gustav" To się pośmialiśmy... :D

  6. kesehalan

    Szwedzi boją się Rosji tak samo jak i my. Dlaczego nie wejdziemy z nimi w sojusz obronny? Czy NATO pozwala na zawiązywanie osobnych sojuszy państwu członkowskiemu? Tudzież możemy z nimi zacząć poprostu współpracować, wszak ich technologia jest niczego sobie. Razem moglibyśmy stanowić siłę, z którą Rosja musiałaby się liczyć.

    1. Anon

      USA ma sojusz z Korea Poludniowa, Japonia.

    2. Pan_Polak

      Tutaj bardziej chodzi o to ze to Szwecja nie jest specjalnie zainteresowana żadnymi sojuszami z Polską. Oni zwyczajnie na chłodno kalkulują. Sojusz z Polską i zacieśnianie współpracy tak naprawdę nic im nie daje z ich punktu widzenia. Po pierwsze my nie mamy tak naprawdę silnej armii która była by wstanie w jakikolwiek istotny sposób wzmacniać potencjał obronny Szwecji. Po drugie Szwedom nie na rękę jakiekolwiek sytuacja w której musieli by się wstawiać za Polską. Zimna kalkulacja polityczno wojskowa i tyle, jeśli mają się z kimś bardziej bratać to właśnie z całym NATO a nie z pojedynczą Polską która im dziś nic na plus nie da. Niestety taka brutalna prawda, jak byśmy mieli armie top 1 Europy lub choćby top 5 to byś zobaczył ze kolejka chętnych do współpracy zaczyna się robić długa.

  7. das

    Szwecja może i ma armie, ale to co zrobiła w sferze imigracji i otwarcia granic dla imigrantów z bliskiego wschodu to jest karygodne. To będzie ich gwóźdz do trumny.

  8. totenkopf

    czy Szwecja jest w NATO czy nie i tak widać po czyjej stronie stoi, to dobrze, że społeczeństwo jest za, tak samo Finlandia, która moim zdaniem najlepiej rozumie polskie (nie tylko) obawy, gdyż byli tak samo jak my pod rosyjskim zaborem tyle lat, tak samo musieli walczyć o niepodległość i jej utrzymanie.Nie na darmo Piłsudski nalegał na sojusz z tym państwem, mimo że nie ma przesadnie silnej armii to trzeba uznać ją za sprzymierzeńca

  9. Wojmił

    Bardzo mądrze... fajnie by było gdyby Polacy wzorowali się na szwedach w postępowaniu na codzień...

    1. advisor

      I dali sobie wejść muzułmanom i poprawności politycznej na głowę? Chyba jednak wolę Polskę...

Reklama