Reklama

Siły zbrojne

Projekt Wojownik powraca

Grafika Projekt Wojownik
Grafika Projekt Wojownik

Już 23 i 24 lutego odbędzie się 27 odsłona zajęć edukacyjno-sportowych „Projekt Wojownik”. Zajęcia adresowane są głownie dla weteranów działań poza granicami państwa. Najbliższe spotkanie odbędzie się w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Trening poprowadzi Daniel Omeielańczuk. 

Weterani długo czekali na kolejną odsłonę projektu, poprzednia odbyła się bowiem we wrześniu ubiegłego roku. Pandemia zmieniła kalendarz projektu jednak na całe szczęście zajęcia powracają – podkreśla płk Szczepan Głuszczak, Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. 

Tym razem uczestnicy spotkają się w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

Trening poprowadzi czołowy polski zawodnik MMA w wadze ciężkiej Daniel Omielańczuk, wielokrotny Mistrz Polski w Muay Thai. Aktualnie Daniel jest zawodnikiem jednej z najlepszych federacji mieszanych sztuk walki na święcie ACA, która słynie przede wszystkim z bardzo wysokiego poziomu sportowego zawodników i świetnie zestawianych walk. Omielańczuk wcześniej walczył także w rodzimym KSW oraz najlepszej lidze świata w UFC.

Płk Szczepan Głuszczak, Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa  

Organizatorzy wydarzenia objętego patronatem Ministra Obrony Narodowej zaznaczają także, iż wśród prowadzących zajęcia znalazł się także świetny trener mistrzów, instruktor klubowy Aligatores Fight Club i WCA Fight Team, czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu BJJ Adam Grabowski. Weteranów przeszkolą także żołnierze z 18. Dywizji Zmechanizowanej – zawodnik Armia Fight Night szer. Sylwester Miller oraz świetny kickbokser szer. Maciej Garbaczewski – podkreśla Płk Głuszczak. 

image
Grafika Projekt Wojownik 

Projekt Wojownik to cykliczne spotkania weteranów w jednostkach wojskowych w całej Polsce, polegają na seminariach i treningach z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które prowadzą czołowi polscy zawodnicy. Głównym celem projektu jest integracja środowiska weteranów, bezpośredni kontakt ze sportem, a także kształtowanie pasji, która rozładowuje emocje i nadmiar adrenaliny z jaką zmagają się żołnierze powracający z misji. 

image
Grafika Projekt Wojownik

Płk Głuszczak zaznacza, że weterani mają okazję do sprawdzenia siebie, swojej odporności fizycznej i motorycznej oraz do przekonania się, że nie ma rzeczy niemożliwych a ograniczenia pozostają często tylko w głowie.

image
Foto Projekt Wojownik 

Swoimi doświadczeniami związanymi z udziałem w Projekcie Wojownik dzieli się z nami kpr. Grzegorz Rankan, aktualnie podoficer magazynier w 8. batalionie remontowym w Kołobrzegu, weteran, gunner ranny w Afganistanie w wyniku wybuch improwizowanego ładunku wybuchowego (D2008).

Byłem w bardzo głębokim dołku, przeżywałem depresję i bliski byłem podjęcia próby samobójczej. Dostałem numer telefonu od kolegi weterana poszkodowanego, którego poznałem na szkole podoficerskiej i zadzwoniłem do Centrum Weterana do Pułkownika Szczepana Głuszczaka, który pomógł mi się wyciszyć i zaproponował udział w Projekcie Wojownik.

Kpr. Grzegorz Rankan, weteran ranny w Afganistanie

Podoficer podkreśla, że pojechał na pierwsze zajęcia (24. edycja – m lipiec 2020 rok) aby wyładować się. – Chciałem wypuścić z siebie złe emocje – podkreśla weteran zmagający się z pourazowym stresem pola walki (PTSD).

image
Foto Projekt Wojownik

Jestem żołnierzem, a sztuki walki powinny być znane każdemu żołnierzowi. To zachęciło mnie to do udziału w projekcie. Moimi sposobami wyciszenia się i radzenia sobie z objawami PTSD stała się sztuka, bo maluję obrazy oraz sztuki walki.

Kpr. Grzegorz Rankan, 8. Batalion remontowy

 

image
Foto Projekt Wojownik

Najbliższa edycja, w której uczestniczył będzie podoficer z Kołobrzegu jest trzecią z jego udziałem.

Bardzo brakowało mi spotkań w ramach projektu. Czekaliśmy na nie z kolegami od września ubiegłego roku. Brakowało nam wyżycia się, adrenaliny oraz spotkań z innymi weteranami. Bardzo się cieszę, że Projekt Wojownik wraca i będę mógł niebawem zobaczyć się z kolegami, którzy mierzą się z podobnymi problemami oraz zawodnikami MMA którzy pomagają nam udoskonalać swoje umiejętności. Spotkania z nimi pozwalają mi poczuć się swobodnie.

Kpr. Grzegorz Rankan, uczestnik Projektu Wojownik

 

Reklama

Komentarze

    Reklama