Reklama

Siły zbrojne

„Specjalne” szkolenia dla rezerwistów. Prezydent i Black Hawki w Gliwicach [WIDEO]

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Podczas obchodów Święta Wojsk Specjalnych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że finalizowane są prace nad przepisami, pozwalającymi wykorzystać umiejętności żołnierzy byłych Wojsk Specjalnych podczas ćwiczeń rezerwy.

Deklaracja szefa MON padła przy okazji obchodów Święta Wojsk Specjalnych. W uroczystościach uczestniczył Prezydent RP wraz z małżonką. Zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował żołnierzom Wojsk Specjalnych za służbę, wyróżnił też najlepszych żołnierzy tego Rodzaju Sił Zbrojnych - „Na tym właśnie skupia się wdzięczność Rzeczypospolitej dla jej żołnierzy, którzy w Wojskach Specjalnych służą, że są oni gotowi każdego dnia, o każdej porze dnia i nocy, o każdej godzinie iść i wykonać najtrudniejsze zadania, często określane mianem zadań specjalnych, czy też czarnej służby” - mówił Duda.

Zaznaczył, że Wojska Specjalne mają tradycję wywodzącą się m.in. od Cichociemnych; wskazał, że tradycja jednostki wojskowej AGAT wywodzi się od jednostki Kedywu Agat. Dodał, że choć gliwicka jednostka jest stosunkowo młoda, sformowana w lipcu 2011 r., to niezwykle szybko uzyskana przez nią sprawność bojowa pokazuje jakość, przygotowanie, podejście i profesjonalizm służących w niej żołnierzy.

image
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

„Chciałbym za to podziękować i pogratulować, bo sprawdziliście się już przy wykonywaniu zadań w Iraku, w Afganistanie, w Kuwejcie. To wielka sprawa dla Polski i nasza wielka duma, jako tych, którzy dzisiaj za polskie sprawy, za wykonywanie w Polsce władzy z woli społeczeństwa ponoszą odpowiedzialność” - zapewnił prezydent uściślając, że to podziękowania zarówno jego, jak i szefa MON.

Zarówno prezydent, jak i minister obrony odnosili się do zakupu śmigłowców Black Hawk dla Wojsk Specjalnych - „Cieszę się bardzo, że są te nowe śmigłowce, na których służba naszych jednostek dopiero się rozpoczyna. Panie ministrze, mam nadzieję, że będzie ich więcej, w miarę upływu lat – i że będą one standardowym wyposażeniem najpierw polskich jednostek specjalnych, a później – generalnie naszego wojska, także w innych rodzajach sił zbrojnych” - zwrócił się do Błaszczaka Duda.

Minister Błaszczak mówił z kolei, że Black Hawki to transakcja, „do której MON doprowadziło stosunkowo niedawno”. „Razem z prezydentem Andrzejem Dudą odbieraliśmy pierwsze śmigłowce, a dziś piloci z Gromu, a więc z Wojsk Specjalnych udowodnili, jak wybitnymi są fachowcami, jak wspaniale pilotują te maszyny” - mówił.

Ale żeby mogli wykazywać swe umiejętności, swoje zdolności, muszą też dysponować najnowocześniejszym sprzętem. A więc zasłużyli; niewątpliwie zasłużyli na to, żeby dysponować tymi śmigłowcami. I to nie jest ostatni etap, a wręcz przeciwnie – jak powiedział pan prezydent - to pierwszy etap związany z wyposażaniem Wojska Polskiego w najnowocześniejsze śmigłowce

szef MON Mariusz Błaszczak

Jako zasługę prezydenta wymienił też „regulacje płacowe, najwyższe podwyżki w historii ostatnich lat w Wojsku Polskim”. „Mam dobrą wiadomość dla żołnierzy Wojsk Specjalnych, szczególnie Agatu i Nilu – te podwyżki dotyczą także dodatków dla żołnierzy z tych dwóch oddziałów” - podkreślił Błaszczak.

image
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

Odwołując się do rozmów z dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Sławomirem Drumowiczem szef MON uściślił, że aby umożliwić przechodzenie żołnierzy tych jednostek - z jednej jednostki do drugiej - „regulacje płacowe będą dotyczyły umożliwienia płynnego przejścia” między nimi.

Z kolei szef MON mówił między innymi o prowadzonych pracach, mających umożliwić wykorzystanie umiejętności byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych podczas ćwiczeń rezerwy - „Jeszcze jedna dobra informacja dla Rzeczypospolitej: jesteśmy już na ostatnim etapie prac związanych z wykorzystaniem umiejętności żołnierzy Wojsk Specjalnych, którzy kończą swoją służbę. Chodzi o to, aby posiadane przez nich bardzo wysokie umiejętności, mogły być wykorzystywane w ramach ćwiczeń rezerwy. A więc kolejny projekt, którego celem jest wzmocnienie zdolności obronnych Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślał cytowany minister Błaszczak.

image
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

Podziękował również prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie w modernizację Sił Zbrojnych. W ramach obchodów Święta Wojsk Specjalnych odbył się też pokaz dynamiczny, z udziałem nowo zakupionych śmigłowców Black Hawk oraz pojazdów M-ATV, jak i pokaz wyposażenia WS.

W trakcie tego ostatniego delegacja z Andrzejem Dudą na czele mogła zapoznać się m.in. z bezzałogowym systemem latającym FlyEye, granatnikiem Carl Gustaf, bezzałogowcem klasy Nano typu Black Hornet, przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi Grom, czy wreszcie różnymi typami broni strzeleckiej używanymi przez formacje WS.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

Święto Wojsk Specjalnych przypada 24 maja, w rocznicę utworzenia tego Rodzaju Sił Zbrojnych, co miało miejsce w 2007 roku. W br. po raz drugi Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych jest na czele sojuszniczego komponentu operacji specjalnych, stanowiącego część Sił Odpowiedzi NATO, pierwszy taki dyżur miał miejsce w 2015 roku. DKWS było pierwszą formacją należącą do krajów NATO przyjętych w 1999 roku lub później, które dowodziło komponentem jednego z rodzajów Sił Odpowiedzi.

JP/PAP

Reklama

Komentarze (11)

  1. Palmel

    za to że nie dba się o wojsko i jego życie i posyła do walki w helikopterach cywilnych powinien być trybunał stanu

    1. THXXX

      Przy masowym wyposażeniu w MANPADS różnice się zacierają. Oczywiście są systemy samoobrony ale jaka jest ich skuteczność?

    2. Chyba jest różnica między wersją cywilną, a wersją eksportową? Idąc Pańskim tokiem myślenia, to polskie T-72 to też wersja cywilna ;)

    3. Danisz

      Jest w tym co Pan pisze sporo racji, bo już pod koniec lat 80. uznano że T-72M1 nijak nie spełniają warunków ówczesnego pola walki i stąd głęboka modernizacja znana jako "Twardy" - czołgi nie mogą być oczywiście "cywilne" ale zdecydowanie mogą się nadawać jedynie do pokazywania cywilom na paradach...

  2. men

    Jeden z niewielu fajnych pomysłów- kogo jak kogo ale tych ludzi należy zagospodarować, oby nie skończyło się na tym że jakiś "nawiedzony tępy trep" zutylizuje ich zaangażowanie/pomysły szkoleniowe poprzez bzdurne sztabowe procedury/kwito-manię i zwykłą złośliwą niekompetencje.

    1. marian

      A to Pan myśli, że jak były specjals, to przeskoczy kwitologię ?

    2. say69mat

      Miny kwitologicznej to nawet specjaliści z NATO nie rozbroją ;)))

  3. Rzyt

    Jeden usofil drugi isrofil...jeden i drugi ma wspólną cechę...tworzy z wp auxilie a nie suwerenną silną nowoczesna armię z tradycjami I RP z jej pięknych zwycięstw i świetnego wyszkolenia dowódców i rycerstwa i zolnierzy

    1. say69mat

      Jak wiadomo świetne wyszkolenie naszych wojsk - z reguły - skutkowało licznymi moralnymi zwycięstwami i narodowymi tragediami. Biorąc za punkt odniesienia okres wojen napoleońskich, powstań narodowych, międzywojnia oraz II wś.

  4. Dyktatorek

    Błaszczak.... " podziękował również prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zangażowanie w modernizację Sił Zbrojnych " ...kpiny w żywe oczy !!! ...no chyba że chciał powiedzieć za zangażowanie w Sabotaż Sił Zbrojnych !!! Bo fakty są takie że dzięki obecnym włodarzom np: zamiast 48 śmigłowców mamy dziś dwa lub cztery śmigłowce bez uzbrojenia o dużo gorszych parametrach technicznych itd itd ...fakty mówią za siebie

    1. say69mat

      Podstawowym problemem H215M/H225M są szalenie wrażliwe silniki i dość skomplikowany zespół napędowy. Sprawiający, że w warunkach polowych obie konstrukcje gnębi niski poziom gotowości operacyjnej. Jak na 'workhorse' Sił Zbrojnych RP wybór był dosyć kontrowersyjny. Tym bardziej, że śmigłowce kupujemy nie po to aby efektownie prezentowały się w trakcie defilady, tylko po to aby stanowiły jeden z fundamentów mobilności naszych sił zbrojnych. Osobną kwestią jest potencjał negocjacyjny 'dobrozmieńców', którzy wobec partnerów przyjmują dwie zasadnicze postawy: klasyczna RPS - Ruki Pa Szwam v/s eksperta od widelca.

  5. Danisz

    proszę zwrócić uwagę, że Wojska Specjalne to jedna z najbardziej niedofinansowanych formacji - w ub. roku z budżetu liczącego 44 mld przeznaczono na nie zaledwie 0,35 mld. po drugie chwalono się tym, czego od lat nie udaje się temu MONowi zakupić, choć to tanie i bardzo potrzebne rzeczy, jak np. wspomniane tu granatniki Carl Gustaf czy drony klasy mikro i nano - te są w niewielkiej liczbie tylko u specjalistów, a zwykły żołnierz może je zobaczyć tylko w telewizji, w relacji wizyty gospodarskiej pana prezydenta...

    1. Grredo

      Dokładnie. Pokaz Carl Gustaw jest pokazem niemocy obecnego ministra. Piąty rok a granatników nie mogą kupić.

  6. Hunter

    To lądowanie to był majstersztyk.

    1. Kopara

      Zgadzam się bo pożyczone z policji

    2. Jesion

      Policyjne mają inne malowanie. Po co piszesz głupoty i wprowadzasz w błąd, nudzi Ci się?

    3. Tak się ląduje Blackhawkami ;-) Widziałem wielokrotnie jak amerykańscy piloci ćwiczą ten manewr: szybko lecący helikopter mocno pikuje w dół, parę metrów przed ziemią dziób do góry dwie sekundy później na ziemi.

  7. lstra

    Polska ma aż 2 Blackhawki? Brawo panie Duda!! Za komuny polska armia była lepiej uzbrojona niż za PIS.

  8. asf

    A kiedy MON kupi następne śmigłowce?

    1. Palmel

      te N70 to są na grzyby a nie do walki z tym z helikoptera w ogniu to ma tylko wspólną nazwę

    2. ta ta

      silnik ten sam, resztę da się skompletować. Zobaczymy

    3. Niutek

      ta ta Niestety nie da się "skompletować" , bo to kompletnie inny śmigłowiec. Ktoś za to beknie, i to wkrótce.

  9. Emeryt Polak

    Ciekawe ile ćwiczyli tę pokazówkę .

  10. RR12

    Czyli byli specialsi będą uczyli rezerwistów z 34BKPanc działania na T72, a tych z 17BZ na Rosomakach?

    1. marian

      Chyba bardziej chodzi o bataliony i kompanie ochrony, ewentualnie bataliony obrony terytorialnej (nie mylić z batalionami lekkiej piechoty), których mamy wiele skadrowanych. No może jeszcze nauka strzelania w bliskim kontakcie artylerzystów, łącznościowców, logistyków jako obrona przed dywersantami itp. Ale wątpię, czy zaryzykują takie cuda.

    2. Lee

      Chyba jednak bardziej chodzi o kampanię wyborczą.

    3. Paweł

      "żołnierzy byłych Wojsk Specjalnych "???? Chyba: byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych

  11. Zastanawiający się

    Nasycenie granatnikami CG (jak na zdjęciu, ale w lżejszej wersji M4) powinno być znacznie większe w WP, wręcz powszechne. BH prezentują się nieźle, dynamicznie, choć wersja S70i, ale przynajmniej zmontowana przez Polskiego pracownika, więc jakość wykonania dobra, co też się liczy (niezawodność przede wszystkim), powinno być znacznie więcej nowych śmigłowców w WP.

Reklama