Patrioty dla Szwecji. Ruch rządu USA

9 maja 2018, 16:43
Patriot wyrzutnia
Fot. Raytheon

Szwedzka agencja FMV poinformowała o otrzymaniu od Stanów Zjednoczonych oferty na dostawę zestawów obrony powietrznej Patriot.

W komunikacie FMV mówi się o otrzymaniu propozycji obejmującej dostawę czterech jednostek ogniowych. Każda z nich obejmuje trzy wyrzutnie, radar, elementy dowodzenia oraz system zasilania. Dodatkowo Szwedzi mają otrzymać sprzęt dowodzenia dla dwóch batalionów obrony powietrznej.

Propozycja – będąca zapewne ofertą rządową LOA w trybie FMS – obejmuje też dostawy i usługi pokrywające wstępne zapotrzebowanie na pociski, części zamienne oraz wsparcie techniczne. Założono też przeprowadzenie szkoleń. Według agencji FMV propozycja, jaką złożył rząd amerykański, mieści się w budżecie sił zbrojnych i będzie ważna do 10 sierpnia. Natomiast dostawy sprzętu miałyby się odbyć w latach 2021-2022.

Szwecja podjęła w ubiegłym roku decyzję o zakupie systemu rakietowego Patriot w celu zastąpienia używanych tam obecnie zmodernizowanych systemów przeciwlotniczych Hawk, oznaczonych jako Rb 97. Pozyskanie nowego systemu ma dać Szwedom możliwości zwalczania pocisków balistycznych, a także np. odpierania ataku wielu celów powietrznych jednocześnie.

Sztokholm pozyskuje zestawy Patriot w istniejącej konfiguracji PAC-3+/PDB-8. Zgodę na realizację transakcji Departament Stanu wyraził w lutym 2018 roku. Szwecja wnioskowała o dostawę czterech jednostek ogniowych z 100 pociskami MIM-104E GEM-T oraz 200 rakietami PAC-3 MSE. Maksymalna wartość tego pakietu wyceniona została na 3,2 mld USD. Ostateczna kwota umowy, jak i jej zakres, mogą być jednak mniejsze od tych, jakie ujęto we wniosku.

W ostatnim etapie postępowania oprócz Patriota brał udział system SAMP/T. Oba zestawy uczestniczyły w ćwiczeniach Aurora 17. W momencie ogłoszenia decyzji o zakupie Patriotów szwedzka strona rządowa podkreślała, że będzie on okazją do poszerzenia współpracy z USA w obszarze obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Szwedzki zakup odbywa się – zgodnie z dokumentem FMS – bez offsetu, i dotyczy istniejącej konfiguracji Patriotów. Agencja FMV podała jednak, że prawdopodobnie zamówi pojazdy w firmie RMMV (Rheinmetall MAN Military Vehicles), gdyż zaopatruje on już siły zbrojne. Łącznie będzie to około 60 pojazdów i naczep, wprowadzanych do baterii zamiast pojazdów amerykańskich. W ciągu kilku miesięcy zakończone zostaną analizy ryzyka i FMV będzie gotowa do ich zakupu. Natomiast przed ostatecznym złożeniem zamówienia za pośrednictwem FMV siły zbrojne muszą uzyskać zgodę rządu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Reklama
PRS
poniedziałek, 14 maja 2018, 17:28

Może warto zadać pytanie PO CO TO Szwedom? OK, my kupujemy (kupimy/mamy zamiar zakupić, etc. ) 8 baterii. Przynajmniej na chwilę obecną mamy taki zamiar. I mamy świadomość, że taka ilość wyrzutni nie zabezpieczy nawet części naszego kraju w kontekście aglomeracji i infrastruktury krytycznej. Jesteśmy biednym krajem do tego od wielu dekad kiepsko zarządzanym. Tak po prawdzie to nawet na Wisłę w takim kształcie nas nie stać... Co innego Szwecja. Bogaty kraj... Co zabezpieczą im te 4 jednostki ogniowe? Na pewno to zbyt mało by zabezpieczyć duże aglomeracje. Na pewno zbyt mało by osłonić infrastrukturę krytyczną czy choćby duże terminale kontenerowe. Tak jak my muszą się liczyć z atakiem z 3 kierunków. Chyba, że traktują to jako UZUPEŁNIENIE jakiegoś systemu. I być może mają już jakiś ,,swenski\" IBCS. Więc jankeski jest im nie potrzebny. Więc po co mają przepłacać.

dim
wtorek, 15 maja 2018, 08:49

@PRS... - ponieważ chcą wejść do klubu, albo przedłużyć w nim swe członkostwo (nie wiem jak tam jest). Co dla nas jest także korzystne - US mają traktować rosyjskie pogranicze jak swój klub, któremu przewodzą i za który są współodpowiedzialne. Jasne, że wolałbym inaczej, ale to nie z tą \"elitą\" polityczną, którą mamy. Co piszę ogólniej, nie tylko o jednej partii. Z drugiej strony - idąc drogą np. Izraela skazalibyśmy polskie społeczeństwo także na kilkupokoleniowy niemal \"pańszczyźniany\" ucisk ekonomiczny. Dokładnie jak w Izraelu. A kto nie wierzy, niech sprawdzi tamtejsze ceny mieszkań, a następnie niech sprawdzi... ale to nie ten temat strony.

Maniek
czwartek, 10 maja 2018, 13:20

My na tych offsetach najgorzej wychodzimy, dobry przykład f-16.

dropik
czwartek, 10 maja 2018, 12:38

jak zedją z ceną o okolice 3mld lub nizej to wyjdzie że sporo przepłaciliśmy. Tak z 0,5 mld minimum

Davien
czwartek, 10 maja 2018, 23:02

No biorąc pod uwage że : Szwedzi dostaja mniej wyrzutni na FU, nie dostaja elementów IBCS to ciekawe:)

Zirytowany
piątek, 11 maja 2018, 11:02

\"Wyrzutnia\" to najtańszy element zestawu a IBCS?Jak będzie druga część kontraktu to zobaczymy w jakiej cenie się zmieścimy ale na pewno przepłacimy,bo nie będziemy w stanie wykorzystać pełni jego możliwości.To tak jakby kupić sportowy wóz i jeździć nim po bułki do sklepu.

dropik
piątek, 11 maja 2018, 10:07

wyrzutnie są tanie , a ponad 1,5 mld za ibcs to chyba lekkie przegięcie. Miały kosztować 10-15% czyli 1,5 mld to by było od 10-11 mld.

Davien
piątek, 11 maja 2018, 16:28

Co do IBCS to zobaczymy jak wyjdzie przy II fazie bo na razie to czy zapłacilismy teraz za czałość czy tylko za IBCS w I fazie to nie wiadomo. Tak wiec z tym czy drogo czy tanio warto porczekać.

To tyle...
piątek, 11 maja 2018, 14:28

W drugim etapie Wisły IBCS już kupować nie będziemy, dlatego cena 15% dotyczy kosztów za dwa etapy programu..

To tyle...
piątek, 11 maja 2018, 14:23

IBCS to złożony system składający się z wielu urządzeń niezbędnych do przesyłania danych. W konfiguracji dla Polski znalazło się przykładowo aż czternaście stacji kontroli EOC – sześć w wariancie Engagement Operations EOC, sześć Current Operations EOC i dwa Future Operations EOC. Z dostępnych informacji wynika, że w celu minimalnej obsługi jednostki ogniowej potrzeba jednego centrum EOC, co najmniej po dwa mają być na wyższych szczeblach (przede wszystkim batalionu). W polskiej strukturze na każdą jednostkę ogniową przypadają dwa centra \\\"current operations\\\" i \\\"engagement operations\\\" (razem 8). Kolejne dwa takie zestawy znajdują się na szczeblu każdej z baterii, a dodatkowo w Polsce będą dwa \\\"future operations EOC\\\" (przeznaczone do planowania operacji). Do tego dochodzą systemy spinające poszczególne urządzenia z siecią IFCN. Dlatego cena za system IBCS nie może być symboliczny panie dropik.

Tom
czwartek, 10 maja 2018, 22:53

Czytaj ile wyżutni rakiet i dopiero krytykuj

dropik
piątek, 11 maja 2018, 10:20

Rakiety : oni 300 , my 208 . Wyrzutnie oni 12, my 16. A ty samo to doczytałeś? Krytyka to podstawa demokracji. Brak krytyki prowadzi do totalitaryzmu.

Twój_nick
czwartek, 10 maja 2018, 11:39

I znowu wygląda, że w Polska ograna: 1) Pociski ( +1 Szwecja) Polska: 208 +11 testowych pocisków PAC3 MSE Szwecja: 200 PAC3MSE + 100 MIM-104E GEM-T 2) Wyrzutnie ( +1 Polska) Polska: 16 Szwecja: 12 3)Radary: (remis) Polska: 4 Szwecja: 4 4)Cena ( +1 Szwecja): Polska: 4,75 mld $ (wyjściowa 10,5 mld $) Szwecja: 3.2 mld $ (wyjściowa) 5)Czas realizacji (+1 Szwecja): Polska 2022 (pierwsza bateria)-2023 (druga) Szwecja 2021-2022 6)Ofset (pomijalny ) Polska 230 mln $ (brak transferu kluczowych technologii, samochody naczepy, kontenery itp) Szwecja brak/nieznany 4:2 dla Szwecji. Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie stało ... Możliwe, że system kierowania ogniem IBCS (IFCN) będzie po stronie Polskiej in plus jednak trudno to porównać bez znajomości tego co dostaną Szwedzi (pozatym zdanie się na zamknięty system całkowicie obcej produkcji w tak kluczowej kwestii jest ryzykowne)

dropik
piątek, 11 maja 2018, 10:26

dokładnie. jesli Szwedzi zjedą poniżej 3mld to nieźle żeśmy wtopili bo te minimum 1,5 mld za ibcs to lekkie przegięcie.

To tyle...
piątek, 11 maja 2018, 14:43

Cena 15% kosztów Wisły za IBCS dotyczy łącznie dwóch faz programu. W drugiej fazie IBCS już kupować nie będziemy więc te szacunkowe 1,5 mld usd jest ceną realną i obciąża wyłącznie pierwszą fazę umowy.

dim
wtorek, 15 maja 2018, 08:55

@Żebyś się tylko bardzo niemile nie zdziwił. Gdyż teraz \"pozycja negocjacyjna\" ze strony Polaków będzie już żadna. Wobec wymuszonego tak zera konkurencji.

Willgraf
czwartek, 10 maja 2018, 21:23

a gdzie Polska ma 16 wyrzutni..jest 8 wyrzutni nie 16...POZOSTAŁE 8 ma BYĆ ZAADAPTOWANE dla SKYCEPTORA..a nie można mieć na Patriocie tego i tego ..tylko albo jedno albo drugie

To tyle...
piątek, 11 maja 2018, 13:06

Dwie baterie to 16 wyrzutni z pociskami PAC-3MSE których Polska kupiła 208 sztuk w pierwszej fazie Wisły. W drugiej fazie programu nie przewiduje się zakupu kolejnych wyrzutni pocisków PAC-3MSE (co najwyżej zwiększy się zapas pocisków MSE). Dlatego zostanie ich 16 rozproszonych po 8 bateriach wraz z 48 wyrzutniami dla SkyCeptora. Pisał o tym def24.pl panie Willgraf.

Davien
piątek, 11 maja 2018, 04:06

Widzisz panie Willgraf ale kupilismy 16 wyrzutni M903 w dwóch bateriach a dojdzie jeszcze 48 w 6-ciu pozostałych wiec takiej wtopy dawno nie miałeś:) Do tego kontenery moga byc uzywane zamiennie i łączone na wyrzutni wieć daruj sobie kiepskie zmyslenia.

Prawda w oczy
czwartek, 10 maja 2018, 10:38

Ale wrogiem Szwecji wcale nie jest Rosja (chociaz ich nie lubie to musze stwierdzic ten fakt) a \"wróg wewnetrzny który juzdzis\"patroluje\" centra duzych miast. Rosja musiałby byc GŁUPIA zeby dobierac sie do Szwedów. To nie na kierunku ich \"historycznych działań\". Ewentualy atk na Szwecje to sankcje - nie takie lakmusowe jak za Ukrainę a porządne w stylu zakaz eksportu ropy i gazu. Zreszta jak wytłumaczyc rosjanom przy telewizorach takaakcje ???Atak na neutralną Szwecję? Nawet nawalony wóda i nacjonalizmem Wasyl tego nie kupi To samo tyczy sie Finlandii i Norwegii - tam nie ma rosjan co ich trzeba \"bronić\" . Co innego Litwa, Łotwa czy Estonia. w Polsce tez nie ma rosjan - poza tymi co sami z Rosji uciekli. Naszym problemem jest nie sama rosja a polityka Niemiec i ich wzajemne zbliżenie(jak to juz wielokrotnie bywało) i dlatego sa u nas amerykanie. Niemcy TRZEBA skutecznie osłabic reparacjami wojennymi - BEZ LITOŚCI - utrata 6 bln USD zrobiz nich pariasów a z nas mocarstwo Reparacje to byc albo nie byc Polski. Pieniądze z Eu to na \"waciki\" są ...

Boczek
poniedziałek, 14 maja 2018, 13:36

\"problemem jest nie sama rosja a polityka Niemiec i ich wzajemne zbliżenie (jak to juz wielokrotnie bywało)\" - kiedy, ile razy bywało, ale konkretnie - w XI, XIII, XV czy XVIII wieku... Konkretnie - kto kiedy z kim, ile razy? ### Zakład, że nie napiszesz? ### Jak długo jeszcze będzie tu prezentowana historia Polski pisana nam cyrylicą?

gjbes
czwartek, 10 maja 2018, 16:17

1. Jakie centra dużych miast w Szwecji? Byłem tydzień temu i nie wiedziałem (Sztokholm, Malme, Karskrona, Geteborg, Uppsala). 2. Mogą wymyśleć pretekst do ataku na Szwecję bez problemu, dowolny. Ich obywatele w dużej części łykną o ile atak będzie skuteczny. 3. W Finlandii akurat jest całkiem sporo Rosjan. Masz jakieś dziwne wiadomości. 4. Reparacje wojnenne wobec Niemiec po IWŚ doprowadziły do władzy Hitlera. Drenowanie państwa zawsze tak się kończy. Co więcej, to Niemcy dla Amerykanów są Szefem Europy (pewnie zdziwiłeś się, że nie Wielka Brytania) i Amerykanie się nie zgodzą na twoje pomysły.

Synek
czwartek, 10 maja 2018, 16:07

Szwecja jest tak samo zagrożona jak inne kraje. Jeżeli kierunek uderzenia pójdzie przez Polskę, to flanki też trzeba wyczyścić. Reparacjami chcesz osłabić Niemcy?;))) Spróbuj zabrać silniejszemu i bogatszemu.... powodzenia;))))

dim
czwartek, 10 maja 2018, 16:06

@Prawda w oczy. \"Rosja musiałaby być głupia\" - Rosja właśnie jest \"głupia\" i wcale już nie kryje, że w szczególności pragnie wzięcia siłą całej Arktyki. A to znaczy, że dla zabezpieczenia, obsadzić chciałaby i pół Bałtyku, na pewno całą jego północną część. Widać już, że ciągle ta sama ,\"świetnie znajoma\" Rosja. Stąd pilne zbrojenia się Finów i Szwedów, niemiłe przebudzenie się Bałtów itd. A Polska śpi. Cóż z tego, że bardzo niespokojnie, jeśli także biernie ? Jak gdyby 15-20 lat pokoju było nam jeszcze zagwarantowane ?

po co ja w ogóle pisze te dyrdymały?
czwartek, 10 maja 2018, 14:00

Rosjan nigdy w Szwecji nie było, bo Szwedzi zawsze byli przygotowani na taką ewentualność. Te kraje które nie były, potem żałowały. Si vis pacem, para bellum

Extern
czwartek, 10 maja 2018, 13:00

No to o co przez dwa stulecia (1554-1743) walczyli ze sobą Szwedzi i Rosjanie w kolejnych wojnach skoro historycznie jak twierdzisz to nie są kierunki ich działań? Ciągle chodzi w przybliżeniu o to samo, czyli o dostęp do szlaków handlowych. Wtedy Szwecja stała Rosji na drodze dostępu do Bałtyku. Obecnie Szwecja stoi na drodze Rosji do rozmarzającego szlaku północnego (Arktyka) co jest wielką historyczną szansą dla Rosji na wyrwanie się z morskiej izolacji, która zawsze była ich wielką słabością. Powód jest więc jak najbardziej bardzo poważny, dużo ważniejszy dla przyszłości Rosji w najbliższym stuleciu niż Donbas czy nawet i cała Ukraina.

jeśli już o głupocie
czwartek, 10 maja 2018, 12:33

A czy Rosja nie jest głupia, skoro zantagonizowała sobie Ukraińców i dobiera się do praktycznie wszystkich państw ościennych? Szwedzi też mają alergię na tym punkcie i dobrze wiedzą że tam gdzie nie ma silnej przeciwwagi, Kreml będzie próbował postawić swój bucior.

czarny bez
czwartek, 10 maja 2018, 12:30

A Gotlandia to do kogo należy? A Rosyjskie OP w okolicy szwedzkich portów to nowa oferta biur podróży, czy co? W Polsce są zagrożone pomniki czerwonoarmistów, zatem wycieczka turystyczna zielonych ludzików jest jak najbardziej możliwa...- to oczywiście żart, ponieważ jak inaczej rozmawiać z kimś kto nie pamięta 50ciu lat Rosjan w Polsce ostatnio i 123 lat poprzednio.

tak się to robi
środa, 9 maja 2018, 20:59

BEZ OFFSETU, czyli szybko sprawnie najtaniej i bez trucia czterech liter sprzedającemu.

Wyrwymiech
piątek, 11 maja 2018, 00:23

No a jak!? Teraz 2 miliardy za gotowca z półki i jeszcze 4-6 za kolejne 25 lat użytkowania. Później jeszcze 1 miliard za modernizację i wydłużenie resortów o kolejne 10-15 lat i kolejny 1 miliard za serwis. Tak się robi biznesu. My kupili tanio, a to przecież opozycja tak drogo serwisu. Jeżeli z ofsetem zapłacisz przez cały cykl życia sprzętu, tyle samo, co bez, to przynajmniej część kasy jest wydana w kraju i procentuje, i tu jest inwestowana. A jak w kraju nie jest kasa wydawana, to oznacza, że jest tylko konsumowna. No chyba, że spece od offsetu walą przekręty ile wlezie.

Tom
czwartek, 10 maja 2018, 22:57

Policz ile i za co płacimy ich bateria 6 wyżutni nasza 8

Willgraf
środa, 9 maja 2018, 18:51

12 wyrzutni nie 8. i to na 2021 ,a nie 2025....i za cenę wyjściową 3,2mld nie 10,5mld

KrzysiekS
czwartek, 10 maja 2018, 09:59

KrzysiekS->Willgraf Dodaj jeszcze że podwozie będą mieli jakie chcą nie z USA.

liczydło
czwartek, 10 maja 2018, 02:20

willgraf bo my Polacy lubimy przepłacać. Można wtedy przed kamerą wystąpić i powiedzieć że to najwyższy kontrakt w historii Polski.....

To tyle...
czwartek, 10 maja 2018, 01:55

Panie Willgraf... szwedzka konfiguracja ma posiadać 3 wyrzutnie na jednostkę ognia. Bateria składa się z dwóch FU (fire unit) czyli Szwedzi kupują na baterię 6 wyrzutni czyli łącznie 12 wyrzutni dla dwóch baterii. Polska jednostka ognia ma posiadać 4 wyrzutnie czyli dwie polskie baterie to 16 wyrzutni a nie 8. Polska kupuje system Patriot z IBCS i offsetem - Szwecja nie. Jaki 2025 rok? Pierwsze dwie baterie z IBCS otrzymamy do 2022r., pozostałe 6 z radarem dookólnym i pociskiem SkyCeptor do 2025r.

Konrad
czwartek, 10 maja 2018, 12:54

Przepraszam ale jakim offsetem, Willgraf podal cene za pierwszy etap, a tu offset jest smieszny - nic istotnego.

To tyle...
czwartek, 10 maja 2018, 18:30

Panie Konrad. Cena za pierwszy etap to 4,75 mld usd, a nie jak podał Willgraf 10,5 mld usd. Skąd wiesz panie Konrad jaki dokładnie offset został zakontraktowany?

bojowa owca
czwartek, 10 maja 2018, 12:54

nic nie otrzyma bo to będzie po wyborach i kontrakt zostanie zerwany

To tyle...
czwartek, 10 maja 2018, 12:43

W uzupełnieniu panie Willgraf, Polska w pierwszej fazie Wisły za cztery jednostki ognia (m.in. 4 radary i 16 wyrzutni) zapłaci 4,75 mld usd, a nie 10,5 mld. Jedno zdanie panie Willgraf umieścileś w komentarzu i zupełnie oderwane od rzeczywistości.

alkaprim
czwartek, 10 maja 2018, 23:36

To tyle...no i czym pan się podniecasz-tymi 4 radarami sektorowymi?Za takie paskarskie ceny?Już mnie trafia szlak jak czytam takie brednie-no chyba,że te bzdety pisane są na zamówienie-bo nie wierzę,że nawet średnio rozgarnięty człowiek wie,że to normalny wałek.

To tyle...
piątek, 11 maja 2018, 01:52

Dwie baterie Patriot zakupione przez Polskę w I fazie programu to nie tylko 4 radary panie alkaprim. W skład systemu Patriot wchodzą cztery całkowicie już cyfrowe stacje kontroli i kierowania ogniem ECS, taka sama liczba systemów Radar Interface Unit (łączących radar Patriot z siecią systemu łączności nowej generacji IFCN), 18 zestawów Launcher Integration Network Kit (LINK), w tym dwóch zapasowych (są przeznaczone do łączenia wyrzutni z systemem IFCN), i szesnaście nowych o zmiennym kącie w elewacji wyrzutniach M903 tzw. Multi-Elevation Launcher (mogą odpalać pociski w pozycji pionowej). Wyrzutnie są oczywiście całkowicie kompatybilne z IBCS jak i pozostałe elementy zestawu. Zupełną nowością są elementy systemu IBCS, w tym oprogramowanie, 14 jednostek koordynujących Engagement Operations Center (EOC) w kilku wariantach, 15 jednostek systemu IFCN, ponadto cztery jednostki generowania energii Electrical Power Plant III, i pięć terminali systemu MIDS-LVT, przeznaczonych do łączności z systemem Link 16. Wszystko na najnowszej generacji cyfrowych układach półprzewodnikowych. Dlatego średnio rozgarnięty człowiek orientujący się choć trochę w temacie wie, że cena 4,75 mld usd jest ceną optymalną za system który wprowadza jakościowy skok w stosunku do konfiguracji jaki zakupi Szwecja i Rumunia.

Willgraf
czwartek, 10 maja 2018, 21:27

nie oderwane tylko całkowicie zgodne z prawda --tu mowa o sumach wyjściowych mu dostaliśmy wyjściową cenę 10,5 miliarda USD..a Szwecja cenę wyjściową 3,2 mld usd zatem bez propagandy sukcesu..dodam ,że 8 wyrzutni z I FAZY jest zarezerwowanych dla skyceptora..a system patriot jest tak skonfigurowany ,że nie można miksować rakiet na wyrzutniach

To tyle...
piątek, 11 maja 2018, 02:11

Maksymalna kwota 10,5 mld USD określona w notyfikacji stanowi górny pułap transakcji (realny jest znacznie niższy), a sam wniosek zawierał elementy nie tylko pierwszego etapu, ale też całego systemu Wisła. Polska bateria dysponuje dwoma radarami AN/MPQ-65, amerykańska jednym. Polska bateria I fazy dysponuje 8 wyrzutniami z 96 pociskami PAC-3MSE na nich (jedna wyrzutnia mieści 12 pocisków PAC-3MSE), amerykańska bateria 6 wyrzutniami z 40 do 48 pocisków na nich. Patrząc z punktu widzenia architektury polskiej baterii mamy do czynienia z dwoma niezależnymi i pracującymi na przemiennie sensorami (radary AN/MPQ-65 wraz ze stanowiskami ECS), do trzech na baterię (kupiono ich 6 dla dwóch baterii) niezależnych centrów sterowania ogniem EOC (Engagement Operation Center) przekazujących informacje do 8 wyrzutni M903 z pociskami. Architektura ta sprawia że system nie ma centralnego mózgu którego wyłączenie spowoduje unieszkodliwienie systemu jak w przypadku Szwecji. Docelowo 16 wyrzutni PAC-3 MSE będzie rozproszonych po 8 bateriach II fazy, uzupełnić je mają wyrzutnie tańszego, ale nowoczesnego pocisku SkyCeptor. W I fazie do 2022r. uzyskamy więc 16 wyrzutni dla dwóch baterii na których jednorazowo zmieszczą się 192 pociski PAC-3MSE. W drugiej fazie otrzymamy kolejne 6 baterii z 48 wyrzutniami tańszych pocisków SkyCeptor.

Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama