Okręt z rakietami Kalibr we Flocie Bałtyckiej

21 grudnia 2018, 13:12
6319920_1000
Fot. mil.ru

W Bałtyjsku głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej podniesiono banderę na małym okręcie rakietowy „Mytiszczi” (567) pierwszej jednostce proj. 22800 Karakurt. Łącznie z prototypem powstanie 18 pełnomorskich okrętów uderzeniowych tego typu uzbrojonych w system rakietowy Kalibr-NK, którego pociski manewrujące mogą razić cele w niemal całej Europie.

Pierwszy Karakurt powstał w stoczni OAO Pełła w miejscowości Otriadnoje pod Sankt Petersburgiem pod numerem stoczniowym 251. Stępkę tego okrętu położono 24 grudnia 2015 r. i zwodowano 29 lipca 2017 r. pod nazwą „Uragan”. Stoczniowe próby morskie rozpoczęły 17 maja 2018 r. na jeziorze Ładoga, natomiast próby państwowe trwały od 16 października 2018 r. i realizowane były początkowo na Dalekiej Północy w oparciu o port w Siewierodwińsku, dokąd „Mytiszczi” dotarł Kanałem Białomorskim. Ostatni ich etap odbył się już na Bałtyku.

Okręt ten, podobnie jak pierwsza jednostka seryjna „Tajfun” (577), powstał zgodnie ze wstępną konfiguracją, tzn. bez zamontowanego aktywnego radaru z antenami ścianowymi oraz uzbrojonych w przeznaczone do samoobrony dwie AK-630M kal. 30 mm, które w docelowej konfiguracji zastąpione zostaną przez rakietowo-artyleryjski systemem obrony bezpośredniej Pancyr-M.

image
Fot. Defence24.pl.

Koszt jednostkowy okrętów typu Karakurt szacuje się na 2 mld rubli. Aktualnie, w różnych fazach budowy, znajduje się osiem jednostek tego typu. Docelowo trafią one do wszystkich flot WMF FR.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Naiwny
niedziela, 23 grudnia 2018, 01:33

Koszt budowy około 100 milionow zł? To My właśnie kupujemy policji helikopter za 65 milionów złotych. Za cenę 1 naszego F16 wybudują 3 takie mini fregaty? Jeden okręcik ma 8 wyrzutni mogących przenosić kalibry ale i przeciw okrętowe Onyks a w przyszłości Cyrkony, Wszystkie te systemy rakietowe mogę przenosić głowice jądrowe a prawdopodobnie również termojądrowe. Jedna salwa - 8 głowic tak skromnie po 100kT. I nazywacie to drodzy koledzy zabawką? A tych "zabawek" za chwile będzie 18.

mgr andrzej pakuła
sobota, 22 grudnia 2018, 21:09

i to nazywa się projekcja siły jak głowica bojowa kalibra zawiera ok 0.5 tony ładunku wybuchowego i zasieg ponad 2000 tys.km to efekt zniszczenia jest

XD
sobota, 22 grudnia 2018, 19:22

Te małe jednostki kanałami oraz rzekami mogą się przemieszczać z punktu A - do punktu B , nie zauważone mogą się zakamuflować przy każdym nabrzeżu . I szukaj wiatru w polu - nie koniecznie muszą pływać po morzach ale nagle mogą pojawić się w miejscu nie oczekiwanym ? Trudne do namierzania przez satelity - to tak jak kiedyś wagony ( CCCP) przemieszczające się po torach miedzy innymi składami pociągów ? A to daje przewagę - mimo kilku rakiet ale mogą być uzbrojone w głowice atomowe ? A że Rosja posiada jako spóżdzizne po ( CCCP) głowice oraz nowe rakiety jako nośnik ! Lekceważenie w dobie gdy USA - jako szeryf Świata - słabnie , brak finansowania ( zadłużenie 22 biliony ) oraz brak odpowiedniego wsparcia politycznego na świecie (NATO ) ? NATO - to już nie te z lat 80 ( rozbudowane o kilkanaście nowych członków bez wsparcia finansowego i nowoczesnego uzbrojenia ) . My nadal uważamy że są w stanie szachować każdego , ale Rosja czy Chiny urosły w siłę i nadal ciągnąć tego w takim stanie się nie da ! Rozwój uzbrojenia tych dwóch armii nadal rozbudowuje się , USA pozostaje w tyle ? Smutne ale prawdziwe , zaklinanie rzeczywistości na nic nam się nie przyda . Trzeba było wciągać Rosję w sojusze i organizacje Europejskie jak w latach 90 próbowano - nagle coś się zmieniło ( pewność amerykanów że to oni zastąpią zimnowojenną retoryke a Rosja nie poddzwignie się z chaosu jaki nastąpił po rozsypaniu się CCCP ) ? Dziś to USA ma kłopoty wewnętrzne i finansowe , by nie nastąpił regres na długie lata ...

Niuniu
sobota, 22 grudnia 2018, 17:44

2 mld rubli to 29 miliona czyli ok 100 milionów zł. Nasza marynarka na kadłub do Gawrona wydała 5-6 razy tyle. Szok. A okręt pewnie przebazują do floty północnej lub gdzieś tam bo faktycznie na Bałtyku nie ma dla niego miejsca i zadań.

Fanklub Daviena
sobota, 22 grudnia 2018, 17:06

@asd: " Odkąd wydało się łamanie traktatu INF przez Rosję," - a ty dalej te amerykańskie fakenewsy? Gdzie się wydało? Dowód proszę? Bo na razie to USA "dały" Rosji "60 dni na udowodnienie że nie łamią INF" - od kiedy to oskarżony ma udowadniać niewinność? Jakieś fotki, dane radarowe, satelitarne, że Rosjanie traktat INF łamią? Całkiem niedawno ten portal odszczekiwał zasięg rosyjskich rakiet przeciwokrętowych, bo się okazało, że ich długość wynikała z umieszczonego systemu odchylania toru lotu by nie osiągały wysokiego pułapu, a nie z ilości paliwa. USA sobie rzuca jakąś bezkarną kłamliwą propagandę, np. o "chińskich szpiegowskich microchipach" na serwerowych płytach Microstar czy "backdoorach" w Kaspersky, nikt na to nie znalazł żadnych dowodów, a tacy jak ty te kłamstwa łykają jak pelikan i rozpowszechniają dalej. P.S. Właśnie w Alabamie prokurator zajął się "rosyjskim" hackerem, którym okazał się... amerykański hacker wynajęty za 100000 przez Demokratów, by udawał... rosyjskiego hackera pomagającego wygrać wybory senackie Republikanom, by w ten sposób skompromitować Republikanów. Wcześniej Demokraci rozpisywali się, prezentując "fakenewsy" z rosyjskimi wstawkami i głosili jak to "trolle Putina" pomagają w senackich wyborach w tym stanie Republikanom, a były to fakenewsy Amerykanina zatrudnionego przez nich do udawania Rosjanina ("false flag").

korsarz
sobota, 22 grudnia 2018, 13:22

Właśnie po to potrzebna nam jest Orka między innymi.

asd
sobota, 22 grudnia 2018, 13:18

I co z tego, skoro kalibry mogą odpalać z lądowych wyrzutni? Odkąd wydało się łamanie traktatu INF przez Rosję, to te kutry straciły swoje "straszące oddziaływanie".

Tweets Defence24