Northrop Grumman rozpoczyna produkcję dla Wisły

15 stycznia 2021, 08:41
EOC_1
Fot. Northrop Grumman.

Northrop Grumman poinformował o rozpoczęciu produkcji sprzętu, przeznaczonego dla pierwszej fazy polskiego zestawu rakietowego obrony powietrznej Wisła.

Amerykański koncern otrzymał dostawę sześciu schronów kontenerowych w standardowej konfiguracji US Army, które teraz będą wyposażane w sprzęt, dzięki czemu staną się Bojowymi Centrami Operacji (Engagements Operations Center) dla zestawów Wisła. Następnie zostaną zintegrowane z oprogramowaniem. Produkcja jest realizowana w Centrum Produkcyjnym Huntsville należącym do Northrop Grumman.

Po ukończeniu integracji stacje kierowania walką przejdą testy odbiorowe poprzedzające ich dostawy do przedstawicieli władz USA. Następnie strona amerykańska będzie odpowiedzialna za ich dostawę do Polski w ramach programu Wisła, realizowanego w ramach procedury Foreign Military Sales.

W ramach pierwszej fazy programu Wisła Polska pozyskała zestawy Patriot zintegrowane od podstaw z systemem IBCS dla dwóch baterii (czterech jednostek ogniowych). Konfiguracja IBCS dla pierwszej fazy Wisły jest zbliżona do tej, jaka jest pozyskiwana dla US Army, aczkolwiek pewne elementy (np. pojazdy, wybrane komponenty łączności) są pozyskiwane od przemysłu krajowego. Przewiduje się, że system dla obu baterii zostanie dostarczony do 2022 roku, a w latach 2023-2024 zostanie uzyskana wstępna gotowość operacyjna. Rozważa się również zastosowanie IBCS w programie Narew.

System IBCS pozwala na tworzenie połączonego obrazu sytuacji powietrznej i zwalczanie celów na zasadzie „każdy sensor, najlepszy efektor”. Po wprowadzeniu do służby w U.S. Army zestawy Patriot zintegrowane z IBCS będą mogły zwalczać cele wykrywane przez dowolny radar wpięty w system (w tym także stacje Sentinel, pełniące rolę systemu krótkiego zasięgu).

Kolejnym krokiem będzie zintegrowanie z IBCS systemu krótkiego zasięgu IFPC Inc-2I. W bieżącym roku będą prowadzone testy poligonowych pocisków rakietowych, na bazie których zostanie wybrane rozwiązanie do tego programu. Jednym z branych pod uwagę jest Iron Dome, a prowadzenie prac nad integracją jego zmodyfikowanej wersji z IBCS potwierdził niedawno koncern Rafael. Rolę radarów kierowania ogniem krótkiego zasięgu będą pełnić stacje Sentinel. Od 2019 roku prowadzono również testy współdziałania myśliwców F-35 wraz z wyposażeniem naziemnym z IBCS. Ich przebieg potwierdził zdolność przesyłania do systemu informacji o dokładności wystarczającej do kierowania ogniem pocisków przeciwrakietowych i przeciwlotniczych.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
asf
sobota, 16 stycznia 2021, 11:42

A gdzie jest Narew?

miras
piątek, 15 stycznia 2021, 17:39

W dwa lata do gotowości bojowej coś za długo, widocznie czegoś będzie jeszcze brakować z wyposażenia o czym my nie wiemy

cumba
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 21:41

Daj chłopakom troche czasu, poćwiczyć, postrzelać, zanim wyjdą bój :p

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 13:22

No to trzeba znowu zawieść kasę!!!

Jasio
piątek, 15 stycznia 2021, 11:17

A mnie bardziej interesuje gdzie jest drugi etap Wisły ??? przecież te dwie baterie to będą dobre na defiladę.Gdzie jest specjalista pan Davien który przed wakacjami w tamtym roku pisał mi żebym przestał ryczeć bo drugi etap Wisły będzie podpisany do końca zeszłego roku... Panie ekspert i co pan dzisiaj napiszesz ????? Tylko prosiłbym o dodanie mojego niewygodnego dla władzy komentarza

ppp
piątek, 15 stycznia 2021, 10:36

A Polska znowu spadła o 2 pozycje w rankingu gfp. Co ciekawe do ponad 5000 wzrosła u nas liczba pojazdów opancerzonych. Nie wiem jak. Co do Wisły. Trzeba koniecznie zacząć 2 etap. Niekoniecznie natomiast z USA. To zły pomysł.

SAS
piątek, 15 stycznia 2021, 17:09

No i co wynika z tego rankingu? Nic. Irak i Ukraina to tez były rankingowe potęgi. Efektywność armii wynika z zupełnie czego innego, np. Izrael ma małą armie, a jest militarną potęgą.

Extern
piątek, 15 stycznia 2021, 16:43

Fakt, kurcze kiepsko, może to przez ostatnie wycofanie Iskier. Albo po prostu inni tak ostro dokupują. A co do Wisły to przecież nie możemy drugiego etapu wziąć nigdzie indziej niż w USA, bo plan był przecież taki że klamoty z 1 etapu zostaną rozdzielone na 8 baterii, więc to wszystko musi ze sobą współpracować. Wychodzi na to że w obliczu wygranej Bidena zgodnie z czarnymi scenariuszami głoszonymi przez pesymistów, rzeczywiście możemy zostać tylko z dwiema bateriami. Jedynie może z Narwią teraz będzie akurat szansa aby był krajowy co najwyżej z Brytyjską rakietą, bo po prostu nasi decydenci nie będą już teraz mieli innego wyjścia.

Wojciech
piątek, 15 stycznia 2021, 21:40

Jeżeli Ameryka znowu wykona zwrot i wycofa się z Polski to nie będzie ani drugiej Wisły ani nawet potrzeby drugiego etapu Wisły. Po prostu dookoła będą sami przyjaciele: Niemcy, Rosja, tylko Austro-Węgier zabraknie.

Edek
piątek, 15 stycznia 2021, 19:39

To że zostaniemy z dwoma bateriami Wisły to nie jest wina zwycięstwa Bidena tylko niekompetencji i braku kasy w MON. Nikt na świecie nie prowadził tak nieudolnie negocjacji. MON ma ledwo środki na ukończenie zakupu tych dwóch baterii. Skąd do LICHA ma wstrząsnąć dodatkowe 60mld na drugi etap? Dodrukuja sobie w piwnicy? A następne miliardy na bardzo potrzebna Narew zerwa z drzew zamiast liści?. MON nie ma takiej kasy i widać to doskonale w budżecie. Przed MON stoją gigantyczne wydatki miliardowe na inne projekty. Borsuki. Wieżę. Rozpoznanie. Za chwilę dojdą śmigłowce. Wieloletnie zaniedbania w końcu się skumuluja. Niby dlaczego wszystkie analizy i dialogi są przeciąganie w czasie? Kasa misiu kasa. Tej w MON nie ma a poza MON zieje gigantyczna dziura budżetową.

Tede
piątek, 15 stycznia 2021, 14:52

Malowanie T 72 oraz reszta muzeum tych rankingów nie podniesie.

pl
piątek, 15 stycznia 2021, 10:09

W 2022 dostarczenie, a w 2024 - gotowość bojowa. W dwa lata po dostarczeniu ? W Turcji to ogarnęli w poł roku

czytelnik D24
piątek, 15 stycznia 2021, 15:43

Bo S400 to złom więc tacy Turcy ogarnęli go w pół roku.

Bolek
piątek, 15 stycznia 2021, 14:53

A jest w Turcji Inspektorat Uzbrojenia i wieloletnie dialogi techniczne?

mewa
piątek, 15 stycznia 2021, 11:36

turcja nie ma ibcs ....

Bobek
piątek, 15 stycznia 2021, 11:01

"a w latach 2023-2024 zostanie uzyskana wstępna gotowość operacyjna".

ART@
piątek, 15 stycznia 2021, 10:43

W Turcji nie ma IBCS

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 13:21

Ale jest sprzęt i podziele bojowym..

Tweets Defence24