Northrop Grumman dostarczy prototypowy system walki elektronicznej dla F-16

18 listopada 2019, 11:31
010205-F-1631A-001
Fot. Tech. Sgt. Dave Ahlschwede/U.S. Air Force

Northrop Grumman otrzymał kontrakt od United State Air Force na opracowanie prototypowego systemu samoobrony elektronicznej dla myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon. Docelowo może on wejść na wyposażenie całej floty tych maszyn.

Northrop Grumman Corporation ma przygotować dla amerykańskich sił powietrznych, w ramach umowy zawartej za pośrednictwem konsorcjum SOSSEC, prototypowy defensywny system walki elektronicznej zamontowany wewnątrz kadłuba F-16 dla zapewniania skutecznej samoobrony przed analogicznymi, ofensywnymi systemami nieprzyjaciela.

Zapewnienie użytkownikom F-16 zaawansowanych możliwości prowadzenia walki elektronicznej jest niezwykle ważne dla przyszłej przeżywalności platformy, zwłaszcza gdy jego widmo elektromagnetyczne staje się coraz bardziej kwestionowane. [...] Nasz system opiera się na naszym wieloletnim doświadczeniu z F-16 i innymi samolotami wojskowymi i ma zapewnić myśliwcom możliwość płynnego działania w obliczu rosnących zagrożeń.

Wiceprezes ds. lądowych i awioniki C4ISR Northrop Grumman Brent Toland

Wykonanie prototypowego systemu samoobrony tego typu ma pozwolić na zbadanie możliwości sferycznego ostrzegania przed wykryciem za pomocą radaru nieprzyjaciela, identyfikację potencjalnych zagrożeń i przeciwdziałanie.

Northrop Grumman deklaruje, że proponowane przez niego rozwiązanie jest oparte na zaawansowanej architekturze systemu walki elektronicznej, która została już zaprojektowana i wdrożona na potrzeby innych systemów tego typu.

Reklama
Tweets Defence24