Początek rozmów w sprawie produkcji seryjnej czołgu Altay. Wybrano BMC

29 kwietnia 2018, 13:06
DbjpySgXkAE7QRd.jpg_large
Fot. ssm.gov.tr
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Rozmowy w sprawie produkcji seryjnej czołgu Altay rozpoczęto z koncernem BMC - podała rządowa turecka agencja prasowa Anadolu.

Agencja w swojej depeszy powołuje się na turecki Podsekretariat Przemysłu Obronnego w Ministerstwie Obrony Narodowej Turcji, który 24 kwietnia poinformował za pośrednictwem Twittera o rozpoczęciu rozmów z koncernem BMC w sprawie zawarcia umowy na rozwój jednostki napędowej i masową produkcję czołgu Altay, opracowanego siłami przemysłu tureckiego. Brak jest w tej chwili jakichkolwiek innych informacji, w szczególności nieznana zostaje wartość przyszłego kontraktu i przewidywana data dostarczenia nowych pojazdów.

Pierwsza seria czołgów Altay ma liczyć 250 pojazdów, przewidywana jest opcja na kolejne 250 egzemplarzy.

Konkurentami wybranego producenta były firmy FNSS i Otokar (wchodząca w skład Koç Holding), która wyprodukowała prototypy. Eksperci spekulują, że jednym z możliwych powodów wybrania koncernu BMC była osoba właściciela Koç Holding, uważanego za przeciwnika prezydenta Turcji. W minionym roku Otokar kilkukrotnie informował o gotowości do podjęcia produkcji seryjnej czołgu Altay, trwały także w tej sprawie rozmowy z Podsekretariatem Przemysłu Obronnego. Ostatecznie do rozpoczęcia produkcji seryjnej nie doszło.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
jarkono
wtorek, 1 maja 2018, 12:50

Bez aktywnego systemu obrony Hard-kill jest kupą złomu (wojna w Syrii).

kombajn
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 10:25

Jak Turcja zamówi tylko 250 tych czołgów to nasz rząd powinien czym prędzej wysłać zapytanie o zakup partii tych czołgów zamiast inwestować w poradziecki złom.

robertpk
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 00:26

Turcja ma czołg Altay bez wybranego, sprawdzonego i przetestowanego układu napędowego ?? To znaczy, że Turcja nie ma żadnego czołgu A wszelkie, przetargi, \"początki rozmów\" i umowy....... - to wydmuszki mające ukryć ten prosty fakt

Pol
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 15:10

Ukrainski silnik jest sprawdzony na pustyni tak jak i niemiecki a napend napewno jest mocny skoro jak tylko opracuja silnik 1800Km zamiast dzisiejszego 1500 bedzie montowany w nastepnej seri .Po za tym Turcy znaja słabe punkty Leonarda i zostały wzmocnione w ali.

Obserwator
niedziela, 29 kwietnia 2018, 20:55

BMC = Rheinmetall. A nie jakieś inne okoliczności. Wypuścili paru dziennikarzy niemiecko - tureckich i dostali zgodę. To i będą produkować .

PL01
niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:08

Może ktoś coś napisać na temat tego czołgu ?? bo tak się zastanawiam kto dzisiaj buduje czołgi z pionowym pancerzem to coś alla Leopard 2a4..... a może i dobry jest ten turecki czołg

Konrad
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 19:31

Z tego co widze, to na przodzie wiezy sa jakies skrzynki na narzedzia czy rzeczy osobiste zaogi.

kombajn
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 10:24

Te czołgi to swoista hybryda różnych technologii NATO. Głównie Altay jest oparty na Koreańskim K2 Black Panther który uważany jest za jeden z najlepszych i najnowocześniejszych czołgów świata. Altay podobnie jak pierwowzór, łączy tak de facto najlepsze kawałki czołgów NATO\'wskich. Automat lądujący jak w Leclerc, podwozie podobne do Ambramsa, armata i silnik jak z Leoparda. A w dzisiejszych czasach jest mniej ważne czy pancerz jest pionowy czy nie. Ważne jest z czego jest zrobiony.

Extern
niedziela, 29 kwietnia 2018, 23:56

Pionowy pancerz przy tej samej masie jest bardziej odporny na długie rdzenie podkalibrowe niż pochyły. Wydaje się to co prawda nie logiczne bo w pochyłym jak wiadomo jest więcej stali po drodze do przebicia, a dodatkowo każdy kto oglądał przygody czterech pancernych i dzielnego psa Szarika wie że od pochyłego pancerza pociski rykoszetują, ale jednak tak właśnie jest. Dzieje się tak ponieważ pionowy pancerz nie pęka od wewnętrznej strony w trakcie przenoszenia nacisku przez penetrujący go rdzeń na jego wewnętrzną ściankę. Te seksowne kliny jakie wstawili w LEO 2A5 to pancerz warstwowy na HEATy a nie na rdzenie.

hhgvvy
niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:07

Te czołgi są obraźliwe, za takie zachowanie NATO powinno zastanowić sięnad trzymaniem Turcji w Sojuszu.

Grzyb
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 11:16

Tyle tylko że NATO (czytaj: USA) potrzebują Turcji jako członka Sojuszu Północnoatlantyckiego w tamtym rejonie. I prędzej Turcja sama zrezygnuje, niż ktokolwiek ją z NATO wyrzuci.

Tweets Defence24