Modernizacja, logistyka i budżet pod lupą posłów

21 stycznia 2021, 17:04
Su-22M4
Fot. Jacek Siminski
Reklama

Modernizacja Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, zagrożenie ze strony bezzałogowych statków powietrznych, system logistyczny oraz sport w Wojsku Polskim - to tylko część z zagadnień, którymi w nadchodzących miesiącach będzie się zajmować Sejmowa Komisja Obrony Narodowej.

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej (SKON) na posiedzeniu rozpatrzyła i zaakceptowała plan prac na okres od 1 stycznia do 31 lipca 2021 r. 

Zgodnie z jego treścią, Komisja zajmie się następującymi kwestiami:

styczniu przewidziano rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie osób i mienia oraz ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. Wspomniane w planie posiedzenie już się odbyło - sprawozdanie zostało przyjęte we wtorek 19 stycznia, a 21 stycznia Sejm zaakceptował projekt ustawy w tej sprawie.

lutym na pierwszym z posiedzeń zaplanowano rozpatrzenie informacji na temat stanu sportu w Siłach Zbrojnych RP i funkcjonowania Wojskowych Centrów Szkolenia Sportowego oraz stanu realizacji programu „Strzelnica w powiecie”. Na drugim ze spotkań MON i MSZ przedstawią informację na temat pobytu wojsk amerykańskich i sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz realizowanych na ich potrzeby inwestycjach wojskowych.

marcu posłowie pochylą się nad informacją MON w sprawie funkcjonowania wojskowej służby zdrowia oraz wniosków i doświadczeń z walki z epidemią COVID-19. Na drugim z marcowych posiedzeń planowana jest informacja resortu obrony dotycząca stanu Marynarki Wojennej, jej zdolności do wykonywania zadań oraz planowanej modernizacji technicznej.

kwietniu planowane są aż trzy posiedzenia. Na pierwszym parlamentarzyści zapoznają się z informacją MON na temat Sił Powietrznych, ich zdolności do wykonywania zadań oraz planowanej modernizacji technicznej. Na kolejnym MON i MSZ przedstawią informację w sprawie inicjatyw obronnych realizowanych w ramach Unii Europejskiej oraz wojskowej współpracy regionalnej. Wreszcie, trzecie spotkanie poświęcone będzie funkcjonowaniu i planom rozwoju Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA oraz stanowi realizacji programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP prowadzonych z udziałem krajowego przemysłu.

maju posłowie rozpatrzą informacje MON na temat stanu logistyki wojskowej w Polsce, stanu stanu organizacyjnego i infrastruktury poszczególnych Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Na kolejnym posiedzeniu w tym samym miesiącu MON przedstawi informację dotyczącą udziału Sił Zbrojnych RP w operacjach poza granicami państwa.

Na pierwszym posiedzeniu w czerwcu przewidziane jest rozpatrzenie informacji Ministra Obrony Narodowej na temat polityki kadrowej w Siłach Zbrojnych RP, ze szczególnym uwzględnieniem procesu rozwoju poszczególnych korpusów. Na drugim, w którym obok MON informację będzie przedstawiał prezes NIK, komisja rozpatrzy i zaopiniuje dla Komisji Finansów Publicznych sprawozdanie z wykonania budżetu wraz z analizą NIK w zakresie działania komisji (obrony narodowej). Posłowie będą również rozpatrywać sprawozdanie z działalności Departamentu Obrony Narodowej Najwyższej Izby Kontroli w 2020 r.

Lipiec zapowiada się szczególnie interesująco, odbędą się aż trzy posiedzenia SKON. Pierwsze będzie poświęcone rozpatrzeniu informacji Ministra Obrony Narodowej na temat stanu bezpieczeństwa obiektów, sprzętu wojskowego oraz personelu jednostek wojskowych w związku z rozwojem zdolności bezzałogowych statków powietrznych oraz na temat funkcjonowania systemu rozpoznania wojskowego. Drugie spotkanie posłów ma mieć na celu rozpatrzenie informacji Ministra Obrony Narodowej na temat funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej i unormowań prawnych dotyczących żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Wreszcie, na trzecim MON przedstawi informację na temat stanu realizacji programów Wisła i Narew.

W czasie dyskusji poprzedzającej głosowanie wystąpił poseł Koalicji Obywatelskiej i były wiceszef MON w rządzie PO-PSL Czesław Mroczek, który skrytykował ogólne zasady panujące w pracach SKON. W jego ocenie organ ten nie spełnia funkcji kontrolnej wobec MON. Mroczek wskazał sytuacje, w których szef MON decydował o tym o czym ma być mowa na komisji, a ta przecież powinna kontrolować właśnie jego prace. „To nie MON ma dyktować komisji czym ma się zajmować” – podkreślił.

Jak mówił Czesław Mroczek plany te są przyjmowane, a potem i tak dowolnie zmieniane w trakcie roku. Wskazał, że w ten sposób w ubiegłym roku wypadł m.in. punkt dotyczący stanu Sił Powietrznych, który nosi na ten rok numer szósty. Wyraził jednocześnie zadowolenie, iż taki punkt znajduje się w planie prac na pierwsze półrocze tego roku. Zgłosił też wniosek o zamianę miejscami tych prac z lutowym posiedzeniem na temat sportu (nr. 2) w Siłach Zbrojnych RP, który jest jego zdaniem mniej ważny.

Reklama
Reklama

Mroczek wnioskował też o złożenie dezyderatu do przewodniczącego rady ministrów ws. prac Komisji Smoleńskiej. Jak powiedział, jej przewodniczący Antoni Macierewicz jeszcze w lipcu deklarował, że sporządzony przez nią raport jest praktycznie ukończony i lada chwila miał on ujrzeć światło dzienne, a nic takiego się nie stało. W tych wnioskach posła Mroczka poparł poseł Maciej Lasek, także z Koalicji Obywatelskiej.

Oba wnioski zostały poddane do głosowania i nie zostały przyjęte. Z kolei przygotowany wcześniej plan pracy został przyjęty przez komisję.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
rezerwa 77r.
środa, 27 stycznia 2021, 19:50

za ten stan armii odpowiadają wszystkie rządy po tzw. przemianach np. budowa GAWRONA ZACZĘTO W 2001 ROKU ,POTEM BYŁO TYLKO GORZEJ , dobrze że PiS dokończył , wiecznie odkładana modernizacja , np ŻEGLAREK setkimln poszły w dobre ręce ORKANY NADAL PROSZĄ O SILNIKI , ORZEŁ OD 2012 r REMONTOWANY / BWP też olewane od wielu lat

Jasio
piątek, 22 stycznia 2021, 14:46

A cóż to za muzealne samolociki na zdjęciu ?? Rozumiem że to lotnictwo jakiegoś afrykańskiego kraju 3-ciego świata,tylko zaraz,co na tych samolotach 3-ciego świata robią biało-czerwone szachownice ???? :)

niedziela, 24 stycznia 2021, 14:36

SU 20

Łukasz
niedziela, 24 stycznia 2021, 17:29

Su - 22

Jabadabadu
piątek, 22 stycznia 2021, 22:18

3 świata? Tak, tyle że leżącego w Europie. Leżącego. Na obie opatki. Leżącego.

BUBA
niedziela, 24 stycznia 2021, 18:02

Byly wybory co wybrales to jest.

Jabadabadu
niedziela, 24 stycznia 2021, 19:16

Ja akurat mam inne preferencje - jak widać - nieskutecznie

Nihil novi
piątek, 22 stycznia 2021, 13:38

Nad czym tu dyskutować ? Przecież politykierzy doprowadziły WP do stanu w którym moglibyśmy przeprowadzić jakąś operację przeciwko partyzantom, ale nic ponadto. Skoro nie potrafią doprowadzić do reform, które zmniejszą koszty utrzymania administracji i podniosą jej skuteczność, to co tu mówić o obronności ? Skąd wziąć potrzebne środki ? No właśnie z reform, bo poważna redukcja administracji i jej jednoczesne usprawnienie mogą przynieść oszczędności - ale gdzie zatrudnić tysiące plecaków ? Przemysł zbrojeniowy jak na razie niewiele ma do zaproponowania, a ewentualna wojna skończy się dzięki ... embargu na części zamienne ze strony producentów. Fantastyczne wyroby a'la "Pilica" gdy od 20 lat czeka na wdrożenie KDA pokazują jasno kondycję przemysłu i brak realnych środków na obronność. Całe szczęście, że wreszcie AHS "Krab" się zmaterializował - chociaż on. Znakomity MSBS "Grot" wiosny nie czyni, a nawet jego niezaprzeczalna wartość praktyczna nie przełoży się na sukces eksportowy bo tu decydują inne czynniki polityczne, miejmy tylko nadzieję, że tradycyjna dla wyrobów "Łucznika" niska jakość nie powróci ...

dropik
piątek, 22 stycznia 2021, 13:50

grot to przeciętny wyrób :P

Jabadabadu
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 17:32

Grot to wogóle nie jest wyrób. Jeżeli w karabinku pęka kolba i gniazdo magazynka, przegrzewa się i wygina od ciepła lufa, rdzewieje zamek lub pęka, itd, itp to jest to złom zagrażający życiu żołnierza. Tyle. I do huty - na przetop.

Krzys
piątek, 22 stycznia 2021, 09:49

Może i dyskusja do czegoś by doprowadziła ale nie spotka się to z odzewem zabetonowanych decydentów.

Fanklub Daviena
piątek, 22 stycznia 2021, 09:09

Niech sobie dyskutują, byle nie dawali na pasożytów w mundurach ani grosza więcej - już jesteśmy prymusem w NATO pod względem wydatków i wystarczy! :D

Dr.House
piątek, 22 stycznia 2021, 07:39

Po co te posiedzenia ? Wszyscy wiedzą że się drastycznie załamała modernizacja wojska. Tak źle nie było od 30 lat.

Fanklub Daviena
piątek, 22 stycznia 2021, 13:10

Wiedzą, ale nie powiedzą, że to przez przepłacone 6-30x cena normalna zakupy u Wielkiego Wuja a wcześniej przez wydatki na amerykańskie wojny kolonialne w Afganistanie i Iraku... :D

han_
piątek, 22 stycznia 2021, 11:04

Gorzej tylko było za Siemionaka

Braki
czwartek, 21 stycznia 2021, 20:48

Jałowe dyskusje nie prowadzące do niczego.

Meska
piątek, 22 stycznia 2021, 09:38

Prowadzą do jednego. Do kolejnych wielotysiecznych pensji dla osób , które o wojsku i obronności nie mają zielonego pojęcia. Zwykła pogawędka przy kawie i ciastku za która płacą podatnicy.

Onuce i walonki
piątek, 22 stycznia 2021, 09:37

Dokładnie. Wypiją hektolitry kawy, zjedzą ciasteczka i nic z tego nie wyniknie.

X
piątek, 22 stycznia 2021, 08:40

Jedynie rzuciłem na to okiem - choć nawet na to te bzdety nie zasługują. Pierwsza w miarę "bojowa" tematyka ich posiedzeń pojawia sie dopiero w kwietniu i lipcu, czyli spooooko, mają(mamy?) czaaas

dropik
piątek, 22 stycznia 2021, 08:00

na każdą interpelację mon odpowiada : jawne przez poufne lub tak , że nic nie odpowiada.

Michał
piątek, 22 stycznia 2021, 07:24

Dokładnie

Tweets Defence24