Łączne budżety wojskowe Chin i Rosji przewyższają amerykański

11 czerwca 2021, 09:31
1920px-J-20_at_Airshow_China_2016
Fot: Alert5/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Reklama

Łączne wydatki na cele militarne Chin i Rosji, po uwzględnieniu siły nabywczej, przewyższają budżet wojskowy USA - powiedział w czwartek w amerykańskim Senacie przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Mark Milley. Wzrost wydatków Chin jest niepokojący - dodał.

Chiny i Rosja to dwaj najwięksi konkurenci USA pod względem siły militarnej, a ministrowie obrony już od kilku lat zaznaczają, że rozwój chińskiego wojska to poważne wyzwanie dla amerykańskiej armii. Widoczna jeszcze trzy, dwie dekady temu luka miedzy zdolnościami militarnymi USA i Chin stopniowo się zmniejsza - pisze portal radia Głos Ameryki.

Milley i minister obrony Lloyd Austin mówili wcześniej, że poziom tegorocznych wydatków militarnych USA, 715 mld dolarów, wymagał podejmowania "trudnych wyborów", ale kraj ma zapewnioną "odpowiednią obronę".

"Przez zbyt długi czas prosimy nasze siły zbrojne o to, by robiły tak wiele przy zbyt małych środkach" - Głos Ameryki przytacza apelującego o zwiększenie wydatków na armię republikańskiego senatora Jima Inhofe'a. Według jego wyliczeń, biorąc pod uwagę siłę nabywczą, Chiny wydają na wojsko 604 mld dolarów, a Rosja - ok. 200 mld.

Tegoroczny budżet wojskowy USA przygotowany przez administrację Joe Bidena jest o 6 mld mniejszy niż propozycja z czasów poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa. Demokratyczny senator Tim Kaine bronił tej decyzji, tłumacząc, że chociaż za czasów Trumpa na armię teoretycznie przeznaczano więcej pieniędzy, środki te często wydawano na "niemilitarne sytuacje kryzysowe", jak chociażby budowa muru wzdłuż południowej granicy kraju.

Według zestawienia Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w 2020 r. USA wydały na wojsko 778 mld dolarów, Chiny - 252 mld, a Rosja - 61,7 mld. 

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 54
Reklama
S
sobota, 12 czerwca 2021, 09:06

Nie sztuka wydać dużo kasy, sztuka wydać je efektywnie. Chiny mimo podobnego budżetu militarnego co USA są daleko za nimi. W Chinach wciąż nie ma okrętów podwodnych klasy Seawolfa, lotniskowców z katapultą czy choćby odpowiednika F-22. Czyli sprzętu który Amerykanie opracowali jeszcze za zimnej wojny.

FD
sobota, 12 czerwca 2021, 08:59

"Dead on arrival" jak mawiają Amerykanie. Su-57 mimo że ćwierć wieku młodszy od F-22 to jest od niego znacznie gorszy. A F-22 już niebawem będzie miał następcę (NGAD).

Polska technologiczne Imperium
sobota, 12 czerwca 2021, 00:54

Przyszłość świata należy do Wschodu. Zachód to trup w zvbroi.

Ghjkk
piątek, 11 czerwca 2021, 23:46

W pierwszym łańcuchu wysp amerykanie dostają oklep , mówią to dowódcy baz us w regionie . Ale zaraz przyjdzie davienoski i powie że on wie lepiej

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 20:42

wiem lepiej! Będzie dokładnie na odwrót!

Ghhjjj
piątek, 11 czerwca 2021, 23:23

Chiny wydają 2% PKB USA 4.

Niuniu
piątek, 11 czerwca 2021, 23:02

wizjoner XXI wieku - Jak na takie zagrożenie przygotuje się Polska? No daj Panie sobie siana. Przecież kupujemy F35, Patryjoty, Orki, Kraby. Tworzymy nowe dewizje, stare przebazowujemy na wschód. I mamy WOT. A Pan się pyta co Polska robi? Defedysta i V kolumna.

Max
piątek, 11 czerwca 2021, 22:54

A Chiny żadnych oszczędności militarnych nie planują robić! W tym maratonie USA jest jeszcze na przedzie, ale słabnie i jest doganiane przez Chiny, które wkrótce wyprzedzą. Co Amerykanie nowoczesnego i nowego wymyśla to im Chińczycy i Rosjanie wykradną, ulepszą i wybudują 10 razy taniej i szybciej. Już w tej chwili mają w niektórych dziedzinach lepszych specjalistów i wojskowych. Np. wcześniej ocenili, że okręty Zumwalt są pomyłką. Chiny w ciągu kolejnych 10 lat będą miały większą liczbę lotniskowców niż USA. Każdy kolejny budowany chiński lotniskowiec jest o 1 generacje nowocześniejszy od poprzedniego. Poza tym Chińczycy pilnie zdobywają wiedze na najlepszych amerykańskich uniwersytetach, ale także chińskie uniwersytety są coraz lepsze.

wizjoner XXI wieku
piątek, 11 czerwca 2021, 20:57

Obecnie nie liczy się budżet, ale skuteczność i pomysłowość ataku. Mamy przykład wojny hybrydowej z wykorzystaniem zmutowanego koronawirusa. W zasadzie obecnie trwa III wojna światowa, w USA zginęło już w tej wojnie około 600 tyś obywateli, a wszyscy zastanawiają się czy to jest atak umyślny, czy przypadkowy, czy to może natura nas zaatakowała itd. Nikt nie ogłosił stanu wojny, nikt nie jest pewny co się wokół dzieje, a ludzie giną. W Polsce mamy większe straty osobowe niż we wrześniu 1939 roku i co walczymy z infekcją, a nie z twórcą tej epidemii. Państwo z budżetem obronnym 10 mln dolarów może przygotować mutację ASF, gorączki krwotocznej, ospy właściwej czy innego wirusa, po mutacji, śmiertelnego dla ludzi i spowodować miliony ofiar śmiertelnych. Jak na takie zagrożenie przygotuje się Polska?

jurek
niedziela, 13 czerwca 2021, 11:27

Polska zamknie gospodarkę, zamknie obywateli w swoich domach i będziemy czekać na pomoc sojuszników.

easyrider
piątek, 11 czerwca 2021, 20:08

To ostatni gwizdek żeby zdławić liberalno-lewicowy rozkład państw zachodnich i rozpocząć prewencyjną wojnę nuklearną z Chinami i islamem. Rosja nie jest żadnym przeciwnikiem. Sama się rozpadnie, tak jak rozpadł się Związek Sowiecki. Alternatywą jest biadolenie i oczekiwanie na kompletny upadek.

Cicero
piątek, 11 czerwca 2021, 21:18

Prewencyjna wojna nuklearna... Jesteś niespełna rozumu?

Kamienny
piątek, 11 czerwca 2021, 23:24

Myślisz że jaki plan dla Europy ma Partia Komunistyczna? Myślisz że Chiny będą się z Europą pieścić? Oni już ukradli technologie które teraz sobie będą rozwijać. My się bawimy w nachodźców, wszystkie prawa dla wszystkich a oni nas zjedzą za pare pokoleń. I scenariusz w którym większa część Europy idzie pod nóż i następują wymiany nuklearne jest prawdopodobny.

dim
piątek, 11 czerwca 2021, 17:06

Przecież to za mniej niż dziesięciolecie, chiński budżet militarny sam jeden stanie się nr 1 na świecie. I to nawet bez procentowego dalszego wzrostu budżetu militarnego Chin, wobec ich pkb. Prosta matematyka. Pytanie na ile dotyczy to nas ? Chyba na tyle, że sami musimy WRESZCIE zacząć przejmować się obroną Polski. Zamiast ciągle jęczeć, że "przecież sami i tak nie damy rady". A co USA ? USA po prostu przejdą z ekspansji do obrony. I tylko takiego terytorium, jaki mogą utrzymać. I liczyć się będą dla USA tylko ci silni sojusznicy, słabych przehandlują.

Mariusz Waszkowski
piątek, 11 czerwca 2021, 15:57

Rosyjski budżet obronny sięga ponad 200 mld dolarów. Tylko, że znaczna ilość środków jest ukryta w tajnej części budżetu państwa. Ponadto do budżetu obronnego w Rosji nie wlicza się kosztów badań nad nową bronia, czy utrzymania pograniczników, FSB, wagnerowców czy gwardii. Pieniądze na budowe koszar dla żołnierzy, księguje się przykładow w wydatkach na gospodarke komunalną i mieszkaniową itp. Instytut im. Gajdara a nawet Szwedzcy wojskowi od kilku lat zwracają uwage na to, że Rosja maskuje rzeczywiste kwoty na obronność i są one zdecydowanie większe niż Kreml podaje w oficjalnych komunikatach.

Hanys
piątek, 11 czerwca 2021, 15:42

Jak to powiedział niedawno Putin: USA kroczy drogą ZSRR prosto do upadku ;)

Roland the Headless
piątek, 11 czerwca 2021, 15:26

I tak już będzie. Biden w końcu ugnie się pod naciskiem tych dzięki którym został wybrany. Kolejną barierą będzie chiński budżet większy od amerykańskiego. Myślę że około 2030-35

Piękne rumuniatko
piątek, 11 czerwca 2021, 14:43

Przejdzie czy nie przejdzie ......... Tak, jak sądziłem połączone siły Chin i Rosji to potęga dysponująca ogromnym potencjałem, kto wie czy nie ponad połowa światowych sił militarnych!!!

Rocco
piątek, 11 czerwca 2021, 22:49

Rosja to mocarstwo na papierze- jakby przyszło wyprowadzić te wojska z koszar to by już nie chodzili głodni, ale z głodu pomarli. Nawet USA nie jest w stanie prowadzić pełnoskalowej wojny w Europie i na Pacyfku jednocześnie

sobota, 12 czerwca 2021, 00:37

Pomyliłeś Rosję z Ukrainą ignorancie

dywersant
piątek, 11 czerwca 2021, 14:29

Hahaha.... jak się płaci miliardy korporacyjnym molochom to tak jest. USA ma chyba budżet, który równoważy wydatki reszty globu na zbrojenia! Dwa, że amerykanie nie potrafią racjonalnie zarządzać własnymi programami zbrojeniowymi, czy posiadanym uzbrojeniem. Doktryna światowej hegemoni też kosztuje, zwłaszcza gdy zamierza się toczyć potencjalne wojny po drugiej stronie oceanu. Rosja i Chiny nie mają koncepcji wojny w granicach USA, czy na przedpolu, Stany za to taką koncepcje mają... a to są koszta i nie chodzi tylko o siłę nabywczą, oraz koszta produkcji uzbrojenia, czy utrzymania armii.

Trzcinq
piątek, 11 czerwca 2021, 13:57

Oczywiście niepokojący bo tylko wy USA możecie się zbroić na potęgę i toczyć swe wojny nikt inny wszak wy "naród wybrany" Brawo Chiny H W A Ż F

Niuniu
piątek, 11 czerwca 2021, 13:40

Mimo wszystko USA wstw NATO plus ydaje najwięcej. A do tego trzeba doliczyć również wydatki pozostałych państw NATO plus Japonia, Korea Południowa, Australia i kilka mniejszych Państw stojących murem za ameryką. Jeśli zsumujemy te kwoty to żadna ekwilibrystyka nie udowodni przewagi wydatków Chin i Rosji nad amerykańskimi. Pozostaje tyko współczuć Panu Lloyd Austinowi i Głosowi Ameryki, że to nadal mało i skromnie. I, że amerykańskie wojsko nadal czeka szereg wyrzeczeń i trudnych wyborów. Osobiście nie bardzo współczuje ale jako obywatel sojuszniczej Polski, choć niechętnie, z własnych podatków, będe nadal wspierał skromny amerykański budżet obronny.

Strzelec
piątek, 11 czerwca 2021, 13:37

Przenosza produkcjie do Chin, pozwalaja Rosjanom budowac Nord Stream 2, dziwia sie, ze kraje te maja wiecej forsy na zbrojenia...

spol
piątek, 11 czerwca 2021, 13:19

Smieszne, USA wydały na wojsko 778 mld dolarów, Chiny - 252 mld, a Rosja - 61,7 mld. Najmniej wydała Rosja, a zachód chodzi w pampersach ze strachu przed Rosją.

Bob
sobota, 12 czerwca 2021, 07:04

Sila nabywcza pieniadza w danym kraju sie liczy.Rosja za 50 mld usd u siebie uzbroi sie duzo bardziej niz Ameryka za 150 mld usd u siebie, z uwagi na rozne produktow, materialow ceny w tych krajach, stawki za roboczogodziny, wysokosci wynagridzen i emerytur ktore tez wchodza w sklad budzetu mon

Trzcinq
piątek, 11 czerwca 2021, 19:09

Taka polityka i spojrzenie na armię przez pryzmat "wojenek kolonialnych" zachód się zwija

Hmmm.
piątek, 11 czerwca 2021, 12:53

Mierzenie budżetu siłą nabywczą jest właściwym kryterium. Ciekawe jal wygląda siła nabywcza polskiego budżetu na zbrojenia?

dim
piątek, 11 czerwca 2021, 17:10

Jakie zbrojenia ??? A co to za bajki ??? Przecież na nową technologicznie broń, czy na modernizację starszej, ale istotną bojowo (a nie tylko szkoleniowo, "pomostowo") Polski MON wydaje, rokrocznie i od 3 dziesięcioleci, mniej niż 0,5% PKB ! Po pierwsze należy o tym społeczeństwo pilnie poinformować ! Zamiast czarować je, faktycznie oszukiwać, jakimiś tam przejadanymi 2 procentami z plusem.

Piotr
sobota, 12 czerwca 2021, 14:33

Święta prawda.

rozczochrany
piątek, 11 czerwca 2021, 12:19

Budżet to nie wszystko. Broń amerykańska jest droższa w produkcji niż nawet takiej samej klasy broń produkowana w Chinach czy Rosji. Wydatki na utrzymanie armii i wynagrodzenia dla żołnierzy i pracowników cywilnych w USA także są wyższe. Do tego dochodzi przewaga liczebna oraz rezerw związana z systemem poboru w armii Rosji i Chin.

Maru
piątek, 11 czerwca 2021, 21:54

Czytałeś artykuł?

Kiks
piątek, 11 czerwca 2021, 18:48

Przeczytaj ze zrozumieniem.

JSM
piątek, 11 czerwca 2021, 11:55

A wystarczy mniej kupować w Chinach i od razu ich mocarstwowa pozycja się skurczy. A świat sie nie zawali. Jedyne co jest rzeczywiście ważne i trudne do szybkiego wprowadzenia do produkcji to komponenty do produkcji lekarstw. 95% komponentów pochodzi z Chin. Jeden przykład. 1 kg produktu który służy do leczenia objawów astmy w Chinach kosztuje 4500 USD. Po wymieszaniu z nośnikiem i zapakowaniu tego w kapsułki otrzymujemy leki o wartości (w aptece) 600 tyś USD. Tak zarabiaja koncerny Big Farmy.

Fhjj
piątek, 11 czerwca 2021, 23:27

Export chin to 17% proc PKB. Nierealne

Maru
piątek, 11 czerwca 2021, 21:56

Ja jestem gotowy płacić więcej, jak produkcja była by w Polsce.

piątek, 11 czerwca 2021, 16:38

Pytanie, kto

Fanklub Daviena i GB
piątek, 11 czerwca 2021, 16:26

Wytłumaczę ci jak Apple tłumaczyło Trumpowi sprawę iPhone: nawet gdyby zapłacili 8x drożej w USA, to nikt tego w USA nie potrafi wyprodukować i zachować odpowiedniej jakości wykonania... Zrozum: USA kształci 9x mniej inżynierów niż Chiny i 4x mniej niż Rosja, która ma 2x mniej ludności! I jeszcze z tych "Amerykańskich" inżynierów 2/3 to Azjaci, których Trump zabronił zatrudniać w amerykańskich firmach zbrojeniowych i hi-tec! Amerykańskie okręty są PORDZEWIAŁE - czas remontów wydłużył się o 70% i przewyższa tempo oddawania do remontów. Stocznie obiecują, że rozwiążą problem w... 2032!!!! Na razie do amerykańskiej bazy w Omanie, na 78 brakujących wakatów stoczniowców remontowych w USA zgłosiło się... 18 osób! To i tak sukces, bo na podobną ofertę do Japonii NIE ZGŁOSIŁ SIĘ NIKT! Po prostu sypie się amerykańska "wirtualna" ekonomia, tak jak sypała się brytyjska w XIXw, gdy po "wygranych" Wojnach Krymskich Brytyjczycy mając do wyboru ratować przemysł i ogłosić częściową niewypłacalność brytyjskich obligacji albo ratować banki i manipulować finansami, przez co brytyjski przemysł upadł - gdy w tym samym czasie rozpędzała się przemysłowa lokomotywa Prus - Brytyjczycy wybrali ratowanie banków! Dokładnie tak jak bankrutujące USA postanowiły ratować banki kosztem przemysłu i klasy średniej poprzez dodruk pieniędzy bez pokrycia i aby nie dopuścić do zamieszek i zauważenia spadku siły nabywczej przez inflację, zalały swój rynek tanim importem z Chin, przez co biedniejący Amerykanie nie widzieli o ile mniej telewizorów czy spodni mogą kupić niż dawniej. To co nie dało się importować, np. domów czy czesnego za studia, drastycznie zdrożało kilkanaście razy. A raczej nie zdrożało - przeliczając na złoto, wołowinę, pszenicę itp. miało w miarę stabilną cenę - to po prostu objaw dodruku bilionów USD bez pokrycia a inflację towarów codziennej potrzeby maskowano tanim importem. I Amerykanie nie zdobędą fachowców - polikwidowano szkoły zawodowe! A są one dużo kosztowniejsze (warsztaty!) niż np. uczenie "wellness" czy gender! Nawet gdyby lewacka biurokracja w USA pozwalała uczyć jakiemuś specjaliście zawodowemu (znajdź mi kogoś z uprawnieniami nauczyciela i tokarza/spawacza/elektronika...) w szkole, to lewackie związki zawodowe (po prawnikach i bankierach nic tak nie szkodzi USA jak związki zawodowe nauczycieli - to nie Chiny są zagrożeniem dla USA. Chiny to OBJAW a nie przyczyna!) nie pozwolą by jakiś spawacz czy hydraulik zarabiał w szkole więcej od "doświadczonych nauczycieli" a są takie braki fachowców na rynku USA, że spawacze czy hydraulicy za pensje nauczycieli pracować w szkole nie będą... To dotyczy całego Zachodu! Niedawno znalazłem w sieci świetny komentarz na forum, gdzie jacyś młodzi twierdzili, że "stare pokolenie jest głupie" - ktoś odpisał, że kiedy ci starzy byli młodzi, to w instrukcji do samochodu był opis jak regulować zawory, a w instrukcjach do samochodu dla obecnych młodych jest by... nie pić płynu z akumulatora! Popatrz gdzie są chińscy uczniowie w rankingach ze STEM a gdzie są amerykańscy, mimo tego, że budżetowe dotacje do szkolnictwa w USA należą do najwyższych na świece... :D

dim
piątek, 11 czerwca 2021, 20:27

Przepraszam, a co Kolega bierze ? Gdyż porównanie skuteczności rosyjskich inżynierów z amerykańskimi jest... nazwijmy to jest wizją :) Owszem, są dziedziny wiedzy, gdzie Rosjanie są mocni, niemniej poziom przeciętny z oceny "bardzo dobrze" na rosyjskim dyplomie... dla moskiewskiego uniwersytetu bywa poniżej polskiej szkoły podstawowej. Znam bardzo blisko przykłady. Wiele.

Komentator
sobota, 12 czerwca 2021, 06:07

Czy mógłby kolega wymienić te polskie podstawówki których absolwenci mają większą wiedzę od absolwentów rosyjskich uczelni? Wie kolega gdzie są w światowych rankingach uczelnie z Polski a gdzie z Rosji? No chyba że kolega ma na myśli poziom wiedzy z religii i znajomość tekstów Jana Pawła II, tutaj biorąc pod uwagę program nauczania nasi absolwenci powinni być bezkonkurencyjni.

Ja
piątek, 11 czerwca 2021, 19:43

Hahahah,ale odleciales:) i dlatego ci inzynierowie w rosiji produkuja takie buble jak su57 czy pancyr:) ty juz nawet smieszny nie jestes..przegrywacie poprostu na calej linii,a rosjanie? No coz,cale zycie w plecy za cywilizowanym swiatem...i dobrze:)

Trzcinq
piątek, 11 czerwca 2021, 22:31

Przegrywają? A na jakiej podstawie tak myślisz? Chiny. Przegrywają? Nie wydaje mi się. Aktualizuj dane kolego bo zostajesz w tyle

AA
piątek, 11 czerwca 2021, 11:55

Łącznie budżety wojskowe tej całej NATOwskiej zbieraniny nie są większe niż USA co dobitnie pokazuje kto rządzi w tych krajach i że w czasie wojny z moskalami mogą odmówić Polsce pomocy a nawet sabotować działania wymierzone w ruskiego agresora

qwert
piątek, 11 czerwca 2021, 20:04

Jak nie będą tym " Moskalom" robić pod górkę i prowokować do wojny , to nie będą musieli się przed tymi "Moskalami" bronić, bo ci się do nas nie wybierają. Tak właściwie to największy agresor to USA

Trzcinq rozczarowany
piątek, 11 czerwca 2021, 22:32

Dokładnie tak. Niestety bo dotknąć to może nas. Niestety bo czegoś więcej się spodziewaliśmy po USA.

hehe
piątek, 11 czerwca 2021, 11:46

Łączne budżety wojskowe USA Europy i Australii przewyższają budżety Chin i innych minionów :)

Trzcinq
piątek, 11 czerwca 2021, 16:38

Tak a jakie zdecydowanie i duch bojowy w narodach panuje :)

mobilnyPL
piątek, 11 czerwca 2021, 22:33

.... W tej mieszańce? Żaden....

Tweets Defence24