IMDS 2019: Rakietowa Mołnija po liftingu

13 lipca 2019, 16:17
thumbnail_DSC_0257
Fot. Defence24.pl

Podczas odbywających w Sankt Petersburgu targów IMDS 2019 stocznia SSZ Wympieł z Rybińska zaprezentowała nową wersję kutra rakietowego projektu 12418 Mołnija (Błyskawica). Okręty te są kolejnym wcieleniem „nieśmiertelnych” Tarantul znanych i u nas, jako że w polskiej marynarce służyły cztery jednostki eksportowego projektu 1241RE

Kutry rakietowe projektu 12418 Mołnija powstały poprzez modernizację projektu technicznego Tarantul, co pozwoliło na wykorzystanie w maksymalnym zakresie sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych. Najważniejsze zmiany dotyczyły zamiany przestarzałego kompleksu rakietowego P-20 na Uran-E z rakietami 3M-24E oraz dodaniu nowych, a także modernizacji starszych urządzeń elektronicznych. Projekt 12418 powstał z myślą o odbiorcach zagranicznych i nie był przewidywany do służby w rosyjskiej flocie (WMF FR). Jego nabywcami został Turkmenistan i Wietnam, który dodatkowo kupił licencję i zbudował serię tych jednostek w stoczniach krajowych.

Ostatecznie jednak kutry rakietowe projektu 12418 Mołnija, właśnie w tej najnowszej wersji, zasilą stan rosyjskiej floty. Stało się to za sprawą kontraktu podpisanego 6 kwietnia 2016 r na przebudowę i dokończenie budowy dwóch kutrów rakietowych tego typu. Chodzi o dwie jednostki eksportowe, uzbrojone w rakiety typu Moskit (3M-80), których budowę rozpoczęto w latach 1991-92, ale nie ukończono z powodu braku nabywcy. Od tego czasu okręty, których nawet nie zwodowano, rdzewiały na placu stoczniowym. Pierwszy z nich, o numerze stoczniowym 01301 ma trafić do Floty Czarnomorskiej, a drugi - o numerze stoczniowym 01302 - do Flotylli Kaspijskiej.

image
Fot. Defence24.pl

I to właśnie model tych okrętów projektu 12418 przeznaczonych dla WMF FR zaprezentowano podczas targów IMDS. W stosunku do pierwotnej wersji całkowitemu przeprojektowaniu uległa nadbudówka, która dzięki zmniejszeniu ilości i zmianie miejsca posadowienia kontenerów z rakietami Uran, mogła ulec powiększeniu oraz uzyskać nowoczesne kształty. Dodatkową zaletą nowe usytuowania wyrzutni rakiet przeciwokrętowych jest to, że mogą one strzelać na burty, a nie tylko - jak to było dotychczas - w kierunku dziobu. Również uzbrojenie artyleryjskie zostało zmodyfikowane, na dziobie znajdzie się najnowsza wersja rosyjskiej armaty okrętowej kal. 76 mm АК-176МА, zaś służące do samoobrony armaty rotacyjne АК-630М zyskają nowe kanciaste obudowy (stealth).

image
Fot. Defence24.pl
Reklama
Tweets Defence24