Ameryka traci lotniskowiec. Co dalej? [KOMENTARZ]

24 lipca 2020, 13:25
Bonhomme-Richard-Fire-Day-3-scaled-e1594788162530
Fot. U.S. Navy

USS Bonhomme Richard był do niedawna jednym z dziewięciu amerykańskich śmigłowcowców desantowych w służbie, okrętów, które tworzą trzon zespołów uderzeniowych U.S. Navy i są uważane za najcenniejsze okręty nawodne w arsenale tej formacji za wyjątkiem superlotniskowców typu Nimitz i Ford. Zniszczenia spowodowane pożarem stawiają pytanie o możliwość, ale także opłacalność odbudowy tego 24-letniego okrętu. Wszystko to w środku wyścigu morskiego z Chińską Republiką Ludową.

Wyniki wstępnych oględzin jednostki po ugaszeniu pożaru są bezlitosne. Jak dowiedział się portal Defence News od wysokiego ranga oficera U.S. Navy pod pokładem USS Bonhomme Richarda pożary wywołały temperatury dochodzące nawet do 650 stopni Celsjusza. Uszkodzonych przez ogień czy przez zalanie wodą jest 11 spośród 14 pokładów, a całość zniszczeń określa się jako „rozległe”.

Nadbudówka okrętu i niektóre sekcje pod pokładem startowym miały zostać kompletnie zniszczone. Sekcje pokładu startowego wypaczyły się od gorąca. W tej sytuacji nie wiadomo ile kosztowałaby i jak długo trwałaby naprawa zniszczonej jednostki. Amerykanie znani są z tego, że nie szczędzą pieniędzy na naprawy. Np. w czasie drugiej wojny światowej przez kilka lat remontowali de facto zniszczony pancernik West Virginia, który powrócił do linii jako niemal zupełnie nowy okręt, a w ostatnich latach zainwestowali w naprawy dwóch poważnie uszkodzonych w kolizjach niszczycieli typu Arleigh Burke. Niemniej nie oznacza to, że ślepo inwestuje się w naprawianie wszystkich jednostek. Nie stało się tak np. w przypadku okrętu podwodnego Miami (ulepszony typ Los Angeles), którego remont musiałby kosztować 700 mln USD czyli prawie tyle co nowy okręt.

Jaka będzie więc ocena stanu okrętu i czy będzie się opłacało się go naprawiać? Biorąc pod uwagę jego wiek i fakt, że ewentualne prace trwałyby zapewne od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat wydaje się, że nie i lepiej będzie przeznaczyć środki finansowe na dodatkowy okręt nowszego typu America (USS Bonhomme Richard należy do starszego typu Wasp).

To, co stało się z okrętem jest sporym ciosem dla amerykańskich sił zbrojnych. Szczególnie, że właśnie kończyły się na nim prace mające na celu nie tylko przeprowadzenia planowych remontów, ale także dostosowanie tej jednostki do przenoszenia myśliwców F-35B. Na prace te, powierzone General Dynamics National Steel and Shipbuilding Co. w 2018 roku, wydano co najmniej 219 mln USD. Co gorsza spalony okręt był jednym z zaledwie czterech tej klasy, które przechodziły bądź przeszły analogiczne prace. Oznacza to, że zamiast na czterech, Lightningi wersji B będą mogły bazować zaledwie na trzech jednostkach, co jest sporym ciosem w program wprowadzania tych maszyn do służby i konwersji śmigłowcowców w lekkie lotniskowce. A także dla obecności F-35B na Pacyfiku - Amerykanie muszą mieć cztery lekkie lotniskowce, żeby móc stale utrzymywać w okolicach Morza Południowochińskiego jedna taką jednostkę. Lekki lotniskowiec z kolei jest często optymalnym zastępcą wielkich jednostek typu Nimitz i Ford, których liczba także jest ograniczona.

Brak możliwości poradzenia sobie z niewielkim początkowo pożarem przez załogę stawia i walka z żywiołem przez kilka dni w porcie, przy użyciu licznych dostępnych środków, stawia też pytanie o odporność amerykańskich jednostek na uszkodzenia i ich podatność na pożary. W czasie bitwy morskiej na pełnym morzu jednostka taka nie miałaby szans na przetrwanie.

Na pocieszenie pozostaje fakt, że jeszcze na początku tego roku zlecono przystosowanie dla F-35B piątego Waspa, USS Boxer. Do służby wcielono też  w połowie lipca drugi okręt typu America – USS Tripoli. Budowa trzeciej jednostki, USS Bougainville – pierwszej od razu zaprojektowanej z możliwością bazowania F-35B – rozpoczęła się w październiku 2018 roku a zatem będzie onadostepna dopiero za około 4,5 roku, chyba że prace konstrukcyjne zostaną przyspieszone w porównaniu z tymi prowadzonymi na Tripoli.

Tak, czy inaczej wydarzenia, do których doszło w San Diego z pewnością wpłynęły w pewnym stopniu na balans sił na Pacyfiku...

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 258
Reklama
Yugol
piątek, 31 lipca 2020, 16:34

Jeszcze niedawno funki mieli polewkę z Kuzniecowa. Niestety zdarza się każdemu.

Veritas
czwartek, 30 lipca 2020, 12:03

Amerykanie mają ostatnio poważne problemy z okrętami wojennymi, a więc raczej nie myślą o organizowaniu parad morskich. W dniu 12 lipca 2020 roku bazie morskiej US Navy w San Diego w Kalifornii wybuchł pożar na okręcie desantowym USS Bonhomme Richard (LHD-6), typu Wasp. W dniu 17 lipca br. wybuchł pożar na okręcie desantowym USS Kearsarge (LHD-3), typu Wasp, w trakcie prac modernizacyjnych prowadzonych w stoczni General Dynamics NASSCO w Norfolk w stanie Virginia. W dniu 20 lipca br. w stoczni Newport News Shipbuilding w Virginii wybuchł pożar na nowo budowanym lotniskowcu USS John F. Kennedy (CVN-79), typu Gerald R. Ford. W związku z powyższym US Navy w trybie pilnym zarządziła przerwanie prac stoczniowych, sprawdzenie konieczności składowanych materiałów łatwopalnych oraz przeprowadzenie szkoleń w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich działań w rzeczonym zakresie będą mogły być wznowione prace przy budowie i modernizacji okrętów wojennych US Navy…

Bosmanz Pucka
piątek, 31 lipca 2020, 12:16

Kolega widziAł ostatnio GAWRONA Niby PŁYWA a sillniki w remocie CZYŻBY POŻAR?

Ok bajdur
wtorek, 28 lipca 2020, 21:56

Dzięki temu pozarowi kolejna stocznia uzyska kompetencje do budowy i serwisu okrętów tej klasy Już dzisiaj mogą budować równolegle po trzy sztuki.

Bosmanz Pucka
środa, 29 lipca 2020, 00:10

Moze remontowa z radomia?

Kopara
wtorek, 28 lipca 2020, 14:29

KOLEDZY 39,% strat spowodowanych pożarem okrętu U nas remontowa klepie ORŁA przez 6lat To jest fucha U nich zastępują ,20letniego grata nowym ze stoczni Czyli maja KASĘ na,takie wypadli Notabene czy stocznia była ubezpieczona? Jezeli tak to RZĄD ma zwrot Hahahaha

artm
wtorek, 28 lipca 2020, 03:22

zastanawiająco dobra passa ChRL

Frontmen
poniedziałek, 27 lipca 2020, 21:37

Chłopaki z Łomży nie takie wynalazki klepali. Dajcie im cztery noce i będzie jak funkiel nówka. Śmigłowcowiec używany przez starsze małżeństwo z New Jersey do pływania na sąsiednią wyspę i z powrotem. Szykuje się na prawdę niezła okazja dla US NAVY !!!! ;)

R
poniedziałek, 27 lipca 2020, 16:40

Spalil sie amerykanski okret i zaraz tutaj chlopaki z Montany wyciagaja rosyjskie pozary.

Rumune
wtorek, 28 lipca 2020, 14:33

Przyznaję się ze przez przypadek SFAJCZYLEM lotniskowiec A,to juz drugi RAZ po tej katedrze w Paryżu

Perla Lubelska
środa, 29 lipca 2020, 12:35

Przez przypadek nie sfajczyłeś tez ORŁA?

Ralf_S
poniedziałek, 27 lipca 2020, 15:20

Aby oddać sprawiedliwość, należy dodać, że na okręcie była załoga szkieletowa. A ponieważ okręt w stoczni był w trakcie szykowania do przebudowy, wszelakie ładunki i inne rzeczy mogły być w różnych, nieodpowiednich miejscach. Jak to przy remoncie.

BUBA
piątek, 31 lipca 2020, 10:11

Załoga szkieletowa zabezpiecza okręt właśnie przed takimi wypadkami. Tym razem się nie udało. Tak już jest w życiu.................................................................................................................................................................

NAVY
poniedziałek, 27 lipca 2020, 11:39

Zawsze uważałem te jednostki i starszego typu [Tarawa] za lekkie lotniskowce :) Utracić w czasach pokoju taki okręt ,to naprawdę jest duży cios.

ito
niedziela, 26 lipca 2020, 17:48

Tu się przesunie, tam się uzupełni, kolejnego Waspa się przebuduje- i problemu nie będzie. Chyba, że następny się spali. Okręt płonął w porcie, w stoczni, przy pełnej mobilizacji wojskowej i cywilnej straży pożarnej oraz stoczniowców i załogi PIĘĆ DNI. Nie świadczy to dobrze o systemie ratownictwa- i nie napawa optymizmem na wypadek jakiegoś konfliktu.

Bosmanz Pucka
niedziela, 26 lipca 2020, 22:41

Podobnie jak Orp ORZEŁ DYMIL CALY TYDZIEŃ I ZERO NAPRAW OD 12 miesięcy

Yiokncde
niedziela, 26 lipca 2020, 17:31

Zaden lotniskowiec im nie pomoze jak dojdzie do otwartego buntu czarnych niewolnikow.

Czegoś ty się opalił człowieku?
wtorek, 28 lipca 2020, 15:09

Ładni mi niewolnicy, którzy w tamtejszym systemie mają odpowiednik punktów na studia jakie dostawała klasa robotniczo - chłopska w PRLu.

easyrider
niedziela, 26 lipca 2020, 10:32

Utrata okrętu bez znaczenia wobec pełzającej wojny domowej w kraju. Czy w normalnym państwie burmistrz może wzywać obywateli by wzywali obywateli jeżeli agenci federalni będą podejmowali interwencję wobec "pokojowych" grup lewackich anarchistów? Tak się dzieje aktualnie w Chicago, Portland czy Seattle. Cała ta potęga technologiczno-przemysłowa-militarna rozpadnie się jak domek z kart jeżeli władza wykonawcza nie schwyci żelazną ręką za krtań tych pseudodemokratów.

Juliusz Cezar
niedziela, 26 lipca 2020, 18:11

Przecież USA na dłuższą metę przegra z Chinami, a Chiny o tym wiedza. Dlatego nie spieszy im się do żadnego otwartego konfliktu militarnego z USA, bo dobrze wiedzą że ci wykończą się sami słabymi rządami i rozruchami na tle rasizmu. Wystarczy trochę zaczekać. W USA co nowy protest ktoś ginie, to są iskry, które spowodują zapłon. Trump nie umie tego ogarnąć, a Biden to demokrata i wiadomo, że będzie ulegać wpływom. Szkoda słów. Trzeba zaczać weryfikować sojusze w tym kraju.

Pankracy
niedziela, 26 lipca 2020, 11:35

Chicago miasto przemocy 10mln ludzi i 36 mln automatów FAJNIE CO? Drugi po tym to AFGANISTAN

mors
sobota, 25 lipca 2020, 16:30

Pozar jednostki plywajacej jest bardzo niebezpiecznym i z reguly naprawa jest nieopłacalna. Oczywiście można podjąć prace naprawcze lecz są one droższe niz zbudowanie nowego okretu.

hej
sobota, 25 lipca 2020, 15:41

"Pożar tylko na dziobie i na rufie, możliwe podpalenie" "Bez większych zniszczeń" -- D24 kilka dni temu

cóż
sobota, 25 lipca 2020, 17:06

"Strażacy twierdzą że nie ma zniszczeń na śródokręciu" - jakiś osioł w komentarzach

Śmigłowcocowiec
sobota, 25 lipca 2020, 15:37

śmigłowcowców, xdd

Pankracy
sobota, 25 lipca 2020, 12:13

Mini mini spalone To stracony potencjał wojskowy 29 śmigłowców i 5 F35 SZKODA to prawda ale nie KATASTROFA

Bosmanz Pucka
sobota, 25 lipca 2020, 12:11

Kolejne 3 w budowie Potrzeba operacyjna dobrze znana MON BEZ PRZETARGU

Ekspert od Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 10:54

E tam, wgrają do niego nowy firmware, który usunie problemy popożarowe i będzie śmigał jak nówka!

JW
poniedziałek, 27 lipca 2020, 22:54

Wgrają mu Block 4FGRFTG i będzie kręcił 432 stopni na sekundę.

Fantasta
sobota, 25 lipca 2020, 13:50

Firmware DOBRE

ogas
sobota, 25 lipca 2020, 10:01

Teraz widac "technikę" ussmanów.

Corso
sobota, 25 lipca 2020, 23:09

Taaa.... A Kursku to była technika.

poniedziałek, 27 lipca 2020, 05:53

Cm ma Kursk zspulnego z artykułem

środa, 29 lipca 2020, 20:45

A po Polsku?

Juliusz Cezar
niedziela, 26 lipca 2020, 18:13

O, pojawił się kolejny - jak USA płonie, to wyciągnie kartę Ruskich. Ty się lepiej martw o USA, bo wojna domowa wisi na włosku, a Chiny czy Rosja sobie poradzą, bo tam nie ma mądralińskiego lewactwa i demokratów.

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 21:19

No popatrz , ale to twoja Rosja dwa razy zdechła w ciągu ostatnich 103 lat wiec jak widac czas na tzreci raz,

Blue
poniedziałek, 27 lipca 2020, 13:22

A co tam jest?

Marek Brutus
poniedziałek, 27 lipca 2020, 11:12

A co tam jest?

Bosman
sobota, 25 lipca 2020, 18:39

Twoja wręcz poraża ....

Wd40
sobota, 25 lipca 2020, 14:32

Niech odkupią Kuzniecowa.....Razem z legendarnym dźwigiem....

Juliusz Cezar
niedziela, 26 lipca 2020, 21:14

Ile jeszcze będziecie grzać tego Kuźniecowa kowboje? Popatrzcie lepiej na Chiny, bo wam zaczynają zawieszać pętlę na szyi. O tego tygrysa się bójcie, a nie Rosji.

środa, 29 lipca 2020, 20:47

Tymi Chinami tak się nie podniecaj, bo obywatele wkońcu zatęsknią za wolnością którą widzieli juz gdzie indziej, i wywrócą komuchów ze stołków.

Chwała!
niedziela, 26 lipca 2020, 11:52

Druga połowa Whiro...dawno Cię nie było, jak zawsze ukropnie blyskotliwy.

Fanklub Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 09:58

Biorąc pod uwagę, że nie mają spawaczy na nowe okręty, drastycznie brakuje im spawaczy na "normalnie" remontowane (USA ogłosiło, że do 2028 opóźnienia remontowe będą narastać - nie są w stanie remontować na bieżąco!), to absolutnie nie mają, obojętnie jaką kasę by nie rzucili, spawaczy remontowych (muszą mięć dużo wyższe kwalifikacje od "normalnych") na USS Bonhomme Richard - na 1000% pójdzie na złom! :)

franek
sobota, 25 lipca 2020, 13:32

no i się zaspawałeś zaspawaczami hahaha!

Kopara
sobota, 25 lipca 2020, 11:30

Daj im spawaczy od GAWRONA to zobaczą CUDA HAHAHAHA

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 11:17

Funku nie znudziły ci sie te stare brednie które powtarzasz az po raz. I nei wysilaj sie , faktów nie zakłameisz:)

R
poniedziałek, 27 lipca 2020, 16:38

faktów nie zakłameisz i mowi to mistrz klamsta i polprawdy, smiechu warte.

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 21:21

R-ciu dawno tak celnej samokrytyki nie napisałes:))

Anty rusofil
sobota, 25 lipca 2020, 10:55

No pewno pójdzie. A na jego miejsce wskoczy jakaś America. A za dwa lata kolejny ford. W końcu przy braku spawaczy USA będzie mieć 25 lotniskowców i śmigłowcowców a Rosja z całą hordą najlepszych spawaczy, kuzniecowa w remoncie. Nie rozumiem więc w czym tkwi twoja radość. Czy to jakieś oto lsmy natury emocjonalnej?

Fanklub Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 13:15

A czy na USS Gerald Ford udało się używać katapulty dłużej niż 6 godzin bez awarii wymagającej ich remontu? Czy udało się wykonać choć jeden rejs bez zatkania się wszystkich (!) kibli dzięki "innowacyjnej" instalacji kanalizacyjnej zaprojektowanej przez Boeinga, której odetkanie kosztuje 400 000 USD? Ile wind uzbrojenia udało się uruchomić? Czy większa szybkość tych, które uruchomić się udało, równoważy "jeniusz" projektantów, którzy zaprojektowali je zbyt wąskie, by wchodziła paleta, więc trzeba ją wózkiem widłowym dowieźć pod windę do ręcznego przeładowania i potem w miejscu wyładunku, do ręcznego wykładania na paletę? Rosja skacze z radości, że US Navy na USS Gerald Ford wykłada 4,5x więcej kasy niż na Nimitza i za to dostanie lotniskowiec o... 20% większych możliwościach (4,5 Nimitze dawały by 350% większe możliwości za tą samą cenę...) - i to wszystko przy optymistycznym założeniu, że kiedyś USS Gerald Forda uda się doprowadzić do stanu używalności... :) P.S. Czy wspominałem, że USS Gerald Ford nie jest i nigdy nie będzie przystosowany do... F-35?!!!

vfujgjh
wtorek, 28 lipca 2020, 15:20

Nauczyliście się już robić u siebie w okrojonym sojuzie sprężarki lepsze od miecha skradzionego przez pijanego sołdata w kołchozowej kuźni? Od Motor Sicz nie kupicie, boście se na Ukrainie przerąbali, więc czas chyba najwyższy?

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 20:43

Jak zbudujecie trollu cos chocby lepszego od USS Midway( bo Kuzniecow ma mniejsze mozliwości bojowe) to wtedy moze ktos ci uwierzy w twoje brednie:)

Anty rusofil
sobota, 25 lipca 2020, 17:02

Twój skowyt skwituje w jeden sposób 25 do 1. Nawet jakby na fordzie nie było żadnej katapulty (kuzniecow też ich nie ma) choćby nie było tam żadnego kibla. To twoje wycie nie zmieni tego 25 do 1. Więc po prawdzie nie rozumiem z czego tak się Rosja cieszy? Może to jednak te problemy emocjonalne Rosjan i ich zwolenników bierze górę....

Juliusz Cezar
niedziela, 26 lipca 2020, 18:15

A może zaczniesz pisać coś merytorycznego, zamiast słuchać oficera prowadzącego i uskuteczniać ten skowy a`la Davien, to jest: kiedy siada technika USA i wychodzi, że jednak nie są taką potęgą, to napiszesz coś o Rosji jakby to miało znaczenie.

środa, 29 lipca 2020, 20:49

Z faktu, że mięli pożar wnioskujesz, że nie są potęgą?

Sarmata
sobota, 25 lipca 2020, 21:09

Skowyt to ja widzę tutaj,bezsilny skowyt bitego kundla,bardzo współczuję. A z najnowszych katastrof w USA to Abrams ostrzelał na poligonie innego Abramsa,coś za dużo białego proszku używają afroamerykanie?

Filip
poniedziałek, 27 lipca 2020, 17:09

Sarmata czy ty rzeczywiście czujesz się sarmatą???

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 15:27

Już kiedyś pisałem, że prawdziwi Sarmaci tych gości, których on lubi prowadzali na postronkach. Tytułem przykładu 29 października 1611 roku ku uciesze gawiedzi po Krakowskim Przedmieściu oprowadzano tak cara Szujskiego i jego dwóch braci.

Fanklub Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 21:04

Rosjanie się cieszą, że tacy jak ty nie rozumieją z czego Rosjanie się cieszą, dzięki czemu USA zamawia kolejne F-35, LCS i USS Geraldy Fordy... :)

Cezar
niedziela, 26 lipca 2020, 10:43

Was Moskale nigdy na taki sprzęt nie będzie stać. Więc pozostaje Wam tylko głupi śmiech.

Bordowy od gorzoły
poniedziałek, 27 lipca 2020, 11:21

Piękna wymiana ciosów miłośników Rosji i USA. A czy są tu miłośnicy Polski?

Wkurzony
sobota, 25 lipca 2020, 11:29

Panie Anty... Panie Damy radę... Najważniejsza jest wiara w swoje możliwości, co udowodnił 1939 rok gdy mieliśmy nawet gudzika nie oddać od munduru, ale nie ma tak łatwo. Cuda nie zawsze się zdarzają... A by przekonać się co potrafisz to wystarczy przypomnieć genialny producencie kartofli jak żeś usprawnił fotel pilota w ruskim MIG-29. Cały świat zaszokowałeś swym geniuszem, kartoflarzu. Z czym do ludzi?... Widzisz, Rosja wydaje na zbrojenia 15x mniej niż USA a potrafi wyprodukować takie cudo jak Su-57, hipersoniki, itd, natomiast ty NIC nie potrafisz. Nic, wybitny producencie trepów przekonany żeś chodzącą kopią ajnsztajna. Potrafisz jedynie kupować bardzo drogo od obcych i bez technologii, grzeszący skrajną pychą nieuku i ignorancie potrafiący też genialnie rzygać pychą.

środa, 29 lipca 2020, 20:55

Stworzyli też Pancyra - istne cudo - przy budżecie wielokrotnie większym od Polski....

Baca
niedziela, 26 lipca 2020, 10:42

Gudzika? Synku przecież ty nawet po polsku nie potrafisz pisać! Cudo su 57?

niedziela, 26 lipca 2020, 12:03

natomiast ty NIC nie potrafisz. Nic, wybitny producencie trepów przekonany żeś chodzącą kopią ajnsztajna. Potrafisz jedynie kupować bardzo drogo od obcych i bez technologii, grzeszący skrajną pychą nieuku i ignorancie potrafiący też genialnie rzygać pychą.

środa, 29 lipca 2020, 20:54

Wysyłam od dekad precyzyjne instrumenty pomiarowe i komputery do obróbki danych na amerykańskich satelitach krążących wokół Jowisza i Saturna - tam gdzie Ty Rosjaninie nigdy nawet nie próbowałeś wysłać sondy :)

Clash
wtorek, 28 lipca 2020, 11:50

Bez nerwów Sasza. :-)

klopotek
sobota, 25 lipca 2020, 21:09

Su 57 to g...... nie ma nawet silników porządnych....

Wnuk Błochina
sobota, 25 lipca 2020, 17:09

Hmm. Mam szacunek do Czechów, Bałtów i wielu innych nacji. Nie produkują su 57, żadnych głowic jądrowych, okrętów. Ale bez napadania innych, zruszczania i mordowania dziesiątek milionów ludzi świetnie sobie radzą, nie wtrącają się w sprawy innych, nie podbierają myśli ani środków żadnym krajom które okupują. Ale ty tego nigdy nie zrozumiesz. A w 1939 to żaden kraj nie dał by połączonym siłom zsrr i Niemiec. Trzeba być tym ogranem który ma koń pod brzuchem żeby w takiej sytuacji rzucać takie durne uwagi na ten temat jak ty. Dlatego nawet nie chce mi się z tobą dyskutować. Szkoda czasu dla kogoś z parszywym podejściem jak Twoje....

Sarmata
sobota, 25 lipca 2020, 21:13

Coś słaba znajomość historia blochina wnuku uprzejmie informuję że Czesi zaatakowało zPolske w 1919 roku ,wymordowali Polska straż graniczna i zajęli Zaolzie.Litwini mordowali wspólnie z Niemcami Polaków.Ale aby to wiedzieć trzeba być Polakiem.

Ślązak
poniedziałek, 27 lipca 2020, 17:10

O tym Zaolziu to musisz się dużo douczyć....

Marek
środa, 29 lipca 2020, 19:31

Czego ma się douczyć? Że wleźli wykorzystując sytuację to fakt. Że dopuszczali się tam zbrodni wojennych to też fakt. Inna sprawa, że to co było z Czechosłowacją należy zaliczyć do kategorii drobne przepychanki.

Wandi
sobota, 25 lipca 2020, 12:55

Spawacz remontowy w Murmańsku zarabia 15 razy mniej niż ten w Norfolk.

Sarmata
sobota, 25 lipca 2020, 21:14

To w Norfolk spawacze zarabiają 15.000 dolarów miesięcznie ?

Wkurzony
sobota, 25 lipca 2020, 17:39

Panie Wandi, wybitny yntelektualysto i myślicielu nie mający o niczym pojęcia, ale nauczyli cię pisać, więc piszesz - bezmyslnie... W 2019 r. poziom ubóstwa w Rosji wynosił 12,3 proc. natomiast w 2018 roku 13,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce żyło poniżej progu tzw. ubóstwa dochodowego... W 2014 PKB Rosji na głowę (przed sankcjami) był dużo wyższy niż Polski która co rok dostaje potężne miliardy wsparcia od UE (łącznie już setki mld dol.) a i tak jedyne co potrafimy to produkować kartofle.

Tak dla dodania
sobota, 25 lipca 2020, 21:49

Na zagranicznej licencji te kartofle

kłopotek
sobota, 25 lipca 2020, 21:11

tylko w rosyjskiej TV.

Muradaki
sobota, 25 lipca 2020, 07:12

Bo amerykański sprzęt jest słaby. To propaganda i marketing że niby jest taki dobry. Ludzie są otumanieni a przecież to najtańsze jest w obronności wmówić potencjalnym przeciwnikom że się jest tak potężnym że nie warto z nami zaczynać konfliktu .

Da da Misza
poniedziałek, 27 lipca 2020, 22:40

Oj Misza Misza nie trolluj Misza. Waszych samolotów żadne poważne państwo nie chce kupić. Praktycznie tylko Rosja je kupuje a z innych stron cisza. A sprzęt amerykański idzie jak świeże bułeczki F35 jest tu dobrym przykładem. Jeśli byłby to zły samolot to osoby wojskowe ,lotnicy , którzy się na tym znają to by ich nie kupowali. Tak jest z wiele innym sprzętem wojskowym. Wy Amerykanom to możecie tylko pozazdrościć takiej technologii a wasza jedyna technologia to ropa i gaz i zakłady wojskowe ale jednak technologią odbiegające amerykańskim firmom. Gdyby nie ropa,gaz i zakłady wojskowe gospodarska Rosji leży.

Sarmata
sobota, 25 lipca 2020, 21:16

Już ogólnie jest o tym wiadomo dlatego USA muszą grozić sankcjami krajom które nie chcą kupować ich broń.

Davien
niedziela, 26 lipca 2020, 11:20

Rosja trollu musi prosic innych by łaskawie coś od neij kupili:) USA jest proszone by coś chcieli sprzedac wiec skoncz robić z siebie totalnego błazna:)

Filip
wtorek, 28 lipca 2020, 19:21

No popatrz, właśnie masz artykuł zatytułowany "indie zainteresowane zakupem rosyjskich niszczycieli czołgów". Zarzucasz kłamstwo autorowi artykułu??? Czy po polsku masz problem z czytaniem??? Nei?

Yaro
czwartek, 30 lipca 2020, 01:46

Indie są zainteresowane każdym sprzętem tyle, że te zainteresowanie nieczęsto się na cokolwiek przekłada! Poza tym to jest wóz do wsparcia wojsk powietrznodesantowych i to konstrukcyjnie dość leciwy, bo wg współczesnych kryteriów niszczyciel czołgów to pojazd nafaszerowany ppk, a nie metalowa puszka z armatą na szczycie (bo to raczej WWO)...

środa, 29 lipca 2020, 20:57

PAK-FA też byli zainteresowani. Ile kupili?

Marek
środa, 29 lipca 2020, 19:52

Zainteresowane mogą być. Tak samo jak zainteresowani byli Andersem licząc, że będzie determinacja do tego, żeby z demonstratora technologii wszedł w etap prototypu. Potem sami dłubali przy lekkim czołgu, ale na dzień dzisiejszy nie skończyli. Teraz zrobiło się ciepło na chińskiej granicy, tam gdzie klasyczne MBT wypadają średnio. Tymczasem poza chińskimi czołgami gotowy masz islamski czołg i ruski substytut lekkiego czołgu w postaci nieopancerzonego Spruta. Sytuacja podobna do tej, którą mieli swego czasu w lotnictwie Anglicy. Do obrony wysp macierzystych przeznaczyli co mieli najlepsze. Do obrony Singapuru i innych podobnych miejsc brali dziadowskie Buffalo, z którymi japońskie lotnictwo robiło to co samo chciało bo nie było niczego innego pod ręką.

Qwe
poniedziałek, 27 lipca 2020, 17:13

Da i z tego powodu mają program likwidacji porosyjskiego sprzętu i wciskają w to miejsce swój złom krajom byłego bloku wschodniego. Brawo ty.

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 21:24

No i kolejny ruski troll sie zdemaskował:) Co z wami jest, kiepskei szkolenie czy zwykła głupota?

Franz
sobota, 25 lipca 2020, 11:59

No wiec jak przy takim sprzecie mozliwe jest zbudowanie lotniskowca i jeszcze w dodatku jego utrzymanie? Przy takim niby propagandowym sprzecie tylko USA jest w stanie produkowac parowa katapulte na lotniskowcach. Zaden inny kraj mimo najlepszych checi i mozliwosci tego nie dokonal. Czy moze jest cos takiego na waszym lotniskowcu?

Bryxx
piątek, 24 lipca 2020, 23:59

Tak troche nie w temacie ale dobre. USA wygrało wojnę z koronawirusem jak wojne z Wietnamem.Zrobił się za drogi, więc udaje ze to koniec.

men
piątek, 24 lipca 2020, 23:01

Pomijając wszystko, na boga jak są projektowane obecnie jednostki pływające skoro "rozwala" je zwykły pożar? lub kolizja z kontenerowcem (Norwegia)? projektują je żeby pływały czy walczyły?, a walka to przecież i pożary i krew i znój, jak mawia klasyk, szkoli się załogę do tego typu działań ( wiem był w stoczni) ale dalej jest zastanawiająca podatność tych konstrukcji na uszkodzenia "niebojowe".

zaiste
sobota, 25 lipca 2020, 14:22

To samo jest z mieszkaniami. Wszędzie plastik, a jak jest jakaś płyta drewniana, to nasączona żywicą.

Infernoav
sobota, 25 lipca 2020, 13:33

Zwykły pożar? 650,'C daleko jest do normalnego pożaru. Stał falowała jak flaga na wietrze. Nie ma okrętu, który wytrzymałby taki pożar!!!

Bezbeczq ziomeczq
sobota, 25 lipca 2020, 12:56

T-34 też mógł się spalić i kupa z niego została. Tak samo T-55, M-60, Leopard 2 czy Abrams. CYli czołgów też nie projektowano i nie projektuje się do walki ale do jazdy?

Franz
sobota, 25 lipca 2020, 12:06

tak kiedys bylo na galerach. 2WW juz pokazala ze technologia i gospodarka sa decydujace o wygranych wojnach choc bywaja wyjatki. Te zas potwierdzaja regule. Pozar najprawdopodobnie wywolany sabotazem tak jak podpalanie kosciolow we Francji jest trudny do opanowania. Szczegolie gdy taka jednostka jest rozbrojona i praktycznie bez zalogi a za ochrone p-poz odpowiada stocznia.

xyz
sobota, 25 lipca 2020, 12:00

Bardzo trzeźwa uwaga. Z naszymi F35 to nawet nie uszkodzenia mogą je wyłączyć z walki ale brak upgrade licencji na trzeciorzędny protokół komunikacyjny.

Niuniu
piątek, 24 lipca 2020, 22:22

Piotr ze Szwecji - pisze kolega " Polska już przegoniła gospodarczo Portugalię, a na horyzoncie pojawiły się nawet Francja i Niemcy". Skąd kolega czerpie tą zaskakującą wiedzę? Nieładnie kłamać.

hej
sobota, 25 lipca 2020, 13:47

ale k osiągnięcie... Portugalia jest ze 4 razy mniejsza od nas

Pawel
niedziela, 26 lipca 2020, 13:25

Ale rozumiesz pojecie PKB per capita czy dalej bedziesz bezrozumnie trollowal?

Yy
sobota, 25 lipca 2020, 16:40

Szwajcaria również jest mniejsza.

Pawel
sobota, 25 lipca 2020, 11:33

Alew wszytskie dane(takze unijne)pokazuja ze Polska juz przegonila gospodarczo Portugalie.I o ile z Niemcami czy Francja to fikcja o tyle Hiszpania i Wlochy beda w zasiegu za pare lat-zreszta to srednie osiagniecie bo wynika nie tylko z dosc szybkiego rozwoju Polski ale przede wszystkim z faktu iz te kraje zmarnowlau gospodarczo ostatnia dekade a moze i dwie.

Yunior
sobota, 25 lipca 2020, 13:41

sporo rzeczy Hiszpanie i Włosi sknocili, ale jeszcze kilka takich potrafią zrobić (zbrojeniówka na myśli), że wątpliwe, byśmy w najbliższej 20-latce weszli na takie poziomy

Clash
poniedziałek, 27 lipca 2020, 09:05

Gospodarka to nie tylko zbrojeniówka...

Komentator
sobota, 25 lipca 2020, 09:40

Pewnie z wystąpień premiera. Tylko czy premier wspomniał jak daleko do tego horyzontu?

Murf fanem Polski
sobota, 25 lipca 2020, 04:41

Z 515 miliardami w 2019 roku Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w UE. Są tylko około 15 miliardów od wyprzedzenia Szwecji o 5 miejsce. Więc idźcie tam i zacznijcie robić shi… rzeczy, moi polscy przyjaciele i powiedzcie światu; „Jesteśmy Polską i nie zostaniemy zignorowani!"

Cezar
niedziela, 26 lipca 2020, 11:00

38 milionowa Polska kontra 10 milionowa Szwecja. Na pewno rozwój naszego kraju cieszy ale nie popadajmy w hurraoptymizm. Wiele w naszym kraju do poprawienia, przede wszystkim edukacja, która zupełnie nie jest nastawiona na wyzwania przyszłości. Historia i religia to główne obszary zainteresowań polskiej edukacji.

T72B3
sobota, 25 lipca 2020, 13:31

Tylko 4/5tej gospodarki nie należy do Polski

A Ty co? Nie ogladasz Wiadomosci??
sobota, 25 lipca 2020, 01:03

Z TVP …

EDD
sobota, 25 lipca 2020, 15:45

Z tfn

Pablo
sobota, 25 lipca 2020, 09:59

Naprawde wszędzie trzeba politykować?

Anatol
sobota, 25 lipca 2020, 15:33

Ale to prawda. Tak samo w PRL telewizja wciskała kit, że jesteśmy zaraz po ZSRR najlepsi na świecie. Dziś tvp wciska wyznawcom podobne farmazony.

Olo
sobota, 25 lipca 2020, 14:15

czego byś nie dotknął to leci polityką.

Anonim Gal
piątek, 24 lipca 2020, 22:13

Przepraszam bardzo, dlaczego ten artykuł jest anonimowy? Bardzo proszę podpisywać się pod swoimi dziełami imieniem i nazwiskiem

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:36

Bo to zapewne przedruk z innego zródła.

Murf fanem Polski
piątek, 24 lipca 2020, 21:09

Powiedziałbym, że jest odpisana. Klasa Wasp zostanie wycofana za 10-20 lat, BR została wypatroszona ze wszystkich względów. Marynarka i tak mówi o wystawieniu mniejszych okrętów desantowych.

Onuca
piątek, 24 lipca 2020, 20:57

Davien go odbuduje wlasnymi silami

Norbi
piątek, 24 lipca 2020, 20:53

A śmiali się ruskich jak remontowali kuzniecowa

mick8791
czwartek, 30 lipca 2020, 02:02

Remontowali? Przecież oni go ciągle remontują w zasadzie od momentu zwodowania. I do tej porynie skończyli, bo nawet nie posiadają doku, w którym mogliby to zrobić... Obecnie to jest barka pozbawiona nawet śrub napędowych, bo nie mają jak i gdzie ich zamontować...

Michał
sobota, 25 lipca 2020, 14:25

Aż leję że śmiechu, ta Ruska propaganda to jest takie zabawne, ja nie mogę, Rosjanie mają poczucie humoru buhahaha

sobota, 25 lipca 2020, 10:03

Ty tak na poważnie? USA - 12 grup lotniskowcowych + 9 śmigłowcowców, Rosja karykatura 1 grupy lotniskowcowej. Tyle w temacie.

Radosz
niedziela, 26 lipca 2020, 05:13

Rosja jest jednym wielkim lotniskowcem. Co prawda nie pływa a jest przycumowany do Ziemi na stałe, ale swoją robotę robi. Potrzeba posiadania lotniskowcem wynika z doktryny wojskowej. Rosja ma inną doktrynę. Im lotniskowce nie są potrzebne. Gdyby je mieli to pewnie zmienili by doktrynę aby znaleźć im zastosowanie. USA ma lotniskowce. Do czego nie używa? Do wprowadzania demokracji i wszczynania wojen wszędzie gdzie są wstanie nimi dopłynąć.

mick8791
czwartek, 30 lipca 2020, 01:58

Dlaczego Rosja nie ma lotniskowców? Odpowiedź jest prosta - bo nigdy nie nauczyli się ich budować, chociaż wielokrotnie próbowali. I tyle w temacie... Zapoznaj się choć trochę z historią wojskowości.

Clash
poniedziałek, 27 lipca 2020, 09:08

Faktycznie do napadania sąsiadów lotniskowce potrzebne nie są.

T72B3
sobota, 25 lipca 2020, 13:34

Tak tylko rosyjska karykatura nie napada innych państw za morzami

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 20:46

Bo jak raz próbowała to sie najadła wstydu i jak niepyszna musiała wracać do siebei:))

Yy
sobota, 25 lipca 2020, 16:42

Bo nie jest do tego zdolna

asd
sobota, 25 lipca 2020, 09:01

Rosjanie stracili 100% swoich lotniskowców. Amerykanie mało istotny ułamek. Na tym polega różnica.

Falkon
piątek, 24 lipca 2020, 22:00

C, o zaa inteligentna uwaga

grundy
piątek, 24 lipca 2020, 20:41

"Brak możliwości poradzenia sobie z niewielkim początkowo pożarem przez załogę stawia i walka z żywiołem przez kilka dni w porcie, przy użyciu licznych dostępnych środków, stawia też pytanie o odporność amerykańskich jednostek na uszkodzenia i ich podatność na pożary." Na okręcie w tym czasie znajdowała się 0 załogi. Ciężko oczekiwać by sobie poradziła z tak rozległym pożarem. Ogien szalał kilka dni, więc wiadome, ze struktura tego nie miała szans wytrzymać. Ściągnięte na szybko ekipy z innych statków z wiadomych względów nie mogły tak sprawnie działać jak na znanych sobie jednostkach. Choć wiadomo, że będzie śledztwo i zmiany w systemie p.poż odnośnie reagowania. Okręt stawiałbym, że raczej pójdzie na złom. Zniszczenia są ogromne (rozległe z komunikatu - to eufemizm), tu na oko remont jest na dwa lata zakładając, że to ma sens. Budowa ostatniego okrętu z serii "Wasp" zajęła 4,5 roku z opóźnieniem przez Katrinę. Tu wiadomo trzeba doliczyć procedury, walkę polityczną o fundusze etc. Piec lat na nowego "Waspa" to tak optymistycznie. Chyba, że sytuacja z Chinami będzie bardzo pilić Amerykanów to coś będą myśleć z remontem.

Komentator
sobota, 25 lipca 2020, 09:48

Nie do końca tak jest jak kolega napisał. Nawet podczas remontu nie ma takiej sytuacji że nie ma nikogo z załogi. Po drugie, w amerykańskich stoczniach nie ma wyspecjalizowanych w gaszeniu okrętów jednostek pożarniczych? Co one robiły że nie dotarły do pożaru szybciej niż ściągnięte ekipy z innych jednostek? I na koniec, niewątpliwie znasz swój dom o wiele lepiej niż strażacy z twojej miejscowości. Czyżbyś poradził sobie z pożarem swojego domu lepiej niż oni?

grundy
sobota, 25 lipca 2020, 19:13

Niestety chochlik zeżarł tam było jedna dziesiąta, jakoś ukośnik wypadł. Automat być może potraktował to jako cześć linka. Na pokładzie było tylko nieco ponad 100 osób załogi.

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 11:20

Komentatortku, tak z pożarem domu lepiej poradzą sobie strazacy niz ty:) Ale jak widac....

sff
sobota, 25 lipca 2020, 14:21

naucz się czytać ze zrozumieniem

hej
sobota, 25 lipca 2020, 13:48

o co ci chodzi wariacie, już przypadkowych ludzi atakujesz?

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 20:46

A ciebei jeszcze sanitariusze z kaftanikiem .... nie dorwali??:)) To zwiewaj póki możesz:)

:)
wtorek, 28 lipca 2020, 19:24

Davien ty już przebijasz swoim heroizmem największych kretynów tego portalu....

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 21:26

No ciebie to nikt w kretynizmie nie przebije, ale co sie dziwić, żeby byc ruskim trollem nei mozesz mieć mózgu i samodzielnei mysleć:)

Cinek
piątek, 24 lipca 2020, 20:02

Czekam na pierwszy komentarz pt.: „Jest okazja to może warto go brać dla naszej MW

Wawiak
piątek, 24 lipca 2020, 23:06

Jako cel ćwiczebny dla dywizjonu rakietowego - jak najbardziej ;-)

Extern
piątek, 24 lipca 2020, 21:44

Nie warto, nawet jakby był nowy. Na naszym teatrze działań potrzebujemy raczej rozpraszać siły lotnicze aby utrudnić ich zniszczenie, a nie pakować wszystkie maszyny do jednego łatwego do spalenia celu.

Cinek
sobota, 25 lipca 2020, 10:30

Mój wpis miał charakter ironiczny :)

Fanklub Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 10:04

Można jak Wielka Brytania: wykosztować się na 2 lotniskowce i maszyny do nich i... NIE MIEĆ KASY NA ŻADNĄ DLA NICH ESKORTĘ! Wielka Brytania ma sprawnych 9 szt. (słownie DZIEWIĘĆ!) okrętów "błękitnej wody" (pełnomorskich) w tym 2 lotniskowce i atomowe okręty podwodne... Dlatego jak Iran zajął im tankowiec to zwyczajnie nie mieli czym eskortować swoich statków, bo w myśl "zastaw się, ale pokaż się" całą kasę wydali na lotniskowce i atomowe okręty podwodne... Teraz Wielka Brytania (tylko z nazwy) ma lotniskowce, ale musi prosić sojuszników o eskortowanie ich, więc nie może nimi operować samodzielnie! :)

mick8791
czwartek, 30 lipca 2020, 02:37

No faktycznie... Nazwa okrętu Numer Typ W służbie od Lotniskowce HMS „Queen Elizabeth” R08 Queen Elizabeth 2017 Śmigłowcowce HMS „Ocean” L12 – 1998 Okręty desantowe HMS „Albion” L14 Albion 2003 HMS „Bulwark” L15 Albion 2004 Niszczyciele HMS Daring D32 45 2009 HMS „Dauntless” D33 45 2010 HMS „Diamond” D34 45 2011 HMS Dragon D35 45 2012 HMS Defender D36 45 2013 HMS Duncan D37 45 2013 Fregaty HMS „Argyll” F231 23 1991 HMS „Iron Duke” F234 23 1993 HMS „Kent” F78 23 2000 HMS „Lancaster” F229 23 1992 HMS „Monmouth” F235 23 1993 HMS „Montrose” F236 23 1994 HMS „Northumberland” F238 23 1994 HMS „Portland” F79 23 2001 HMS „Richmond” F239 23 1995 HMS „Somerset” F82 23 1996 HMS „St Albans” F83 23 2002 HMS „Sutherland” F81 23 1997 HMS „Westminster” F237 23 1994 Wielozadaniowe okręty podwodne HMS „Astute” S119 Astute 2010 HMS „Ambush” S120 Astute 2013 HMS „Artful” S121 Astute 2016 HMS „Talent” S92 Trafalgar 1990 HMS „Tireless” S88 Trafalgar 1985 HMS „Torbay” S90 Trafalgar 1987 HMS „Trenchant” S91 Trafalgar 1989 HMS „Triumph” S93 Trafalgar 1991 HMS „Turbulent” S87 Trafalgar 1984 Okręty podwodne – nosiciele rakiet balistycznych HMS „Vanguard” S28 Vanguard 1993 HMS „Vengeance” S31 Vanguard 2001 HMS „Victorious” S29 Vanguard 1995 HMS „Vigilant” S30 Vanguard 1996 Ja wiem, że ruble nie śmierdzą ale trzeba się jakoś szanować tak żeby przez następne lata móc spoglądać w lustro bez wstydu! Po co kłamać w tematach, które są banalnie proste do weryfikacji?

Anatol
sobota, 25 lipca 2020, 15:41

Royal Navy nie ma żadnych niszczycieli czy choćby fregat? Nie wierzę. Dobrze, że Holandia i Dania mają dobre, nowe niszczyciele, zawsze mogą wesprzeć sąsiada.

Fanklub Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 21:13

Mają mikrą ilość i prawie wszystkie "oczekujące na remont". Szukaj artykułów jak np. "Failure to Provide U.K. Royal Navy Escorts for New Carriers is ‘Potentially Dangerous,’ Warn Lawmakers"... Tam masz: "Operating aircraft carriers without the sovereign ability to protect them is complacent at best and potentially dangerous at worst. The U.K. should be able to sustain this capacity without recourse to other states.” czy " There has been a “dramatic increase in the cannibalization of parts from ships and helicopters, and even from nuclear submarines, due in part to the reduction in support budgets,” - no ale za to mają 2 lotniskowce a Kacapy tylko jeden! :)

Davien
niedziela, 26 lipca 2020, 11:23

Funku mają siły wystarczajace w zupełności na dwie pelne LGU a Rosji nei stac nawet na namiastke jednej:)

lol
niedziela, 26 lipca 2020, 01:24

Co lepsze w brytyjskiej presi/mediach specjalisci uwazaja ze nie tylko nie ma eskorty teraz i ne bedzie ale wrecz koszt utrzymania lotniskowcow moze doprowadzic do zastopowania czy bardzo powaznego ograniczenia budowy nowych okretow. Czy tez w koncu koszty moga po prostu zmusic ich do wycofania jednego z lotniskowcow. Nie wspominajac juz o fakcie ze nadal sa to wydmuszki nie lotniskowce bo nawet nie maja przeznaczonych dla nich samolotow, ktore ze wzgledu na opisane wyzej problemy finansowe, nawet jesli zostana dostarczone, moga nigdy nie osiagnac gotowosci bojowej. Ale tak to jest jak sie postepuje wedlug zasady zastaw sie ale postaw sie... Co oczywiscie nie zmienia faktu ze sa to naprawde nwoczesne okret(y) oraz tego ze... jest/sa to "...big, convenient naval target..." jak to bodaj okreslil je Siergiej Lawrow:> Niestety ale takie czasy jak kiedys lotniskowce zakonczyly ere pancernikow tak teraz bron rakietowa, szczegolnie pociski sea skimming, koncza ere lotniskowcow.

Wnuk Błochina
sobota, 25 lipca 2020, 11:00

Niestety teraz krajów nie stać na wydatki zbrojeniowe. No może oprócz saudów, USA, Chin, Japonii no i bogatej i zadbanej Rosji. Oni zawsze mają na wielka armię...

mick8791
czwartek, 30 lipca 2020, 02:41

"bogatej i zadbanej Rosji"... Człowieku przecież ich budżet zależy od ropy i gazu, a ceny tych surowców są niskie jak diabli...

Ślązak
piątek, 24 lipca 2020, 19:01

Zbudują jedną więcej Americe i.bedzie ok

Wawiak
piątek, 24 lipca 2020, 23:08

Ciekawe jakie będą wnioski z analizy samego pożaru (rozprzestrzenianie etc.). Wielu na pewno jest tym zainteresowanych - i zapewne nie tylko w USA...

Welf
sobota, 25 lipca 2020, 18:28

Na pokladzie nie było załogi - tylko szkieletowa cos ok 180- 200 osob - dlatego nie poradzili sobie z pożarem

Ślązak
sobota, 25 lipca 2020, 13:10

Racja ale do tego potrzebne są wiarygodne dane tuż po wypadku jest chaos informacyjny i emocje dziennikarzy

Wawiak
sobota, 25 lipca 2020, 18:06

Myślę, że oni mają dane i teraz spędzą sporo czasu nad ich analizą - a ich wyników i wniosków będą mocno pilnować - a już zwłaszcza przed Chińczykami.

thor
piątek, 24 lipca 2020, 18:42

wypchną do małego szpachlowania nad Wisłę - a nasi przyjmą jak różaniec z drzewa różanego

Yy
sobota, 25 lipca 2020, 16:45

Nie pisz Nasi bos Ty nie swoj.

Pablo
sobota, 25 lipca 2020, 10:09

Nie wiem za czyje pieniądze tak gardziś Rzeczpospolitą. Owdzem ma wiele wad, ale stara się jak pozwalają środki w budrzecie, oraz ograniczenia międzynarodowe w naszej części Europy.

Piotr ze Szwecji
piątek, 24 lipca 2020, 18:13

Śmigłowcowce desantowe w połączeniu z F-35 też są lotniskowcami. Ludzie się śmieją jednak na ideę 3 polskich lotniskowców w MW, bo mają w myśli wizję jedynie super-lotniskowców. Polska już przegoniła gospodarczo Portugalię, a na horyzoncie pojawiły się nawet Francja i Niemcy. Zakup tej klasy statków przez Polskę w polskich stoczniach będzie czymś normalnym za 15-20 lat. Mam tylko problem, czy rząd Morawieckiego sprawnie inwestuje w rozwój polskiego przemysłu. Przetarg Mustang z MON Błaszczaka dla przykładu.

Wawiak
piątek, 24 lipca 2020, 23:11

Ale czy zastanowiłeś się nad tym po co by nam były takie jednostki? Bo mnie się wydaje, że na nic. Nie prowadzimy polityki, która wymagała by od nas posiadania takich okrętów. Potrzebujemy marynarki wojennej, ale raczej w celu ochrony szlaków do naszych portów oraz ich samych.

piątek, 24 lipca 2020, 20:16

Na naszym horyzoncie w kontekśicie PKB są Szwajcaria i Holandia

fifi
sobota, 25 lipca 2020, 08:25

Tylko że w różnych unijnych rankingach zwykle zajmujemy trzecie miejsce .Od końca. Wyprzedzając Bułgarię i Rumunię .Są oczywiście wyjatki.Jak w każdej regule.Polska mocarstwowa :).

Km
piątek, 24 lipca 2020, 20:13

Nigdy nie dogonimy gospodarczo Niemiec i Francji

Wawiak
piątek, 24 lipca 2020, 23:15

Rzecz to oczywista - im bliżej bylibyśmy tego celu, tym większe problemy z praworządnością by u nas dostrzegano. Po cóż innego Bruksela by tak starała się uzależnić dotacje od tak uznaniowego kryterium? Pomost bałtycko-czarnomorski ma być rynkiem zbytu i źródłem siły roboczej, a nie konkurencją. To jest polityka, a nie kółko wzajemnej adoracji.

Ten
piątek, 24 lipca 2020, 21:42

Widzę, że brak kręgosłupa moralnego ma się we znaki. Ale tak to jest jak komunizm wyprał ludziom mózgi. Na Ukrainie do teraz mówią, żę Polska dostałą tyle od rosji a teraz zdradziła ją dla zachodu. LOL Polska przegoni Niemcy i Francję bez najmniejszego problemu. Już teraz dogoniliśmy zachód w 30 lat tego co zrobili zachodni w 75 z planem Marszala.

Foka Szumejowy
piątek, 24 lipca 2020, 23:29

Za dużo TVPiS. Pod koniec lat 70-tych w DTV mówili, że PRL jest ósmą gospodarką świata.

Damy rade.
piątek, 24 lipca 2020, 21:27

Pachołek z Ciebie i trol. Polska zrobiłą już w 30 lat tyle co Niemcy i Francja w 75 bez planu Marszala. Przegonimy ich!

Wkurzony
sobota, 25 lipca 2020, 10:56

Panie Damy radę... Najważniejsza jest wiara w swoje możliwości, co udowodnił 1939 rok gdy mieliśmy nawet gudzika nie oddać od munduru, ale nie ma tak łatwo. Cuda nie zawsze się zdarzają... A by przekonać się co potrafisz to wystarczy przypomnieć genialny producencie kartofli jak żeś usprawnił fotel pilota w ruskim MIG-29. Cały świat zaszokowałeś swym geniuszem, kartoflarzu. Z czym do ludzi?... Widzisz, Rosja wydaje na zbrojenia 15x mniej niż USA a potrafi wyprodukować takie cudo jak Su-57, hipersoniki, itd, natomiast ty NIC nie potrafisz. Nic, wybitny producencie trepów przekonany żeś chodzącą kopią ajnsztajna. Potrafisz jedynie kupować bardzo drogo od obcych i bez technologii, grzeszący skrajną pychą człowieku.

Wania
sobota, 25 lipca 2020, 11:47

Jeżeli zauważysz, że Polska w 1939 r. była zlepkiem z 3 zaborów o różnych systemach choćby administracyjnych, od odzyskania niepodległości upłynęło zgoła 20 lat i po drodze miała wygraną wojnę z bolszewią to może inaczej oceniasz COP i tempo rozwoju kraju. Eksport w 2008 roku: Rosja: 520 mld Indie: 289 mld Polska: 202 mld 2019 roku: Rosja: 481 mld ,(-7,5%) Indie: 537 mld (+86%), Polska: 330 mld (+63%). Tu masz dane za 11 lat czyli połowę tego czasu sprzed wojny. Rosyjski eksport to głównie ropa, gaz i zboże.

Fanklub Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 21:26

Wania, przed IIWŚ Polska wydawała na zbrojenia 45% budżetu i miała najwyższe podatki w Europie po Sowietach, dlatego Polacy żyli w nędzy (nie przez zabory). Oficerom w dupach się z dobrobytu przewracało, tak wysoki mieli żołd na tle reszty społeczeństwa. I w jakieś totalnej megalomanii, jakże podobnej do dzisiejszej, postanowiła pokazać jakim to IIRP jest mocarstwem, więc kupiliśmy NAJNOWOCZEŚNIEJSZE NA ŚWIECIE OKRĘTY PODWODNE i jedne z najnowocześniejszych, jeśli nie najnowocześniejsze, niszczyciele, nieproporcjonalnie nadętą ilość średnich bombowców itp. uzbrojenie ofensywne, TOTALNIE nieprzydatne do obrony Polski, przy dramatycznych brakach myśliwców, bombowców szturmowych do wsparcia, opl, artylerii polowej, moździerzy, ciągników artyleryjskich, czołgów itp. itd. P.S. To co podajesz jako "polski eksport" wobec praktycznie braku polskiego przemysłu, kraje jak USA czy Rosja traktują jako "reeksport uszlachetniający" (zazwyczaj niemiecki) - polska to tam jest tylko robocizna i ten "polski" eksport doliczają do niemieckiego czy francuskiego itp. bo jest tam poniżej 60% polskiego wkładu... :)

sobota, 25 lipca 2020, 18:19

Wania. W 1938 Polska miała produkt PKB na głowę mniejszy niż w 1914 będąc pod zaborami. A teraz odżyłeś wybitny producencie kartofli bo jesteś co rok futrowany przez UE dziesiątkami miliardów dol. Do dzisiaj są to setki miliardów dolarów dotacji, ale inteligencji za pieniądze nie kupisz, dlatego rzyga z was pycha godna ajnsztajna... A co potrafisz to wystarczy przypomnieć jak żeś geniuszu usprawnił fotela pilota w ruskim Mig-29... Nawet tego nie potrafisz nieuku i ignorancie. Niczego nie potrafisz a szydzisz z Ruskich, wybitny producencie trepów i genialny producencie siłowników składanych z importowanych części. Więc na ch. się tak nadymasz?? Jedyne co potrafisz to wydawać pieniądze płacąc wielokrotnie drożej niż Izrael i to za gorszy sprzęt i bez transferu technologii.

niedziela, 26 lipca 2020, 17:06

PKB Polski w 1914 roku nie istniało bo Polska była pod zaborami nieiUprawiasz ruską propagandę z biedą przed wojną

Wkurzony
poniedziałek, 27 lipca 2020, 18:39

Ale istniało PKB na głowę Polaka, wybitny yntelektualysto

wert
sobota, 25 lipca 2020, 21:08

Polska dobiła do PKB z !914 z jednego powodu: I wojna toczyła się głównie na ziemiach polskich. Sprawdź może zniszczenia dodaj Wielki Kryzys wojnę celną. Uczciwie potrafisz? Co do dnia dzisiejszego: Profesor Thomas Piketty francuski ekonomista opublikował w 2018 dane za lata 2010-2016 o bilansie zysków, dochodów z własności etc wyprowadzanych przez zachodni kapitał z Polski Węgier Czech i Słowacji. Średnia roczna wartość wpływów do Polski wyniosła 2.7% PKB, średnia roczna wartość WYPŁYWÓW to 4.7% PKB. Czyli MINUS 2% PKB co daje ok 10 mld EU. ROCZNIE, czyli równowartość kosztów np. 500+. lub prawie cały budżet MON-u. Dla Słowacji to MINUS 1.9% PKB(ich) Dla Węgier MINUS 3.3% ich PKB Dla Czech MINUS 5% ich PKB. Twierdzenie Pikettego: "Unijny kapitał, przejmując ponad połowę aktywów firm, SKOLONIZOWAŁ wschód Europy i wykorzystując niskie płace, CZERPIE POKAŹNE ZYSKI znacznie przewyższające pomoc jaką te państwa otrzymują z Brukseli. Nie da się więc twierdzić że te państwa są BENEFICJENTAMI Unii". I nie popisuj się prostactwem ubliżając ludziom

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 11:24

I znowu bredzisz o najdrozszych puzzlach swiata dla niepoznaki udajacych Su-57 i hipersonikach o których sami Rosjanie nie potrafia powiedzieć jaki sa, ile waża i jakie mają wymiary bo Szojgu raz wygaduje jedno a raz drugie, a jak pokazali je USA to całym efektem było zwykłe wzruszenie ramion:))

sobota, 25 lipca 2020, 21:20

David a co tam u ciebie na stepach Ukrainy? Tatarzy znów biorą w jasyr?

Davien
niedziela, 26 lipca 2020, 11:24

NIe, obecnie niewola ponownie Rosję jak kiedys juz było:)) A

No
sobota, 25 lipca 2020, 08:30

Plan Marszała, był tylko pożyczką. Niemcy musieli płacić odszkodowania wojenne. Tylko im rosły długi. To pracowity naród był. Tylko dlatego osiągnęli sukces

fifi
sobota, 25 lipca 2020, 08:27

Zrób niewielki wysiłek i sprawdz jak się to nazwisko poprawnie pisze.Niewielka przerwa w trollowaniu na pewno dobrze ci zrobi.

karroryfer
piątek, 24 lipca 2020, 21:26

to jest głos malkontenta. to że coś jest trudne nie oznacza że niemożliwe - zwłaszcza w przypadku Francji wcale nie jest to aż tak trudne do wyobrażenia ( Holandia mając tylko 1/4 ludności Francji ma 1/3 jej PKB)

Extern
piątek, 24 lipca 2020, 21:23

Tego nie wiadomo, bo jednak był w naszej historii taki okres że byliśmy bogatsi i silniejsi od Germanów. Ale teraz musiała by się stać np. jedna z dwóch rzeczy aby się to spełniło. Np. tamte kraje znacznie podupadną a mu się dalej będziemy rozwijać (ku temu powoli idzie). Albo idea trój morza się zrealizuje i wtedy razem z państwami naszego regionu jak najbardziej mamy szansę być więksi. Może też być jakiś mix obu przypadków.

Krrkrk
piątek, 24 lipca 2020, 21:11

Tak jest, siła nabywcza Polaka jest żadna

Wera
sobota, 25 lipca 2020, 09:09

Za to ma wielkie EGO. Wielkie i święte. Zero rozumu co widać po wpisach.

Judta
sobota, 25 lipca 2020, 01:24

Tylko dla tego gonimy ze jesteśmy w UE, bez tej kasy bylibyśmy w szarej d...ie.

Pablo
sobota, 25 lipca 2020, 10:17

Aha a te dane z UE gdzie z tzw. Unijnej kasy dla Polski 80 euro centów na 1 euro wraca do starej Unii, gdzie my ciągle tam wpłacamy naszą składke to faktycznie bez unii to d...pa

bender
sobota, 25 lipca 2020, 12:01

Dosyc tych bredni. Placimy jakies 4 mld EUR skladki rocznie. Przez 15 lat w UE dostalismy ponad 150 mld EUR dofinansowania. A na wspolnym rynku zarabiamy jakies 40 mld EUR rocznie.

środa, 29 lipca 2020, 21:05

Sam komisarz Oettinger stwierdził, że z każdego 1 euro dotacji do Niemiec wraca 80 centow. Nie mówimy o składkach, tylko o materiałach i narzędziach które musimy kupić od niemieckich firm, bo sami ich nie produkujemy.

FIFA rafa
sobota, 25 lipca 2020, 17:46

Rosji też nikt nie broni wejść do uni do nato i żyć w zgodzie z sąsiadami. Ale oni sami mówią że mają w Rosji lepszą niż Europa strukturę władzy, sposób życia i swój "porządek"

Sarmata
sobota, 25 lipca 2020, 21:22

Właśnie że broni. Rosja kiedyś chciała ale powiedziano nie.

środa, 29 lipca 2020, 21:05

Niekłam, nie chciała.

Riririrr4ki
piątek, 24 lipca 2020, 18:06

Gdyby dostał Moskitem czy Uranem to jakby było ? Pożar mógłby postępować podobnie. Od II wojny wiadomo że nie ma superzabezpieczonych okrętow przez uzbrojeniem lotniczym i pokpr. OHP wytrzymał Exoceta

Rozjemca
piątek, 24 lipca 2020, 17:53

Wypuścili na pokład chińską dziewczynkę z zapałkami i sie spaliło ;) Jaka piękna tragedia, szczególnie dla amerykańskich koncernów, które już przygotowują kosztorysy aby opchnąć US Navy nową zabawkę tego typu

Mekenyk
piątek, 24 lipca 2020, 16:57

No co zbudują sobie nowy stać ich :)

Sarmata
sobota, 25 lipca 2020, 21:23

Stać, tylko że US A to światowy żebrak i największy dłużnik.bez normalnego przemysłu.

bzdura
piątek, 24 lipca 2020, 19:04

To, to pikuś, ale zaraz pojawi się opinia jak przy LCSach, że jesteśmy potencjalnymi spadkobiercami tego okrętu...

...
piątek, 24 lipca 2020, 16:22

tak upada imperium

za garść kopiejek
piątek, 24 lipca 2020, 19:07

śmieszny wniosek taki propagandowo życzeniowy

Marek
piątek, 24 lipca 2020, 19:03

Wręcz przeciwnie. Tak rodzi się imperium. Gdy bajzel osiągnie odpowiednio wysoki stopień zaawansowania, po władzę sięgnie jakiś odpowiednik Putina, Cezara. Napoleona a kto wie, może i Hitlera.

piątek, 24 lipca 2020, 20:48

Czyli Putin stworzył imperium?:)

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:39

Próbował ale wyszedł mu psztyk:)

Davien 2
piątek, 24 lipca 2020, 16:10

Fake News !!!! Fake News !!!! Tylko ruskim płoną okręty. Nie dajcie się wkręcić

szlachetny plan
piątek, 24 lipca 2020, 19:08

to co innego ruskim płoną by rebiata miała pracę

piątek, 24 lipca 2020, 18:52

Zarobiłeś 20 rubli...

AlS
piątek, 24 lipca 2020, 15:58

Wyjaśnienie jest proste. Przepisy stanowią, że nie wolno walczyć z ogniem, o ile nie ma się specjalistycznego przeszkolenia w tym zakresie - Firefighter Certificate. Dopuszczalny jest tylko jeden przypadek - kiedy ogień blokuje wyjście. Załogant bez treningu, po zauważeniu pożaru ma włączyć alarm, ewakuować się, po czym stawić w punkcie zbornym. Próba gaszenia najmniejszego nawet pożaru za pomocą gaśnicy może się skończyć postępowaniem dyscyplinarnym. Więc nie ma chętnych i koło się zamyka. Ogień ma czas, aby się rozprzestrzenić.

Marek
piątek, 24 lipca 2020, 16:56

Z tego wypadku nie można wysnuwać żadnych wniosków o odporności na pożary. Okręt był w remoncie a nie w gotowości. System przeciwpożarowy również objęty był remontem i wyłączony . Załoga zredukowana do kilkudziesięciu osób. Ostatnie szkolenie przeciwpożarowe na pełnym morzu dwa lata temu, przed rozpoczęciem remontu. Można natomiast wysnuć wnioski o poziomie bezpieczeństwa w firmie która prowadziła remont i nadzorze na nim samej US Navy. Lotniskowce ze względu na wielkie otwarte pomieszczenia są szczególnie wrażliwe na pożary. Powinni zastosować ostre środki bezpieczeństwa.

Extern
piątek, 24 lipca 2020, 21:29

Słuszna uwaga, w czasie wojny na Pacyfiku Amerykanom jeszcze bardziej się paliły lotniskowce po celnych trafieniach bombami lotniczymi, a dzięki sprawnym ekipom przeciwpożarowym udawało się je uratować.

Ja
piątek, 24 lipca 2020, 21:12

Widocznie ucza sie od Ruskich niskiej kultry technicznej

fifi
sobota, 25 lipca 2020, 08:29

Ty i twoja znajomość reguł obowiazujacych w jezyku polskim.Patriota,jak sądzę :)?

złośliwy II
piątek, 24 lipca 2020, 15:56

Francuzi przez ogień stracili atomowy OP, USA lotniskowiec a Kuzniecow przetrwał i pożar i podtopienie ....

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:41

Wow a to BR zatonał?? Bo jak widac stoi sobie dalej w porcie. A Kuzniecow nigdzie nei popłynei nawet jakby go naprawili do końca( ach te sruby napędowe):)

luka
piątek, 24 lipca 2020, 17:03

Czy przetrwał to się jeszcze okaże, dodatkowo Rosja ma tylko 1 lotniskowiec a USA kilkanaście (bodajże 11 + z chyba 8 czy 9 desantowców, no teraz jednego mniej :-P ) i dla Rosji utrata Kuzniecowa będzie potężnym ciosem, podczas gdy dla USA nie tak bardzo.

Ubawiony
piątek, 24 lipca 2020, 16:53

I od 30 lat generalnie cumuje !

Wkurzony
sobota, 25 lipca 2020, 09:19

Ubawiony. Za to ty ciągle żeglujesz... Myślę, że ty grzeszący skrajną pychą głupku dlatego tak ciągle się wywyższasz nad Ruskimi, bo Jankesi powierzyli Polakom składanie siłowników. Docenili cię dupku, bo w USA pamiętają... jak żeś usprawnił fotel pilota w ruskim Mig-29... wybitny producencie trepów i kartofli szydzący bez przerwy z ruskiej techniki. Cały świat zaszokowałeś swym geniuszem kartoflarzu pokładający się ze śmiechu na sam widok Su-57, S-400, ruskich hipersoników, itd... Nawet nie wiesz, że pycha to grzech ciężki, ty głupi jak but ż.komuchu.

środa, 29 lipca 2020, 21:08

Twoja ulubiona, ruska potęga nawet fejki musi robić posiłkując się amerykańskimi źródłami. Tak jak te słynne CGI wzięte z amerykańskiej gry...

kłopotek
sobota, 25 lipca 2020, 21:22

ruskie hipersoniki ruskie bajki, ruska gospodarka dno i to od zawsze, od czasu ZSRR nie zmieniło się nic, nawet trolle powtarzając ruską propagandę jęczą jak ZSRR czego to oni nie mają, a na prawdę to mają tylko dziury w onucach. SU 57 to jest wydmuszką, silniki od Su 35 jego cechy Stealth to raczej znak zapytania. Do tego raczej Su 57 prędką nie wejdą do rosyjskiego lotnictwa w znaczącej liczbie, prawdopodobnie nigdy nie będzie ich dużo.

Yy
sobota, 25 lipca 2020, 16:55

Producent trepow i kartofli hahaZobacz jak ludzie żyją w Polsce a jak w Rosji.Obys rodzinę tą techniką wojskową nakarmil.Gdyby nie gaz i ropa to byście kore z brzozy wpierdzielali.

bender
sobota, 25 lipca 2020, 12:06

Fajnie, ze sie zdenerwowales. Ale antyekologiczny postrach morz juz nigdy nie poplynie bez srub, choc remont idzie „zgodnie z planem” :-D

Wnuk Błochina
sobota, 25 lipca 2020, 11:07

To że w Polsce mamy jak mamy nie znaczy że polecę i będę w tyłek właził pogrobowcom nkwd którzy dziś też szkaluja i kłamią na temat naszego kraju. Widać tobie to nie szkodzi...

Wnuk Błochina
piątek, 24 lipca 2020, 16:50

Przecież ten smiglowcowiec przetrwał. Ale USA raczej nie będą się z nim babrać i wybudują nowy. Rosja wladuje w naprawę trupa kuzniecowa fortunę bo nie są w stanie wybudować nowego. Taka jest różnica między USA i Rosją. USA ma dodatkowo 8 śmigłowców i 10 pełnowymiarowych lotniskowców o napędzie atomowym. To też jest różnica...

Wkurzony
sobota, 25 lipca 2020, 09:52

Panie Wnuk... USA to bandycki kraj. Największymi szkodnikami i terrorystami świata są Izraelici, Jankesi, Brytole i Arabia S. Powinni być sądzeni za ludobójstwo i płacić bilionowe odszkodowania Krajom na które napadły! Teraz je grabią bezkarnie. Ludzi zaś z tych krajów nazywają terrorystami bo próbują się bronić.

środa, 29 lipca 2020, 21:09

Część tych krajów ktróre "napadli" woli z nimi robić interesy niż z Rosją. Dziwne nie?

widi243
sobota, 25 lipca 2020, 21:24

Bandycki kraj, to ma Moskwę za stolicę. Gdzie mafia byłych KGB rządzi krajem.

niedziela, 26 lipca 2020, 20:04

Panie widi243... Dlaczego Polacy poniżają Rosjan przypisując im swoje najpodlejsze cechy z których szydzi świat? No więc tak... Król pruski Fryderyk II Wielki gardził Polakami. Uważał, że są niżsi cywilizacyjnie, kulturowo, umysłowo. Nazywał Polaków Irokezami których trzeba ucywilizować... Z kolei zachodni filozofowie uważali, że Polacy są organicznie niezdolni do rządzenia, zaś amerykański etnograf Franz Uri Boas uważał że polska kultura jest na poziomie papuaskiej. - Stąd te różne pogardliwe określenia: "pijany jak Polak", "polska gospodarka", itp... A Polacy wszystkie te negatywne cechy i patologie przypisywane nam Polakom przez Zachód (który tak wielbimy) i zachodnie elity sprytnie przypisali Ruskim, i zadowoleni, uważając z kolei Rosjan za prymitywną dzicz, za pijane bydło które nic nie potrafi.

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 11:28

Widzisz ruski nazisto ale w Norymberdze to Stalin,. Mołotow i pijak Żukow to powinni siedziec na ławie oskarzonych razem z Ribbentropem, Goeringiem i reszta nazistów. Wiec stul ta gebe póki jeszcze mozesz.

Sarmata
sobota, 25 lipca 2020, 21:26

David spokojnie to nie Wołyń i nie będziesz tu rezal jak twoi przodkowie Polaków.

środa, 29 lipca 2020, 21:11

Wołyń jest konsekwencją wywołanej przez Stalina wojny.

Davien
niedziela, 26 lipca 2020, 11:26

Jak co trollu to twoi przodkowie mordowali masowo Polaków ale taka juz jest ta bandycka Rosja zdrajco i spzredawczyku.

FIFA rafa
sobota, 25 lipca 2020, 11:13

Panie hmm... USA to mocarstwo. Dźwiga na sobie wiele rzeczy. Pomoc humanitarna, ONZ, nato. Jest krajem o ogromnej gospodarce i możliwościach militarnych. To nie oni maczali rączki w 1 wojnie i 2 wojnie światowej gdzie zginęło dziesiątki milionów ludzi. To oni często musieli posprzątać po tym bajzlu. Za to niektóre kraje od wieków ten bajzel robią i mają na sumieniu dziesiątki milionów istnień ludzkich. Czy muszę Panu wymienić nazwy tych krajów i ich "zasługi"? I powiem szczerze że te kraje oprócz zamętu, mordu i buty nie dają wiele więcej światu.

Marek
piątek, 24 lipca 2020, 19:07

USA ma ogromny problem z COVID-19, który totalnie wymknął się z pod wszelkiej kontroli i zjada gospodarkę. Myślę że w najbliższych latach raczej będą okręty wycofywać niż budować nowe.

Marek
środa, 29 lipca 2020, 20:32

Drogi imienniku. Tak się składa, że problem z tym świństwem mają Amerykanie, Rosjanie, Anglicy i kto tam jeszcze chcesz. Obstawiam orzechy przeciwko dolarom, że poza Latynosami, Hindusami, Iranem i szeroko rozumianą Afryką Rosjanie poradzą sobie z tym problemem jako ostatni

...
piątek, 24 lipca 2020, 21:14

+ PROBLELM spoleczny z black live marers

Wnuk Cartera
piątek, 24 lipca 2020, 18:33

ale Kuzniecow jest remontowany a ten do niczego poza żyletami się nie nadaje ....

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:42

I cały ten remont psu na budę bo okret nei moze pływać o własnych siłach( brak srub napędowych) . No chyba że przyspawaja Su-33 jako naped do burt:))

Whiro
piątek, 24 lipca 2020, 20:24

No właśnie. USA tego zezłomuje i zostaje im jeszcze 19 lotniskowców i śmigłowcowców. A Rosji jeden niesprawny.

fifi
sobota, 25 lipca 2020, 08:31

Whiro,ty twoi kumle jesteście uzależnieni od robienia łaski?Niesmaczne.Bo co za dużo, to...

bender
sobota, 25 lipca 2020, 12:10

Brawo moderacja. A Kuzniecow i tak nie poplynie juz nigdy.

gawron
piątek, 24 lipca 2020, 17:32

Ma 11 lotniskowców. 10 Nimitzów, jeden Ford, a za dwa lata kolejny.

retoryczny
piątek, 24 lipca 2020, 17:15

Jesteś wnukiem Błochina?Co trzeba mieć w głowie, żeby sobie wyfasować taki nick?

Wnuk Błochina
piątek, 24 lipca 2020, 20:26

To tylko żeby nikt nie zapomniał o bohaterze zsrr. Zwłaszcza ci co mówią że nic się nie stało....

niejaki Błochin
piątek, 24 lipca 2020, 23:53

Popieram. Podobnie Michaił Kalinin, czy Gienrich Jagoda. Sam nick przypomina ruskim trollom, że ktoś dobrze zna historię, którą Rosjanie woleliby przemilczeć.

ard
piątek, 24 lipca 2020, 17:06

Rosja ma armie ladowa USA takiej nie ma.

środa, 29 lipca 2020, 21:13

Kto biega po pustyni w Afganistanie i Iraku? Blackwater?

Leon
piątek, 24 lipca 2020, 19:56

Bu,ha,ha,ha

Wawiak
piątek, 24 lipca 2020, 23:19

ard napisał prawdę. Posłuchaj Bartosiaka - on to wyraźnie nie raz mówił. To wynika z innych potrzeb i innego sposobu projekcji siły. Tu nie chodzi o lepszy/gorszy, tylko o sposób! Dla USA głównym narzędziem jest marynarka wojenna i lotnictwo, dla Rosji - armia lądowa (z lotnictwem, rzecz jasna). Marynarka wojenna ma główne znaczenie jako element nuklearnej triady (okręty podwodne - boomery).

bender
sobota, 25 lipca 2020, 12:12

Taaak, posluchaj Bartosiaka. Lol.

Wawiak
sobota, 25 lipca 2020, 18:07

A konkretnie co masz mu do zarzucenia - tylko konkretnie, a nie np. "gada głupoty". Z czym i dlaczego się nie zgadzasz.

Zagłoba
piątek, 24 lipca 2020, 19:29

Buahaahhaa

Wnuk Błochina
piątek, 24 lipca 2020, 18:59

Rosja w mało którym aspekcie ma przewagę nad USA. Lotnictwo, marynarka po stronie USA. I to z przewagą 1 do 2. W lądowych być może się równa, ale i tak nie sądzę.

Wawiak
piątek, 24 lipca 2020, 23:20

Ależ nikt tak nie twierdzi, chodzi tylko o to, że dla USA najważniejsza jest flota, a dla Rosji - wojska lądowe.

Extern
piątek, 24 lipca 2020, 21:35

Sporo też zależy od tego gdzie by się ścierały te armie. Rosjanie już wielokrotnie udowadniali że u siebie dzięki swojej głębi strategicznej. surowemu klimatowi i dużym rezerwom, są finalnie nie do pokonania.

wert
sobota, 25 lipca 2020, 12:42

Głębi strategicznej połączonej z taktyką spalonej ziemi za którą na równi z najeźdźcą płacili tubylcy. Są spokojnie do pokonania Przed hitlerem tylko Leandless ich uratowały i pruski dryl von klugego który zatrzymał natarcie na moskwe w kluczowym momencie

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 11:31

Extern, tyle ze dzis nie ma już głebi strategicznej jak w IIWŚ i wywiezienie fabryk za Ural nic nieda, rezerwy tez sa znacznie mniejsze niż kiedys, nie byłoby pomocy z USA, do tego US Army to nie Werhmacht.

klopotek
sobota, 25 lipca 2020, 21:28

a i zasięg ma daleko większy. Gdzie nie przeniosą swojego przemysłu jest do trafienia, inne czasy, inne środki walki. Jedyne co ich trzyma na topie to te 7000 głowic nuklearnych,które wieczne też nie są.

...
piątek, 24 lipca 2020, 21:15

Ubezpieczenie zdrowotne dla kazdego

syn Cartera
piątek, 24 lipca 2020, 20:55

Rosja nie ma przewagi nad USA tylko w siłach morskich, reszta jest na rzecz Rosji, a ostatnie wydarzenie w lotnictwie USA i w jej siłach lądowych tylko to powtwierdzają.

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:45

Taak, USa ma wiecej maszyn 5 gen niż Rosja wszystkich mysliwców, a teraz dolicz do tego 1200F-16, kilkaset F-15 i F-18E i nei rozsmieszaj ludzi:)A co do wypadków w lotnictwie to jak na razie nei zestzreliwują sie nawzajem jak to bywa w Rosji:)

FIFA rafa
piątek, 24 lipca 2020, 21:54

Ubawiłeś mnie. USA posiada ponad tysiąc f16, policz resztę. Tylko dobrze licz.

Szczery do bolu
sobota, 25 lipca 2020, 01:39

W mini mają 12 tyś samolotów wojskowych I 6 tyś czołgów

środa, 29 lipca 2020, 21:15

chyba licząc migi-15 w muzeum.

Tweets Defence24