Kałasznikow przyspiesza dostawy dla rosyjskiej armii. W planach produkcja licencyjna na Bliskim Wschodzie

18 listopada 2019, 16:52
AK-12 Kalashnikov
Karabinek Ak-12. Fot. Kalashnikov

Koncern Kałasznikow przyspieszył dostawy nowej generacji karabinków AK-12 i AK-15 oraz karabinów maszynowych RPK-16. Broń w pierwszej kolejności trafia do jednostek specjalnych, m.in. w Centralnych i Południowym Okręgu Wojskowym. Jak twierdzi Siergiej Urżumcew, główny konstruktor Koncernu Kałasznikow, kontrakt na ponad 150 tys. karabinków dla rosyjskich sił zbrojnych ma zostać zrealizowany rok wcześniej niż zakładano. Producent nie tylko przyspiesza dostawy, ale też planuje eksport i produkcję licencyjną na Bliskim Wschodzie.

W wywiadzie udzielonym agencji informacyjnej RIA Nowosti, Urżuncew stwierdził, że zaplanowane na lata 2019-2021 dostawy 112,5 tys. karabinków AK-12 kalibru 5,45 mm i 37,5 tys. karabinków AK-15 zasilanych amunicją 7,62x39 mm, Koncern Kałasznikowa planuje zrealizować do końca 2020 roku. Pierwotnie dostawy miały trwać rok dłużej i zakończyć się w grudniu 2021 roku.

Związane jest to z istotnym zwiększeniem produkcji, której efektem jest m. in. zakończenie już na początku listopada realizacji tegorocznych dostaw nowej broni dla sił zbrojnych Rosji. Obejmują one niemal 10 tys. karabinków Ak-12 i AK-15 oraz kilka tysięcy nowych karabinów maszynowych na amunicję 5,45x39 mm typu RPK-16. Broń trafia w pierwszej kolejności do jednostek Centralnego i Południowego Okręgu Wojskowego.

Legendarny producent rosyjskiej broni strzeleckiej wyraźnie czuje wiatr w żaglach. Jak informuje w rozmowie z agencją TASS Siergiej Czemezow, dyrektor generalny konsorcjum Rostec, do którego należy Koncern Kałasznikow, na Bliskim Wschodzie pojawiło się duże zainteresowanie nowymi produktami tej firmy. Kilka państw tego regionu zainteresowanych jest dostawami AK-12 i AK-15, które łączą niezawodność poprzednich modeli z wyższą ergonomią i dostosowaniem do wymagań współczesnego pola walki.

Natomiast w fazie końcowej mają znajdować się rozmowy z Arabią Saudyjską na temat uruchomienia zakładów, produkujących broń kalibru 7,62 mm na licencji Koncernu Kałasznikowa. Najprawdopodobniej nie chodzi jednak o AK-15 ale o starszy model AK-103, który znajduje się już na uzbrojeniu wybranych jednostek specjalnych i powietrznodesantowych Królewskich Saudyjskich Wojsk Lądowych. Wstępna umowa w kwestii licencji została zawarta już w 2017 roku, jednak dotąd nie doprowadziła do powstania zakładu produkcyjnego.

AK-12 jest dostosowany do amunicji 5,45x39 mm, natomiast AK-15 zasilany nabojem 7,62x39 mm. Broń wyposażona jest w składaną kolbę teleskopową, uniwersalne szyny montażowe oraz wiele innych ulepszeń, obejmujących również zastosowanie nowoczesnych materiałów. Można pod nią podwiesić granatniki, takie jak GP-25 lub GP-34, a na końcu lufy dodano skuteczne wielofunkcyjne urządzenie wylotowe. Karabinek AK-12 w standardowej wersji wyposażono w lufę o długości 415 mm, ma masę 3,5 kg i jest zasilany z magazynków o pojemności 30 nabojów. Uzupełnieniem tego zestawu broni jest karabin maszynowy RPK-16, który podobnie jak jego poprzednik RPK-74, jest bronią w dużym stopniu zunifikowaną z podstawową bronią piechoty, jednak wyposażoną w cięższa lufę, przeznaczoną do prowadzenia ognia ciągłego, składany dwójnóg oraz nowe magazynki o pojemności 60 naboi (czterorzędowy) oraz 96 naboi (bębnowy).

Reklama
Tweets Defence24