Reklama

Siły zbrojne

Indyjskie Rafale po raz pierwszy na francuskich ćwiczeniach Orion 2023

Indyjski Rafale
Indyjski Rafale
Autor. Armée de l'Air et de l'Espace/Twitter

Indyjskie samoloty Rafale wraz z C-17, lł-78 i personelem wzięły udział we francuskich ćwiczeniach Orion 2023. To debiut indyjskich samolotów Rafale w ćwiczeniach międzynarodowych – informuje Ministerstwo Obrony Indii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ministerstwo Obrony Indii poinformowało, że Indyjskie Siły Powietrzne 15 kwietnia wzięły udział we francuskich ćwiczeniach Orion 2023. W ćwiczeniach biorą udział dwa C-17, dwa samoloty lł-78 oraz po raz pierwszy za granicami kraju cztery Rafale. Poza maszynami w ćwiczeniach zaangażowanych jest także 165 wojskowych.

Cztery Rafale poleciały z Indii do bazy francuskich sił powietrznych i kosmicznych (FASF - French Air and Space Force) w Mont-de-Marsan. Do tej pory jak przypominają media indyjskie, Indyjskie Siły Powietrzne delegowały do takich ćwiczeń Su-30MKI, jest to więc pewna zmiana i znak, że Indie systematycznie zaczynają zastępować swoje stare maszyny nowszymi i technologicznie lepszymi francuskimi Rafalami. Su-30MKI ostatni raz brał udział w zagranicznych ćwiczeniach powietrznych w styczniu 2023 r. podczas „Veer Guardian 2023"wraz z japońskimi Powietrznymi Siłami Samoobrony.

Reklama

Czytaj też

Indyjskie siły powietrzne dysponują ogółem około 270 Su-30MKI rozlokowanymi na obszarze całego państwa, w tym bazie lotniczej w pobliżu granicy z Chinami na północnym wschodzie. Część samolotów jest produkowana przez HAL na licencji w Indiach, a inne są importowane z Rosji. Pod koniec grudnia 2022 roku, do Indii przybyły ostatnie zamówione samoloty Rafale. Samoloty tego typu podzielono na dwie eskadry. Pierwszą Indie rozmieściły we wschodnim Ladakhu przy granicy z Chinami do wykonywania misji patrolowych wzdłuż Linii Aktualnej Kontroli (Line of Actual Control- LAC), testując możliwości samolotu po raz pierwszy w sytuacji operacyjnej. Druga znajduje się w Hashimara w Bengalu Zachodnim.

Czytaj też

Indie podpisały umowę z Francją w 2016 roku, wg. niej miały nabyć 36 odrzutowców Rafale za 7,8 mld euro. Co ciekawe, Indie zmagające się z opóźnieniami w programie krajowego samolotu Tejasa, zrezygnowały kilka lat temu z dużego zakupu 126 francuskich myśliwców Rafale w ramach współpracy przemysłowej. Zamiast tego zakupiono z półki 36 maszyn. Równolegle z programem Tejas, Indie planują pozyskanie kolejnych 114 maszyn w ramach współpracy przemysłowej, ale na razie nie wybrano jeszcze nowego myśliwca.

Obecnie Indyjskie Siły Powietrzne posiadają: 36 myśliwców Rafale, około 270 Su-30MKI, około 60-70 MiG-29, z których wszystkie zostały niedawno zmodernizowane do standardu MiG-29UPG, i około 50 Mirage 2000H/TH, które są obecnie modernizowane do standardu Mirage 2000-5 MK2 z modyfikacjami specyficznymi dla Indii, a także 100 Jaguarów. W lutym 2021 roku, Indyjskie Siły Powietrzne zamówiły 83 dodatkowe myśliwce Tejas, w tym 73 jednomiejscowe Mark 1A i 10 dwumiejscowych samolotów Mark 1.

Czytaj też

W tym samym czasie Indyjskie Siły Powietrzne, trenują również z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych w ramach dwustronnych ćwiczeń lotniczych "Cope India 2023". Ćwiczenia Cope India rozpoczęły się 10 kwietnia

Francuskie ćwiczenia Orion 2023, to największe ćwiczenia z udziałem 14 państw takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Hiszpania oraz Indie. W ćwiczeniach bierze udział ponad 12 000 żołnierzy. Ich głównym celem jest prowadzenie działań obronnych na lądzie, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni.

Główny obszar manewrów to przestrzeń w północno-wschodniej Francji (obszar o wymiarach 400 250 km). Część jednostek marynarki wojennej działał w rejonie zachodnich wybrzeży Francji.

Manewry Orion 2023 oparty są na scenariuszu NATO mającym na celu zapoznanie uczestników z etapami współczesnej wojny i mają skalę niespotykaną w ostatnich dekadach. Celem jest ponowne skupienie francuskich sił wraz z ich licznymi oddziałami i poziomami administracyjnymi na połączonym, wielodomenowym ćwiczeniu w wymagającym środowisku w ramach międzynarodowych sił połączonych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama