Reklama

Siły zbrojne

Indie ćwiczą razem z wojskami amerykańskimi

Autor. Ministry of Defence India

Rozpoczęła się osiemnasta edycja wspólnych ćwiczeń indyjsko-amerykańskich „Yudh Abhyas 22”. Ćwiczenia potrwają 15 dni i skupią się na działaniach na dużych wysokościach i w ekstremalnie zimnym klimacie – poinformowało Indyjskie Ministerstwo Obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

16 listopada rozpoczęły się indyjsko-amerykańskie ćwiczenia "Yudh Abhyas 22". Jest to już osiemnasta edycja tych ćwiczeń, które w tym roku odbędą się w w pobliżu Auli, na podgórzu Himalajów Wysokich, w stanie Uttarakhand. W tegorocznej edycji Yudh Abhyas zaplanowano operacje prowadzone h na wysokościach powyżej 3 tys. m. Ćwiczenie zostało rozpoczęte w 2004 roku w ramach programu U.S. Army Pacific Partnership. Gospodarzami ćwiczenia są na przemian oba kraje. . Poprzednia edycja ćwiczeń została przeprowadzona w Joint Base Elmendorf Richardson na Alasce w październiku 2021 roku. Na Alasce przede wszystkim zwracano uwagę na specyfikę działań bojowych w minusowych temperaturach, a także na dostosowanie do tego rodzaju warunków pogodowych wyposażenia oraz uzbrojenia wojskowego.

Czytaj też

W ćwiczeniu wezmą udział żołnierze U.S. Army z 2. Brygady 11. Dywizji Powietrznodesantowej oraz żołnierze armii indyjskiej z pułku ASSAM. Tegoroczne ćwiczenia będą się koncentrować na utrzymaniu i egzekwowaniu pokoju, pomocy humanitarnej i operacjach usuwania skutków katastrof oraz innych ćwiczeniach w terenie - podało w oświadczeniu indyjskie Ministerstwo Obrony. Żołnierze będą również szkolić się w zakresie wykorzystania bezzałogowych systemów powietrznych (UAS) i ich zwalczaniu (C-UAS), a także operacjach informacyjnych. Zakres ćwiczeń będzie dotyczył integracji grup bojowych, logistyki operacyjnej, umiejętności prowadzenia wojny w górach, ewakuacji ofiar i bojowej pomocy medycznej w trudnych warunkach.

Reklama

Czytaj też

Innym ćwiczeniem, w którym brały udział Indie i USA, było zakończone niedawno ćwiczenie Malabar, w którym uczestniczyły również Japonia i Australia. Ćwiczenia morskie odbyły się w atmosferze rosnącego napięcia pomiędzy Indiami i Chinami. Od 2020 r., po starciach w regionie, Indie i Chiny znacząco wzmocniły własne potencjały przewidziane do potencjalnych operacji na granicach, w tym właśnie w trudnym terenie wysokogórskim. Dotyczy to jednostek lądowych, ale też sił powietrznych.

Czytaj też

W 2016 roku Stany Zjednoczone wyznaczyły Indie jako głównego partnera obronnego. Od tamtej pory współpraca handlowa USA-Indie w dziedzinie obronności stale się rozwija. Indie w ciągu ostatnich lat kupiły od USA śmigłowce MH-60R Seahawk za 2,8 miliarda dolarów i śmigłowce Apache W latach 2016-2019 Indie i Stany Zjednoczone wspólnie prowadziły kursy w ramach ONZ dla partnerów afrykańskich. Kursy te, prowadzone w New Delhi i organizowane dla oficerów z 23 afrykańskich państw, były współfinansowane przez amerykańską Global Peace Operations Initiative.

Reklama

Komentarze

    Reklama