Huti: Znaczne sukcesy w walkach na granicy saudyjskiej

29 września 2019, 09:42
MODA-PIC-66
Fot. mod.gov.sa

Jemeńscy rebelianci Huti poinformowali w sobotę, że w następstwie poważnego ataku w pobliżu granicy z saudyjskim regionem Nadżran schwytano żołnierzy i przejęto pojazdy wojskowe. Zwalczająca Hutich Arabia Saudyjska na razie nie skomentowała tych doniesień.

Rzecznik wojskowy Hutich Muhammad Abdul Salam w wydanym oświadczeniu przekazał, że trzy brygady nieprzyjaciela zostały rozbite w ataku przeprowadzonym trzy dni wcześniej przy wsparciu dronów oraz jednostek rakietowych i obrony powietrznej.

"Operacja +Zwycięstwo od Boga+ to największy triumf wojskowy, odkąd rozpoczęła się brutalna agresja (na Jemen - przyp. red.). Wróg poniósł ciężkie straty (...) i w ciągu zaledwie kilku dni wyzwolono znaczące obszary" - powiedział.

Powiązana z jemeńskimi bojownikami telewizja Al-Masirah podała, powołując się na Salama, że Huti schwytali "tysiące" żołnierzy sił nieprzyjaciela, w tym wielu oficerów i szeregowych żołnierzy Arabii Saudyjskiej, oraz przejęli setki pojazdów opancerzonych.

Agencja Reutera podała, że nie była w stanie zweryfikować oświadczenia rebeliantów u niezależnych źródeł.

Jemeńskie siły rządowe, wspierane z powietrza przez saudyjską koalicję, w ostatnich miesiącach walczyły z rebeliantami Huti w regionie Kataf w prowincji Sada, położonej na północy Jemenu przy granicy z Arabią Saudyjską. Według lokalnych źródeł, na które powołuje się Reuters, Huti schwytali w walce wielu saudyjskich żołnierzy.

Eskalacja przemocy w jemeńskim konflikcie może utrudnić podejmowane przez ONZ wysiłki na rzecz złagodzenia napięć i zorganizowania rozmów pokojowych. W grudniu 2018 roku przy mediacji ONZ wynegocjowano wymianę łącznie ok. 14 tys. jeńców między Huti i popieranym przez Rijad rządem Jemenu, ale do tej pory do wymiany nie doszło.

Huti w ostatnim czasie nasilili ataki z użyciem rakiet i dronów na miasta w Arabii Saudyjskiej i twierdzą, że to oni odpowiadają za najpoważniejszy dotąd atak na saudyjskie instalacje naftowe z 14 września. Władze w Rijadzie twierdzą jednak, że winę ponosi ich regionalny rywal, Iran, ten zaś odrzuca oskarżenia. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
pragmatyk
poniedziałek, 30 września 2019, 22:41

Potwierdza sie to co mówią eksperci ,oprócz Gwardii ,która chroni monarchię ,wojsko AS predstawia sobą znikomą wartość , taka róznica jak u nas między wyposażeniem WOTu ,a wojskami operacyjnymi.

Franzz
niedziela, 29 września 2019, 23:38

Hutii jakby mieli budżet AS to by pół świata zajeli

Stiven
niedziela, 29 września 2019, 23:20

Saudowie muszą chyba wynająć najemników. Rozbite 3 brygady...

uzupełniam...
niedziela, 29 września 2019, 12:31

W rzeczywistości wojska agresora (AS) prowadziły od kilku tygodni ofensywę na terenach przygranicznych, pustynnych po stronie Jemenu w okolicy miasta Nadżaran. Huti odcięli i zniszczyli kilkaset pojazdów co najmniej jednego związku taktycznego, biorąc do niewoli ok. 300 żołnierzy walczących w mundurach Arabii Saudyjskiej.

GB
poniedziałek, 30 września 2019, 11:18

Z tymi mundurami to coś nie tak. Ja widziałem na zdjęciach że większość wziętych do niewoli to byli ubrani w jakieś cywilne łachmany, ot najemnicy. Natomiast zgadzam się że AS poniosła sporą klęskę.

w tyle...
poniedziałek, 30 września 2019, 16:32

@GB Sporą ?? Negocjują rozejm w prowincji. Huti nie godzą sie bo albo zawieszenie broni w całym Jemenie, wycofanie się AS, zdjęcie sankcji i blokady, albo wojna dalej. Jeżeli sie na to AS zgodzi, to Iran tak wyposaży Huti, ze kolejna wojna będzie sie toczyć na terenie AS. Aż szkoda, te m-raap jakie palili czy poprzewracane "piranie" czy inne "vulcany" plot... Tam zniszczyli wiecej sprzętu niz posiada Armia Polska. Japończycy też zarobią, tyle pickup-ów toyoty wzięli w "plien", ze linie nie nadążą uzupełniać. Bez wsparcia z zewnątrz to zwyciestwo byłoby niemozliwe, albo Huti mają świetne rozpoznanie, w końcu przodują a wykorzystaniu dronów. Nota bene Iran produkuje świetny sprzęt ..

Davien
poniedziałek, 30 września 2019, 18:15

Panie w tyle, tylko ze jak Iran zacznie bardziej rozrabiac to nagle sie okaze że AS przypomni sobie że ma ok 40-stu pocisków balistycznych DF-3 i DF-21 przed którymi Iran nie ma zadnej obrony. A co do sprzętu Iranu to był on swietny w czasach Breżniewa ale nie dziś.

uzupełniam...
wtorek, 1 października 2019, 09:37

@Davien Ojej naprawdę wystrzelą atomy, atomy na Jemeńczyków ?!?! skażą radioaktywnie bliski wschód ?? To co wtedy ? To nam Rosja tylko zostanie jako dostawca ropy ?? Ojej a jak w odwecie Jemeńczycy zniszczą im cały przemysł naftowy i gazowy?! Gorzej jak pozbawiony "socjalu" lud AS obali dynastie Saudów i będziemy mieli kolejne upadłe terytorium do podziału pomiędzy sąsiadów.....

No cóż
poniedziałek, 30 września 2019, 23:41

O nie, tylko nie to. Na szczęście na razie wspaniałomyślnie stosują jedynie blokady pożywienia dla tysięcy głodujących ludzi i nie są w stanie zestrzelić lecącego skuda.

Davien
sobota, 5 października 2019, 03:51

Taak, powiedz to Burkanom -H2 z których zaden nie uniknał spotkania z Patriotem głównie w odmianie PAC-2 czyli nie przeznaczonej do ich zwalczania. A co do Huti to jakby nie wywołali buntu bo ich skorumpowany prezydent pzregral wybory to nei byłoby tych problemów w jemenie. Zajmij sie lepiej Rosja mordująca bez opamietania w Syrii

Davien
niedziela, 29 września 2019, 23:48

Panie uzupełniam, a jakies inne żródło poza Huti potwierdziło ten ich 'sukces" B akurat wiarygodność Huti to tam pomiędzy zero a nic oscyluje:)

antyDavien
poniedziałek, 30 września 2019, 17:01

tak potwierdziły zdjęcia z dronów pokazujące masakrę sprzętową AS.

poniedziałek, 30 września 2019, 16:58

Uzupełniam różnicę między zero, a nic: cała prawda.

Tweets Defence24