Reklama
Reklama

Historyczna Aurora już tylko cywilna

17 października 2012, 13:19
Aurora
Okręt-muzeum Aurora - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Defence24
Defence24

16 października br. na muzealnym krążowniku Aurora stojącym w Sankt Petersburgu, po raz pierwszy w historii nie podniesiono rano bandery marynarki wojennej Rosji.Jest to związane z tym, że o tej porze okręt opuścili ostatni rosyjscy marynarze stanowiący do tej pory załogę okrętu. Od tej chwili na Aurorze, pozostaną jedynie cywile, obecnie jest to 8 osób. Ostatecznie bandera została wciągnięta na flagsztok ok. godz. 11 przez obsadę cywilną.

Dzisiejsze wydarzenie jest skutkiem decyzji z 1 grudnia 2010 r. o rozformowaniu wojskowej załogi krążownika i skreślenia go ze stanu marynarki wojennej Rosji. Od tego dnia okręt przeszedł w podporządkowanie Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej, a etat jego załogi ustalono na 28 cywili i 3 wojskowych.

Decyzja ta wzbudziła obawy o dalszy los okrętu. Miejscowe władze oraz miejscowe stowarzyszenia, takie jak Klub Marynarzy proponowały, aby Aurora stała się okrętem prezydenckim, który mógłby brać udział w paradach i służyć jako miejsce przyjęć oficjalnych delegacji.

Będąca symbolem Rewolucji Październikowej Aurora jest okrętem-muzeum od 1948 r., zaś od 1956 r. stanowiła filię Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej.

(PG)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama