Reklama

Siły zbrojne

Czesi odbierają pierwszego Leoparda 2

Leopard 2A4.
Leopard 2A4.
Autor. Ministerstwo Obrony Czech/Twitter

Na terenie garnizonu wojskowego 73. batalionu czołgów w Přáslavicach odbyło się przekazanie czeskim wojskom lądowym pierwszego czołgu Leopard 2A4, przekazanego w ramach międzyrządowej umowy „Ringtausch”, na mocy której Czesi otrzymają 14 Leopardów 2A4, w zamian za wysłanie na Ukrainę kilkudziesięciu T-72M/M1 ze swoich magazynów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W uroczystości wzięła udział m.in. czeska minister obrony Jana Černochová, która na swoim profilu w serwisie Twitter skomentowała odebranie Leopardów: "Dzięki Leopardom wyjdziemy ze ślepego zaułka zależności od sowieckiej technologii.". Symboliczny klucz został jej podarowany z rąk sekretarza Departamentu Obrony Niemiec Benedikta Zimmera. Czechy otrzymają od Niemiec 14 czołgów Leopard 2A4 w ramach wymiany za przekazanie kilkudziesięciu czołgów T-72M1 (40?) na Ukrainę. Dodatkowo przekazany im zostanie jeden wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3.

Czytaj też

Według doniesień czeskich mediów (w tym "Novinky" i "E15"), propozycja była powiązana z planem zakupu około 40 nowych Leopardów 2A7 w koncernie KMW. Jak podało E15, koszt tego drugiego kontraktu miałby wynieść do 20 mld koron, co stanowi równowartość około 800 mln euro. Oznaczałoby to posiadanie przez Czechy blisko 100 czołgów podstawowych w postaci Leopardów 2A4/A7 oraz T-72M4Cz (jeżeli nie zostałyby one przekazane Ukrainie w późniejszym terminie w zamian np. za zniżkę na nowe Leopardy).

Reklama

Czescy kierowcy już wcześniej szkolili się w obsłudze Leopardów na terenie na poligonu w Munster. Po ukończeniu kursu będą oni szkolić następnych żołnierzy, ale już na terenie Czech. Podczas szkolenia czołgiści pokonywali różnego rodzaju teren, od dróg utwardzonych, poprzez tereny podmokłe kończąc na drogach asfaltowych.

Czytaj też

Oprócz pierwszego Leoparda 2A4 na placu znajdował się T-72M4CZ oraz T-72M1.
Oprócz pierwszego Leoparda 2A4 na placu znajdował się T-72M4CZ oraz T-72M1.
Autor. Ministerstwo Obrony Czech/Twitter
Reklama

Komentarze (5)

  1. [email protected]

    Śmiano się u nas, ze rządzący robią cyrk z Gdyni bo przypłynęło 10 czołgów i 24 armatohaubice, a Czesi i Słowacy robią uroczystości przy 1 sztuce.

    1. Edmund

      [email protected] totalna opozycja krytykuje wszystko jak leci, w tym przez swoje podporządkowane media. Największy zarzut to ten, że nie są to czołgi i armatohaubice z Niemiec.

    2. LMed

      Szczególnie z tymi niemieckimi armatohaubicami pajacujesz Edward udanie.

  2. duzygrzesio

    No proszę, a minister Błaszczak mówił, że to są same skorupy, dlatego odmówił Niemcom.

    1. Edmund

      @duzygrzesio i dobrze Błaszczak mówił. Przy pierwszej wymianie części do Leoparda A4 zaczną się problemy. To konstrukcja (i części) są technologicznie sprzed 40 lat. Wielu z nich producent i kooperanci nie produkują. Bumar musiał we własnym zakresie sam dorabiać niektóre części podczas modernizacji polskich leopardów. Modernizacja do A7 jest nieopłacalna. Obecne możliwości produkcyjne nowych Leopardów A7 są w Niemczech ograniczone.

  3. Craig

    Interesujące jak z przywróceniem do stanu używalności tych czołgów poradzą sobie Czesi. Czy również będzie trwało to kilkanaście lat jak u nas w Polsce ? Natomiast po stronie Niemiec wygląda to na desperacką próbę uzależnienia Czechów przez inwazją K2 na Europę.

    1. LMed

      Może to trwać krócej raczej Craig. Czesi nie mają mentalności pszenno-buraczanej i dlatego są sprawniejsi organizacyjnie.

    2. RAF

      LMed@ Łatwo ci przychodzi obrażać Polaków, ale Nemców zwykle bronisz jak niepodległości, czyżby syndrom sztokholmski albo kompleksy w stosunku do Zachodu.

    3. LMed

      To z Niemcami ( niepodległość, syndrom sztokholmski, kompleksy) to konfabulacja Raf zwyczajna. Nie potrafisz tego opanować?

  4. szczebelek

    Niemcy chcą się pozbyć wszystkich 2a4, bo ich modernizacja do 2a7 jest mało rentowna...

  5. Key

    Za rok będzie drugi a za dwa lata trzeci itd.

Reklama