Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria zamówiła okręty wielozadaniowe

(okręt wielozadaniowy - zdjęcie ilustracyjne). Grafika: Luerssen Werft
(okręt wielozadaniowy - zdjęcie ilustracyjne). Grafika: Luerssen Werft

Bułgaria podpisała w czwartek z Niemcami umowę w sprawie budowy i kupna dwóch okrętów wielozadaniowych dla bułgarskiej marynarki wojennej o wartości 984 mln lewów (495,7 mln euro). Partnerem resortu obrony Bułgarii jest niemiecka spółka Luerssen Werft GmbH&Co.KG.

Jest to druga duża transakcja na rzecz modernizacji bułgarskich sił zbrojnych. Pierwsza dotyczy dostawy przez USA w latach 2022-23 ośmiu myśliwców F-16 Block 70 z pakietem towarzyszącym o wartości 1,2 mld USD. Bułgarzy rozważają pozyskanie kolejnych nowych myśliwców.

Natomiast negocjacje z potencjalnymi dostawcami 150 kołowych bojowych wozów piechoty przebiegają wolno i umowa dotycząca ich zakupu prawdopodobnie nie zostanie zawarta do końca kadencji tego rządu w marcu 2021 r. Na początku października poinformowano, że obie oferty, czyli General Dynamics Land Systems MOWAG (transporter Piranha V) oraz fińska Patria z wozem AMV XP znacząco przekraczają budżet ustalony na 1,46 mld lewa, czyli około 870 mln dolarów.

Przy podpisaniu dokumentu z Niemcami wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow powiedział: "Wykonaliśmy drugi krok na rzecz modernizacji sił zbrojnych po podpisaniu umowy o myśliwcach. To jest słuszny krok. Mam nadzieję, że nie ostatni na rzecz unowocześnienia marynarki wojennej".

Dwa wielozadaniowe okręty zostaną zbudowane w bułgarskiej stoczni "Delfin" i przekazane marynarce wojennej w latach 2025-2026. Umowa przewiduje również szkolenie załóg i ekipy inżynierów.

Negocjacje w jej sprawie trwały pięć lat. Konkurentem Niemców była włoska firma Fincantieri, która próbowała kilkakrotnie zaskarżyć wyniki przetargu, wskazując na liczne według niej naruszenia procedury. Bułgarski rząd jednak nie zareagował na te sygnały.

Za strony Luerssen Werft GmbH&Co.KG umowę podpisał jej dyrektor zarządzający Dirk Malgowski. Jak podkreślił, transakcja jest ważna dla Bułgarii nie tylko dlatego, że okręty będą budowane w jej stoczni, ale też dlatego że jest to początek dalszej współpracy na rzecz krajów trzecich. "Stocznia +Delfin+ będzie naszym partnerem na dłuższą metę" - zapowiedział.

PAP/Defence24.pl

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama