Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BME 2018: Morska tarcza z polskim radarem AESA

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Polska spółka PIT-RADWAR prezentuje na targach Balt-Military-Expo 2018 koncepcję morskiej stacji radiolokacyjnej Bystra-M, stanowiącej rozwinięcie lądowego radaru Bystra – pierwszego polskiego systemu radarowego z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA. Radar może służyć do wsparcia kierowania ogniem zestawami przeciwlotniczymi, jak również do detekcji celów morskich.

Radar Bystra-M ma służyć do jednoczesnego wykrywania celów powietrznych i nawodnych. Będzie mógł obserwować obiekty na odległościach do 60 mil morskich, czyli do ponad 111 km. Jest to stacja z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA).

Opracowywana przez PIT-RADWAR stacja będzie mogła pracować w paśmie C, i wykrywać cele w kącie 360° w azymucie i od -10° do 70° stopni w elewacji. Będzie też mogła wykrywać cele o niewielkiej skutecznej powierzchni odbicia (RCS), do takich należą drony, ale i rakiety przeciwokrętowe. Zostanie też od podstaw przygotowana do prowadzenia identyfikacji swój-obcy IFF zgodnie z Mark XIIA. Naturalnie będzie dostosowana do pracy w warunkach morskich (eliminacja efektu przechyłu okrętu itd.).

Bystra-M jest rozwinięciem naziemnej zdolnej do przerzutu stacji radiolokacyjnej Bystra, pierwszego w Polsce radaru AESA opracowanego w ramach pracy rozwojowej na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Bystra już wcześniej przeszła badania kwalifikacyjne, a niedawno MON poinformował Defence24.pl, że podpisanie umowy na dostawy tych radarów planowane jest w bieżącym roku.

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura

Podstawowym zadaniem „klasycznej” stacji Bystra jest wsparcie i kierowanie ogniem pododdziałów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego (VSHORAD) i krótkiego (SHORAD) zasięgu. Radary tego typu zgodnie z zaprezentowaną w ubiegłym roku przez przemysł koncepcją mogłyby pełnić rolę stacji kierowania ogniem w zestawach przeciwlotniczych Narew, jeszcze zanim gotowość osiągnie docelowy radar Sajna.

Oprócz tego, dzięki wykorzystaniu technologii AESA Bystra jest jednak zdolna do wykrywania granatów moździerzowych z określeniem punktów wystrzału i uderzenia. Radar Bystra-M jest kolejną kontynuacją prowadzonych przez PIT-RADWAR prac.

Oprócz tego polska spółka prezentuje w Gdyni model armaty morskiej kalibru 35 mm AM-35 Tryton, opracowanej dla polskich okrętów, w pierwszej kolejności dla ORP „Kormoran”. Prototypowa armata została zainstalowana na okręcie ORP „Kaszub”.

PIT-RADWAR oferuje też naziemny system przeciwlotniczy z polskimi armatami kalibru 35 mm, a jednym z jego potencjalnych użytkowników są brzegowe jednostki Marynarki Wojennej, używające dziś armat typu S-60MB. Oba typy broni będą zdolne do użycia amunicji programowalnej, i są zgodne ze standardem NATO.

Czytaj też: Polski system przeciwlotniczy z armatą 35 mm na finiszu. "Programowalna amunicja i możliwości eksportowe"

Zarówno więc armaty 35 mm, jak i radary Bystra, mogące wspomagać wykrywanie i śledzenie celów dla tych systemów przeciwlotniczych będą dostępne w dwóch odmianach, morskiej i lądowej. Oprócz tego stacje Bystra, jak i przyszłe Bystra-M, będą mogły kierować ogniem zestawów rakietowych. W ten sposób budowane są kolejne elementy polskiej „tarczy”, mogącej stanowić zintegrowany system obrony.

image
Armata AM-35 w czasie testów na pokładzie ORP "Kaszub". Fot. Jerzy Reszczyński.
Reklama

Komentarze (25)

  1. jurgen

    @Willgraf - okręt ma i tak zawsze włączone swoje radary nawigacyjne, więc akurat w przypadku marynarki okrętu się nie da ukryć, tak jak można ukryć baterię plot w lesie, wyłączając radary a zostawiając jedynie naprowadzanie pasywne, optyczne czy termowizyjne. A więc zainstalowanie dodatkowych radarów plot (np. Bystra) na okręcie niczego nie pogarsza

  2. Marek

    Dzień dobry Od niedawna zainteresowałem sie tematem obronności. Wiec chciałbym prosić o wyjasnienie paru wątpliwosci które mam po przeczytaniu kilku artykolow. A wiec dlaczego na okrety Kormoran II sa kupione radary LM a nie Polskie (szczegolnie ze chyba Bystra M jest lesza). Druga watpliwosc, skoro mamy technologie budowy okretow tj Kaszub, wiem wiem duza lodz i prawie zerowe mozliwosci bojowe ale mozna na nim posadzic rakiety woda powietrze i woda woda albo choc zrobic platforme testowa do testow integracji polskich radarow i rakiet camm czy rbs, kablub w/w okretu chyba nie ma najgorszych wlasciwosci. Drugie skoro do budowy slazaka trzeba bylo wybudowac jakies specjalne formy to po co teraz dyskusja i szukanie nowych platform, czy nikt w tym kraju nie szanuje naszych ( podatnikow pieniedzy ) ?

  3. dropik

    @Sternik i co z tego że produkuje skoro jest dla WP za droga. sama armata i amunicja. nie opłaca się ;) A realnie poza tą aplikacją nie istnieje żaden inny produkt który nadawałby się do użycia. Hydra to niestety produkt nie przygotowany do długotrwałej eksploatacji w warunkach bojowych. O loarze lepiej nie wspominaj.

  4. Ok bajdur

    Kiedy armata Tryton trafi na pozostałe okręty? sporo działa to trzeba zamawiać rownolegle z odpowiednią amunicją.

  5. Willgraf

    apropo namierzania termowizją ktoś napisała ,że termowizja ma mały zasięg :) już są systemy w WP od 20 do 60km zasięgu obserwacji zatem nie pisz w temacie jak nie wiesz kolego:) np zmodernizowana OSA :)

  6. Kobalt

    Aby tak dalej radwar widać ze za robotę się wzięliście

  7. JSM

    @Willgraf, do czego innego jest termowizja a do czego innego radar. Mylisz pojęcia.

  8. Sternik

    @dropik, co ty wymyślasz? Przecież to Tarnów produkuje tą armatę na licencji KDA. Za licencję zapłaciliśmy przy okazji prac nad Loarą więc już nic więcej płacić nie trzeba, tylko produkować.

  9. Anty 50 C-cali przed 500+

    @-CB-propagandy nie siejmy. Polamentujemy jak zobaczymy. Zamiany \"gustlika\" + jego korbki do kalibru 23mm rodem z CCCP. Rewelacyjne swego czasu. W 1973, to dawno. Tak za czasu lekarza K. czy wczesnego Siemoniaka \"udupili\" program Loary? Niedawno. Gdy Bryci z R.Navy wykryli Exocet \"w tle brzegu\" - z 11 mil, strzelali nawet z dystansu 1 mili, w czerwcu (1982) - to po 36 latach czas i na nasze reakcje. Wreszcie!!!

  10. Kapitan Nemoc

    Ale my namy nasz narodowy kaliber 23 mm, i to jest kaliber na miarę nazych możliwości i my tym kalibrem otwieramy iczy niedowiarkom...

  11. wuwuzela

    @olo Już przetestowane i okazało się technicznie niewykonalne. Próba poprawienia czegokolwiek w S-60 jest niemożliwa, fizycznie nie da się poprawić precyzji i szybkości naprowadzania do poziomu który uczyniłby sensownym stosowanie w tej broni nowoczesnej amunicji. Nawet sama laweta jest zbyt niestabilna i zwyczajnie zbyt nieprecyzyjnie wykonana. Niestabilna i kiepsko zrobiona do tego stopnia, że nie udało się na niej nawet posadzić 35mm (program HYDRA), i osiągnąć zadowalającej precyzji naprowadzania - ostatecznie zrobiono całkowicie nową lawetę, chociaż też holowaną, i całość nazwano A-35/AG-35. Pierwsze działa z WD-95, drugie ma własną głowicę jak efektory w Pilicy. https://www.defence24.pl/polski-system-przeciwlotniczy-z-armata-35-mm-na-finiszu-programowalna-amunicja-i-mozliwosci-eksportowe A ponieważ lądowy wariant 35mm, powielający zresztą układ lawety S-60 do pewnego stopnia, już istnieje - nie ma też sensu by coś takiego robić.

  12. Extern

    @Willgraf poniedziałek, 25 czerwca 2018, 19:40 \"PRZYSZŁOŚCIĄ są systemy wykrywania celów termowizyjne -pasywnie bez emitowania wiązki jak to się ma w naprowadzaniu radarem. ZATEM NIE RADARY a TERMOWIZJA !\" Termowizja to mały zasięg i zależność od pogody więc w sumie tylko do zasadzek z dobrze ukrytego stanowiska ogniowego. Jeśli jesteś w ruchu, więc i tak masz małą szansę na pozostanie nie wykrytym czasem lepiej jest pierwszy zauważyć i namierzyć przeciwnika dzięki radarowi. W sumie wszystko zależy od właśnie wykorzystywanej taktyki.

  13. PRS

    Oczywiście i tak MON nie kupi tego radaru dla MW. Powód jest prozaiczny - nie jest to produkt LM. Na ,,Orkanach\" wykorzystujemy radary od Saaba. Podobne systemy zamówili amerykanie na swoje okręty. A my na Kormoranie II montujemy radar LM będący namiastką możliwości ,,żyrafy\" - efekt okręt jest praktycznie ślepy. Dlaczego? Oczywiście Bystra M mogła by być zainstalowana na okrętach typu Lublin, Kaszubie czy nowym Ratowniku. Oczywiście mobilna Bystra mogła by być zakupiona w większych ilościach i ,,pokryć\" całe Wybrzeże. Ale nie będzie. Święto Marynarki, przemówienia, puste słowa jak co roku... i do następnego roku. Dowódca nieśmiało upomina się o potrzeby podwładnych to zostaje... zdymisjonowany. Ma być Bierny i Wierny, milczeć i przyklaskiwać.

  14. Dalej patrzący

    Czyli AM-35 na Kormorany, Orkany, a pewnie jeszcze OHP, nawet Ratownika. Na upartego także na stare trałowce po modernizacji [tam gdzie zainstalują nowe silniki, sonary, UAV], gdzie od razu winno się dołożyć \"bulges\" na zwiększenie zapasu paliwa [autonomiczności] i stateczności. A pewnie dla standaryzacji po pewnym czasie AM-35 i na Gawronie, a jego Marliny 30 mm najlepiej byłoby odsprzedać. Plus lądowe baterie plot 35 mm z radarem - ale na nośnikach mobilnych. Pytanie perspektywiczne o zdolności C-RAM? Bo wtedy warto w to łożyć jako standard floty i wojsk lądowych i ochrony obiektów [wtedy nawet z \"restauracją\" Flakturm].

  15. olo

    Może jednak nie kasować armat S-60 tylko je zmodernizować, połączyć z nowoczesnym radarem i opracować nowoczesną programowalną amunicję o większym zasięgu. Jednak siła rażenia oraz możliwości modernizacji amunicji tego kalibru są znacznie większe niż 35mm. Oczywiście pytanie ile mamy tych armat i jaki jest ich stan.

  16. dropik

    @Sternik ta armata nie bedzie chroniła żadnych mostów bo zwyczajnie jest za droga dla nas. jak coś kupią to i tak będzie tego tak mało że wystarczy do ochrony 1-2 lotnisk

  17. Sat00

    Super że wreszcie jest polski morski radar kierowania ogniem ! Następnym krokiem powinna być amunicja programowalna z Mesko dla Trytona, Tryton na Ślązaka i pierwszego Kormorana, Noteć zintegrowana systemem kierowania ogniem z Pilicą, Popradami oraz Białymi i Osami a przede wszystkim wreszcie efektory dla Narwi i Marynarki Wojennej. Warto pomyśleć o morskiej odmianie Poprada z Piorunami. Jeśli uda się wprowadzić amunicję programowalną 57 mm to S60 dostana nowe życie w ramach Blendy jako CRAM i uzupełnienie 35mm. Z zasięgiem prawie 10 km S60 zniszczy z powodzeniem każdego drona a przy dużej szybkostrzelności i prędkości pocisku prawie 1000m/s jest szansa na lepszą ochronę wybrzeża przed pociskami samosterującymi, rakietami klasy Bastion a na okręty Trytony

  18. Sternik

    Harry 2, TRYTON jest dość duży ale to ani na okrętach ani przy obronie stałych elementów infrastruktury (bazy, mosty, lotniska) nie ma żadnego znaczenia. Liczy się skuteczność.

  19. -CB-

    Ano właśnie: \"prototypowa armata została zainstalowana na okręcie ORP Kaszub”. A później zapadła cisza i tak ją sobie teraz wozi jako balast. I zapewne szybciej go zezłomują, niż armata zostanie przyjęta na uzbrojenie.

  20. Willgraf

    LOARA NG LOARA 2 LOARA II kiedy ??????????????????????????????????????

  21. Busker

    Super, ale niech nie skupiaja się tylko na polskim rynku, ale również na rynku UE.

  22. Marek

    \"TRYTON gabarytowo jest za duży. Czas, i to szybko, wprowadzić BYSTRĄ i 35mm armaty z pociskami programowalnymi do arsenału armii (okręty MW, obrona p/lot lotnisk i ważniejszych obiektów wojskowych. Czy będą na to pieniądze? Czy MON podejmie właściwe decyzje?\" @Harry 2 Tryton to jest armata morska i do tych celów, do których jest, wcale nie jest za duży. Zdejm mu osłonę, przyjrzyj się dokładnie jak rzecz wygląda i pomyśl, dlaczego tak jest. Co do reszty pełna zgoda. Podobnie jak i Ty uważam, że należy dążyć do tego, żeby trzydziestka piątka była standardem. No i dodam także, że krew mnie zalewa na to, że nie pozyskano od Rheinmetalla licencji na rewolwerówkę. A były takie rozmowy.

  23. tom1

    Światełko w tunelu.

  24. Willgraf

    PRZYSZŁOŚCIĄ są systemy wykrywania celów termowizyjne -pasywnie bez emitowania wiązki jak to się ma w naprowadzaniu radarem. ZATEM NIE RADARY a TERMOWIZJA !

  25. Harry 2

    TRYTON gabarytowo jest za duży. Czas, i to szybko, wprowadzić BYSTRĄ i 35mm armaty z pociskami programowalnymi do arsenału armii (okręty MW, obrona p/lot lotnisk i ważniejszych obiektów wojskowych. Czy będą na to pieniądze? Czy MON podejmie właściwe decyzje?

Reklama