Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska amunicja rakietowa dla Bahrajnu

Odpalenie pocisku z wyrzutni GMLRS/Fot. Lockheed Martin
Odpalenie pocisku z wyrzutni GMLRS/Fot. Lockheed Martin

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż siłom zbrojnym Bahrajnu rakiet dla wyrzutni MLRS. Potencjalna maksymalna wartość kontraktu wynosi ok. 300 mln dolarów. 

Bahrajn planuje kupić maksymalnie 720 pocisków GMLRS kali­bru 227 mm (wraz ze 120 kontenerami startowymi mieszczącymi po 6 rakiet każdy) oraz 110 rakiet balistycznych ATACMS. Całość wraz z pakietem zakładającym sprzęt i treningi dla załóg wyrzutni oraz bieżące uaktualnianie oprogramowania ma kosztować maksymalnie 300 mln dolarów. Według dostępnych informacji obecnie Bahrajn posiada dziewięć wyrzutni M270 MLRS, których uzbrojenie będą w przyszłości stanowić wyszczególnione w FMS pociski. 

Umowa jeśli dojdzie do jej realizacji będzie kolejnym, ważnym wzmocnieniem potencjału obronnego Królestwa Bahrajnu. Ostatnio, kraj ten zakupił m.in 12 śmigłowców szturmowych AH-1Z Viper, rakiety przeciwpancerne AGM-114R Hellfire II czy samoloty myśliwskie F-16V. 

Dostawa będzie realizowana poprzez tryb FMS (Foregin Military Sales). W opinii Departamentu Stanu dostarczenie siłom zbrojnych Królestwu Bahrajnu pozwoli na zabezpieczenie się przed "obecnymi i przyszłymi zagrożeniami", a jednocześnie "nie będzie stanowić zaburzenia dla równowagi sił w tym rejonie" i "pozostanie kontynuacją amerykańskiej polityki zmierzającej do utrwalenia politycznej stabilności i wzrostu gospodarczego na Środkowym Wschodzie", nie znaleziono więc przeciwwskazań do dostarczenia uzbrojenia.

Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) to modyfikacja systemu artyleryjskich pocisków kierowanych MLRS, w której rakiety wyposażono w inercyjny system naprowadzania, znacznie zwiększający celność. Zasięg pocisków to do 15 do 70 km. Nowe, kierowane rakiety mogą być wystrzeliwane z wyrzutni MLRS na podwoziu gąsienicowym lub nowych, lżejszych HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) opartych na pojeździe kołowym.

image
Pocisk systemu ATACMS/ Fot. lockheedmartin.com

Z kolei pociski ATACMS to, produkowany przez koncern Lockheed Martin, system rakietowy krótkiego zasięgu o zasięgu do 300 km, wyposażony w głowicę o wagomiarze 225 kg,  wyposażony w układ celowania oparty o nawigację GPS - dzięki czemu jego celność określana jest jako punktowa, a sam system używany jest do zwalczania celów takich jak wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych, balistycznych czy punkty dowodzenia lub łączności.

Jest to kolejny, po zamówieniu na dostawę 16 nowych samolotów F-16V i modernizację 20 samolotów F-16 C/D do tego standardu, sukces Lockheed Martina w Bahrajnie.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Davien

    Ryszard, my kupujemy wersje HIMARS czyli zestawy wysokiej mobilności na podwoziach kołowych, ale uzywajace takich samych rakiet. Kazda wyrzutnia zabiera 6 pocisków GMLRS/GLSDB lub jeden ATACMS.

  2. As

    Jak to tak? Bez Agencji uzbrojenia złożonej z politków, bez ministra który zajmuje się osobiście rozwojem własnego resortu, bez fazy analityczno-koncepcyjnej trwającej kilkanaście lat ? Jak oni ho robią? Może mają pieniądze.

  3. ludzie czytajcie to co piszecie

    "(...) obecnie Bahrajn posiada dziewięć wyrzutni M270 MLRS, w które zostaną uzbrojone nowe pociski. (...)" Brawa dla autora! Pociski zostaną uzbrojone w wyrzutnie!

  4. ryszard56

    a My cos takiego zamierzamy kupić??

Reklama