Reklama

Siły zbrojne

Amerykańscy specjalsi zastępują amunicję 7,62 mm NATO?

Karabin wyborowy MK 20 Mod 0. Fot.:U.S. Army/Pfc. Codie Mendenhall
Karabin wyborowy MK 20 Mod 0. Fot.:U.S. Army/Pfc. Codie Mendenhall

US Special Operation Command (US SOCOM) zdecydowało zastąpić amunicję 7,62 x 51 mm NATO, nowymi nabojami 6,5 mm Credmoor. W pierwszej kolejności zmodyfikowane mają być karabiny wyborowe MK 20 Mod 0 (Sniper Support Rifle, odmiana FN SCAR-H) ale również karabiny maszynowe MK 48 (odmiana FN Minimi na amunicję 7,62 mm). Zaletą nowej amunicji jest większa precyzja trafienia i zasięg przy łatwości modyfikacji posiadanej broni do jej stosowania.

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych (SOCOM) już w ubiegłym rok rozpoczęło testy porównawcze naboju 7,62 x 51 mm NATO, tradycyjnie stosowanej w broni wyborowej i snajperskiej, oraz kilku rodzajów amunicji kalibru 6,5 mm stosowanej w strzelaniach precyzyjnych. Do ostatecznej fazy przeszły dwa: 6.5mm Creedmoor i .260 Remington. Oba są mniej podatne na boczny wiatr oraz zapewniają znacznie większy zasięg i precyzje ognia niż tradycyjna amunicja 7,62 mm.

Ostatecznie zwycięzcą został nabój 6,5 mm Creedmore, popularny wśród cywilnych strzelców precyzyjnych. W komentarzach testów porównawczych pojawiły się wprost informacje iż nowa amunicja podwaja szansę trafienia na dystansie 1000 metrów, jest o 50% mniej podatna na boczny wiatr przy znacznie mniejszym odrzucie niż 7,62 mm NATO. Równocześnie masa amunicji 6,5 mm jest o 10% niższa niż standardowej, co jest jej istotnym atutem. Szczególnie w operacjach specjalnych.

Porównanie naboju 6,5 mm Credmoore (na górze) i 7,62 mm NATO (na dole) pokazuje jak zbliżone są ich wymiary, co ułatwia konwersję broni. Fot. US Army
Porównanie naboju 6,5 mm Credmoore (na górze) i 7,62 mm NATO (na dole) pokazuje jak zbliżone są ich wymiary, co ułatwia konwersję broni. Fot. US Army

O wyborze naboju Credmoore zdecydowały względy ekonomiczne - jego wymiary są na tyle zbliżone do starej amunicji 7,62 mm NATO, że można korzystać z dotychczasowych magazynków, a modyfikacja broni obejmuje przede wszystkim wymianę zespołu lufy na wariant o mniejszym kalibrze. Tego typu moduły są produkowane od dawna na rynek cywilny, gdyż broń kalibru 6,5 mm zdobyła sobie dużą popularność wśród strzelców i od co najmniej dekady rozważano jej szerokie wprowadzenie do sił zbrojnych.

Już w 2019 roku amerykańskie jednostki specjalne mają zacząć korzystać z nowego typu amunicji. Co ciekawe, w pierwszej kolejności do użycia amunicji 6,5 mm Credmoore mają być dostosowane nie tylko automatyczne karabiny wyborowe MK 20 Mod 0 (wariant FN SCAR-H), ale również lekkie karabin maszynowe MK 48 (FN Minimi na amunicję 7,62 mm). Jest to decyzja o tyle logiczna, że nie tylko upraszcza zaopatrzenie jednostek w amunicję ( zastępując amunicję 7,62 mm zamiast wprowadzać kolejny kaliber) ale również zwiększają precyzję i zasięg skutecznego ognia obu typów broni.

image
Operator Navy Seals z karabinem maszynowym MK 48. Fot. US SOCOM

Docelowo rozważane jest wprowadzenie również broni kalibru 6,5 mm jako podstawowego uzbrojenia żołnierzy US SOCOM. Trwają prace nad taką bronią i amunicją teleskopową 6.5 CT o mniejszej masie i wymiarach, jednak bardziej atrakcyjną ekonomicznie i mniej ryzykowną zdaje się obecnie wersja amunicji niż 6,5 mm Credmoore ale z lekka łuską z kompozytu lub specjalnego tworzywa. W takiej wersji 6,5 mm amunicja będzie pod względem masy zbliżona do stosowanych obecnie nabojów 5,56 mm.

Może to wywołać istotne zmiany, które z pewnością będą obserwowane z uwagą przez inne siły zbrojne na świecie. Oczywiście snajperzy i strzelcy wyborowi wojsk specjalnych nadal będą mieli do wyboru broń różnego typu, stosującą szeroką gamę amunicji, dostosowaną do szczególnych wymagań operacji jakie realizują. Jednak wprowadzenie broni wsparcia kalibru 6,5 mm pododdziałach SOCOM z pewnością wpłynie na jej szersze stosowanie.

Reklama

Komentarze (11)

  1. Pomysłowy Dobromir

    Łuski wymyślono w 19 wieku, Czy po 150 latach nie mozna by wymyslić czegoś nowoczesniejszego? Na każdym polu technika , zarówno cywilna jak i wojsowa poszła do przodu a tu taki zabytek. A może zamiast łusek prasowane ładunki wybuchowe, z utwardzeniem zewnetrznym substancją palną powyżej pewnej temperatuy a trudno zapalną w temperaturze pokojowej I jednoczęśnie wodoodporną ? I nie ma tych ton metalu jako odpadu żołnierze nie musza dzwigać tylu kilogramów, karabiny/ pistolety nie muszą wyrzucać łusek. Pzez te 150 lat istnienia łusek opracowano tysiące substancji chemicznych o różnych właściwościach . I nic sie nie da zastosowac ?

    1. Zaczarowany Ołówek

      Amunicję bezłuskową próbowano wprowadzać ale jednym z napotkanych problemów okazało się szybsze przegrzewanie broni. Gorąca łuska wypadająca z broni zabiera ze sobą dużo energii cieplnej która inaczej pozostałaby w mechanizmach i lufie broni.

    2. kleks

      luski wymyslono w 19 wieku tak mysle moze i wymyslone KOLO jeszcze wczesniej zastapic czyms innym?

  2. Lewak

    Siły zbrojne USA planują w latach dwudziestych XXI wieku zastąpienie wszystkich karabinów kalibru 5,56 mm czyli M4 i M16 , a także wszystkich karabinów 7,62 mm w tym także maszynowych , nową bronią na naboje 6,5 mm Credmoore. Jest to o tyle łatwe , bowiem wymiary nabojów 6,5 mm nie różnią się praktycznie od amunicji 7,62 mm. W istniejących już karabinach 7,62 mm wystarczy wymienić lufę i komorę nabojową na kaliber 6,5 mm. W USA trwają obecnie prace nad nowymi karabinami o kalibrze pośrednim pomiędzy 5,56 mm i 7,62 mm ,wyposażonymi w tłumiki i przystosowanymi do obecnie używanych celowników optycznych , kolimatorowych i noktowizyjnych. Wydaje się ,że największe szanse na zwycięstwo ma kaliber 6,5 mm.

  3. Pytam, może naiwnie ?

    Widocznie nie jest jeszcze gotowy pocisk bezłuskowy z ładunkiem z flegmatyzowanego heksogenu ?

  4. hermanaryk

    Pomysłowy Dobromirze, gratulacje, wynalazłeś proch :) To, o czym piszesz, produkuje się już od kilkudziesięciu lat i nazywa się amunicją bezłuskową.

  5. zeus89

    @Pomysłowy Dobromir idę o zakład, że jakieś próby czy pomysły były ale z jakiegoś powodu jednak stara dobra łuska została. Nikt nie broni tobie robić badań :)

  6. ansuz

    Skoro ta nowa amunicja jest tak precyzyjna i posiada same zalety to może sensowna byłaby rezygnacja nie tylko z 7,62mm, ale również z 5,56mm? Spowodowałoby to znaczne zwiększenie serii produkcyjnych a co za tym idzie obniżenie ceny jednostkowej. O uproszczeniu logistyki już nawet nie wspominam. Natomiast do pistoletów można by wtedy stosować nowo opracowaną amunicję 4,6mm, która posiada świetne właściwości penetrujące.

  7. Fanklub Daviena

    I nie pyta się sojuszników z NATO o zgodę? Przecież \"obowiązują zasady NATO\"? Przynajmniej tak uważa USA gdy Turcja kupuje S-400... :)

  8. PiotrEl

    Rosjanie pewnie pójdą w 6,5 x 39 Grendel. Było nie było \"łuska\" jest ich.... :) Już teraz Wolf Military Classic 100 gr 6.5 Grendel kosztuje koło 140$ za 500 sztuk

  9. Chris

    Kiedy zobaczyłem nagłówek o zmianie amo z popularnego 308 Win to pierwsza myśl się nasunęła o 6,5 Creedmor.

  10. Gts

    To juz od przeszlo roku bylo rozwazane w USA, ze wzgledu na dzialania w Afganistanie gdzie sredni dystans wymiany ognia byl 2-3 razy wiekszy niz w Iraku i nie bardzo sprawdzaly sie tam zarowno 5.56 jak i 7.62. Jedne z powodu malej energi po tych kilkuset metrach ktora byla zbyt mala by pocisk fragmentowal po trafieniu w Taliba... drugi z kolej ze wzgledu na duzy odrzut maly zapas amunicji przypadajacy na zolnierza przy tej samej liczbie kilogramow ekwipunku. Rozwazano poviski Creedmoore (przez dwa e autorze) Grendel, 6.8 SPC Remington, 6mm odmiana Creedmoore, oraz 6.2mm. Wszystko zmierzalo do wybrania jednego naboju NATO zastepujacego oba naboje 5.56 i 7.62. Mysle ze wybor jest po mysli zwolennikow Creedmora, ktorych bylo najwiecej z posrod wszystkich zainteresowanych.

  11. PiotrEl

    Cha! W zeszłym miesiącu kupiłem sztucer do tej amunicji. Na kozły i mniejsze dziki. Dobry wybór! Taniej na strzelnicy będzie....

Reklama