MON: Siły Zbrojne zmobilizowane do walki z drugą falą COVID-19

16 października 2020, 16:03
Zrzut ekranu 2020-10-16 o 18.01.59
Fot. WOT
Reklama

"Obecnie w działania zaangażowanych jest średnio dziennie 2400 żołnierzy, w tym około 1500 żołnierzy WOT". Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało Defence24 na temat przygotowań Sił zbrojnych RP do ochrony społeczeństwa przed narastająca drugą falą epidemii COVID-19.

Obecnie w działania zaangażowanych jest średnio dziennie 2400 żołnierzy, w tym około 1500 żołnierzy WOT, którzy dysponują średnio ponad tysiącem jednostek sprzętu wojskowego. Jak informuje MON to tylko pozornie mniej niż na wiosnę, kiedy zmobilizowanych było do działań więcej ludzi, ale przytłaczająca większość z nich wspierała Straż Graniczną w ochronie granic kraju (w czasie obowiązującej do 13 czerwca br. kontroli granicy, zostały wystawione 143 wspólne posterunki), a to obecnie nie będzie potrzebne.

Zgodnie z informacją MON wojsko zapewnia wsparcie w ramach następujących obszarów:

  • Zapewnienia bezpieczeństwa: wspólnie z Policją uczestniczą w patrolach oraz pilnują przestrzegania kwarantanny,
  • Wsparcia domów pomocy społecznej - dostarczają niezbędne środki ochrony osobistej i żywność oraz wspierają personel w opiece nad mieszkańcami domów pomocy społecznej,
  • Wsparcia dla szpitali, placówek medycznych i sanitarno-epidemiologicznych m.in. w zakresie transportu medycznego (w tym transport pacjentów) i sanitarnego, pomiaru temperatury pacjentów, oraz wyposażenia w sprzęt, namioty lub kontenery do organizacji izb przyjęć lub szpitalnych oddziałów ratunkowych,
  • Wsparcia indywidualnych osób i grup - docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, przebywających na kwarantannie oraz rodzin medyków,
  • Organizacji punktów TEST&GO i punktów Drive Thru oraz mobilnych zespołów wymazowych realizujących wymazy m.in. w domach pomocy społecznej,
  • zapewnienia odkażania i dekontaminacji - odkażają pomieszczenia oraz zapewniają odbiór odpadów podezynfekcyjnych. W każdym województwie utrzymywane są zespoły pozostające w gotowości do prowadzenia dezynfekcji i dekontaminacji.

Ponadto Wojsko Polskie utrzymuje w gotowości własne placówki medyczne. W jego dyspozycji znajduje się: 14 szpitali, 4 ośrodki medycyny prewencyjnej, 2 szpitale polowe, 6 Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych. Ponadto 7 wojskowych laboratoriów wykonuje badania w kierunku obecności koronawirusa, a w przygotowaniu są kolejne 2 kontenerowe szpitale. MON podkreśla, że ponad 100 tysięcy żołnierzy posiada przeszkolenie medyczne i jest gotowych do wsparcia cywilnej służby zdrowia.

Nie bez znaczenia pozostaje również dotychczasowa działalność Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej, gdzie w ramach zagranicznych misji humanitarnych wojskowi lekarze nieśli pomoc we Włoszech, Słowenii i Stanach Zjednoczonych.

"Wojskowi medycy podzielili się tam wzorcami efektywnej walki z epidemią oraz pomagali miejscowym lekarzom. Misje przyniosły bezcenną wiedzę o metodach zwalczania choroby COVID-19, która pozwoliła jeszcze efektywniej przeciwdziałać efektom pandemii w kraju.To i doświadczenia z dotychczasowej epidemii w kraju sprawia, że przygotowanie wydaje się lepsze niż miało to miejsce jeszcze wiosną." - CO MON

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Reklama
Dobro powraca
wtorek, 20 października 2020, 21:43

Nie lekceważcie przeciwnika. Pamiętajcie ma być dobre i prawdziwe

Real
wtorek, 20 października 2020, 10:34

Mialbyc kosmos. Miala byc cybernetyka A sie okazuje ze brakuje pielegniarki/ratownika, kierowcy, logistyka.. No i generalnie ludzi którzy myślą i dadzą później grunt pod cyber, a moze kosmos

CoVid
poniedziałek, 19 października 2020, 14:43

Przyczyną są inne choroby ale trz€ba wpiać SarsCov2

Money money
poniedziałek, 19 października 2020, 13:29

Do 15 marca WHO upierało się, że żadnej pandemii nie ma. Ale 16 marca Bill Gates wpłacił im dotację 50 mln , i następnego dnia WHO ogłosiło pandemię. Pomiędzy 15 a 16 marca nigdzie na świcie nie doszło do żadnych spektakularnych wydarzeń chorobowych. Spekatularny był za to tylko... przelew od Gatesa.

Komandor
poniedziałek, 19 października 2020, 13:26

Rozumiem ze na podstawie szkolen w srode w miesiacu cale wojsko obejrzalo pokaz powerpointa i sie przeszkolilo?

Sidematic
poniedziałek, 19 października 2020, 12:29

Pandemia istniejąca tylko w TV i mediach. A kto jest właścicielem większości liczących się mediów (WP, Onet. Interia) i telewizji takich jak TVN czy TVP? Ci sami co głoszą pandemię i konieczność szczepienia się ich szczepionkami czyli Bill Gates i jego pobratymcy z klanu Rotschildów.

omg
poniedziałek, 19 października 2020, 10:32

Druga fala COVID..... Ktoś w to jeszcze wierzy?

JSM
poniedziałek, 19 października 2020, 12:30

Wierzymy bo tak każe nasz ukochany rząd.

Mike Texas USA
poniedziałek, 19 października 2020, 07:51

Dane o liczbie zgonów w Polsce pokazują, że w ostatnich miesiącach pomimo trwającej pandemii zmarło mniej osób niż w ubiegłych latach. Łączna liczba zgonów w pierwszych czterech miesiącach tego roku też jest niższa niż w ubiegłych latach w tym okresie. Od 1 stycznia do 29 kwietnia br. w Polsce zmarło 139 tys. osób. W poprzednich latach było to: 2019 – 145,1 tys., 2018 – 151,3 tys., 2017 – 148 tys., 2016 – 135,8 tys. (to jedyny rok w analizowanym okresie, gdy zgonów było mniej niż w 2020 r.), 2015 – 143,6 tys.

marian
poniedziałek, 19 października 2020, 10:03

Dokładnie, Jeżeli dane z tego roku drgną ponad przeciętną, dopiero uznam, że mamy jakąś epidemię. W Hiszpanii tak "umierają", że cały czas usilnie pracują nad przepisami o eutanazji, aby "zabieg" można było wykonywać także w domu pacjenta. Może faktycznie ten świat zasługuje na jakiegoś prawdziwego wirusa :(

Głos Rozsądku
wtorek, 20 października 2020, 21:15

Dlaczego ludzie powtarzają tą bzdurę. Jest dokładnie odwrotnie ‐ dane eurostatu pokazują ponad 5% wzrost śmiertelności w stosunku do średniej 4-letniej.

Qwe
poniedziałek, 19 października 2020, 12:40

A co ci przeszkadza zabieg eutanazji??? Widać w życiu nie widziałeś człowieka będącego w stanie letalnym od kilku lat pod opieką rodziny w domu... Polecam ci odrobić taką lekcje to zrozumiesz co wypisujesz.

marian
poniedziałek, 19 października 2020, 14:45

To, że na zachodzie o eutanazji czasem decyduje rodzina, a nie chory. Znane są przypadki takich "zabiegów" wbrew decyzji chorego.

Sternik
poniedziałek, 19 października 2020, 12:33

Szwedzi wykorzystali okazję i przeprowadzili masową akcję eutanazyjną w swoich DPS-ach. Pozbyli sie większości starszych niż 85 lat i niesprawnych. W sumie to niewoelka strata bo tamto społeczeństwo nie odwiedza swoich dziadków w domach opieki.

smuteczek
poniedziałek, 19 października 2020, 00:08

żenada, odpływ nastąpił i okazało się kto pływa bez gaci....niestety polskie wojsko, zresztą powoli to staje się tradycją

Bursztyn
niedziela, 18 października 2020, 13:40

12 szpitali wojskowych nie ZMOBILIZOWANE DLACZEGO +?

Wojciech
poniedziałek, 19 października 2020, 12:34

A po co? Najważniejsze, że ma kto pisać "artykuły" o nowej liczbie "zakazeń". Strach się liczy a nie jakieś działanie. Rządzimy zarządzając strachem.

ZZZZ
sobota, 17 października 2020, 20:47

Dodam jeszcze, że Narodowy Fundusz Zdrowia dnia 15.10.2020 opublikował komunikat w którym zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe ograniczenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo, aby zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 i zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Zalecenie dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w zakresie: diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, dużych zabiegów torakochirurgicznych, nefrektomii i histerektomii. Innymi słowy, służba zdrowia została już zatkana chorymi na COVID19 i w celu czasowego jej udrożnienia wprowadza się selekcję w przyjmowaniu chorych do szpitali. Taki jest skutek przekształcania szpitali wieloimiennych w tylko i wyłącznie zakaźne i pozbawiania wielu Polaków dostępu do opieki zdrowotnej w innych niż COVID19 schorzeniach.

kmdr
sobota, 17 października 2020, 16:32

Lista zaniedbań Rządu jest długa. Zmarnowano czas występowania zmniejszonej liczby dobowych wykrytych zakażeń. Zbieramy żniwo Programu Bon turystyczny zwany przeze mnie programem trumna plus i otwarcia szkół. Szkoły bez pandemii były już jak szalka Petriego , kto ma dzieci ten wie. Liczba wojska zaangażowana w walkę z pandemią nawet dwukrotnie większa nie wiele pomoże. Pandemia przyjęła formę rozproszoną o wile gorszą od modelu ogniskowego. Teraz kroki, które należy podjąć w pierwszej kolejności to zamkniecie cmentarzy na tzw .Święto Zmarłych, bo w przeciwnym razie Wigilia będzie Świętem Zmarłych. Nie tylko na SARS-COV 2, ale i na inne choroby i stany nagłe. Zamknąć granicę dla ruchu indywidualnego i zbiorowego.Wyznaczyć punkty przeładunku importu na granicach po jednym na każdą i jednego lotniska na import celowy sprzętu medycznego w pełnym reżimie sanitarnym. Zamknąć szkoły. Wprowadzić stan wyjątkowy i pieniądze zastępcze. Z określoną kwotą na każdego obywatela dla każdego taką samą. Pozostawić otwarte sklepy z artykułami spożywczymi ,chemią gospodarczą , apteki firmy spedycyjne, zakłady szeroko rozumianego przetwórstwa rolno-spożywczego. Należy utworzyć szpitale tymczasowe w szkołach nadających się do przystosowania na oddziały chorób wewnętrznych. Dla przypadków nie wymagających głębokiej diagnostyki i leczenia operacyjnego, ale wymagających jednak leczenia szpitalnego.W szpitalach obsadę stanowili by lekarze i pielęgniarki z lokalnych POZ z miejsca utworzenia. Szerokie testowanie personelu medycznego i chorych trafiających do szpitala.Po pandemicznym podziale na strefy żółte i czerwone należy przeszkolić ludność w indywidualnym zastosowaniu podziału przestrzeni na strefy: czarną, szarą i białą.Zasadę praktykowaną między innymi w przemyśle farmaceutycznym. W skrócie strefa czarna to wszystko po za miejscem zamieszkania.Strefa szara to przedpokój lub sień. Przed przejściem ze strefy czarnej do szarej należy umyć ręce.Woda z detergentem w butelce ze spryskiwaczem wystarczy. W strefie szarej zdjąć maseczkę i umieścić w słoiku z wodą i detergentem i odkazić ręce,przejść do strefy białej. Zawartość słoika wylać do miski z gorącą woda z detergentem i po 30 minutach uprać ,wysuszyć i wyprasować.W przypadku używania maseczek jednorazowych wyprać i wyrzucić do kosza.To może zastosować każdy.Należy ograniczyć liczbę kontaktów i starać się nie przebywać w jednym miejscu w przestrzeni zamkniętej dłużej niż 10 minut. I nie chodzić do sklepów wielkopowierzchniowych po dwie bułki i nie chodzić tam całą rodziną. Pandemia to nie kwestia wierze czy nie wierze, trzeba się stosować do obostrzeń bo inaczej czekać Nas będzie"Warszawianka" "Kto przeżyje wolnym będzie, Kto umiera-wolnym już" ,a Ty w której grupie chcesz się znaleźć?

Medyk
niedziela, 18 października 2020, 22:51

Weź człowieku uruchom myślenie a nie pisz wizji jak dla wirusa pokroju eboli/dżumy. Śmiertelność c19 wynosi 0,14%...

1stCav
środa, 21 października 2020, 12:27

Gdybyś był medykiem to byś wiedział, że śmiertelność ta jest różna dla różnych grup wiekowych i dla najstarszych wynosi 16% a WHO podaje wartość średnią 0,6%. Twoje 0,14% to zwykłe kłamstwo albo podałeś wartość np. dla grupy 0-12... Pisałem to już wielokrotnie ale powtórzę - nie śmiertelność Cov19 jest problemem, tylko łatwość i masowość zarażeń, która nie powstrzymana odpowiednio wcześnie, rozkłada na łopatki służbę zdrowia w KAŻDYM kraju a wtedy masz takie obrazki jak we Włoszech. Kmdr ma 100% racji. Niestety...

kmdr
wtorek, 20 października 2020, 02:50

Medyk powiadasz?Dżuma to choroba bakteryjna.A o śmiertelności będzie można powiedzieć jak epidemia się skończy.Bo na razie możemy mówić tylko o ilości zgonów na ten moment pandemii. Wrażanie czegoś w procentach ładnie wygląda ale to samo 0,14 % od 1000 a od 1000 000 to jednak różnica. Z drugiej strony ta wartość 0.14% to skąd? 3614 liczba zgonów /183248 wykrytych zakażeń ogółem *100%? Medyk i do tego wybitny matematyk.

Stan wjenny bis
sobota, 17 października 2020, 15:46

Przypomina mi się 13 Grudnia. Działanie rządu bez legitymacji prawnej (rozporządzenie RM nie ma wystarczającej mocy prawnej żeby ograniczać wolność obywatela) i użycie do tego armii.

Bretanczyk
poniedziałek, 19 października 2020, 12:40

Dokładnie tak jest. Co najśmieszniejsze szefem tego "rządu" jest syn ówczesnego zagorzałego wroga tamtego "rządu". Co to pieniądze robią z ludzi nawet z porządnego domu.

ZZZZ
sobota, 17 października 2020, 14:23

Dwa dni temu mieliśmy ponad 8 tys nowych zachorowań a wykonaliśmy 64,5 tys testów. Dzisiaj mamy 9600 nowych zachorowań a wykonaliśmy 49 tys testów. Procent trafionych to prawie 20. Bardzo dużo. A gdybyśmy robili, tak jak Wielka Brytania, ponad 200 tys testów na dobę? Chyba dopiero wtedy zobaczylibyśmy skalę epidemii. Ale nie zobaczymy, bo nie zrobimy tylu testów. Bo jak to mówią, gdybyśmy zrobili 200 tys testów na dobę to testy by się nam skończyły. A poza tym, najważniejszy nasz oręż w walce z pandemią koronawirusa to propaganda. Oraz kreatywna statystyka. Więc, dbajcie o siebie bo rząd o siebie zadba. Wyleczy się sam. Tak jak za Urbana sam się wyżywił.

1stCav
wtorek, 20 października 2020, 08:26

Prawdziwą skalę epidemii można zobaczyć w najbliższym szpitalu. To czego w marcu uniknęliśmy dzięki szybkiemu zamknięciu szkół i 19 szpitali jednoimiennych stało pustych wraca teraz bo niestety najpierw Polacy masowo zaczęli sobie jeździć na wakacje, WESELA!!! póżniej otwarto szkoły, więc teraz nawet 190 szpitali jednoimiennych już nie pomoże i do wypłaszczenia fali i ponownego udrożnienia służby zdrowia czekają nas niewesołe tygodnie. A ci którzy teraz radośnie bredzą o zwykłej grypce i niskiej śmiertelności COvid niedługo sami będą rządać od władz żeby zamykała wszystko...

Sidematic
sobota, 17 października 2020, 15:49

Testy PCR NIE WYKRYWAJĄ zakażeń. Testy PCR same generuja obraz fałszywego zakażenia. Nawet wynalazca testu PCR, laureat narody Nobla Kary Mullis pisał, że testy te NIE NADAJĄ się do diagnozowania zakażeniem koronawirusem.

Liczby nie kłamią, rząd tak
poniedziałek, 19 października 2020, 13:25

Były naczelny wirusolog Niemiec, dr Wodarg stwierdził publicznie, że "skuteczność" testów typu PCR to od 30% do 50%. To oznacza, że przy zbadaniu 3 osób z d r o w y c h, aż u dwóch fałszywie potwierdzą zakażenie. Zatem testy są absolutnie niewiarygodne. I nasze własne procedury to potwierdzają, gdyż by być uznanym za zdrowego ministerstwo wymaga aż trzech negatywnych kolejnych wyników badań. Aby być "chorym" wystarczy natomiast... j e d e n. Dodatkowo sam minister Szumowski potwierdził nieskutecznosc testów, tłumacząc swoje błyskawiczne 2 dniowe cudowne "uzdrowienie" uwaga - uwaga nadwrażliwością testów. Zatem testy n i c z e g o nie potwierdzają.

feqw
sobota, 17 października 2020, 12:54

A gdzie ta druga fala ??

Wojciech B
poniedziałek, 19 października 2020, 12:41

W TVN i TVPiS.

Maario
sobota, 17 października 2020, 11:27

Co to znaczy, 1000tys. żołnierzy posiada przeszkolenie medyczne??? to znaczy, że mamy 100tys. lekarzy i pielęgniarzy, czy po prostu 100tys. ludzi przeszło kurs pierwszej pomocy co robić w wypadku postrzału na polu walki, ale są zupełnie nieprzydatni do walki z koronawirusem??? Bo różnie można to interpretować...

sobota, 17 października 2020, 20:41

Polowa wojska nie ma kursu pierwszej pomocy. To przeszkolenie o ktorym piszą było pokazanie jak sie zaklada kombinezon, maske rekawiczki i jak wózek + nosze z karetki wyciągnąć

kmdr
niedziela, 18 października 2020, 00:06

Zakładanie kombinezonu to nie problem gorzej jest ze zdejmowaniem.Nowy kombinezon nie zakaża. Możesz poćwiczyć na rękawiczkach.Posmaruj je pasta do butów i spróbuj zdjąć żeby sobie rąk nie pobrudzić. Zdejmowanie kombinezonu jest 10 razy trudniejsze.

Aaa
piątek, 16 października 2020, 23:17

A budowa szpitali polowych ?

Wojciech
sobota, 17 października 2020, 15:52

Ilu znasz chorych na Covid-19? Nie na grypę ale na Covid! Ilu znałeś zmarłych na Covid?Porozmawiaj ze znajomymi, pomyśl i wyłącz tv i portale takie jak WP, Onet czy Interia. Gwarantuję, że pandemia zniknie i żadne szpitale nie będą potrzebne.

Kol
niedziela, 18 października 2020, 15:48

Covid istnieje, ale nie jest tak śmiertelny, jak myślano. Poraża zaś medialność tej choroby i jej propaganda.. Niestety musimy ją przejść zy nam się to podoba czy nie, a skutkiem tego będą zgony

Sternik
poniedziałek, 19 października 2020, 12:45

Co roku wiosną i jesienią jest jakiś kowid (nazywa się grypa). Co roku ludzie na to umierają i nikt do tej pory nie robił z tego afery na cały świat. Aż wreszcie ktoś postanowił z tego skorzystać i zrobic na tym wielki biznes.

kmdr
poniedziałek, 19 października 2020, 00:21

"Covid istnieje, ale nie jest tak śmiertelny, jak myślano." problem polega na tym ,że każdy może potencjalnie na to umrzeć ,bo nie ma ludzi dorosłych całkowicie zdrowych są tylko ludzie w stanie ogólnym dobrym.To jak z przebieganiem przez ruchliwą ulicę.Kilka razy może się udać. Ale nie liczy się ile razy się udało ,ale że jeden raz nie.

marian
poniedziałek, 19 października 2020, 21:38

Zatem każdy może umrzeć na grypę i wiele innych chorób. Czy z tego powodu trzeba zamykać gospodarkę? Lek na covida nam za darmo przyślą? Lekarze za darmo do pracy będą chodzić?

kmdr
sobota, 17 października 2020, 23:55

Ilu znasz chorych na gruźlicę? Zawsze możesz się zgłosić jako wolontariusz w szpitalu albo w punkcie poboru wymazów.Poczekaj 14 dni.Naprawdę chcesz się przekonać empirycznie że jest? Udawanie że czegoś nie ma nie sprawia że to coś zniknie.

Extern
sobota, 17 października 2020, 19:54

Ja generalnie korzystam jedynie z TT i pandemia nie zniknęła.

marian
niedziela, 18 października 2020, 13:46

A w ogóle się zaczęła? Jakoś średnia liczba zgonów nie różni się nawet w najmniejszym stopniu od średniej z ostatnich lat. W statystykach jedynie covid zastąpił grypę i zapalenie płuc. Tylko, że przy jednym przypadku grypy nie zamykano całego oddziału szpitalnego, i nie zamykano w domach wszystkich z którymi chory miał kontakt. Najnowsze komunikaty WHO mówią, że śmiertelność jest na poziomie grypy, a rząd wciska kit, że ktoś się włamał na stronę WHO z tym komunikatem. Media podają, że ktoś umarł na covid, a członkowie rodziny prostują, że to był rak, cukrzyca itp.

1stCav
poniedziałek, 19 października 2020, 09:32

Serio? A jak ktoś ma cukrzycę i sobie z nią spokojnie żyje od lat a po zarażeniu koronawirusem zawija się w tydzień to według Ciebie zmarł na cukrzycę? To pewnie jakby wpadł pod samochód to zgodnie z Twoją logiką też za przyczynę zgonu uznałbyś cukrzycę? Taki koronasceptyk jak Ty to pewnie nawet jak już będzie dusił się na szpitalnym korytarzu bo nie będzie już wolnego respiratora to nadal będzie twierdził że to spisek...

Chris
niedziela, 18 października 2020, 16:59

Marian ma rację.czemu nagle ludzie nie umierają na inne schorzenia,gdzie komunikaty procentowe zgonów na nowotwór, główny aspekt.czemu koranowirus atakuje w przedwiośnie i teraz?jak to główna pora słabej odporności i zachorowalności na grypę.Ten co wymyślił koronawirusa i scenariusz do niego niech nie myśli że naród ogłupi.niebawem ludzie wyjdą,kwestia czasu

1stCav
poniedziałek, 19 października 2020, 11:54

Masz rację. Koronawirus to ściema a jak będziesz miał problemy z oddychaniem to po prostu popraw foliową czapeczkę żeby nie przepuszczała. Serdeczności

marian
poniedziałek, 19 października 2020, 21:35

A grypa to ściema? Na to też ludzie umierają milionami jak na covid, ale nikt z tego powodu nie zatrzymuje gospodarki. Czy Pan jest aż takim i..., że nie wie, że pieniądze na leczenie biorą się z pracy? No chyba że każdy lekarz, który nie przyjdzie do pracy za darmo to zabójca.

kołalsky
sobota, 17 października 2020, 15:10

Brak pola ...

Tweets Defence24