Reklama

Siły zbrojne

Walki w Jemenie: wojska koalicyjne zaatakowały separatystów

Fot. www.mod.gov.sa
Fot. www.mod.gov.sa

Siły koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską zaatakowały pozycje separatystów stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla jemeńskich władz. „To pierwsza operacja i będą następne, jeśli warunki koalicji nie będą respektowane” - podano w komunikacie koalicji.

O atakach poinformowała saudyjska telewizja publiczna. Może to oznaczać, że porozumienie o rozejmie nie jest przestrzegane - sugeruje Reuters.

Okoliczności i cele ataków koalicji nie są na razie znane.

Wiadomość o atakach na cele "zagrażające przetrwaniu legalnych władz Jemenu" jest o tyle zaskakująca, że wcześniej w niedzielę separatyści z południa Jemenu, którzy w sobotę opanowali wszystkie bazy wojskowe, a także pałac prezydencki w Adenie, przystali na warunki rozejmu, jaki narzuciła stronom konfliktu międzynarodowa koalicja walczącą w Jemenie pod przewodem Arabii Saudyjskiej.

"Rzecznik Południowej Rady Tymczasowej potwierdza, że siły jej podporządkowane godzą się na warunki zawieszenia broni, o jakie zaapelowała koalicja dowodzona przez Saudyjczyków" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę.

Międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, która od 2015 r. jest zaangażowana w Jemenie, wezwała stron konfliktu o natychmiastowe zaprzestanie walk w Adenie i zagroziła użyciem siły wobec każdego, kto złamie rozejm. Rzecznik koalicji podkreślił, że jej dowództwo oczekuje, iż zarówno separatyści, jak i siły lojalne wobec prezydenta Abd Rabu Mansura al-Hadiego "wycofają się na swe wyjściowe pozycje" i opuszczą tereny, które zdobyły podczas ubiegłotygodniowych walk.

Narzucony przez koalicję rozejm obowiązuje od godz. 1 w niedzielę w nocy czasu lokalnego (od północy w Polsce).

"Królestwo Arabii Saudyjskiej wystosowało zaproszenie do jemeńskiego rządu i pozostałych stron obecnego konfliktu do rozpoczęcia w trybie pilnym rozmów, które odbędą się na terytorium saudyjskim, aby przedyskutować kwestie sporne i dać szansę mądrości oraz umiejętności prowadzenia dialogu, a także po to, by pokonać podziały, zakończyć konflikt i ponownie się zjednoczyć" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Ibrahim ibn Abd al-Aziz al-Asaf.

W trwający od kilku dni konflikt zbrojny zaangażowane są siły, które wchodzą w skład międzynarodowej koalicji zwalczającej rebeliantów Huti.

W sobotę separatyści z południa Jemenu opanowali wszystkie rządowe bazy wojskowe w Adenie, a także tymczasową siedzibę legalnych władz. "Przejęliśmy pałac prezydencki z rąk gwardii prezydenckiej. Obyło się bez walk" - poinformował w sobotę rzecznik jemeńskich separatystów. Dodał, że wokół siedziby głowy państwa został ustanowiony "kordon bezpieczeństwa" nadzorowany przez żołnierzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA).

Jemeński rząd oskarżył ZEA o to, że stały za zamachem stanu w Adenie i aktywnie wsparły separatystów.

W ciągu czterodniowych walk (od środy) w Adenie śmierć poniosło ponad 70 osób, w tym cywile, choć siły bezpieczeństwa i lekarze, na których powołuje się AFP, mówią o mniejszej liczbie ofiar - według nich zginęło co najmniej 18 osób.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Grredo

    Chociaż 16 szt. takich F-15FX powinno trafić do sił powietrznych RP. To maszyny stworzone do walki w powietrzu.

    1. Davien

      Grredo, to na zdjęciu to nie F-15X ale F-16S lub F-15SA

    2. Marek1

      F-16 z 2 bocznymi wlotami powietrza ?? Gratuluje ... ;)

    3. Xanadu

      Davien, sprawdzaj co wstukujesz, bo ci się typy samolotów mieszają. Pozdrowienia.

  2. Niuniu

    Sytuacja militarno polityczna w Jemenie ulega gwałtownemu pogorszeniu. A zdaje się, że jest to tzw. wierzchołek góry lodowej. Koalicja się sypie. Emiraty Arabskie zaczynają wycofywać swe wojska z tego kraju a już na pewno z frontu walk z powstańcami Huti. To samo robi Sudan. A fakt, że wojska Arabii Saudyjskiej atakują oddziały zbrojne jemeńczyków związanych i wspieranych przez Emiraty Arabskie świadczy, że w samej koalicji dzieje się źle. Zachodzące wydarzenia wskazują, że Emiraty Arabskie weszły w spór z Arabią Saudyjskąńskich. Czyli wojna w Jemenie to nie tylko wojna domowa jemeńczyków z jemeńczykami czy też wojna powstańców jeńskich Huti z wojskami Koalicji Saudyjskiej ale również walka wewnątrz samej koalicji. Zmiana polityki Emiratów Arabskich w Jemenie może być wynikiem nie tylko ślimaczącej się interwencji tym kraju ale również zaostrzeniem się sytuacji w cieśninie Ormuz jak również z coraz większym zaangażowaniem Emiratów w wojnę domową w Libii po stronie rządu z Trypoli. Jeśli do tego uwzględnimy sytuację na rynku ropy z cenami poniżej 55 dolarów za baryłkę to okazuje się, że Arabia Saudyjska ma coraz większe kłopoty.

Reklama