Reklama

Siły zbrojne

USA: 2 mld dolarów na okręty podwodne

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych podpisała ze stocznią General Dynamics Electric Boat w Groton kontrakt o wartości 2 mld USD dotyczący dalszego finansowania programu budowy najnowszej wersji (Block V) wielozadaniowych okrętów podwodnych typu Virginia.

Umowa pozwoli na zakup materiałów niezbędnych do budowy dziesięciu jednostek tej serii o numerach taktycznych SSN 802 – 811. Kontrakt ten jest uzupełnieniem pierwotnej umowy dotyczącej okrętów wersji Block V z 16 lutego 2017 r. Jego podpisanie oznacza, że pula środków przeznaczone na te jednostki, wydatkowana już z budżetu U.S. Navy, wzrosła do 3,2 mld USD.

Okręty podwodne typu Virginia są wielozadaniowymi jednostkami, które poza działaniami „myśliwskimi” w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, przewidziane są do operacji na wodach przybrzeżnych (w tym transportu i wsparcia sił specjalnych), a także wykonywania uderzeń na cele naziemne przy pomocy pocisków manewrujących Tomahawk. W szeregach amerykańskiej floty sukcesywnie zastępują one okręty typu Los Angeles.

image
Fot. Andrzej Nitka

Obecnie w służbie w US Navy znajduje się siedemnaście okrętów podwodnych typu Virginia (wersji Block I-III), natomiast w różnych stadiach budowy w stoczniach General Dynamics Electric Boat w Groton oraz Huntington Ingalls Industries w Newport News znajduje się kolejnych dziewięć jednostek (Block III-IV).

Wyróżnikiem wersji Block V będzie dodatkowa sekcja zlokalizowana na śródokręciu, przeznaczona na cztery silosy startowe VPM (Virginia Payload Module), mieszczące po siedem rakiet Tomahawk każdy. Tym samym okręty te będą mogły zastąpić w zakresie zwalczania celów lądowych zmodyfikowane okręty podwodne typu Ohio (SSGN 726 -729) uzbrojone w pociski rakietowe tego samego rodzaju. Związane jest to ze zbliżającym się terminem wycofania ze służby tych byłych nosicieli rakiet balistycznych.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Żołnierz

    Pan Macierewicz na początku 2018 roku też wybrał dla nas okręty podwodne i też z rakietami Tomahawk,tylko że nasze będą z napędem konwencjonalnym.I pan Macierewicz kupił dla nas również 160 wyrzutni HIMARS,co nasza armia poczęłaby bez niego......

    1. Pawel

      Zamów ty madralo

  2. Bardzo Jasnowłosa

    dużo można za 2 mld dolarów, jeśli się jest mądrym... jak łatwo 2 mld dolarów bezefektywnie przeciekają między palcami głupcom... Nasz roczny budżet na obronę narodową już od kilku lat przekracza 10 mld dolarów

  3. ktos

    Żołnierz- nie zapominajmy o smiglowcach i 1000 dronow uderzeniowych. Gdyby nasi mocodawcy spelniali swoje obietnice to mielibysmy druga armie swiata :)

    1. Rex

      Z tym że, 1000 dronów "Warmate" zostało kupione

  4. Feluś

    Halo! Czy to przypadkiem nie są te 2 mld USD które rząd Dobrej Zmiany zdecydował się przeznaczyć na Fort T ???

  5. Guru F-18

    Jest dobrze Rosjanie i Amerykańcy do wyścigu o palmę pierszenstwa start !

  6. grzes

    A dlaczego Polska przez ostatnie 12 lat nie kupiła ani jednego okrętu podwodnego? Na co czekają rządzący?

  7. Rzyt

    No takie op to jest to...z tomahawkiem... 10 za 2mld może za kolejne 2mld by je złożyli u nas dla nas. Wtedy byłoby spokojniej i lepiej niż 4 dywizja fikcyjnych wojsk

  8. Stary Grzyb

    Pełną wartość te nowe okręty osiągną, kiedy Amerykanie wprowadzą na uzbrojenie nowe pociski typu cruise wyposażone w głowice atomowe - co zapełni lukę, powstała po idiotycznym (a może będącym aktem celowego sabotażu) wycofania atomowych Tomahawków przez Baracka Husseina Obamę.

Reklama