Reklama

Siły zbrojne

Ukraina wzmacnia siły na granicy z Krymem i reformuje obronę terytorialną

Fot. 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej
Fot. 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej

Nie jestem gotowy do podawania liczb, ponieważ są to bardzo wrażliwe informacje, ale obecność Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim wzrośnie – powiedział szef regionalnej administracji państwowej obwodu chersońskiego Jurij Gusiew. Na mocy porozumienia pomiędzy ministerstwami obrony Ukrainy i Estonii w obwodzie tym, graniczącym z Krymem, ruszył pilotażowy program tworzenia obrony terytorialnej na wzór estońskiej formacji ochotniczej Kaitseliit (pol. Liga Obrony).

W rozmowie z portalem LB.UA Jurij Gusiew, kierujący administracją obwodu chersońskiego, podkreślił — nasz region jako jedyny ma granicę administracyjną z Krymem, dlatego wzmocnienie Sił Zbrojnych w naszym regionie jest moim zdaniem ważnedodając, że decyzja o zwiększeniu liczebności wojsk zapadła na zamkniętym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Tematem było wzmocnienie zdolności obronnych na południowych granicach kraju oraz ewentualnym wyzwaniom, w tym zmianie klimatu na Krymie i wstrzymaniu dostaw wody z Dniepru do północnego Krymu. Efektem tego posiedzenia ma być wzmocnienie jednostek Wojsk Lądowych (których trzon stanowi w obwodzie chersońskim 57. Samodzielna Brygada Zmotoryzowana) i Marynarki wojennej Ukrainy (w tym 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej) jak również formowanie nowych jednostek.

Osobną kwestią jest pilotażowy program realizowany w 124. Samodzielnej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która działa w obwodzie chersońskim, będący efektem współpracy z Estonią. Celem jest reforma ukraińskiej obrony terytorialnej, której system opiera się na starych zasadach formowania jednostek złożonych z rezerwistów mieszkających na danym terenie.

Będziemy przyciągać zarówno rezerwistów, jak i inne siły i środki niezbędne do skutecznej obrony regionu Chersoniu na wzór Estońskiego Związku Obrony Kaitseliit – wyjaśnia szef regionalnej administracji państwowej obwodu chersońskiego Jurij Gusiew.

Chodzi o podobne jak w Estonii stworzenie obrony terytorialnej opartej o ochotników i doświadczanych rezerwistów, znających teren i dysponujących odpowiednim sprzętem. We wrześniu, częściowo w czasie rosyjskich ćwiczeń Kaukaz-2020, chersońska obrona terytorialna ma realizować duże ćwiczenia sztabowe i poligonowe, obejmujące również współdziałanie z jednostkami regularnych sił zbrojnych.

Doświadczenia dotyczące nowego sposobu formowania i szkolenia obrony terytorialnej mogą wpłynąć na jej planowaną reformę. W Siłach Zbrojnych Ukrainy i administracji państwowej od pewnego czasu trwają prace nad ewentualną reformą systemu obrony terytorialnej złożonej z rezerwistów, który nie sprawdził się w czasie rosyjskiej agresji w 2014 roku. Na reformę dopuszczającą np. wcielanie ochotników, naciskają też organizacje proobronne i stowarzyszenia, które aktywnie wspierały i wspierają siły zbrojne oraz gwardię narodową. Obszar graniczący z Krymem jest pod tym względem ważny dla ewentualnych testów i analiz rozwiązań.

Reklama

Komentarze

    Reklama